Kezdőoldal » Emberek » Munkahely, kollégák » Mit gondoltok, hosszútávon...

Mit gondoltok, hosszútávon bírni fogja a magyar munkaerőpiac a társadalmi változásokat?

Figyelt kérdés

Magyarországon a lakosság egyre tanultabb, exponenciálisan emelkedik a diplomával rendelkezők száma.De ezzel együtt a középfokú végzettséggel rendelkező emberekből sokkal több van , mint a rendszerváltás előtt.


Mi 3-an vagyunk testvérek, kettő közülünk már diplomás, a legkisebb még egyetemre jár.Sorrendben, műszaki menedzser, gazdasági informatikus,közgazdász.

A szüleinknek csak középfokú végzettsége volt, sőt édesapámnak csak később lett érettségije, estin tette le.


Nyugat-Európában is hasonló történt a 80-as évek végén, csak lassabban.

Magyarország esetén ez olyan, mint amikor egy gáton áttör a víztömeg, sokkal radikálisabb a változás.


Nyugat-Európában nagyon jellemző,hogy helyi lakos nem végez olyan munkát, aminek nincs presztízse .Ugyanez jellemzi a rendszerváltás után született magyarokat, jó magamat is.



A probléma, hogy a magyar munkaerőpiac nagyon lassan fejlődik.

Sőt, a politika sem nagyon akar tenni a fejlődésért, inkább olyan munkahelyek születnek, ahova csak 8 általános kell és semmiféle szaktudás.Ezek jellemzően a gyártósori operatív munkák.

Az ilyen helyeken alig látni 30 alattit, inkább a 40-es, 50-es korosztály a jellemző.Rosszul jártak szegények, nekik pont rosszul jött ki az egész.

Talán ez az oka, hogy a gyerekeiket annyira nyomják,hogy tanuljanak.



Nyugat-Európában olyan régió is van, ahol a lakosság 50 százaléka diplomás.

Igazából az EU-s "ajánlás" a 40 százalék.


2018. jan. 21. 14:29
 1/10 anonim ***** válasza:
Hogy bírná! Majd beállítják dolgozni a temetőkből kiásott hullákat is. A vége az lesz.
2018. jan. 21. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
33%

Társadalmi változás=a magyarok nem akarnak dolgozni?

Mert én ezt látom, hogy minden magyar fiatal, legalábbis nagy részük még ilyenkor is nyaral, vagy nyaralni akar valamelyik napsütötte országban, munkakedv persze sehol.Az alacsony fizetésekkel ne gyere kérdező, mert magasabb fizetésekért sem találnak munkaerőt sok helyen! Ennyi, a magyarok nem akarnak dolgozni, ez az igazság.

2018. jan. 21. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

Magyarországra egyáltalán nem igaz, hogy exponenciálisan nőne a diplomások száma, épp, hogy évről évre egyre kevesebben jelentkeznek felsőoktatásba, és akiket fel is vesznek, közülük sokan ki is fognak esni a képzés alatt.


A világ összes fejlett országára igaz, hogy a kvalifikáltabb emberek végzettségüknek megfelelő munkát végeznek. Azaz, pl, építkezéseknél, pékségeknél, stb. vendégmunkások dolgoznak. Ismétlem, nem csak Nyugat-Európára igaz...


A magyarországi munkaerőpiac nagy baja éppen a munkaerőhiány, mivel mindenki külföldre megy dolgozni. Szinte mindenhova lasszóval fogják be az embereket, végzettségtől függetlenül. Ugyanúgy keresnek embereket a mekibe, mint egy nagy presztízsű multihoz. A korosztály különbség, amit pedig emlegetsz, azért van, mert öregedő társadalomban élünk.


Egy ország GDP-jének pedig épp az tesz jót, ha minél magasabb a diplomások száma.

2018. jan. 21. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

Kedves második!


De, akarnak, csak, mint ahogy írtam, a nyugat-európaiakhoz hasonlóan nem akarnak alacsony presztízsű munkakörben dolgozni.


Inkább a multinacionális, nagyobb cégeket preferálják.

Közalkalmazottnak,állami céghez nem nagyon mennek.

Fontos számukra az állandó szakmai fejlődés, elismerés.

2018. jan. 21. 14:52
 5/10 anonim ***** válasza:
Állami szférába azért nem mennek, mert ott kihalás alapján működik a rendszer...
2018. jan. 21. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

"Állami szférába azért nem mennek, mert ott kihalás alapján működik a rendszer..."


Nyugat-Magyarországon nem.Alig találnak az önkormányzatok embert, mert aki teheti valami jó multinál van.


Állami érdekeltségű pl MÁV,BKV.Előbbinél olyan munkaerőhiány van, hogy állandóan túlóráznak a jegyvizsgálók.De, például mérnök sem akar a Máv-hoz menni.

2018. jan. 21. 15:47
 7/10 anonim ***** válasza:
0%

Elfelejted, hogy a diplomások jelentős része egy szakmunkás tudása alatti tehetséggel s értelemmel bír s még munkára is alkalmatlan...nem lesz egyszerű még azokat is eltartani, az fix.


