Kezdőoldal » Emberek » Tanárok, iskolatársak » Miért van, hogy okos gyerekek...

Miért van, hogy okos gyerekek "lezüllenek"?

Figyelt kérdés
Üdv! Arra gondolok, hogy akik általános iskolában nagyon jól tanultak, kitűnők voltak, versenyeredményeket hoztak stb. Középiskolában miért eresztenek le? Nagyon jó példa erre egy volt osztálytársam és a bátyja. Mindkettő nagyon jó volt a reáltárgyakból, hetedikbe már a kilencedikes matekkal képben voltak, országos eredmények stb, tovább is mentek egy nagyon jó gimnáziumba, matekszakra természetesen. Ha pedig nagyritkán találkozok vele, vagy olyannal aki napi kapcsolatban van vele, hát érdekes dolgokat hallok. Nem tanulnak, sok tantárgyból éppen 2-es, 3-as, a matek jó ha 3-asra megy, és nem azért mert buliznak, csajoznak, isznak stb. hanem mintha nem foglalkoznának az egésszel. Miért van az, hogy akikre általánosban furcsán néztek egy 4-es dolgozatnál, azok középiskolában sokszor sereghajtók? Persze nem mindenki ilyen, sokan 12 évig kitűnők, de mégis sok olyat látok, ismerek akikkel ez történt.

2015. nov. 30. 00:11
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
88%

Az úgynevezett kiégésről (burnout) lehet szó. Ez akkor szokott előfordulni amikor a sok munka vagy a jó képességek elismerése valamiért elmarad. Esetleg az veszi el a kedvét a tanulástól hogy előre a várható alacsony fizetésekre gondol.

Az egyetemen remekül értettek hozzá egyes tanárok hogy a hallgató kiégjen. Például előadtak olyan dolgokat hát hogy a munkahelyen "középcsókák" leszünk. Ez eléggé meglepett, hisz tanulmányi versenyeket nyertem, vagy a diplomamunkám témáját a mai napig sikerrel alkalmazza több európai autógyár. Így hát felmerült a kérdés bennünk hogy akkor kik lesznek a felsőcsókák ha nem az aki a legtöbbet teszi az emberiség előrehaladásáért. Ja nem ők, ezért az elismeréshez igazítottuk a teljesítményünket. És komolyan mondom egészen jól esett azt nyújtani amit én kapok. Talán ez volt a gyógyszer a kiégésre.

Hasonlít ez arra amikor a munkások támasztják a lapátot hogy a munkás és a lapát el ne dőljön. Az elismeréshez igazítják a teljesítményüket.

2015. nov. 30. 00:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 gnoomage ***** válasza:
83%
Én is ilyen vagyok, általánosba full jó tanuló voltam, de középsuliba 3-as az átlag... Én is bulizok stb... És annyi a lényege, hogy tanulás nélkül képes vagyok 3-as dogát csinálni, csak az órai bambulással...(kivétel a gyakorlat, az 5-ös) Régebben szó szerint szédültem amikor nem emlékeztem egy válaszra(pedig így is 5 alá lett az átlag jegyem nem 2-es pl) és ebből elegem lett. Elkezdtem lenyugodni és átállni arra az életre amit én akarok és amit én irányítok... Nekem tökéletesen megfelel a 3-as és amíg a gyakorlatomat úgy végzem hogy a munkahelyen is képes legyek elfogadható teljesítményt elérni otthon se zavart senkit. Azóta amióta bulizok, haverokkal lógok és az életemet élem nem "rettegek" a dolgozatoktól, normálisan tudok viszonyulni az emberekhez és a régi izgulásom a tanároktól annyira átalakult, hogy már bulikban is találkozok pár fiatalabb tanárommal és "haverok" lettünk... Csöppet sem bánom a jegyeimet mivel már a saját életemet élem...
2015. nov. 30. 00:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
90%
Én valamikor jó gyerek voltam. Szófogadó, jeles tanuló, minden iskolai rendezvényben/versenyen helyet kaptam, de mára undorító módon lecsúsztam. Magamban mindig arra fogom, hogy ha megfeszültem sem tudtam túllőni a nővéremen, akármit csináltam mindig csak azt hallgattam anyáméktól is, hogy "bezzeg a testvéred így, meg úgy csinálta volna", meg úgy mindent összevetve mindig is ő volt a középpontban és ezt nem is restellték éreztetni velem. A ballagóimra, meg a hasonló eseményekre sem jött el soha senki akit meghívtam. Úgyhogy rájöttem, hogy a világ szarik rám, miért kéne nekem másképpen tennem? Amikor meg elkezdett romlani az átlagom, gyűltek a beírások, elkezdtem néhanapján megkérdőjelezhető alkohol-, és cigiszaggal hazajönni, nem igazán szeretek beszélni sem a hozzátartozóimmal, persze akkor jön a tipikus "hol rontottuk el? Mindent megkaptál, amit kértél." téma... Mert a gyerek nyilván magától lesz ilyen...
2015. nov. 30. 00:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
100%

