Kezdőoldal » Emberek » Munkahely, kollégák » Milyen változások történhettek...

Milyen változások történhettek a munkaerőpiacon a 15-20 évvel ezelőtti időszakhoz képest?

Figyelt kérdés

Melyik terület a legdinamikusabban fejlődő, és melyik stagnál a leginkább?


Milyen belföldi tényezőkhöz kapcsolódnak a leginkább a változások? Külföld is "diktálhat" meghatározó feltételeket?



#munkaerőpiaci tükör
márc. 5. 23:05
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

csak külföld diktál

a bérek lehet emelkedtek de az árak is, úgyhogy ott vagyunk ahol elindultunk sehol szokásosan

márc. 6. 05:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
68%
15-20 évvel ezelőtt a munkáltató megválogatta hogy kit vesz fel és kit nem. És azt mondták hogy ha nem tetszik lehet menni, sorban állnak az álláskeresők a bejáratnál. Ez ma már nem így van, örülnek ha valaki jelentkezik hogy felvegyék
márc. 6. 06:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
85%
2# Te miről beszélsz, amikor egy állásra 200-an jelentkeznek?
márc. 6. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
57%
3: 2 vagyok, az lehet hogy 200 an jelentkeznek egy állásra, de hányan mennek el a felvételi beszélgetésre, és utána hányan állnak ténylegesen munkába, és hányan maradnak ott a próbaidő után is?
márc. 6. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:

Valóban lehet abban valami, hogy régebben nehezebben lehetett bejutni állásokra. Ma már nagyon távoli emlékfoszlány, hogy mi is történhetett a 2000-es évek folyamán.


Most sem mindig könnyű, néhány helyen azonban szinte kétségbeesetten kapálódzik a munkáltató, hogy "jaj, de jó, hogy jöttem!" pl.


Érdekes, amit a 2-es válaszoló ír.


Az is elgondolkodtató nézőpont, hogy csak külföld diktálna - 1-es válaszban. Hm...


Jöhetnek még meglátások!

márc. 6. 20:44
 6/11 anonim ***** válasza:

Ami szvsz a legdinamikusabb az az IT szektor. Évről évre ott nőnek talán legjobban a bérek, ott érkeznek a legmagasabb emelések is.


Egyébként meg borzasztóan visszaesett a gyári munkások színvonala. Rengeteg ismerősöm dologozik ott, boldog boldogtalant felvesznek, és ha lopják a napot se küldik el őket, mert az állandó hirdetés ellenére sincsenek jelentkezők.


A Bp/pest megye centralizacio szerintem sokkal erősebb most, valszeg mert rengeteg vidéki üzem, kisvállalkozás, magán termelő húzta le a rolót.


A net tele van siránkozó emberekkel, de nagyrészt nem is akarnak dolgozni. Régen is sok munkanélküli volt, de akkor ahogy fentebb említették, a legszarbb állásért is harc ment. Most szvsz sokkal válogatósabbak az emberek, illetve a nyugatról érkező “nyomás”, amit egy két Huszár csinál a közösségi médiában, miszerint ott kolbászból van a kerites, és vattacukor a felhő, csak ront a helyzeten.



Ami legjobban áll, az szerintem pedig kérdés nélküli minden, ami állami. Eü, oktatás, rendfentartás… kb azok mennek, akik elhivatottak, és elfogadják, hogy nem lesznek nemhogy a felső 1, de úgy lehet 10%-ban sem soha.

márc. 7. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

Engem most küldtek el megint. De nem bánom, mert nem voltak a legjobbak a feltételek. De nagyon akarok dolgozni nyilván.


El szoktam menni interjúkra, próbanapon nem felelek meg egy adott munkakörre. De azt ki is kellene zárnom, hogy nem és kész.


Azon dolgozom, hogy haladjak azért valamerre. Nem várhatom a sült galambot, akármennyi kudarc van.

márc. 7. 11:46
 8/11 anonim ***** válasza:

#7

Igen, de rengetegen nem így gondolkoznak.


Az élet minden területére igaz lett, hogy egyszerűbb újat keresni, mint javítani a régin. Ilyenek a barátságok, a párkapcsolatok, a munkahelyek.


Minden egyszerűen elérhetőnek tűnik, pont emiatt sokan fel sem fogják, hogy nem ők tesznek szívességet azzal, hogy jelentkeznek pl egy állásra. Mindig van egy újabb, egy jobb.. elküldik xy-t a munkamorálja miatt valahonnan, és a munkáltató a hibás. Beszólt a kolléga, átmegy egy másik helyre, az rosszabb, és milyen gonosz az előző munkaadó, hogy nem akarja visszavenni. Párom most keresett munkát, 10 embert vártak a fizetett próbanapra, végül 3-an jelentek meg. Ne kelljen dolgozni hétvégén, ne legyen túlóra, lehetőleg csak napi 8 óra, természetesen egy műszakban..


