Kezdőoldal » Emberek » Munkahely, kollégák » Bölcsész szakra menni valóban...

Bölcsész szakra menni valóban csak elpazarolt energia?

Figyelt kérdés

Mindenhol azt hallani, semmi értelme a bölcsész szakoknak, a diplomás munkanélküli az egyetlen, ami lehetsz utána.

Én már 10 évesen eldöntöttem, mivel szeretnék foglalkozni (nyelvészet), és tartom is magam hozzá. De nagyon lelombozó, amikor (a szűk családon kívül, akik már csak elvből is támogatnak), mindenhonnan azt hallom, hogy elpocsékolok 3 (ha tovább megyek, 5) évet az életemből.

Meg hogy miért nem megyek bolti eladónak, az is 3 éves képzés, és garantáltan lesz vele állásom.

Meg hogy az egyetlen nyelv, amit manapség tanulni érdemes, azok a C nyelvek (azaz programozási nyelvek, de szerintem mindenki értette).

Szeretném, ha egyetem után szükség esetén önállóan is fenn tudnám tartani magam, és olyasmivel foglalkozni, ami legalább köszönőviszonyban van a szakmámmal (az álmom az lenne, hogy fordítóként dolgozzak otthonról, vagy kutassak, de szívesen bevállalnám a szimultán tolmácsolást is, illetve a tanítást is, csak nyelvekkel legyen kapcsolatos)


Minden ismerősöm informatikára ment, mert hogy az az egyetlen, aminek még van jövője


2017. szept. 13. 09:18
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
100%

Nem igaz hogy semmi értelme nincs.


Ha jó vagy abban amit tanulsz és az egyetemen kívül is ütöd a vasat akkor valószínűleg el fogsz tudni helyezkedni. De rosszabb esetben is ha van egy jó nevű egyetemről egy diplomád az rengeteg céghez belépő.


Ha megnézed az álláshirdetéseket rengeteg munkához felsőfokú végzettség a kritérium, pontosabban nincs is meghatározva.


Én dolgoztam olyan helyen ahol a munkatársaim között volt közgazdász, bölcsész meg ilyen-olyan végzettségű ember.

2017. szept. 13. 09:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
13%

"Bölcsész szakra menni valóban csak elpazarolt energia?"


Nem kell hozzá sok energia, könnyű elvégezni a bölcsész szakokat.

2017. szept. 13. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 A kérdező kommentje:

A nyelvész szakot, két idegennyelv szakpárral is?

(nem kötekedésből, örülnék, ha könnyű lenne, mivel fenn kell tartanom magam és a házat is suli mellett)

2017. szept. 13. 09:54
 4/16 anonim ***** válasza:
11%
#3: A nyelvi szakok hasznosak és nem is túl nehezek, DE csak akkor ajánlottak ha szeretnél TELEFONÁLNI a munkaidőd 80%-ában VAGY TANÁR akarsz lenni.
2017. szept. 13. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 A kérdező kommentje:
Írtam, fordító vagy tolmács szeretnék lenni
2017. szept. 13. 11:20
 6/16 anonim ***** válasza:
16%

Nyelv szak tényleg csak akkor érdemes ha tanár szeretnél később lenni, mert amúgy meg a nyelvet simán meg lehet tanulni tanfolyamokon.

Akkor menj nyelvszakra, ha nem csak a maga a nyelv érdekel, hanem az adott ország kultúrája, történelme, irodalma is, mert ilyen órákkal tele vannak tömve a nyelvszakok.

2017. szept. 13. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
88%

Nem mennék bele, hogy mi az oka a bölcsész szakok/szakosok ilyen szintű lenézésének, de van köze hozzá az átlagos természettudományos műveltség brutálisan alacsony szintjének, meg annak is, hogy a legtöbb bölcsész szakot lehet, hogy nem 5 év alatt, de sokszor az is el tudja végezni, akinek sem esze, sem tehetsége nincs hozzá, viszont jól be tud nyalni betűről betűre 30 vizsgatételt.

Mondom, ez csak bizonyos szakokon jellemző, és cseppet sem von le azoknak az eredményéből, akik szívvel-lélekkel, ésszel és szorgalommal elvégzik ugyanazt a szakot.


