Kezdőoldal » Emberek » Munkahely, kollégák » Állásinterjún - márha ez az -...

Állásinterjún - márha ez az - mire számíthatok? Mire és miből érdemes készüljek? Milyen beállítottságúnak adjam el magam?

Figyelt kérdés

Első féléves egyetemista vagyok Programtervező Informatikus szakon, emellett OKJ-s.

Az egyetem levelezőrendszerén (ETR) előző héten egy bizonyos illető - gondolom csak volt valamilyen engedélye vagy kapcsolata az egyetemmel, hogy ott keressen embereket, legalábbis én ebben bíztam/bízom - rámírt, hogy érdekelne-e egy heti 15 munkaórával járó állás (állítólag később fix állásra váltható, de hol van az még, még meg se kaptam a lehetőséget). Visszaírtam, hogy miért ne, nyitott vagyok.

Viszont levélben ezeken kívül szó szerint csak annyi infót kaptam a dologról, hogy "szakmaibb jellegű" - de hogy mégis mi a franc előképzettség, szakmai tudás kéne hozzá, azt persze nem, ill. hogy hol van a cég/vállalat/részvénytársaság/mittudoménmi pécsi hivatala.

Mondván, hogy ők egy nemzetközi szervezet - amit vagy 4× leírtak/elmondtak -, EZÉRT minden mást csak egy személyes találkozás/megismerés alkalmával hajlandók elmondani. (az ok-okozat párosítás csak nekem furcsa itt?)

Úgyhogy már csak azért is, hogy megtudjam, hogy miről van szó, mennem kell arra, amit ők úm. "kötetlen beszélgetésnek" hívtak. Viszont - már csak azért is, mert kikötötték az öltönyt-nyakkendőt -, világos, hogy ez egy állásinterjú, nem? (mégha csak diákmunkáról is van szó)


Igazából nekem elsősorban itt nem az a legfőbb lényeg, hogy mindenáron megkapjam azt a munkát, mert családilag szvsz. eléggé módosan állunk ahhoz, hogy diákmunka nélkül is meglegyek; szüleim nagyjából ki is röhöghetnének a fejenként közel félmilliós fizetésük mellett ahhoz a 70.000-hez képest, amit itt kapnék.

Amitől nagyon félek - ez nálam egyfajta jellemvonás -, hogy egyszerűen a tapasztalatlanságom miatt leégek, és csúnyán el fognak hajtani. Ill. még attól is félek, hogyha valami kis csoda folytán megkapnám a melót, akkor ne az legyen, hogy kb. "másnapra" kiderül, hogy gyér szaktudásom miatt nem tudom elvégezni.


Lényegében a szaktudásom eddig annyi - lévén egy átlagos ELSŐ FÉLÉVES prog.info.-s BSc-s hallgató vagyok -, hogy ANSI-C-ben aránylag jól tudok programozni, beadandókban is segítettem másoknak, ill. tág rokoni körben és kollégiumon belül pár embernek (6-7, értelemszerűen nem szaktársak), segítettem fizikálisan/virtuálisan kipucolni a gépét, hibás alkatrészt/egységet lokalizálni/cserélni, leégett és OS nélküli gépről adatot kimenteni, esetleg volt, akinek külön programot is írtam az egyik feladatára, ami nagyon robotmunka volt.... szóval ilyen nagyon-nagyon alap rendszergazdai feladatok, ha szabad úgy mondanom. De pl. weblapoptimalizáláshoz, keresőoptimalizáláshoz sík hülye vagyok, mert nem foglalkoztam vele. Ugyanígy vagyok a Java-val, JavaScriptel, egyéb "kelendő" webes cuccokkal. PHP-ből van esetleg egy kis alap tudásom, de nem olyan veszettül sok.

Éspedig gondolom egy pénzügyi céghez az utóbbiak állnak közelebb.


Én próbáltam kihangsúlyozni, hogy első féléves egyetemista vagyok, de nem vagyok abban biztos, hogy ebből nekik is leesett-e, hogy ilyenkor még nincs nagyon szakmai tapasztalata az embernek, és félek, hogy majd ők meg referenciákat várnak Tőlem.


Szerdán lesz ez az állásinterjú, addig kéne felkészüljek.

Nem tudom pl., hogy egy ilyen pénzügyi tanácsadással foglalkozó vállalatnál milyen tulajdonságokkal lehetek esélyes.(?) Mutassam magam esetleg karrieristának? Tűnjek magabiztosnak akkor is, ha esetleg nagyon megjátszott lenne már az a részemről?

