Kezdőoldal » Emberek » Munkahely, kollégák » Ápolók, mesélnétek a munkátokról?

Ápolók, mesélnétek a munkátokról?

Figyelt kérdés

A továbbtanulás küszöbén csak annyit tudok, hogy eü-vel szeretnék foglalkozni.

Gyógytornász, ápoló és orvosi van terítéken. Viszont egy a baj...

Bejöttem egy kórházba segédápolóskodni, és hiába jó a társaság és a munkamorál, rossz tapasztalataim vannak. 2 nagyon erőteljes...

1. Egy ápolónak nincs önállósága. Jó, nyilván a beteg körüli sürgésben, a gyógyszeresszekrény pakolásában igen. De a lényegi terápiában (infúzió, gyógyszer, mikor mit csinálunk a beteggel, hogy áll fel, stb) csak utasításokat követ. Konkrétan lehet hogy diplomás, de a natúr fiziológiás sóoldatos infúziót (""sima vizet"") sem adhatja be önállóan, mert "azzal is túl lehet tölteni a beteget, ami cardialis problémákat okoz". Mondom jó, de ezt te nem tudnád megítélni hogy mennyi az elég?! Mondta hogy de, de ez van...

2. Mindenhol (eü iskolás gyakorlatomon, előző munkahelyemen, itt is) nagy és kifacsart elvárások vannak. Legyél tökéletes, hajts mindent élére. Szóltak hogy a székek alja tápszeres, hogy az infúziós állványokat töröljem le. Sőt, naponta cserélünk ágyneműt. De nem szóltak még hogy "figyelj, ez a beteg nagyon nyugtalan, beszélgess már vele pár percet" vagy "a néni elég nehezen sétál, menj már ki vele kicsit az udvarra, hagy lásson hónapok után napfényt". Szóval mintha a "vizet is megmossuk" hozzáállásban elveszne a lényeg.

Egyenlőre szeretem csinálni mert hasznos tapasztalatokat gyűjtők, sokféle embert és betegséget látok. De ezek visszatartanak hogy ebben tanuljak tovább. Én érzem rosszul?



2021. okt. 19. 12:07
 1/3 anonim ***** válasza:
88%

Én nem ápoló vagyok, hanem orvostanhallgató. Szerintem ha ezek a problémáid, akkor inkább menj orvosnak, bár ennek a szakmának is megvannak a hátrányai. Oké, hogy az orvos önállóan dönt (ha megfelelő magasságban van a ranglétrán) a beteg kezeléséről, de ezzel együtt nagyobb a felelőssége is. Ha akár csak "sima vízből" túl sokat rendel el egy betegnek, akkor az ő dolga lesz a szövődményeket is kezelni. Ha rossz gyógyszert ír fel vagy nem veszi észre az ultrahangon a vakbélgyulladást, akkor a beteggel és/vagy a hozzátartozóival kell pereskednie a kártérítésért.

A tisztaságra, higiéniára nyilván nem azért kell kiemelten ügyelni egy egészségügyi intézményben, mert a főnővérnek vagy az ÁNTSZ-nek ez a mániája, hanem azért, mert különben olyan fertőzéseket szednének össze a betegek, hogy még hónapokon keresztül bent feküdhetnének. Az orvosok még sokkal kevesebbet beszélgetnek a betegekkel, elég romantikus elképzelés a magyar egészségügyi rendszerben, hogy (a pszichiátrián kívül) a lelküket is ápoljuk. Persze ez lenne az ideális, de így, hogy ilyen rengeteg beteg és ennyire kevés orvos és ápoló van, már az is egy kisebb csoda, ha valaki a sima, alapvető, napi feladatait képes elvégezni a hivatalos munkaideje végéig és nem kell még fél napokat túlóráznia (ingyen).

2021. okt. 19. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%
Én is ápolóként kezdtem, hát figyelj, igazából minden osztály kicsit más, meg ha majd tanulod rájössz, hogy a fele nem úgy van ahogy tanítják, valamelyik osztályon szakápolóként is kb a beteg etetés és a szartörlésnél a munka véget ér, ezért is pártoltam át mentősnek, bár kicsit nehezebb elvégezni, többen is buknak ha megnézed, meg az OMSZ-nál ha nem pesti vagy nem biztos, hogy egyből felvesznek, de ezzel is dolgozhatsz a kórházban mondjuk sürgősségin, onkológiákon is szívesen látnak általában és azért a kórháznak ezek a jobb részei(szerintem), persze nyilván egy F.O.G. vagy kisklinikumba el lehet lenni jobban, de oda nehezebb is bekerülni, de ha nem zavar hogy esetleg szartörlés meg etetés lesz a feladatod akkor nyugodtan végezd el, bár nyilván magasabb az elvárás egy eü. suliban mintha mondjuk eladó akarnál lenni. Ha pedig te akarod eldönteni, mi hogy legyen akkor orvosi, persze mindenhol javallott az előírásokat betartani.
2021. okt. 19. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

Minden osztály más egy kórházon belül is. Az sem mindegy, hogy arányában milyen betegekkel vagy körbevéve. Továbbá sok múlik maga a teamen is, hogy mennyire számít egy adott dolgozónak a véleménye teammegbeszéléskor vagy viziten. Jelenlegi munkahelyemen „kénytelen” vagyok ápolási feladatokat is végrehajtani. Itt szinte mindegy kinek mi a végzettsége, ha vki dobálozik azzal, hogy de há' én szakápoló vagyok (vagy diplomás), nem fogok szhart pucolni- az hamarosan töltheti ki a felmondását. Nekem pl. ez az ápolósdi elég nagy felelősséget jelent, pl. egy beteg a foly. pépes kajától majdnem megfulladt a nyelési zavarai miatt, na és rámtestálják a feladatot, hogy gyógyszereljem be. Az ilyen apróságoknál hol jön be a döntési szabadság? A módszerekben és a hozzáállásodon. Ezzel vagy élsz, vagy nem. Egy pszichiátriai osztályon viszont az ápolóknak igen is sok mindenben kell meghozniuk saját döntéseiket, és a felelősség sem kicsi.


