Kezdőoldal » Emberek » Munkahely, kollégák » Miért számít elfogadottnak...

Miért számít elfogadottnak egy munkahelyen, ha valakit a káros szenvedélye miatt előnyben részesítenek?

Figyelt kérdés

Aki dohányzik, az szó nélkül megteheti, hogy feláll az asztaltól akár óránként 5-10 percre. Ez 1 nap alatt 40-80 perc pihenőt jelent a munkaidőből, amit senki nem fog nap végén bedolgozni.

Oké, a törvény nem tiltja, sőt, engedélyezi, de valójában miért is? Miért kell tekintettel lenni ilyen káros szenvedéllyel élő emberekre? Az nem számít alap dolognak, hogy valaki dohányzik, az az egyén személyes döntése, tehát nem hogy előnyöket, de hátrányokat kéne kapnia miatta, mert nem dolgozik annyit, mint nem dohányzó kollégája.

Én szoktam szerencsejátékozni, tippmixet tenni, de mégsem engedi meg a főnököm, hogy csak úgy felálljak a helyemről, és elmenjek egy helyre, ahol van wifi, hogy élőben feladjak egy mixet, mert épp akkor játszik a kedvenc asztali teniszezőm.


Nem tudom, hogy lehetne ezt reálisan szigorítani. De ez szerintem úgy lehetne jogos, ha hoznának egy olyan törvényt, ami vagy teljes mértékben tiltja a munkaidőben történő dohányzást (ez többet érne a leszoktatás terén, mint a különböző "meghalsz, ha szívod" reklámok), vagy olyat, ami ugyan engedélyezi a dohányzást, de a dohányzás miatt kieső munkaidővel (ami 6 perc/alkalom időben lenne meghatározva) arányos bér levonásra kerül hó végén. Tehát aki óránként kijár egy 8 órás műszakban, attól hó végén kb 14-15 órára járó bért vonjanak le. Lesz, aki így is bevállalja, sőt, talán mindenki bevállalná, de kompenzálva lenne azokkal szemben, akik végig dolgozzák azt a 8-9 órát. Csak sajnos ez nagyon nehezen ellenőrizhető.

Szerintem ez így lenne fair, nem úgy, hogy azokkal kivételeznek, akik káros szenvedéllyel élnek, mint ha ez amúgy természetes lenne, hogy az embernek dohányoznia kell. Ez legyen az ő bajuk, oldják meg, vagy akkor ne dolgozzanak, de semmi esetben se járjon előnyökkel a nem dohányzókkal szemben, mert ez nem egy kötelező tevékenység.



2023. jún. 2. 08:56
1 2 3
 21/26 anonim ***** válasza:
72%

20



Hát ha a fő cél a dohányzás visszaszorítása és az egészséges életmód vonzóbbá tétele lenne,akkor például a munkahelyeken már eleve nem alakítanának ki különféle fedett dohányzóhelyeket.Ott ahol meg a bicikliknek nem dukál ilyen.Hanem ha valaki mindenáron ki akar menni rágyújtani és esik az eső,akkor vagy meggondolja magát vagy bőrig ázik.

2023. jún. 12. 08:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/26 A kérdező kommentje:

#21: számomra az az érdekes, hogy a reklámok folyamatosan a dohányzás visszaszorításáról pofáznak, a cigisdobozokat direkt egységesre kell alakítani, hogy ne legyen egyik sem vonzóbb a másiknál, mindegyiken fel kell hívni a figyelmet arra, hogy bele lehet halni, mindeközben támogatjuk a népet, hagy dohányozzanak, és olyan adókat sem vetünk ki rájuk, amivel nagyobb mértékben vennék ki a részüket az eü-ből.

Az esetedre ugyanazt tudom felhozni, amit már korábban: ha van dohányzóknak kialakított hely, olyan miért nincs, ahol le tudok ülni nyugodtan meginni egy sört? Vagy kiülni a levegőre egy sörpadra, hogy kaparjak egy sorsjegyet? Vagy beülni egy szobába csocsózni, mert olyan jól esne.

Nevetségesen hangzik, de mivel érdemel többet egy dohányos, mint bármelyik másik szenvedélybeteg? A munkahely az munkahely, nem kocsma. Fel lehet ezen háborodni, hogy mit akarok én elvenni az emberektől, de ahogy már többször kihangsúlyoztam, a dohányzás nem létszükséglet ahogy egyéb önkárosító tevékenység sem.

