Kezdőoldal » Emberek » Tanárok, iskolatársak » Szerintetek a tanárok miért...

Szerintetek a tanárok miért nem sztrájkolnak? Jó nekik minden úgy, ahogy van? Tanárok, mi ennek az oka?

Figyelt kérdés

"... Ráadásul 3 ezer fővel kevesebb főállású alkalmazottja van a közoktatásnak, mint a tavalyi tanévben, mert a rossz fizetések miatt a pedagógusok elmentek jó messze a szakmától, illetve nyugdíjba vonultak, és nem találtak pályakezdőt helyettük. Mivel 2014-ben a minimálbértől elszakították a pedagógusbérek számításának módját,


A MINIMÁLBÉR EMELÉSE NEM ÉRINTI A PEDAGÓGUSOK BÉRÉT. JÖVEDELMÜK ANNYIRA ELVESZTETTE AZ ÉRTÉKÉT, HOGY EGY PÁLYAKEZDŐ PEDAGÓGUS MA BRUTTÓ 10 EZER FORINTTAL KERES TÖBBET, MINT EGY SZAKMUNKÁSVIZSGÁVAL RENDELKEZŐ 18 ÉVES FIATAL.


Nem a 18 éves fizetése sok, a diplomás pedagógus bére megalázó! Egy 10 éve pályán lévő, gyermekét egyedül nevelő tanító jövedelme nem éri el a létminimumhoz szükséges összeget. Ezért álljon bárki pedagógusnak? Nem tudom, a hivatástudat meddig tartja pályán ezeket az embereket, de azt tudom, hogy a minőségi munka rovására takarítást, magántanítványt vállalnak, hogy megéljenek. A fiatalok pontosan beárazták ennek a pályának a jövedelmezőségét. Ezzel is magyarázható, hogy tavaly kevesebben jelentkeztek pedagógusnak, mint amennyien nyugdíjba fognak menni hat év múlva, éppen akkor, amikor ők végeznének. Az oktatást nemcsak a járvány sújtja, hanem a képzett munkaerő hiánya is. A koronavírus előbb-utóbb legyőzhető. És a pedagógushiány?


A szerző a Pedagógusok Szakszervezetének alelnöke"


2021. febr. 2. 23:05
1 2
 11/13 anonim ***** válasza:
100%

Ezeknek fent, majd akkor fog tudatosulni, hogy mi van, ha elkezdenek égetőbbé válni a számok. Először úgyis az lesz, hogy hoznak egy olyan rendelkezést, hogy aki pedagógusnak tanult, annak x évet kell húzni egy iskolában, különben visszafizettetik vele a képzést. De ez is csak tűzoltás, másrészt nem lesz olyan aki ilyen feltételekkel tanár akar lenni.


Múltkor találkoztam egy volt általános iskolás tanárommal, aztán kicsit beszélgettünk. Azt mondta akkor teljesen más volt minden, az iskolák maguk döntöttek a dolgaikról, most egy doboz krétát nem tudnak vásárolni a tankerület nélkül. Válogathattak a tankönyvekben és a módszerekben, jah és a gyerekek se voltak ennyire neveletlenek. Mi el se tudtuk képzelni annak idején ('95-'03), hogy visszaszóljuk egy tanárnak, ha meg beírást kaptunk még otthon is leszidtak, nem a tanárt mentek fenyegetni. A mai feltételekkel nem menne újra erre a pályára, pedig nagyon szeretett tanítani és mi is szerettük.


A pályakezdő fizetése a béka segge alatt van, tüntetésre nincs eszközük, mert féltik azt a keveset is. Utánpótlásra meg nem érdemes várni, mert aki most tanár akar lenni, az mire lediplomázik belelát annyira, hogy kiábránduljon az egész oktatási rendszerből.

Barátnőm mesterszakot végzett óvoda pedagógus, majd mikor megtudta, hogy 150körül lesz a nettó fizetése és nem igazán fog emelkedni, 6 hónap után elment a versenyszférába dolgozni tök más pozícióban.

2021. febr. 3. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 anonim ***** válasza:
100%

A probléma azzal van, hogy a kormány nem hajlandó a kommunikációra, az együttműködésre, és nem törődik azzal, hogy tüntetnek/tüntettek a pedagógusok. Egyszerűen nem hallja meg őket senki, és ez nem a tüntetés milyensége miatt van. Nem hinném, hogy autókat kellene felborogatni, gyújtogatni azért, hogy valami történjen. Ha ilyet kell tenni, ott már baj van. Normális országban békés tüntetés is elegendő kell, hogy legyen ahhoz, hogy az éppen regnáló kormány hajlandó legyen egyáltalán tárgyalni a pedagógusokkal és valamilyen megoldást javasolni.

A jelenlegi magyar vezetést egyszerűen nem érdekli az oktatás (meg az eü. sem). Az én fizetésem is 124 ezer forint lesz, ha végzek az egyetemen, és bár ezt már jelentkezéskor is tudtam, eleinte áltattam magam a hivatástudattal, meg a segíteni akarással, de most már tudom, hogy nem maradok itt Magyarországon (miután ráébredtem, hogy ilyen keresettel soha nem költözhetek el itthonról, maximum egy lakókocsiban vegetálhatok életem végéig).


Egy gyógypedagógus-hallgató

2021. febr. 3. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat! Minden szavaddal egyetértek 12-es válaszoló. Én amúgy tanítónak tanulok, gyerekkori álmom hogy általános iskolában tanítsak de sajnos már megvan a B tervem is ha mégsem lesz elég nekem sem a hivatástudat. Mindig mikor meglátok egy ilyen cikket amit idéztem az elején, hát rendesen elmegy a kedvem. Aztán azzal bíztatom magam, hogy csak nem lesz talán ez mindig így. Én nagyon szerettem a tanítóimat, tanáraimat, szeretettel gondolok azóta is rájuk és tisztelem becsülöm Őket. Akkoriban még pisszenni sem mertünk ha nem kaptunk rá engedélyt. Mertünk volna visszaszólni, tiszteletlenül viselkedni. A szüleinket sem látták minden nap az iskolában panaszkodni hogy jaj szegény gyermekemmel mit tett a tanító és hogy merte. Nagyon hiányzik ez az időszak, jó visszagondolni rá. Lehet hogy álomvilágban élek de én valahogy az elkövetkező tanítói éveimet is így gondolnám, így szeretnék majd tanítani. Ilyen környezetben. Azt gondolom vagyis remélem hogy ha nem is ugyanez lesz, mert ilyen már biztos nem de hasonló jókat én is fogok majd tapasztalni és jó lesz ha majd szeretettel gondolnak rám a kisdiákok.
2021. febr. 3. 19:21
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!