Kezdőoldal » Emberek » Munkahely, kollégák » Mi van akkor, ha lefoglalom a...

Mi van akkor, ha lefoglalom a nyaralást, de a munkáltató úgy dönt, mégsem mehetek el szabira?

Figyelt kérdés

Már februárban szóltam arról, hogy júliusban mikor mennék szabira. Rá is bólintottak. Napra pontosan megmondtam, mettől meddig mennék szabira, azt mondták, rendben, és mehet, ezért én lefoglalóztam a szállásunkat (nem olcsóért). De most felmondott egy kolléga, és emberhiányban vagyunk. Alapból a főnökeim mindenképp megoldanák, hogy elmehessek szabira, de most egy új üzletvezetőnk van (nem részletezném, milyen ember...), aki közölte, hogy de hát az üzletnek nyitva kell lennie, és ha nincs ember, nekem kell bejönni...

A kérdésem az, hogy ezt megtehetik? Megteheti a munkáltató, hogy nem enged el a lefoglalt nyaralásomra, kvázi elbukok egy csomó pénzt? Van erre valamilyen törvény vagy jogszabály?



2015. máj. 19. 13:33
 1/8 anonim ***** válasza:

2012. évi I. törvény

60/

"122. § (1) A szabadságot - a munkavállaló előzetes meghallgatása után - a munkáltató adja ki.

(2) A munkáltató évente hét munkanap szabadságot - a munkaviszony első három hónapját kivéve - legfeljebb két részletben a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban köteles kiadni. Ennek során a 121. § megfelelően irányadó. A munkavállalónak erre vonatkozó igényét legalább tizenöt nappal a szabadság kezdete előtt be kell jelentenie.

3) A szabadságot - eltérő megállapodás hiányában - úgy kell kiadni, hogy a munkavállaló naptári évenként egy alkalommal, legalább tizennégy egybefüggő napra mentesüljön a munkavégzési és rendelkezésre állási kötelezettsége alól. E tekintetben - a szabadságként kiadott napon túl - a heti pihenőnap (heti pihenőidő), a munkaszüneti nap és az egyenlőtlen munkaidő-beosztás szerinti szabadnap vehető figyelembe."

2015. máj. 19. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Köszi, de ez nem válasz a kérdésemre, mert nyilván kiadnák amúgy is a szabit, csak nem akkor amikor én kértem, és amire rábólintottak...
2015. máj. 19. 13:55
 3/8 anonim ***** válasza:

(5) A munkáltató kivételesen fontos gazdasági érdek vagy a működését közvetlenül és súlyosan érintő ok esetén

a) a szabadság kiadásának közölt időpontját módosíthatja,

b) a munkavállaló már megkezdett szabadságát megszakíthatja,

c) kollektív szerződés rendelkezése esetén a szabadság egynegyedét legkésőbb az esedékességet követő év március 31-ig adhatja ki.

(6) A munkáltató - a felek naptári évre kötött megállapodása alapján - a 117. § szerinti szabadságot az esedékesség évét követő év végéig adja ki.

(7) A munkavállalónak a kiadás időpontjának módosításával vagy a megszakítással összefüggésben felmerült kárát és költségeit a munkáltató köteles megtéríteni. Az (5) bekezdés b) pontban foglalt esetben a szabadság alatti tartózkodási helyről a munkahelyre és a visszautazással, valamint a munkával töltött idő a szabadságba nem számít be.


Ami ebből téged érint. Ha a cég (fontos) érdeke úgy kívánja, akkor a szabadságod időpontján módosíthat a munkáltatód, de köteles az ebből adódó károdat megtéríteni.

2015. máj. 19. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm.

De mi van, ha nincs papírom arról, hogy kifizettem, mert ismerős ismerősén keresztül foglaltam, és nem papíroztunk, de a foglaló akkor is foglaló, amit vissza nem kapok.... Akkor megszívtam?

2015. máj. 19. 14:33
 5/8 anonim ***** válasza:
68%
Elmész orvoshoz, táppénz és közlöd a munkahelyen hogy lebetegedtél, nem tudsz bemenni... és elmész nyaralni.
2015. máj. 19. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Ha nincs papírod róla, akkor igen, megszívtad.
2015. máj. 19. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
75%

"Elmész orvoshoz, táppénz és közlöd a munkahelyen hogy lebetegedtél, nem tudsz bemenni... és elmész nyaralni."


Na igen. De ha az új üzletvezető tényleg egy kis patkány, akkor kimehet ellenőrizni azt, hogy a kérdező otthon van-e a táppénz alatt.

2015. máj. 19. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
senki nem köteles egy meghatározott helyen tartózkodni a betegsége alatt... "eljött értem nagymuter és hazavitt magához tápiőszecsőre, mert olyan beteg voltam, hogy ellátni se bírtam volna magam"
2015. máj. 20. 03:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!