Kezdőoldal » Emberek » Munkahely, kollégák » Muszály borravalót adni egy...

Muszály borravalót adni egy felszolgálónak?

Figyelt kérdés

1hete voltam a trófeávan...akkor csak nagy pénzeim voltak apró.

Mikor fizettem akaratlanul éreztette felem a felszolgáló hogy miért nem adsz borravalót?

Ma ujra mentem..ugyan az volt a felszolgálom mint akkor.

Fura volt.

Nah most viszont egy 1000essel többet eaktam a bukszába mint kelett volna...miért muszály adnunk? Megszokták?



2016. jan. 20. 13:58
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Nem MUSZÁJ, de illik!
2016. jan. 20. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
Nem, azt te döntöd el, az ő teljesítményének függvényében.
2016. jan. 20. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
És ha sokáig nem adunk ped.sokszor vagyunk bent.pl.heti1x akkor meg megharagszanak?
2016. jan. 20. 14:05
 4/8 anonim ***** válasza:
Nem kötelező, de illik, a nívósabb helyeken a számla 10%-át szokták adni. Ha akarsz adsz, ha nem, akkor nem. Ha visszajáró vendég vagyok, akkor azért szoktam adni mindig.
2016. jan. 20. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Ez olyan, mint a taxi vs uber.

Nem olyan egyértelmű, mint sokan hiszik, és mégtöbben okoskodnak úgy, hogy belelátnának, vagy tisztában lennének a dolgokkal.


A lényeg, hogy ha nincs az étlapon, hogy az árak szervízdíjat tartalmaznak, akkor nagyon is illik adni egy 10% körüli összeget.

Mivel azért annyi az étel ára, mert a felszolgáló a jattból él.

Ha nem így lenne, akkor rajta lenne az étlapon, hogy az ár x% (5-6) szervízdíjat tartalmaz, viszont akkor maga az étel kerülne 10%-kal többe.

Nyilván, hiszen van egy előállítási költség, működési költség, stb, és a bevételből ezt vagy így, vagy úgy fedezni kell.


Ha nincs az árban a szervízdíj, és rendszeresen nem adsz jattot, azzal gyakorlatilag megkárosítod az éttermet.

Mivel egy egy régi szokásként , íratlan szabályként van a Magyarországi klasszikus vendéglátó helyeken, hogy illik jattot adni.


Csak egyre többen vannak, akik nem belenőttek ebbe a kultúrába, hanem csak úgy tudatlanul belecsöppentek, és egy kiváló kiskapunak látják, hogy már csak azért se adnak jattot.

Pont ezért vezették be a szervízdíjat, beépítik az árba a jatt egy részét, magasabb a felszolgáló alapfizetése, nem függ annyira a jattól.

Persze ezek a helyek (minimum) ennyivel drágábbak is.


Ha viszont nincs az árba beépítve, és megfelelő szolgáltatás ellenére mégse adsz rendszeresen jattot, megharagudni nem biztos, hogy fognak, csak elkönyvelnek egy lehúzós suttyó parasztnak, és nagy ívben fognak leszarni.

2016. jan. 20. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a terjedelmes hasznos választ utolsó
2016. jan. 20. 16:22
 7/8 A kérdező kommentje:
Tehát a 10%alapján én akkor még mindig jó pasas vagyok ott mert 5000ft ot adtam 4000helyett ami azt jelenti én 25%-os jattot adtam...azmár elég szép.
2016. jan. 20. 16:35
 8/8 anonim ***** válasza:

Az szép!

Meg ha törzsvendég vagy, és általában adsz 10% körül, akkor ha néha véletlenül úgy jön ki, hogy nem adsz, az a felszolgáló részéről tapintatlanság, vagy rutintalanság éreztetni ezt, hiszen ha van egy minimális rálátása, akkor pontosan tudja, hogy a törzsvendégekből él, nem az 1sze 1szer betévedőkből, az a kiszámítható, tervezhető jövedelemforrása, és ostobaság ezt bunkósággal kockára tenni.

Még akkor is, ha sok törzsvendége van.

1-et sem szabad ilyen módon "elidegeníteni".

2016. jan. 20. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!