Kezdőoldal » Emberek » Munkahely, kollégák » Melyiket válasszam? Jól...

Melyiket válasszam? Jól fizető szakmunka vagy kevésbé megbecsült, de diplomás állás?

Figyelt kérdés

Szakközépbe jártam annak idején, és lakatos szakmám van, de megismerkedtem a hegesztéssel is. A szüleim (akik világ életükben szakmunkások voltak, ezért is erőltették rám ezt) mindig úgy voltak vele, hogy legyen egy tisztességes szakmám és dolgozzak benne. Csakhogy én ennél valahogy többre és másra vágytam, és a tanáraim is mondták a suliban, hogy elmehetnék egyetemre. Ezért érettségi után rávettem a szüleimet (az osztályfőnököm is beszélt velük) és nagy nehezen támogattak abban, hogy elvégezzem az egyetemet, így fizika-biológia tanár lett belőlem (mármint még van belőle 1 évem hátra).


Viszont most a szüleim újra elkezdtek izélni, hogy hagyjam a tanárságot... Ugyanis a régi barátaim, osztálytársaim, akik már elhelyezkedtek lakatosként és hegesztőként ilyen-olyan cégekben, elég jól, 150 felett (van aki 200 körül) keresnek azóta. Van, akinek sikerült külföldre is kimenni, na az már el se mondom, mennyit keres. A szüleim azzal jönnek, hogy minek szórakozzak a tanítással, amikor egy kezdő tanár fizetése kb. 120 ezer ft, ami nevetséges, miközben sokkal jobb munkám lehetne.


Én viszont nem így látom, mert egyszerűen nem érdekel a lakatoskodás. Nem nézem le azokat, akik szakmunkát végeznek, hiszen pl. a szüleim is azok voltak mindig is, és felneveltek engem - de őszintén szólva engem nem vonz az, hogy nap mint nap 8 órákat szenvedjek egy koszos üzemben, ami tele van aggatva meztelen nők posztereivel, és ahol állandóan parancsolgat nekem a főnök és egy noname munkás legyek, és folyamatosan a munkatársaim pajzán, otromba dumáját kelljen hallgatnom a nőkről. És egyébként sem vonz egyáltalán ez a szakma sem, valahogy nem tud érdekelni, és ha ebben dolgoznék, mindig az az érzés lenne bennem, hogy ennél többre vagyok hivatott.


Ezzel szemben tök jó érzés bemenni egy iskolába tanárként, ahol mégis normálisan felöltözve megy be az ember, és amolyan "főnökként" viselkedik, hiszen a diákjainak bizonyos értelemben ő a főnöke. Tudom, hogy sokat panaszkodnak a tanárok, hogy kevés a fizetés és nagyon sok egy tanár munkája, de igazából ez semmi ahhoz képest, amit egy gyári munkás dolgozik. Meleg osztályterem, viszonylag rugalmas munkaidő, ráadásul mindenféle szünet is van (téli szünet, nyári szünet stb.). És értelmiségnek is érzem így magam, ráadásul a gyerekeket is szeretem, valahogy sokkal felelősségteljesebb, értelmesebb munkának érzem azt, hogy őket neveljem, mint azt, hogy acélszerkezeteket rakjak össze. Csak az a baj, hogy a tanár keveset keres...


Ti mit gondoltok? Lenyelnétek a napi 8 óra robotot munkásruhában, de jobb pénzért, vagy inkább végeznétek értelmiségi munkát kevesebbért, de amit jobban szerettek?


Bánom egyébként, hogy nem valami mérnöknek mentem inkább, csak kishitű voltam, és azt hittem, hogy egy mezei szakközepesnek nincs esélye. De tervben van, hogy azért is elvégzek még egy mérnöki képzést. Még nem tudom hogy és mikor, de megpróbálom.



2015. dec. 18. 20:33
1 2 3
 11/21 anonim ***** válasza:
Én is a diplomás állást választanám. : ) Nem érezném jól magam, ha munkásként kéne dolgoznom. Nem nézem le őket sem természetesen, mert vannak nagyon jó szakemberek, ugyanúgy lehetnek műveltek, olvashatnak hobbiból könyveket, tanulhatnak. Szerintem vágj bele az egyetembe, a tanár is jó választás, ha szereted amit csinálsz.
2015. dec. 19. 09:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 anonim ***** válasza:

Ha már végigszenvedtem az egyetemet, akkor egyértelműen a diplomás állást választanám.


