Kezdőoldal » Emberek » Munkahely, kollégák » Elrendelték a túlórát és...

Elrendelték a túlórát és nemsokára szükség is lesz rá. Mit tehetek, mi a konfliktusmentes megoldás?

Figyelt kérdés

Elrendelték a túlórát.

E hó vége felétől egészen decemberig az lesz a helyzet, hogy aznap, vagy maximum 1-2 nappal előtte szólnak, hogy maradni kellene, mert ez és ez a feladat, meg kell csinálni.


A pénz jól jönne, de nem tudok maradni. Egész egyszerűen nem fér bele.

Alapból 9 órát vagyunk ugyebár a munkahelyen, utána még háztartás... és az a helyzet, hogy én már lélekben negyedlábbal vagyok csak a jelenlegi munkahelyemen. Tanulok. Angolt és még mást is.


A többiekkel kitolás, ha nem maradok, mert a csoportnak X mennyiségű Excelt vagy egyéb anyagot ilyenkor át kell néznie, le kell ellenőriznie, meg kell legyen a szükséges minta.

Nekem nincs gyermekem, akiért rohanni kell (van egy apuka, bár idén már kevesebbszer kell majd rohannia), nem újítok fel és ugyan tanulok, de nem suliban, nem órára megyek.


Nekem is kellemetlen, ha lelépek / csak fél, egy órát tudok maradni és nem is biztos, hogy megértik. Napi 10, 11 órányi (de tavaly egy bizonyos nagy projektnél inkáb 11-12 óra volt ez pár hétig / akkor még nem tanultam esténként) monoton, nagyon koncentrálós, főleg ellenőrzős munka után viszont nekem már nem menne a tanulás. OK, amúgy tuti biztos vagyok benne, hogy sokaknak menne, de nekem nem.


Mi a konfliktusmentes megoldás?

Én arra gondoltam, leülök a csopvezzel négyszemközt. Szomorú lesz és nem is feltétlen érti meg. De...



2018. okt. 1. 18:44
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:

Olyan nincs, hogy kötelező túlóra. A munka törvénykönyvében a túlóra nem szerepel, csak a „rendkívüli munkavégzés”, és mint ilyen, a nevéből adódóan csak rendkívüli körülmények között lehet elrendelni, azt is csak akkor, ha ez a dolgozónak aránytalan érdeksérelmet nem okoz. Nem oszthatja be a szabadidődet előre, főleg nem hónapokra.


Ebből kifolyólag nincs olyan, hogy három hónapra előre be van tervezve a rendkívüli munkavégzés, mert ha hónapokig tart, akkor nyilvánvaló, hogy létszámhiány van, tehát akár ideiglenesen is plusz munkaerő felvétellel/kölcsönzéssel kell megoldani. Rendkívüli esetben túlóráztathat, de rendszert nem csinálhat belőle. Ha ő tudja előre, hogy november 19-én annyi munka lesz, hogy túlórára lesz szükség, akkor ez előre tervezett „rendkívüli” munkavégzés, ami törvénytelen. Ez egál azzal, mintha te előre, a holnapi napon bejelentenéd, hogy te november 19-én pont TÁPPÉNZEN leszel. Ez ad abszurdum mindkét oldalról.


Ha már úgyis csak negyedlábbal vagy ott, akkor hagyd ott őket, vagy menj el táppénzre.

2018. okt. 2. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 anonim ***** válasza:
élelmiszerraktárban dolgoztam , ott aznap munkalejárta előtt 1 órával szónak hogy 2 óra túlóra aznapra mindenkinek. hát kösz és véletlen időközönként fél év után ott s hagytam
2018. okt. 2. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 A kérdező kommentje:

# 11


Otthagyhatom őket, de nem biztos, hogy jobbat kapok, sőt, irodait szerintem nem is kapok.

Elég határozottan ott tartó tényező, hogy kell a pénz. ;)


Elrendelve lett még csak a túlóra.

Ha jön az adott meló, akkor 0-2 nappal előtte szólnak majd.



Az a baj, az se megy reálisan, hogy heti 1-2 alkalommal maradjak, alapból hulla fáradt vagyok.

2018. okt. 2. 20:02
 14/17 anonim ***** válasza:

#Kérdező: nem tudom, mennyi idős vagy és milyen kondícióban, de hidd el nekem, eljön az idő, amikor azt mondod, hogy inkább döglök egy napig, mint az a pár ezer forint plusz. Az egészség annál többet ér, és ha tanulásban, fejlődésben, karrierben gondolkodsz, akkor pláne hogy a szabadidő legyen az első, hogy tudj a tanulásra koncentrálni.


Én három és fél év után gyakorlatilag azért dobbantottam egy csókos állásból, mert a tököm tele volt a „túlórázás rendjével”. Lassan beindítják a 6+2-t is 3 műszak mellett, vagy beiktatják a rendkívüli vasárnapokat is. Ja, tudják, hogy törvénytelen. Voltak, akik márciusra kimerítették az éves túlórakeretüket – nem tesz semmit: mozgóbérként kerül kifizetésre.


