Kezdőoldal » Emberek » Munkahely, kollégák » Mit tudok egy ilyen kollégával...

Mit tudok egy ilyen kollégával kezdeni? Hogyan kezeljem a helyzetet?

Figyelt kérdés

Hónapok után egy rangidős kollégám –aki betanított– egyre jobban kezdi kimutatni a foga fehérjét. Ha rossz napja van, megesik, hogy rajtam csattan az ostor (én vagyok a legfiatalabb) és alpári módon veszekszik (és nagyon csúnyán káromkodik) a nála fiatalabbakkal, aprócseprő dolgokon és olyanokon is, ha ugyanúgy jár el vele valaki, mint ahogyan az adott illetővel. Ilyen esetben hiába próbálja neki elmondani az ember, hogy nem volt jogos, hiába próbálja az ellenkeződét alátámasztani a másik fél, a saját igazát mondja erőn felül. A legutóbbi veszekedésekor a másik fél háta mögött olyan megjegyzése is volt, hogy legszívesebben felpofozná. Elvárja, hogy kérdezgessük, míg szabadságon van, vagy ha beteg, különben napokig hangoztatja, hogy senki nem érdeklődött felőle. Ha egy másik kolléga, akit szintén ő tanított be, táppénzen, vagy szabadságon van és nem ír neki, azon is felháborodik, hogy nem tud az adott illetőről semmit (mert állítása szerint jóindulatból érdekli a munkatársa sorsa…). Velem is veszekedett már, elég gonosz megjegyzése volt rám, ami miatt sírtam is, mert tehetetlen voltam és emberileg többnek éreztem/érzem magam, hogy lesüllyedjek arra a szintre, amin ő van és olyan csúnyán vágjak vissza, mint ő.


Mivel én vagyok a legfiatalabb, úgy tapasztalom, velem jobban megteszi az apró, de annál bosszantóbb dolgokat (velem teteti fel a szekrény legtetejére a dobozokat úgy, hogy mielőtt leszállnék, szól, hogy ne úgy tegyem fel, ahogy; két doboz miatt magával rángatna a raktárba; azokat a feladatokat is velem végeztetné el, ami nem is az én dolgom; ha a munkaeszközzel probléma van, csak annyit mond, hogy ne foglalkozzak vele, csináljam a dolgomat a hosszabb módszer szerint; ha a munka oroszlánrésze van nálam, arra is ez a reakció, viszont ha nála van több munka, akkor vergődik, hogy mit képzelek én, hogy nem segítek be neki és még számos ilyen esetről van szó). Egy 3 perces munka miatt engem rángat be, mikor ő lépéselőnyben van. Nem lehet nyugodtan megebédelni, mert olyankor is az ebédlő falát veri, hogy menni kell be dolgozni… Nem a felettesem, ugyanolyan munkatárs, mint én vagyok, annyi különbséggel, hogy ő jóval idősebb nálam, és 8 éve van ezen a helyen.


Próbáltam már a vita után is beszélni vele, de nem lehetett. Gondoltam rá, hogy legközelebb az ő stílusát kellene felvennem és „övön aluli” dologgal elhallgattatni, csak félő, hogy a vehemenciájával vagy felpofoz, vagy megtép és a sárgaföldig lehord káromkodva.



2018. dec. 15. 19:47
 1/4 anonim ***** válasza:
Milyenek a főnökök? Mennyire lehet velük beszélni? Szerintem ezen múlik minden, mert a kollégádra nyilvánvalóan te nem fogsz tudni hatni. Frusztrált valaki lehet, aki a családi életét pótolja a munkával. Ha közvetlen főnökkel jóban vagy, lehetne beszélni vele, hogy ő beszéljen a kollégával. Ha viszont ők ketten nagy haverok, akkor nem sok mindent tudsz tenni sajnos. Annyit tehetsz, hogy amennyire tudod ignorálod, a saját munkádat jól végzed, és minden adandó alkalommal próbálod elhárítani, hogy az övét is elvégezd.
2018. dec. 15. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

"viszont ha nála van több munka, akkor vergődik, hogy mit képzelek én, hogy nem segítek be neki és még számos ilyen esetről van szó"


És ilyenkor miért nem lehet neki szimplán azt mondani, hogy kapd be a fszom? Utána már lehet, hogy nem jönne ilyenekkel.

2018. dec. 16. 09:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Hát én biztos nem akadnék fenn ilyenen. Az első munkahelyemen ugyanez volt, odakerült 23 évesen, a kolléga azt hitte azért, mert 30 évvel öregebb ugráltathat. Hamar betelt a pohár, szóltam a főnöknek, de jóban voltak, ezért neki hitt, engem kirúgtak, mert "fiatal vagyok és kiderült, hogy nem értek semmihez, emellett lusta is vagyok, mert még hajlandóságot se mutatok, hogy elsajátítsam a dolgokat, vagy végezzem a dolgom".

Ezután találtam egy normális helyet, majd pár évvel később most januárban megint egy olyan helyet sikerült kifognom, ahol szüleim korú öreglányokkal vagyok összezárva. Tanulva a korábbi esetből nem fordultam a főnökhöz, és kiderült később milyen jól tettem, mert jóban vannak. Helyette inkább kiálltam magamért mikor kóstolgatni próbáltak, nem hagytam, hogy ugráltassanak, csak a főnöktől fogadtam el feladatokat. Nem kedvelnek, mert szerintük bunkó vagyok, de hát ez kölcsönös. Ha valaki nem alázkodik meg az idősebbeknek, akkor már bunkó, nem tiszteli őket, pedig meggyőződésük, hogy már a koruk alapján járna nekik a tisztelet. Szerintem próbálj meg kiállni magadért, ne fogadd az utasításait, csak amit a főnöktől kapsz.

2018. dec. 16. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Fejétől bűzlik a hal. Valószínűleg már tud a főnökség róla, hogy ő ilyen, de vagy alapból nem érdekli őket, vagy még szeretik is, ha van egy ilyen a kollégák közt, aki a többieket terrorizálja, mert addig is egymás marcangolásával vannak elfoglalva az alkalmazottak, és nem tudnak fejlődni, plána nem az ő helyükre lépni. Meg ez egyfajta, cég számára ingyenes béren kívüli juttatás a régi kollégáknak, hogy mindig felvesznek valakit, akinek szívhatják a vérét (persze odáig már nem jut el nekik, hogy a fluktuáció miatt a toborzási költség meg kiadás, de mindegy). Továbbá, a régebben ott lévő kollégák, minden egy ilyen újabb kolléga elüldözése után verhetik a mellüket a vezetőségnek, hogy becsülje meg őket, mert ők itt állják a sarat éveikig ezen a "nehéz helyen". Ha van lehetőséged, válts, nem vagy köteles tűrni az ilyen körülményeket, de ha nincs, akkor ez van.

Ha apró-cseprő dolgokon veszekszik, kérj tőle elnézést jó hangosan, túljátszva, cinikusan. A dobozos dologból én nem csinálnék ügyet, lehet akkor jött rá, hogy nem jó úgy, mikor már éppen jöttél lefelé. Ami nem a te dolgod, azt ne csináld meg neki, járjon egy kört a vezetőségnél, ha mindenképpen veled akarja csináltatni. Ha baj van a munkaeszközöddel, azt jelezd a hivatalos vezetődnek. Ha megtép, vagy felpofoz, nyugodtan jelentsd fel a rendőrségen.

2018. dec. 20. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!