De tudod, ha van egy álmod, egy terved, akkor nehogy már az legyen a szempont, hogy mások rémesen általánosítva mit gondolnak róla! Te a Te életed éld, és ne másokét! Mire mész azzal, ha vadidegenek kénye-kedve szerint alakítod az életed? Arra, hogy egy megkeseredett, boldogtalan ember leszel, akinek lesz egy középszerű állása, amit vagy utál, vagy nem, de semmiképp nem szeret, és valószínű életed végéig gyötörni fog, hogy vajon mire vihetted volna, ha a saját terveid után mész? Egyébként is, olyan mindig lesz, akinek nem felel meg az, amit csinálsz. Mindenkinek nem tudsz megfelelni. Akkor meg nem jobb, ha inkább a saját álmaidat éred el?

2017. szept. 13. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 A kérdező kommentje:

Igen, tudom.

Egyébként többet ad, mint egy nyelvkurzus, behatóbban foglalkoznak vele. (Még egy C1-C2 szinten sincs egy nyelviskolában morfológia vagy fonetika)

Illetve maga a nyelvészet is nagyon érdekel (szavak eredete, az adott nyelv fejlődése a történelem során, más idegen nyelvek rá gyakorolt hatásai).

De elsősorban fordítani szeretnék, csak másodsorban kutatni (ez utóbbira valszeg úgyse lesz soha lehetőségem)

2017. szept. 13. 11:37
 9/16 anonim ***** válasza:
88%

"amúgy meg a nyelvet simán meg lehet tanulni tanfolyamokon."

Aha.... azért van minden második embernek felsőfokú nyelvvizsgája, meg anyanyelvi szintű nyelvismerete, igaz? ;)

Tipikus példája annak, amikor valaki úgy alkot véleményt, hogy semmi rálátása nincs az adott szakterületre. Oké, azt még látod, hogy vannak nyelvtanárok, de a többi része a területnek teljesen beláthatatlan számodra. Ezzel nincs is semmi baj, csak így nem kéne "tanácsot" adni.


"Akkor menj nyelvszakra, ha nem csak a maga a nyelv érdekel, hanem az adott ország kultúrája, történelme, irodalma is, mert ilyen órákkal tele vannak tömve a nyelvszakok."

Ez megint ilyen formán marhaság. Igen, vannak töltelékórák, amik vagy érdeklik az embert, vagy nem. De hogy csak akkor menj adott szakra, ha minden egyes tölteléktárgy anyaga maximálisan izgalomba hoz, nos, ez megint csak butaság.

2017. szept. 13. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
91%

Bocsi kérdező, csak még valamit:

"Minden ismerősöm informatikára ment, mert hogy az az egyetlen, aminek még van jövője"

Informatikus vagyok, de ezt az állítást ilyen formában határozottan cáfolnom kell. No, nem azért, mert az informatikai pályának ne lenne jövője. Nagyon is van! Annak a részének nulla az igazságtartalma, miszerint ez lenne az egyetlen, amivel valamire lehet menni. Ez óriási nagy butaság. Igen, az informatika egy felszálló ágban levő, egyre több munkahelyet teremtő szféra, de ettől még nem csak ebből áll a világ. Ugyanúgy szükség van mérnökökre, építészekre, tanárokra, orvosokra, jogászokra, biológusokra, tolmácsokra, szakfordítókra, pékekre, történészekre, stb.

Sokan esnek abba a hibába, hogy pusztán ezt az "egyedül ennek van jövője" elvet követve mennek informatikusnak. Ennek pedig az eredménye az, hogy brutális mennyiségű hozzá nem értő léhűtő került a szakmába. (Vagy szúrnak el vele jópár évet, mire rájönnek, hogy nekik ez nem megy.) Mindegyikük jóval többre ment volna, ha inkább olyan területen helyezkedett volna el, amihez ért, és amit szeret, mint azzal, ha ZS-kategóriás, a szakmájának legalját képviselő informatikusként vergődnek még évekig-évtizedekig.

2017. szept. 13. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!