Közel sem jó az itthoni munkahelyek hozzáállása jelenleg sem, ahogy a bérezés is valóban elmarad a tőlünk nyugatra lévőkétől. Ugyanakkor a munkavállalók piaca is katasztrófa.


Én személy szerint megértem, hogy sok helyen miért alkalmaznak keleti vendégmunkásokat.

Amit sokan az utóbbi években le műveltek itthon az minősíthetetlen.

Értem én, hogy Ausztriába működik, hogy a rosszabb állások zömét vendégmunkások töltik be, de ad 1 a munkahelyek száma a többszöröse az itthoninak, ad 2 nem kellene most akkor siránkozni, hogy jönnek. Pont ugyanannyi joguk van itt lenni, mint nekünk külföldön. Ahogy mi ott betöltjük az üres pozíciókat, ők betöltik itt. Ráadásul az a csapat (cirka 150fő) úgy dolgozik, mint a gép. Hálásak, hogy van munkájuk, plusz féltik is, hiszen ők 1 munkahelyre vannak szerződve, és ha azt elvesztik, mehetnek haza.


Belőlünk magyarokból, legalábbis egy nagy részünkről, a munkahely iránti elhivatottság, a kötelezettség tudat, a vágy a pontos, precíz munkára már rég kiveszett.. ami részben jogos.. hiszen a kommunizmus megtanított több generációt lopni, illetve a munkakerulesbol megélni

márc. 7. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

Nem akarom elmagyarázni, mert túl összetett dolgokról van szó. (Törvényellenes dolgok voltak.)


Mondták is, hogy bizonyos hiányosságok miatt nem akarják sokan elfogadni azt az állást. Szinte sírt az igazgató, hogy jöjjön már valaki...

márc. 7. 13:18
 10/11 anonim ***** válasza:

A legdinamikusabban az IT ágazat fejlődik sztem is, leginkább azért, mert maga az információs technológia is nagyon nagy ütemben fejlődik, és lépést kell tartani a fejlődéssel és a megnövekedő magánemberi igényekkel is. Én pl. IT részről még azt látom, hogy 20 évvel ezelőtt egy alapabb tudással is hülyére tudta magát keresni egy IT-s, ma meg a magas fizetéshez szükséges egy sokkal magasabb tudás, specializáció (pl. volt IT-s ismerősöm, aki nem volt hajlandó fejlődni, és csökkent a fizetése, amikor új munkát kellett keresnie). Nem mintha a többi területen nem kellene fejlesztenie magát az embernek, de sztem az IT-re ez hatványozottan igaz.


Én amúgy az alábbi változásokat látom:

- most felnőtt egy olyan korosztály, aki igenis ki mer állni azért, hogy a minőségi munkához és az ő effortjukhoz szükséges egy normális munka-magánélet egyensúly, és hogy a rabszolgahajcsár üzemmód nem eredményez jobb munkát, csak kiégett munkaerőt... nyilván ez nem minden területen jelenik meg, hanem azokon, amikre van kereslet... főleg multiknál ill. abban a kulturális szcénában, ahol imádják nulla forinttal kihasználni a dolgozókat (utóbbiban most sem rózsás a helyzet, de kevesebb az ingyenes gyakorlat, mint akár 10 évvel ezelőtt)

- ma már senki nem hiszi azt, hogy az a követendő karriermodell, hogy elmész érettségi vagy diploma után egy céghez, és életed végéig ottmaradsz, és szépen fejlődsz, aztán a főnökség megbecsüli a hűséget és a szorgalmas munkt... egy lókukit :D. Manapság, ha jó egy munkaerő és megvannak a készségei, amik szükségesek a munkához, akár évente is ugrálhat munkák között, úgyis talál magának munkát, csak azért nem fogja minden HR-es kiszórni, mert nem töltött el min. x évet egy helyen (és azok, akik megteszik, ált. az öregebb HR-esek, legalábbis az ilyen tanácsokat ált. a nyugdíjhoz közel járó személyzetisektől hallottam, hogy ha nem vagy legalább 3-5 évet vhol, akkor lapát). Ezért akinek tényleg vannak olyan készségei vagy olyan tudása, könnyebben meghozza azt a döntést, hogy bizonyos problémák miatt dobbant egy munkahelyről (pl. hogy van olyan ügyfél, amitől gyomorgörcse van, annyira bunkók és követelőzők - nekem egy volt kollégám 8 hónap után mondott fel emiatt, úgy, hogy már be is biztosította a következő munkahelyét)

- főleg multiknál egyre inkább visszajön a 4- és 6órás munkalehetőség, hogy gyerekesek is tudjanak munkát vállalni

- a fizikai és irodai közmunka miatt viszont a képzetlenek esélyei egy normális fizetésre eléggé megcsappantak, legalábbis jobban, mint 20 évvel ezelőtt

márc. 10. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!