Kezdőoldal » Emberek » Tanárok, iskolatársak » Mit tehetnék kezdő tanárként?

Mit tehetnék kezdő tanárként?

Figyelt kérdés

Most kezdtem a pályafutásomat egy olyan általános iskolában, ahol a gyerek 99%-a roma. A fő problémám a fegyelmezéssel van. Próbáltam határozottan, erélyesen fellépni. Felkészítettek, hogy nagyon problémás iskola lesz, kössem fel a "gatyám". Szerencsére jópár osztállyal nincs gondom, de sajnos akadnak osztályok, ahol a fegyelmezéssel problémám van. A mi iskolánkban a jó és a kevésbé jó tanulók más-más osztályt látogatnak.... Nos, ha bemegyek egy kevésbé jó osztályba tanítani, felborul minden. Meg kell jegyeznem, hogy az ilyen osztályokban a tanulók többsége mélyszegénységben él. Se étel, se víz, se áram nincs otthon. A szülők munkanélküliek, a gyerekekkel nem foglalkoznak, isznak vagy éppen drogoznak. A tanulók nagyrésze már 12 évesen napi szinten dohányozik, valaki füvezik, az ételt a kukákból szedik ki... Őket nem érdekli a rossz jegy, a beírás, a szaktanári, a felfüggesztés, fekete pont, kis ötös és még sorolhatnám. Ha büntetést kapnak (pl. térdepelniük kell, vagy esetleg kiküldöm és hiányzónak írom), az sem hat, egyáltalán nem zavarja őket. Csak azért járnak, hogy befejezzék az általánost, ami kötelező...

Próbáltam szigorúan hozzájuk állni az első naptól kezdve (mikor még nem is tudtam milyenek), nem segített. Módszert váltottam, próbáltam nagyon interaktív megoldásokat bevetni, de nem segített. Próbáltam motiválni őket, de nem segített.


És a gondom, hogy az igazgató is rendszeresen jár ellenőrzésekre. Eléggé kellemetlen tud lenni mikor benyit és káosz van az osztályban.


De akkor mi a teendő ilyen gyerekekkel? Hogyan kellene fegyelmeznem őket?


nov. 21. 21:26
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
82%

Szakirodalmat kellene kutatnod, esetleg kollégáktól segítséget kérned, semmiképp sem a gyakori kérdések népére hagyatkozni egy szakmai kérdésben...


Ez vezet a tanárok alacsony megbecsültségéhez... Képzeld el ha egy ügyvéd kérne jogi tanácsot a gyakorin vagy egy orvos kérdezné itt hogy kezelje a pácienst. Gondolkodj ezen egy kicsit.

nov. 21. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:
73%

Értesd meg velük, hogy ahogy a szüleikkel élnek most, az nem élet. És ha tanulnak, fejlesztik a tudásukat, akkor a saját életük, életszínvonaluk fog javulni. Szóval maguk miatt kell tanulniuk, hogy értékes emberek lehessenek, akik majd jól fizető munkát tudnak végezni és nem kell hónapról hónapra élniük, mert lesz miből félretenni. Nem fognak többet éhezni, lesz víz, áram, minden.

A cigitől meg betegek lesznek, elrohad az összes foguk, stb. El kell riasztani tőle őket ilyenekkel.

Tehát a lényeg, hogy felfogják, hogy mindez a saját érdekük. És minden normális ember egy kicsit "önző", vagyis jót akar magának. Ezt ébreszd fel bennük.

nov. 21. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 anonim ***** válasza:
76%

Nekem ez nagyon furcsa. Milyen képzést kaptál, ha szerinted elsőként az kell megemlítened, hogy 99% roma? Mondom ezt úgy, hogy tanítottam hátrányos helyzetűeket, ültem végig fegyelmi tárgyalásokat.

Persze néhány kollégából kiindulva nem lepődöm meg ezen a hozzáálláson...


