Kezdőoldal » Emberek » Munkahely, kollégák » Munkahelyi zaklatás, mit...

Munkahelyi zaklatás, mit tehetnék?

Figyelt kérdés

Egy budapesti,használt ruhákat értékesítő üzletben dolgozom eladóként, a váltóműszakból kifolyólag délutánonként is egyedül vagyok bent, leülni sem szabad nekünk.Sajnálatos módon a vevőkör egy jelentős része élvezettel szemtelenkedik, "szórakozik"( zárás előtt 2 perccel nem tudok bezárni, mert a hölgyek örömmel próbálgatják a tűrésem határait azáltal is, hogy nem tartják tiszteletbe a kérésem a zárási időt illetően és nem hagyják el az üzlet helyiségét "ebbe az 1 percbe még belefér a ruhaválogatás, ugye kis szívem?..stb"..ha eréjesebben szólok, megjegyzések közepette, sértődötten kimennek és panaszkodnak rám a munkatársnőmnél). Minden pénteken bejár egy ápolatlan, zavart elméjű idős férfi, nem használja az öltöző fülkét sem, 4 órán át bent válogat mindig és szemtelenkedik velem, mutogatja magát a ruhákban és követeli, hogy véleményezzem ezt. Undorító, beteg mocsok és a vevőkre sem számíthatok, általában, ha nem teszem meg, a nők grimaszolnak rám, mintha egy aljas ember lennék azért, mert nem járulok hozzá a megalázásomhoz és segítenek neki " -Majd én megmondom önnek uram, hogy hogyan áll a ruha...". A megjegyzéseit nem is említve annak a vén görénynek. Állandóan engem figyel és követi a lépéseimet, lesi, hogy merre megyek az üzletben..

Mi tévő legyek, nem jelenthetném fel valahogyan? Mire lehetne ilyenkor hivatkozni jogi értelemben? Azt hiszem, nem vagyok ezt az abszurd jelenséget, helyzetet elviselni a munkahelyemen.

Köszönöm a segítséget!


48 éves asszony



2015. jan. 9. 20:54
1 2
 1/12 A kérdező kommentje:
Nem zavarhatom ki, mert a vevők az én káromra véleményezik mindezt a fent említett tények ellenére is. Nem rég dolgozom itt, kb. 2 hónapja és félek, hogy panasz következtében elveszítem az állásom.
2015. jan. 9. 20:57
 2/12 anonim ***** válasza:

a feljelentés szerintem nem segíthet.

munkahelyet kellene váltanod.

2015. jan. 9. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
2015. jan. 9. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:

Kedves asszonyom,

én őszintén megértem, hogy nem kellemes elviselni ezeket a dolgokat, mint a megjegyzéseket, grimaszokat meg az ápolatlan öregnek a viselkedését, de ezek nem érik el azt a szintet, amire már a jog is azt mondja, hogy feljelentést lehet tenni. A Btk. szerinti zaklatás azért egy komolyabb kategória. Elhiszem, hogy ez önnek kellemetlen, de ha jól gondolom, ez beletartozik a munkájába, nem nagyon tud ellene mit tenni. Annyit tehet, hogy keres más munkahelyet. Egyébként pl. a zárásnál, mikor egy-két kedves vevő nem hajlandó még távozni, nem kell feltétlenül erélyeskednie. Szóljon kedvesen, tisztelettudóan, de határozottan. Aztán grimaszoljon, aki akar, ezzel önnek nem kell foglalkoznia.

Az öreg bácsival meg nem tudom, mit tudna kezdeni... az mindenesetre semmiképpen nem célszerű, hogy ilyen hangon nyilatkozik róla. Próbáljon felé is szeretettel fordulni. Akkor is, ha nem érdemli meg. Vagy ha péntekenként megjelenik, akkor esetleg kérje meg a kolleganőjét, hogy ő foglalkozzon az öreggel, ön pedig addig a többi vevőre figyel.

Remélem, hogy valamennyit tudtam segíteni.

2015. jan. 9. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:

Kedves utolsó válaszoló, értékelem a véleményét, azonban van néhány dolog, amiben nem tudok igazat adni.

Mindig tisztelettudóan és határozottam kértem őket, hogy záráskor legyenek szívesek elhagyni az üzletet. Tudja, sajnos vannak olyan unatkozó, megkeseredett életet élő, rosszindulatú emberek, akiknek ez a fajta viselkedés élvezetet jelent, valószínűsíthetően ön nem volt ilyen helyzetben. Egy turkálóban vagyok PÉNZTÁROS, nem pedig öltöztető, pszichológus, ruhatervező, cseléd..stb. A leírásomban csak egy minimális részletet olvasott azokból, amiket ott nap mint nap megélek. Sehol nem engedhetik meg maguknak a vevők az eladó provokálását úgy gondolom. Tudja alap, hogy záróra előtt 1 perccel nem megyek be és erőszakoskodom az üzletben a hulla fáradt eladóval. Az üzletek 99 %-a záróra előtt tíz perccel nem enged be senkit sem! 7 órányi ácsorgás, mert tilos leülni, nem ehetek és nem mehetek illemhelyiségre sem, ráadásul beteg a lábam. 30 éve dolgozom, sok ágazatba volt "szerencsém" betekinteni, a mai világban, ugye csak tréfált, hogy hagyjam ott a munkahelyem?!

A beteg hajlamú, aberrált férfival pedig legyek kedves?!