Amúgy én abban sem vagyok biztos, hogy ismerőseid olyan jól keresnek. Engem is régen szédítettek ezzel, hogy menjek CNC-snek meg CNC programozónak, mert hogy ők kezdésből 200-at kapnak meg így-úgy... aztán most egyetem mellett gyakornokként nagyobb az órabérem, mint pár éves CNC-s tapasztalattal egyik haveromnak.


Reálszakos tanárokból hiány van, szerintem viszonylag könnyen kapsz majd munkát egy jó suliban. A fizika meg egy tipikusan olyan tárgy, amire sokan járnak magántanárhoz, ráadásul ha a fizika megy, akkor gondolom a matek sem olyan hatalmas falat számodra. Ha napi csak egy plusz magánórád van, azzal is keresel havi szinten 40 ezret pluszba (2 ezres díjjal számolva).

2015. dec. 19. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 anonim ***** válasza:

Mindent leírtak már amit szerettem volna. Lehet, hogy kezdőként kevesebb pénzt kapsz tanárként, mint mondjuk lakatosként, de azt hozzá kell tenni, hogy lakatosként jó eséllyel 10 év múlva is ugyanott fogsz tartani, ahol kezdőként, míg tanárként elismert lehetsz, akit szeretnek a diákok és szájhagyomány útján mennek hozzád a magánórákra is. Akár másodállásban foglalkozhatsz a szakmáddal is, így lakatosként is vállalhatsz maszek melókat, amiből lesz egy kis plusz pénzed.

Megjegyezném azt is, hogy tanárként azért elég sok "szabadsággal" rendelkezel, így a kevesebb fizetésért kevesebbet is kell dolgoznod. A kötelező órákon kívül az időbeosztásod, dolgozat javítás, felkészülés a tanórákra stb., teljesen a te dolgod, szóval azért szerintem jóval kötetlenebb, mint egy gyárban lehúzni egy műszakot.

2015. dec. 19. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 anonim ***** válasza:

"Megjegyezném azt is, hogy tanárként azért

elég sok "szabadsággal" rendelkezel, "


Valóban de az sokkal kötöttebb. Ez kinek előny, kinek hátrány, de tény. Nem tudsz úgy ugrálni, hogy kiveszek egy hét szabit amikor épp találok olcsó last-minute utazast vagy orvosi időpontokat is jobban kell szervezni. De pl a gyerekek nyári és egyéb szüneti elhelyezése abszolút nem gond ha valamelyik szülő tanár.

2015. dec. 19. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 anonim ***** válasza:

Sajnos mostanában bármely foglalkozásról is beszélünk, többnyire nem úgy működik, hogy akkor veszem ki a szabimat, amikor gondolok egyet és mennék.

A gyári melósoknál sem feltétlenül működik így, főleg ha kis cég és az illető munkája az adott időpontban nélkülözhetetlen (nyakukba szakadt valami nagyobb határidős munka pl.)


Vannak olyan cégek, ahol leállás van télen és nyáron mondjuk 2-2 hét, mindenkinek ekkor kell elintéznie a szabadságolást, mert ezeken felül csak néhány nappal rendelkezhetnek szabadon, főleg ha fiatalról van szó. Nem kívánságműsor.


Sőt... Azt mondanám bárhol, ahol nincs megoldva a helyettesítés, nem dobhatod be huzamosabb időre a törcsit. Én sem mehetek pl. két ünnep között szabira bármennyire is szeretnék, mert nem lesz aki helyettesíteni tudna. Majd ha az illető dolgozik, akkor én szabadságolhatok.


Szóval nem gondolom, hogy ez akkora problémát jelentene a tanári pályán, avagy fogalmazzunk úgy, hogy nem hiszem hogy nagyobb gondot jelent, mint bárhol máshol. Ha én lefoglalnék egy last minute utat és közölném a főnökömmel, hogy márpedig jövőhéten megyek, akkor lehet ő azt közölné, hogy utána nem is kell visszamennem dolgozni... :)


Én nem vonom kétségbe, hogy egy tanár, ha sok órája van, akkor sokat is dolgozik, de olyan szüneteket hoz magával a tanár lét, ami szerintem tök jó dolog. Én a két lehetőség közül biztosan ezt választanám.