2023. jún. 12. 12:20
 23/26 anonim ***** válasza:

Utolsó, alkoholt azért nem lehet inni a legtöbb munkahelyen (és egyéb pszichoaktív szereket se lehet fogyasztani), mert a munkaképességet nagyon durván negatívan befolyásolja. A koffein meg a nikotin meg nem, vagyis kis mértékben, pozitívan. Senki nem nézett még csúnyán a másikra, amiért az ivott egy kávét, egy kólát, vagy szisszentett egy energiaitalt. Ellenben ha valaki elszív egy bűzrudat, mert neki ez a napi rutinja, akkor hujjujjuj van, mert öt percig nem az asztalánál ül.


Ennyi erővel akkor adóztassuk meg a dagadtakat is, mert 3000 kalóriát bezabálni egy nap nem létszügsglet, ők mégis megteszik, ugyanannyira használják kb. az eü-t, mint a dohányosok, és mégsem szabad utálni őket, meg te vagy a szar, ha bármit mondasz rájuk.


Egyébként ha én, akinek nincs káros szenvedélye (dohányzás sem. Meg a többi itt felsorolt sem) nem visítozok azon, hogy én utoljára 10 éve voltam orvosnál, mikor jogsit csináltattam, és most fogok újra menni, mikor jogsit csináltatok, és kb. nettó befizetője vagyok ennek a rendszernek, akkor ti, akik a kérdésből érezhetően egészségtelen ülő munkát végeztek, mit sírtok? Hányszor voltál táppénzen az elmúlt három évben? Igazából nem kell válaszolni, engem nem érdekel. Mindenki úgy teszi tönkre magát, ahogy akarja, ha valaki láncdohányzik, és tüdőrákot kap, és az én adómból kap ellátást, az engem nem zavar, szerintem kapja meg az ellátást. Így működik egy társadalom, nekem meg a közoktatásomba szálltak be adóval, vagy, ha holnap kitöröm a lábam futás közben, akkor abba fognak beszállni.

2023. jún. 12. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/26 A kérdező kommentje:

#23: az egészségtelennek minősített termékek egy része meg van adóztatva, úgy hívják, hogy népegészségügyi termékadó. Ennek a listájára venném fel a nikotin tartalmú dohánytermékeket is, mert aki cigizik szerintem nem él egészségesebben, mint az, aki a pluszban megadóztatott termékek listáján szereplő tételek közül válogat...

És igen, valóban nem érdekel, ha iszik valaki egy kávét vagy energiaitalt, de ahogy mondtad, nem megy ki vele a szabad levegőre megpihenni, mint a cigis, mert közben tud dolgozni is. A problémám/problémánk továbbra is az, amit fent írtam: egy munkahelyen ne legyen pozitívan megkülönböztetve a dohányzó. Ugyanaz a szabadidő járjon neki is, mint bárki másnak, mert ez így igazságos. Csak amíg nincs törvénybe foglalva, amíg nem ellenőrzi hatóság, addig nem tartatja be senki.

Kicsit frusztráló tud lenni, amikor tegnapi határidős munkával cseszeget a főnököd, de 3 másik kollégád ráér kimenni cigizni (megpihenni), amíg te dolgozol helyettük is. Mondhatod, hogy akkor te is kimész, csak te nem teheted meg, mert minek mennél ki, ha nem cigizel? Akkor nem "jár". Szintén zavaró, amikor a főnököd segítségére lenne szükség bizonyos dolgok engedélyeztetéséhez a határidős feladat miatt, de a főnököd nem ér rá, mert annyi dolga van, de cigizni belefér. Ezt a gondolkodásmódot kéne elsődlegesen egy kicsit leszabályozni.

2023. jún. 13. 12:48
 25/26 anonim ***** válasza:

De aki csak egy kávét iszik, az ugyanúgy leszarhatja a munkáját x percekre, amíg csacsog a kis társaival, vagy a telefonját cseszteti. Csak azt valamiért elfogadják, a bagózást meg nem. Nézz már magadba, te tényleg leülsz az asztalodhoz 8.00-kor, és 16.00-ig (vagy ahoyg a munkaidőd van) egyetlen percet sem töltesz ábrándozással, beszélgetéssel, telefoncsesztetéssel? Minden egyes percet, amit kifizetnek neked, azt végigdolgozod? És tudsz mellette koncentrálni? Négy órán át folyamatosan? Mert ha igen, akkor gratulálok, akkor valami zseni, vagy szent lehetsz.


Egyébként a chipsadó még mindig nem olyan magas, mint amit az alkohol- és dohánytermékekből nyer az államkassza. Nem azzal kéne foglalkozni, hogy ezeket ki és miért veszi, hanem, hogy mire költik. Mert hogy nem a tüdő- és májbetegekre, az tuti.

2023. jún. 13. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/26 Kései Sirató ***** válasza:
Nálunk szerencsére senki sem dohányzik, pedig 21-en vagyunk.
2023. júl. 6. 08:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!