Azt hiszem önnek fogalma nincs ezekről a dolgokról, valószínűleg nem zaklatták még szexuálisan sem. Érdekes gondolatjárása van.

2015. jan. 9. 21:45
 6/12 anonim ***** válasza:
49%
Kérdező, eddig én ugyan csak egy linket osztottam ön felé meg, gondoltam elegendő lesz arra, hogy lássa egyáltalán azt, hogy mi is számít zaklatásnak, de a további hszeit nézve hatalmasat tévedtem. Ön, ha nem bírja az eladói munkakört és a követelményeket, plusz még öreg is, fájnak a lábai is, akkor nem lázongania kellene, hanem ha nem akarja tűrni ott kell hagyni, ez nem vicc, hanem halál komoly. Ön tudta szerintem a feltételek, amikor odament dolgozni, ön ezt vállalta, és ha ön még nem dolgozott soha eddig eladóként - valószínűsítem - azt is tudnia kellene, hogy egy eladónak az a dolga, hogy mindent a kedves vevőért, ha az épp "bunkó", akkor is. Ön egy konkrét példát se írt le arról, hogy az öreg úr ugyan mivel is zaklatja önt, ön viszont, mint eladó olyan minősíthetetlenül beszél róla, hogy nehezen tudom elképzelni, hogy azon kívül, hogy az öreg úr unatkozik és ruhákat próbál minden héten azon kívül mi is lehet a vétke. Talán inkább össze kéne tennie a két kezét, hogy van végre munkahelye és nem kellene panaszkodnia, hogy úristen milyen körülmények, mert bizony sokan fiatalok, vagy még idősebbek önnél örülnének még egy ilyen "pocsék" helynek is. Megjegyzem mit csinálna egy 12 órás, váltott műszakú gyárba, vagy akár 3 műszakos pékségbe ahol elképzelhetően önön kívül max. még egy nő lenne? És még sorolhatnám a sokkal rosszabb körülmények közt végzendő munkaköröket.
2015. jan. 9. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
Persze, nyilván én semmit sem tudok. A kérdésére a választ megkapta, a leírt dolgok nem minősülnek zaklatásnak, ez a Btk.-ból hamar kiderül, ha esetleg elolvassa. Mást nem tehet, gondolom mikor az állásra felvették, közölték önnel, mi lesz a feladat. Ha mégse közölték, akkor a főnökével kell beszélnie, mi innen nem tudunk segíteni.
2015. jan. 9. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:

Kedves 6. válaszoló!


Voltam gyári munkástól kezdve kórházi takarító is a 30 évem alatt, éppen ezért is lett viszeres a lábam. Azt gondolom, nagyon is megbecsülöm az állásom, ismeretlenül egészen szükségtelen engem bírálnia, tudja kislányként voltam eladó egy éjszakai szendvicsesél, hogy eltarthassam magam, mert nem volt hol laknom, nagyon keményen kikalapált az élet!

Egészen elképesztő, hogy ha segítségre van szüksége egy embernek, a másik a saját keserűsége okozta frusztrációját örömest vezeti le a tanácsra szorulón. Képzelje, egyetlen egy szabadnapom van csupán havi 70 ezer forintnyi összegért. A tanácsadás nem kötelesség, hanem lehetőség, amivel az ember szívesen él, ha lakozik a lelkében némi tolerancia, együttérzés a másik irányába. Mindenkinek vannak gondjai.

Tudja milyen a verbális bántalmazás, mikor teljesen egyedül van egy kis üzletben és senkire nem számíthat?

Egy nyomorult tanácsot szerettem volna kérni, mert nem vagyok köteles egy aberrált elmebeteg gusztustalankodásait is eltűrni az unatkozó, rosszindulatú embereken mellett.

Még egyszer: az eladó munkakörét ez nem érinti elméletileg.

Ma örülhet az ember, ha munka jut neki egyáltalán!

Nehogy már szabadkoznom kelljen, mert merészeltem hangot adni a sérelmemnek! Egy szóval nem említettem, hogy ez börtönbüntetéssel egybekötött törvényszegés volna. Engem akkor is zaklat, nem tudok nyugodtan dolgozni, nem szeretnék infarktust kapni ha lehetséges.

Hihetetlen..

2015. jan. 9. 23:53
 9/12 anonim ***** válasza:
49%
De mivel zaklatja az öregúr? Azzal, h ruhákat próbál heti rendszerességgel? Joga van be menni a boltba és így tenni, akár százszor is, ez még nem zaklatás. Sőt egy eladótól joga van megkérdezni ezerszer is, hogy ez és ez hogy áll rajta. Hogy ön ettől zaklatott az még törvény szerint nem minősül zaklatásnak. Több választ is kapott ön segítségül, de ön nem fogadja őket el, és egyenlőre ön szerint hülye, frusztrált itt mindenki.
2015. jan. 10. 00:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
De egyébként tessék itt egy újabb ötlet, ott az okostelefon, fel lehet venni minden ilyen alkalmat rá, aztán mutassa meg a főnökének, hogy ezekkel ön mit eladó mit tegyen, aztán a főnöke majd vagy lép, vagy nem. Jöhetnek erre is a kifogások, h nekem nincs olyanom, nem értek hozzá, törvénytelen stb. Ezekre csak annyit, hogy akkor szerezzen egyet, tanulja meg használni és nem a hatóságoknak kell megmutatni, hanem a főnökének.
2015. jan. 10. 00:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!