A második pontodra térve:

Itt nagy ívből leszharják az ágyazást, csak nézzen ki valahogy, ahogyan ágynemű csere sincsen minden egyes nap, inkább az a mottó, hogy ha nagyon szükséges. A hiégénés, aszepszis-antiszepszis protokollok betartása sem ideális, tehát ezen a téren sem „feszülnek” meg a dolgozók, még a legalapvetőbb ellátások során sem. Ez megint egyéni döntésen múlik, és lelkiismereten, hogy Te azért megpróbálsz tenni az ügy érdekében valamit vagy sem.


A beszélgetés. Ha ez számodra fontos, akkor vagy egy nagyon puccos magánintézménybe menj, vagy olyan szervezethez, ahol ez alappillér pl. az Irgalmasrendnél. Egyes szakterületeknél is fontos eleme, mint a hospice, rehabilitáció, pszichiátria (vagy ezek kombinációja). Alapjáraton egy forgalmas állami intézményben (megyei kórházak) erre idő sincsen, hogy istápold a betegek lelkét is. A másik az, hogy ismételten rohadt nagy felelősség is. Képzeld bele magad, hogy mondod a betegnek, hogy milyen szép napos ma az idő, nem? Az meg kifakad, és már a halála a téma. Ja és Neked közben más feladatod is van. Ott kell hagyjad. Mérlegelj. Nálunk az ápolóknak lenne erre ideje, de inkább a nővérszobában nyomodják a telót. Miért? Ha nem vagy rá szakképzett csak ronthatsz az állapotán.

A sétára meg rátérve: ez meg végképp nem egy ápoló feladatköre. Ez a különböző terapáutáké, pszichológusé esetleg gyógytornászoké. Szomorú, de sokszor még a terapeuták sem tudják megvalósítani, mert ezzel nem csak ápolót vonsz ki az osztályokról, hanem tolológusokat is. Kifejezetten rehabilitációs és/vagy pszichiátriai intézményben ez más, de ott is a helye válogatja ezt.

Most akadt egy olyan „problémám”, ahol szükségét éreztem pszichológusi megbeszélésre egy beteg kapcsán, mivel meghaladta a szakmai tudásomat, vagyis jobban mondva jogkörömet. Ezt is mérlegelni kell, nem ajánlatos mindig önmagad ura lenni, még ha úgy is érzed, hogy birtokában vagy a tudásnak/meg tudnád oldani.


Egyébként a munkahelyem és a gyakorlati helyszínem között óriási eltérések vannak. Tehát nem győzöm hangsúlyozni! Intézmény függő is az általad felvetett problematikák. A gyakorlati helyemen kb. a fél brigádot elbocsájtották volna, azokért is, amit fent megemlítettem. Többek között engem is, ha megpróbáltam volna önállóskodni, mert itt elég sokszor kell tegyem ezt (pl. egyedül betegmozgatást végezni, vagy hasonlóak).


Orvosi példa: párom rezidens jelenleg. Sokszor abból áll a munkája, hogy megvizsgálja a beteget, dokumentálja, és receptet ad ki. Hacsak nem ügyeletes, mert az már más tészta. Többek között akad olyanra is precedens, hogy Neki kell tisztába tenni, vagy más alapápolási feladatot megcsinálnia, mert a körülmények úgy hozzák. Igaz. Van döntése. Megmondhatja, hogy ez nem az Ő feladata, de itt jönnek be a morális elveid is, hogy inkább hagyod egész este a fosban a beteget, mert Te ennél több vagy egy papírral?



Lehet, hogy bántónak tűnik amit írtam, de ezeket is gondold át. Monotonitás és feletteseid mindenhol lesznek, ahogy orvosként sem szűnik meg a protokoll követés, és az alkalmazott terápiás eljárásokat így sem írhatod felül, sőt amíg el nem érsz egy bizonyos presztízst és szakmai tapasztalatot (+10 év) túl sok döntési jogod nem lesz, muszáj kooperálni.

Döntsd el mit akarsz. Ha sok tapasztalatot akarsz kezdetben, akkor mindenképp orvosi szakirány. Ha szakmailag nagy kihívást szeretnél, és pszichésen nem rendülsz bele a sok kudarcba + nem akarsz nagyfokú monotonitást, akkor rehabilitáció (főleg neurológia). Ha viszonylag kiszámítható, beszélgetős, részben önnáló munkavégzést szeretnél felelősséggel, akkor fizióterápián belül pl. gyógytornász vagy gyógymasszőr stb... De azt kell, hogy mondjam, kifejezetten hirhedt rehabilitációs centrumokon kívül, nem tartják Őket (se) valami nagy becsben.



Mindenképp gondold át, és ne egy fellángolásból válassz...

Azt mondjuk nem tettem hozzá, de személy szerint nem kifejezetten szeretem az eü dolgozói társaságot (beleértve a főorvost, a főnővért és a többi dolgozót is), a stressz miatt ott a munkahelyen ventillálják ki a feszültséget ált. a nővérszobában (ami nem gond), csak kb. olyan a légkör mint egy középiskolai osztályban tele kanos tinivel. Ezt nem csak itt tapasztaltam, de ez van.


/Többnyire szubjektív véleményt alkottam, de van amit dolgozóként tapasztaltam, és van bőven amit betegként több hónapos kórházi, illetve rehabon töltött időszakomból merítettem + a fele rokonságom eü-s dolgozó/

2021. okt. 19. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!