2015. dec. 19. 23:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 anonim ***** válasza:

Nem olvastam végig minden választ,

szerintem azt csináld, amit szeretsz,

a mérnöki képzés elvégzése jó ötlet,

én is szakmunkás családból jövök, és tanár lett belőlem,

nem egyszerű az elsőgenerációs értelmiségi léttel sem megküzdeni,

kezdő gimis tanár nettó 120 ezret keres, de van előrelépési lehetőség

2015. dec. 20. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 A kérdező kommentje:
Köszi mindenkinek a választ! Igen, szerintem is vonzó a tanári pályában a viszonylagos kötetlenség és a sok szünet. Sok tanár panaszkodik, hogy mennyi a dolga, milyen feszített a tempó és alig keresnek valamit, de szerintem egyből másképp látnák, ha ismernék pl. egy gyári munkás életét...
2015. dec. 21. 09:03
 18/21 anonim ***** válasza:

A kezdő tanár a jelenlegi rendszerben 89 ezret kap kézhez ha gimiben tanít. Kezdőként az első 2 évben heti 20 tanítási órád van (később 26 lesz), de ez itt nem ér véget ennyivel. Ha kezdő vagy és tényleg jó akarsz lenni, egy 45 perces órára bőven készülsz 60 percet. (Kreatív feladatok, kiegészítő anyagok, játékok, feladattervezés interaktív táblára, érdekes videók keresése a témához) plusz a javítás, beadandók átnézése, dolgozat-összeállítás, adminisztrálás. Erre jön még rá a portfólió e-napló és egyéb dolgok. A továbbképzések kötelezőek, de neked kell fizetned őket. Emellett még vannak/lesznek az állandó ellenőrizgetések (tanfelügyelők)

Tanárin vagyok, 1 évem van vissza. Szeretek tanítani, de szeretnék családot és gyerekeket, szóval ott kell hagynom a pályát, mert nem lesz milliárdos férjem.

Dolgoztam gyárban, 2 műszakban, az másfajta terhelést jelent. Viszont ha a gyárból hazamész, lezárul a munkaidőd. Ha az iskolából hazamész, még messze nem ér véget a munkád. Ezen kívül folyamatosan jár az agyad és tervezel. :)

Szakmunkásként simán mehetsz mérnökire, ha van érzéked a reál dolgokhoz, matekhoz és szorgalmas vagy. :)


A 7. válaszoló nagyon érdekes dolgokat írt le, egyetértek vele.


Tanárként nem csak az iskolaigazgató a felettesed, hanem az állam is. Sőt, sok szülő azt hiszi magáról, hogy ők is,mert te mint tanár szolgáltatást nyújtasz.

Nem akarlak lebeszélni, de jól gondold meg.

És hajrá, bárhogy is dönts. Az, hogy szakmunkások a szüleid, nem döntő tényező. Nekem gyári munkások a szüleim. :)

2015. dec. 26. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 anonim ***** válasza:

"Szakmunkásként simán mehetsz mérnökire, ha van érzéked a reál dolgokhoz, matekhoz és szorgalmas vagy. :) "


:DDDDDDDDDDDD

Hát szerintem kb semmi köze sincs a mérnöki anyagnak a szakmunkások tudásához.


Az meg igaz, hogy az elején készülni kell az órákra, na de 3-4 év múlva? Akkor már a készülés minimális lesz.

2015. dec. 26. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 anonim ***** válasza:

Lehetnek átfedések. Nővérem is mérnök, de előtte szakmunkásként végzett. Nagy előny, hogy emiatt mindkét oldalt jól ismeri. Utána megcsinálta a tanárit és tanította a szakmunkásokat laborgyak-on.


6 éve tanítok magánban és van, hogy így is készülök 60percet a cikkek és egyéb anyagok keresgetése miatt. Fejlesztőfeladatokat csinálok (ezek sokszor hiányoznak a tankönyvekből) javítok és társai. De nagyon tanítványfüggő is, hogy ki mennyi készülést igényel. Csoport (osztály) tanításánál, ha differenciálni akarok, akkor sokat kell majd készülnöm, bár ez 26 óra mellett nem lesz könnyű.


Kérdező, ha már csak 1 éved van vissza, biztosan volt szakmai gyakorlatod. Milyen benyomásaid voltak? Mik a visszajelzések? Hogy érezted magad? Mérlegeld ezeket is.

2015. dec. 26. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!