Legföljebb milyen hosszú válaszaim lehetnek? Milyen arányban szokott ilyenkor az interjúztató/interjúztatott részt venni a beszélgetésben? Mikre érdemes odafigyeljek? Mennyit kell beszéljek a "szakmai ismereteimről/előéletemről"? Kell-e nyomtatott önéletrajzot vigyek (biztos-ami-biztos)?


És várható-e esetleg, ha úgy gondolják, hogy lehetőséget adnak, hogy máris az orrom alá tolnak egy szerződést? Ha igen, mik azok a fogalmak, amiknek érdemes utána nézzek, hogy értelmezni tudjak egy ilyet?


Vagy egy pénzügyi tanácsadói vállalatnál milyen feladatok azok, amikkel egy első féléves informatikus egyetemistát (ha az utóbbi szempontra tekintettel vannak) megbízhatnak? Milyen tudás kell ahhoz a szakmából?


Bocsánat, hogy egyből ilyen sok kérdéssel nyitok, de én a dologról eddig szerintem elégségesnek sem mondható infót kaptam, szakmai munkából és állásinterjúval kapcsolatosan tapasztalatom 0 (~2 hónapig voltam gyárban csavarválogató, de azt hiszem az "kissé" más jellegű dolog), úgyhogy most kissé be vagyok t¤jva, mert beégni meg nem akarok.


Minden jó szándékú tanácsot meghálálnék!!!



2014. dec. 14. 17:29
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
100%

Miért égnél be? Ez valami agybaj lehet nálad.

Amúgy meg pénzügyi tanácsadó cég? Jaj neeeee...

Az interjú abból fog állni, hogy jópár jelentkezőt beültetnek a terembe, kb 10 percig ecsetelik, hogy ezzel a heti 15 óra melóval egy éven belül milliomos leszel. A munka pedig abból fog állni, hogy első körben az ismerőseidre, családtagjaidra kell rásóznod különféle pénzügyi termékeket, mert ugye ez jutalékos rendszer, fix fizu nincs. Ha az ismerősök kifújtak, jönnek majd azoknak az ismerősei, stb.

Nevetséges.

2014. dec. 14. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
100%

Szerződést eszükbe sem jut majd az orrod alá tolniuk hidd el, hiszen akkor felelősséget kellene vállalniuk a dolgozóikért. Mindenki vállalkozó, saját maga fizeti a járulékait, egyetemistaként mondjuk azt hiszem annyi könnyítés van, hogy ilyenkor a vállalkozóság mellékfoglalkozásnak minősül, csak adózni kell a bevétel után, járulékokat nem kell fizetni.


Szóval tényleg kérlek szépen jelentsd a tetvet aki a levelet küldte, és be akart palizni nem csak téged. Ha munkatársakat keres csinálja személyesen vagy e-mail-ben, az ETR nem erre való, és ilyen tevékenység tiltott is.

2014. dec. 14. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 A kérdező kommentje:

"Ez valami agybaj lehet nálad."


Agybajnak nem mondanám azért, hanem csak jellemvonásnak. Egyszerűen utálok kínos szituációkba kerülni, más emberek előtt leégni, stb.


"családtagjaidra kell rásóznod különféle pénzügyi termékeket"

Hát ha ez lenne, a családtagos részt is beleértve, akkor azt mondanám, hogy sajnálom, nem vagyok az ő emberük. Azt azért csak nem játszhatja meg egy cég/vállalat, hogy a reklámozást a munkavállaló CSALÁDON belül kezdje.

Egyébként meg szüleim vasbottal vernének agyon, aztán meg öcséimmel elhantoltatnának, ha ilyet CSALÁDON belül megjátszanék.

A reklámozós része még talán-talán csak rendben van, de akkor az ne zavarja majd őket, hogy idétlen hangszínem van.... vagy telefonos termékreklámokon kívül még milyen fajtája jöhet szóba a reklámozásnak. Utcán se szívesen mennék azért már oda azért szemtől-szembe az emberekhez. Legföljebb szórólapokkal.

2014. dec. 14. 17:50
 4/15 A kérdező kommentje:

Hááát..... most hogy ezeket is írod.....


