Kezdőoldal » Emberek » Tanárok, iskolatársak » Van-e értelme a kötelező...

Van-e értelme a kötelező olvasmányoknak?

Figyelt kérdés
Nem úgy értem, hogy a műveknek, hanem annak, hogy kötelezően el kell olvasni.
2019. dec. 15. 14:10
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
48%

Van. Gyakorlod az olvasást, bővül a szókincsed, javul a memóriád, koncentráló képességed, türelmed, kitartásod, képzelő erőd. A fércbuk nyomkodáshoz egyik se kell, de nem is fejlődsz általa semmit.

És nem vagyok tanár.

2019. dec. 15. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
56%
Lenne, ha mindenki elolvasná őket. Mivel azonban csak azok olvasnak kötelezőt, akik különben is olvasnak könyveket, így túl sok értelme nincs (a többség jó, ha megfilmesítve megnézi, de sokszor anyuka olvassa el helyette).
2019. dec. 15. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
64%
Nincs. N a száma azoknak az embereknek, akik nem olvastak el talán egyetlen egyet sem, mégis képesek arra, hogy megállják a mindennapi életben a helyüket. Körülbelül annyi szerepe van az emberek életében az elolvasásuknak, mint amennyire a bálnák nemi életének.
2019. dec. 15. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
79%
Szerintem a legtöbb kötelező olvasmánynak nincs túl sok értelme, mert régies stílusban íródtak, amit a mai emberek csak nagyon nehezen tudnak feldolgozni és befogadni. Hülyeségnek tartom azt az elképzelést, hogy aki egyébként sokat olvas, az majd a kötelezőket is nagy örömmel fogja kivégezni. Minden ember a könnyen olvasható könyveket szereti, és ez teljesen rendben is van, csak ugyebár a többszáz évvel ezelőtt íródott regényekről nem éppen mondható el, hogy lazán ki lehet őket olvasni pár óra alatt. Ezzel persze nem azt mondom, hogy nincs értékük, sőt, éppen ellenkezőleg, de akkor is úgy gondolom, hogy nem a mostani generációnak lettek megírva. Én például imádok olvasni, de a kötelezőket soha nem szerettem, mivel nagyon lassan haladtam az "elavult" megfogalmazás miatt. Mindenkinek olyan könyvet kéne nyomni a kezébe, ami az érdeklődési körének megfelelő, és így még azok is megkedvelnék az olvasást, akik amúgy eddig utálták. Az iskolákra viszont nem jellemző, hogy ilyen módon vegyék rá a gyerekeket az olvasásra, csak kiadják, hogy ezt és azt kell elolvasni x idő alatt. Senki nem szereti, ha ráerőltetnek valamit, így természetes, hogy sokan utálják a kötelezőket.
2019. dec. 15. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
76%

Igazából nincs.

Mi a célja a kötelező olvasmányoknak? Fiatalabb korban az olvasás megszerettetése lenne szerintem, de az biztos, hogy senki nem fogja megszeretni az olvasást ha kötelezően, határidőre el kell olvasnia egy könyvet, ami talán nem is tetszik neki és nem is érti teljesen, mert a régies, elavult szavak többségével most először és utoljára találkozik (bővíti a szókincset, de mivel? Szavakkal amiket már nem is használunk). Nem tudom, ki találta ki, hogy az irodalommal időrendi sorrendben kell haladni - tehát a legrégibb, legtöbb ismeretlen szóval teli, talán még régies igeidőket tartalmazó szövegekkel ismerkedik először a fiatal réteg, a hozzá talán kicsit közelebb álló, közelmúlti írókkal szemben de oké.

Annyiban sincs értelme, hogy a legtöbb kötelezőt nem annak a korosztálynak szánták, akiknek olvasni kell. Szinte biztos vagyok benne, hogy Jókai nem 12-13 éveseknek szánta a Kő szívű ember fiait, akiknek a feje felett úgy repül el a mű lényege hogy észre se veszik - nem mert buták, hanem mert még nem fejlődött ki eléggé bennük az értelmezés képessége...illetve nulla tudásuk van annak a kornak a társadalmáról.