"Ha büntetést kapnak (pl. térdepelniük kell, vagy esetleg kiküldöm és hiányzónak írom)"

Komolyan van még ilyen, hogy térdepeltetik őket?


Na, de a kérdésedre válaszolva:

- Rob Plevin a Te embered

- gondold át, mit tudsz Te átadni egyáltalán, ami tényleg számukra fontos lehet. Erre emlékeztesd magad és az osztályt is.

- állítsatok fel közösen szabályokat

- építs arra, ami érdekli őket (de csak óvatosan: ha focis példával magyarázol el valamit, a lányok jó eséllyel lesz*rják, mit mondasz)

- az óráid legyenek intenzívek, ne hagyd, hogy elveszítsd a fonalat, kizökkentsenek a rimtusból, vonj be minél több diákot


És a legfontosabb: a siker mértéke az legyen, hogy mennyire tudtad magad tartani ahhoz, amit elterveztél, nem az, hogy mások mit csinálnak. Utóbbira nem tudsz közvetlenül hatni.

nov. 21. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 anonim ***** válasza:
100%
Az ilyenekkel foglalkozni külön szakma. És aki ért hozzá, az is egyénileg csinálja, nem egy egész osztállyal.
nov. 21. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 A kérdező kommentje:

Igen, 99% roma. Szerintem igenis ki kell emelnem, hogy 99% roma és mélyszegénységben él. Ez nem a képzésemről szól. Mondom ezt roma tanárként!:) Nem kell a fejünket a homokba dugni, csak azért, mert romák. Kiemeltem, mert igenis van különbség a roma és magyar szokások között. Ez pedig figyelembe kell venni tanítás során. :)


Igen, a térdepeltetés úgymond "divat még", legalábbis több kollégám alkalmazza.


Valójában csak a szex, cigi, füvezés érdekli őket. Szakirodalmakat rengeteget tanulmányozok. A gond az, hogy a problémákat először a családban kellene megoldani és kezelni. Sajnos nagyon sokszor magyaráztam, hogy a jövőjük érdekében tanulunk, szerzünk tudást, amire olyan válaszokat kaptam "apám börtönben volt pár évet és jó volt neki, kapott meleg ételt, italt, volt saját ágya"... és hasonló megjegyzések. Cigiről is próbáltam őket elijeszteni, amire olyan válaszokat kaptam " ha előttem halna meg valaki a cigi miatt, engem akkor sem zavarna, cigizni tovább"


Köszönöm az eddigi válaszokat, próbálkozni fogok különböző megoldásokkal!

nov. 21. 22:20
 6/21 A kérdező kommentje:
És még hozzátenném megjegyzésként, hogy ezekben az osztályokban elég sok diák az alapvető dolgokkal sincs tisztában. Pl. hetedik hetedikben valaki nem ismeri a betűket, valaki nem tud írni sem....
nov. 21. 22:24
 7/21 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem esetleg az segíthetne, hogy ha hasonló körülmények közül induló emberek (pozitív) élettörténeteit hallhatnák/ láthatnák.
nov. 22. 00:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 anonim ***** válasza:
100%
Elsőre azt mondom, hogy ez lehetetlen, itt akkora tudásbéli, és szocializációs hátrányok vannak, ami szerintem tanórai keretek között még akkor is behozhatatlan lenne, ha csak ezzel foglalkoznánk, és az egész tananyagot kidobnánk a francba. Talán azt lehetne mondani, hogy ilyen emberekkel járatos szakember tanácsát kéne kikérni, hátha lehetséges valami technikát alkalmazni, bár szerintem reménytelen.
nov. 22. 02:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 anonim válasza:
100%
És gyámügy nem csinál velük semmit?
nov. 22. 06:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 anonim ***** válasza:
Iskolai szociális munkás nincs nálatok? Egy ilyen iskolában kéne, hogy legyen. Vele KÖZÖSEN kellene kidolgozni stratégiát.
nov. 22. 07:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!