Ez ma sem jobb:


https://www.youtube.com/watch?v=PyMhBoqjAvk


https://www.youtube.com/watch?v=3gur_Rj2UCs

2018. jan. 21. 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
Betegek vagytok ember senkinek nem érdeke hogy, haszontalan diplomákat szerezetek mérnöknek,programozonak nem mentek csak ilyen irodai alkalmazotnak ez szép és jó.De egy multinál betanitot munkásbol is lehet diplomás vagy mérnök ha szorgalmas és látják benne a lehetöséget.A diplomás nem ér semmit az elméleti tudásával ha nincs minimum 2-3 év tapasztalata.De ma fiatalok inkább nyaralni járnak meg sirnak ha 8 óra van a suliba az ilyeneket egy munkahelyen 3 nap után ki rugják.Az ország jó felé halad csak nem használja ki az itt lévö gyárakat és kezd saját márkát gyártani mint kinában.Egy nagy multinál már mindenhol elöréb járnak amikor te még csak nem is gondoltál ott már megvalosult.Mert mérnök meg programózo csapataik vannak világszerte.De itt az megx hogyan tudom minél alacsonyab pénzétt foglalkoztatni ha van szakmája csináljunk meg betanitotnak a munka körét.Ha ennyi erőt fektetnének technologia elsajátitására már rég gazdag lenne az ország.
2018. jan. 22. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
90%

én ezt simán leképezem úgy, hogy te y vagy z generációs vagy és akikről beszélsz az ok x-ek. ha tudod a karakterisztikájukat akkor megérted a magyar társadalmat. nem beszélve a most nyugdíjba menő ratkós generációról-az én anyukám 41.5évet dolgozott fizikai munkát, nagyon dúrván megdolgozott a most 90 ezres nyugdíjáért. én 83-as vagyok y , első generációs diplomás a családomban, persze, h nyomtak előre, mert apumnak és anyumnak nem volt lehetősége tanulni, én meg imádtam tanulni és képeztem magam. persze nem lehet most utólag még eldönteni, h megérte-e. sok szakmunkás le a kalappal előttük nagyon jó egzisztenciát tud összerakni 30éves korukra. én sokszor azért nem kaptam munkát mert túlképzett vagyok.. stb.

kérdezőnek mondom-nem szégyen alacsonyabb presztizsű munkát végezni, ezért nézik le az idősebbek a fiatalokat mert azt hiszik, h nekik jár a jobb munka mert diplomásak..sajna én saját bőrömön tanultam meg a munka értékét, 2008-ban a recesszió idején jöttem ki az iskolapadból és örültem, h adminisztrátor lehettem..nem mind1 mikor születsz. te gondolom 90után születtél, már mire felnőttél lecsengett a recesszió és már találsz munkát amikor kikerülsz a suliból.

az y-ok és a z generáció már saját magát akarja legtöbbször megvalósítani ezért sokszor váltogatják a munkahelyüket, amit a nagyöregek nem fognak elfogadni hisz az ő idejükbe egy munkahely volt 40évig..nah ezt kell elfelejteni, ilyen már nincs.. folyamatos önképzés van, alkalmazkodni kell a munkaerőpiachoz. akár nyelvtanulás vagy szakmatanulás. vagy külföld, nekünk már lehet menni akárhová ez egyfajta szabadságot ad a fiatal nemzedéknek, szóval igen, bajban van a magyar társadalom, mert itt vidéken az értelmiségi fiatalok korombeliek 60%-a már kinn szült!! azok nem jönnek vissza. kik maradnak? nyugdíjasok meg olyan emberek akik nyelveket nem tudnak nem akarnak tanulni elég a segély nekik és szülnek 3-4gyereket és egy vékony középréteg akik már itt alapítanak családot,nekik kéne eltartani adójukkal a gyerekeket, időseket, fogyatékkal élőkkel stb.. simán szociológia az egész, a passzívokat az aktív keresők tartják el és bamm a fiatalok elmentek.. nah most mi lesz? LOL 70éves koromba se mehetek majd nyugdíjba, de én addigra külföldön leszek és vagy vállalkozásba kezdek. én takarítottam diplomával,csak hogy itthon lehessek Magyarországon és volt köszönet? nem...

2018. jan. 23. 05:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Sehogy.


Az is baj, hogy már néhány válasz is árulkodó: "miért tünetnek a diákok, a diplomások butábbak, mint a szakmunkások" (lol).


tehát itt nem csak munkaerőpiac a gond, hanem hogy a társadalom sem fejlődött szinte semmit. ezért megy el egy csomó értelmesebb fiatal (remélem, hamarosan én is), mert nem szeretne szolgalelkű farhátfüggő prolik között élni ráadásul alacsony fizetésért.


sok diplomás nem hajlandó már alacsony fizetésért rabszolgamunkát végezni, inkább lelép külföldre. és ez így van jól.

2018. jan. 23. 06:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!