Amúgy meg akkor nem értem, hogy mi volt az a "ha esetleg kiderülne, hogy nem jó a munkakör, legfeljebb ittunk egy kávét".... ilyet akkor nem mond az ember - telefonba se szvsz. -, ha valójában egy céges előadásról van szó. Meg akkor miért hívták "kötetlen beszélgetés"-nek. Azért 20 emberhez beszélni, az nem "beszélgetés".... :/


Jelenteni meg még azért nem merném/tudnám a dolgot, mert 1részt gőzöm nincs róla, hogy formálisan ennek mi a módja az adott egyetemen, másrészt meg az illetőről sem tudok semmit (rákeresni próbáltam, neten sincs semmi), és ha Neadjisten kiderülne, hogy alaptalanul vádaskodtam, nagyon-nagyon nagyot kaphatok a fejemre.... :(


+ mivel most már telefonon vállaltam ezt az interjút, vagy ki tudja mit, muszáj mennem, mert ha nem, azért is csúnyán lehordhatnak - tudják a számomat és a mail-címemet is -, azt pedig én UTÁLOM. Sajnos ilyen vagyok. =( Bár szívesen változnék, ha tudnék.

2014. dec. 14. 18:00
 5/15 A kérdező kommentje:

??? MIÉRT TŰNT EL A MÁSODIK VÁLASZ ??? /nem sajátra gondolok/


>(

2014. dec. 14. 18:02
 6/15 anonim ***** válasza:
100%

Biztos azért mert le mertem írni az egyik átverős banda nevét.

Kérdező, nem reklámozás lesz a feladatod. Hanem fel kell majd öltöznöd öltöny-nyakkendőbe, kineveznek téged "pénzügyi tanácsadónak", pár nap "tanfolyam" után kezedbe nyomnak egy stóc szép kis füzetecskét, amiben kérdések vannak. Ezeket a kérdéseket kell feltenned egy személyes találkozás alkalmával annak, akit be akarsz palizni.


Mi az, hogy el KELL menned az interjúra? Jesszus dehogy kell, ha nincs kedved nem mész és kész. Lehordanak? Azt próbálják meg! Milyen jogon? Nem tartozol nekik semmivel, főleg nem beszámolóval, hogy miért nem mész el.

Ezen ahogyan te fogalmaztál jellemvonásodon sürgősen változtass, mert jelen állás szerint elég életképtelennek tűnsz. Nem bántásként írom, csak ha ilyen töketlen maradsz, eltaposnak.

Ami fontos: ne írj alá első körben semmit, mert ezeknek a cégeknek bevett gyakorlata, hogy aláíratnak egy papírt, hogy "á, ez csak jelenléti ív", közben meg aláírtad, hogy ha nem dolgozol legalább X időt a cégnél, akkor a tanfolyam díját (több tízezer forint) ki kell fizetned.

2014. dec. 14. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
100%
Jelenteni úgy kell, hogy írsz az ETR Helpdeskjének, hogy kaptál egy ilyen üzenetet, tegyenek valamit, hogy még egyszer ez ne történhessen meg.
2014. dec. 14. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 A kérdező kommentje:

"közben meg aláírtad, hogy ha nem dolgozol legalább X időt a cégnél, akkor a tanfolyam díját (több tízezer forint) ki kell fizetned"


Igen, erre én is gondoltam... De köszönöm, hogy említetted, mert így jobban röggzül a tudat, hogy >minden papírt átolvasni figyelmesen<


De amúgy tényleg, lehet, hogyha ilyen bepalizós munka lesz , ott azt mondom - csak adja Isten, legyen meg az alkalom, hogy ezt szemtől szembe, világosan közölhessem -, hogy sajnálom, ez nem megy; Mert amúgy szüleim eléggé vaskalapos keresztények, és ellátnák a bajom, ha kiderülne, hogy mibe mentem bele.

Bár nekem semmi rossz szándékom nem volt, én egyszerűen nem akartam eldobni a lehetőséget, mondván, hogy "Ááá, csicska munka, én annál többre tartom magam"....

2014. dec. 14. 18:30
 9/15 A kérdező kommentje:
Köszi az infót azt ETR Helpdesk-ről, majd ha egyértelmű bizonyítékaim lesznek a dologról, hogy ez nem kóser, akkor megteszem!
2014. dec. 14. 18:32
 10/15 anonim ***** válasza:
100%

Bocs, nem olvastam végig, ez egy kicsit szófososra sikeredett részedről :D Kb. a feléig bírtam.

Helyileg hova kéne menned amúgy?

Aki amúgy ennyire hangoztatja, hogy nemzetközi cég és csak személyesen mondhatnak bármit, én kapásból már azt gyanítom, hogy vagy valami átcseszés vagy ahogy írták, jutalékos értékesítés. Megnézni, meghallgatni mindent lehet, legfeljebb gondolkodási időt kérsz utána, utánakeresel a neten és ha olyna, szépen visszautasítod.

2014. dec. 14. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!