És persze nem adta utasításba, hogy gyere be és túlórázz, viszont a béren kívüli juttatással zsarolt, azaz elvonta, ha valaki nem jelent meg. A bér pedig olyan alacsonyan volt mesterségesen tartva, hogy cafeteria meg bónusz nélkül gyakorlatilag csak vegetálásra legyen elég.


Úgy hagytam ott őket hogy a főnökkel nem is beszéltem, mert egy hónapig szabadságon volt. Így megírtam a kis kezemmel a felmondást, és elküldték neki email-ben. 3 hetem maradt, azt ledolgoztam mint felmondási időt és leszámoltam.


Konfliktusmentes megoldás nem lesz. Erre készülj fel. Először is részedrő már fennáll a konfliktus: te nem akarsz pluszban dolgozni, ők meg akarják. A te privát szempontjaidat nem fogják megérteni, mert nem is érdekli őket. Tehát ütközni kell. Ezt nem úszod meg. Fel kell borítani az asztalt. Én mindig ezt csináltam. Minden évben eljött a pont, hogy felmondok. És mindig úgy mentem felborítani az asztalt, hogy elfogadtam, hogy lehet, hogy ebben a pillanatban ér véget a munkaviszonyom. Ezt mérlegelni kell. Aztán mindig úgy alakult, hogy kipofátlankodtam magamnak valami könnyítést, vagy más feladatot. De legvégül már nem volt hová fejlődni, és hová hátrálni sem. Közben persze évtizeden keresztül én is tanultam, csiszolgattam az ismereteimet a hobbimmal, ami mostanára érett be, és most főállásban azt csinálhatom, amit szeretek, amit imádok, és profi lettem, mert most már abból élek meg, ami eddig a hobbim volt.


Arról nem is beszélve, hogy egy ellenőrzős, exceles, szemkifolyatós munka nem hatékony 10-12 órában, mert úgyis esik a koncentráció-képesség, és a végén több lesz a hiba, mintha be se mentetek volna. Nekem is volt többek között ilyen hibavadász feladatköröm, és tudom, hogy nyomásra csak nőnek a hibák.


Ne törődj te azzal, ha a főnököd szomorú lesz (nem lesz, csak úgy tesz), mert ő se törődik vele, amikor te vagy szomorú. Nehogy már azt hidd, hogy álmatlan éjszakája lesz. Legyen benned életösztön – mindig elsőként a saját érdeked tartsd szem előtt. Nem kell negyvenévesen befeküdni a temetőbe.

2018. okt. 2. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 A kérdező kommentje:

Hát, köszönöm!


Aranyos vagy!



Nekem most a legfontosabb (jó, nem a legesleg, nyilván, de értitek) az, hogy legyen esélyem szerethető munkát találni.

1. Ami fix. Nem egyik kizsákmányoló, rosszul fizető, halálmonoton biorobot munkából a másikba, mint a fél családom, kisebb válságok esetén is munkanélküliként tengődve, aztán bejelentetlen munka, mialatt azt hazudják, hogy bejelentetett, ahol betegszabadságra nem lehetsz arcüreggyulladással... Ezekben a családomnak volt része. Szeretném elkerülni.

2. Sok jó dolog is van a munkahelyemen, de a munka 90%-a önmagában szörnyű, kegyetlen, konkrétan gépnek való, nem embernek. 2 év alatt eljutottam oda, hogy majdnem sírva ébredek az ébresztőórára hétfőnként.


Ami a célom, az a jövő, az egyik legnehezebben automatizálható.

Modern, jó munkakörülmények (amiről ismerőseim mesélnek is), nem egy ismerősöm 6 órában van, máshol nem létezik a túlóra, mint olyan, konkrétan nem maradhatsz.

A legtöbb ismerősöm kifejezetten szereti.

Kreatív, otthonról is végezhető, rugalmas, lehet válogatni benne.


Persze egyébként érdekel is.



Most tényleg ez lebeg a szemem előtt.


----



Durva, amiről írsz!


Nálunk azért ennyire durva nem volt.


Hosszú ideig úgy volt elrendelve a túlóra, hogy sok a meló, tessék, aki akar, maradhat, ennyi és ennyi a max (esetleg a munkáink között meg volt határozva, hogy melyikre).

Persze sokan ledolgozták a max óraszámot, ami szerintem nagyon durva. Kellett nekik a pénz. :(

Aztán jött az, amiről már írtam...

Demoklész kardja lebeg minden nap felett akár hetekig, hogy na ma szólnak.

2018. okt. 2. 20:54
 16/17 anonim ***** válasza:

"és mint ilyen, a nevéből adódóan csak rendkívüli körülmények között lehet elrendelni"

Szerintem ezt nem lehet visszanyelvészkedni. Rendkívüli munkaidő az MT szerint az, ami kívül esik a beosztáson vagy kereten. Semmi rendkívüli ok nem kell hozzá.

2018. okt. 2. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 anonim ***** válasza:

#Sztrogoff

Kívül esik a beosztáson, azaz ha előre beossza, az már törvénytelen! Erről beszélek az elejétől kezdve. Nem tudom fejből felidézni, mit ír a mt, de arra emlékszem, negyon világosan ír róla. Ha majd nem mobilról leszek, megkeresem.

2018. okt. 3. 09:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!