Idősebb korban a cél őszintén szólva fogalmam sincs mi. Ha eddig nem szerette meg az olvasást, ez után sem fogja és a nagyobb önállósága miatt csak nagyobb eséllyel dobja félre a könyvet, mert felesleges időpocséklás. Még mindig ott van a cél, hogy megismertessék a fiatalsággal a régi nagyok munkásságát, de azzal hogy rájuk kényszerítik, hogy iskolán kívül foglalkozzanak velük inkább csak megutáltatják velük. Akit érdekel a téma, az úgyis elolvassa ezeket a műveket.

Ezen kívül nem mindenki szerint azok a legnagyobb művei egy-egy adott írónak, amiket kötelezőnek adnak. Emlékszem a könyv felénél kidobtam a Légy jó mindhaláligot az ablakon és elkönyveltem Móriczot a világirodalom legrosszabb írójának -amit nem értékelt a magyartanárom. Aztán később találtam olyan műveket tőle, amik megragadtak. Szóval a kötelezően a torkomon lenyomott olvasmány annyit ért el hogy megutáltam egy írót, akit amúgy, ha magamnak választhatok tőle művet, egészen szeretek. De ugye van olyan, aki nem ad második esélyt Jókainak, Petőfinek, Móricznak stb. Szóval gratulálok, irodalom óra, megutáltattad velük a régi nagyokat akiket bemutatni akartál.

2019. dec. 15. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
60%

Nem sok.

A kötelező olvasmányokat általában régen írták. A régi nyelvezetet és a sok idegen szót a gyerekeknek nehéz megkérteni. És általában nem az érdeklődési körüknek megfelelő. A cél pedig az is lenne hogy megszeressék az olvasást, de így még inkább nem fogják szeretni.

2019. dec. 15. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 Metionin ***** válasza:
72%
Elméletben van, gyakorlatilag nincs mert nem jól csinálják. Nem a megfelelő életkorban olvastatják a legtöbb könyvet és a nyelvezetük sem mindig megfelelő azok számára, akiknek szánják. A csodálatos olvasónapló is lehetne egy tök jó dolog ha a diák véleményét kérdeznék benne de röviden leírni minden fejezet tartalmát kb, halottnak a csók ráadásul amellett hogy dögunalmas, még meg is adja a kényszer-fílinget az egésznek.
2019. dec. 15. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
Is-is. Az előttem szólóval értek egyet, hogy nem a megfelelő életkorban olvastatják. Diák koromban még annyira éretlen voltam a legtöbbhöz, hogy tényleg csak szenvedés volt, meg úgy alapból merengeni sem volt időm a mondanivalóján a sok más tanulnivaló mellett. Ebben az életkorban inkább arra kellene a hangsúlyt helyezni, hogy a diák egy listáról kiválasszon, sok műfaj közül egy irodalmilag is igényesen megírt művet és azt dolgozza fel, önállóan viszonylag hosszú időkerettel. Ugyanakkor közeledve a 30-hoz már kezdtem érteni, hogy néhány műnek mi lehetett a tényleges mondanivalója és amikor belelapozok magam is megdöbbenek, hogy ezek tényleg jó könyvek.
2019. dec. 15. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
77%

Gyerekkoromban is imádtam olvasni, de a kötelezőket utáltam. Illetve volt azért kivétel. A kincskeresö kisködmönt meg a Tüskevárat, Pál utcai fiúkat azért kiolvastam, mert érdekesnek találtam és fel tudtam fogni nagyjából. De már a komolyabb, régiesebb történetek, pl Egri csillagok, Kőszívű ember fiai, stb.. na, ezeket első pár oldal után feladtam, annyira nem az én világom.

Ennek úgy lenne értelme, ha szabadon lehetne kiválasztani, mit olvasunk végig és nem kötelező jelleggel, mert az nagyon el tudja venni a maradék kedvet is az egésztől.

2019. dec. 15. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
Ezek az olvasmányok is hasonló jellegű művek, mint a filmek, csak az egyik annyit igényel, hogy leülj, azt nézd, a másik meg sokkal több energiát és időt. Ezért se szeretik annyira az emberek, ahhoz má egy kicsit jobban meg kell erőltetni a fantáziájukat stb.
2019. dec. 15. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!