Teljesen más az általános iskolai és a középiskolai oktatás. Egy középiskola felnőttesebb, többet kell teljesíteni, és rövidebb idő alatt. A tét is nagyobb, ha elszúrsz egy dolgozatot az óraszámtól függően akár már meg is pecsételhetted a félévi jegyedet abból a tantárgyból.

Ha matek szakra megy az ember, egészen biztos hogy változik a matematika órák menete. Több, nehezebb anyag, gyorsabban. Anno én is azt hittem szerettem a matekot, de középiskolában már a 2-3-as jegyeknek örültem. Kiderült hogy nem a matekot szerettem, hanem az általános iskolai matematika tananyagot.



Nyilván közrejátszik a bulizás és a piálás, de olyan embert nem ismertem aki ezek miatt ne tanult volna. Itt Gyakorin szerintem sokan azt hiszik hogy ez dekadens viselkedés amit csak a lezüllött tinédzserek éltetnek, de ez távol áll a valóságtól. A 15-18 évesek többsége bulizik, iszik, esetleg cigizik. Az otthonülők a kivételek. Ennek ellenére nem bukik ki a középiskolai osztályok fele az iskolákból. A bulizás és a tanulás megfér egymás mellett.

2015. nov. 30. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%

általános iskolában versenyeket nyert, körbe rajongták a tanárok, hogy milyen okos...


a középsuliban, meg csak egy a sok közül, semmi extra...nincs motiváció...


22F

2015. nov. 30. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:
Persze valamilyen szinten meg lehet érteni, de akkor mi értelme volt a nyolc év kemény tanulásnak? Tehát sokat tanultak otthon, jártak külön órákra (nem korrep), nyelvvizsga már nyolcadikban stb. aztán mikor learathatnák ennek a munkának a gyümölcsét akkor meg leeresztenek. Most is van egy osztálytársam, általánosban 4.5 felett volt, 9, 10-ik osztályban 4-es feletti átlag, most 11-ben eresztett le és van amiből bukásra áll. Tudom milyen a motiválatlanság, de aki 10 évig motivált az miért lazul el abban a két évben ami tényleg számítana? Én mindig 4-es körül voltam általánosban, és most 11-ben kezdek egyre jobb jegyeket szerezni úgy, hogy nem kockulok be a szobámba. Persze jó néha lazítani, de pont akkor amikor számítana az eredmény? Szóval értem én, hogy motiválatlanság, kiégés stb de ez 8-10 év után jön elő? Illetve néhány hónap "lecsúszott állapot" után nem tudják összeszedni magukat? Hogy "na jó eddig lazaság volt, de elkezdek hajtani, mert már számít".
2015. nov. 30. 20:15
 7/12 anonim ***** válasza:

Nagyjából én is így jártam. Belefáradtam, meguntam az iskolát, más dolgok kezdtek érdekelni, és a kötelességtudatom is alábbhagyott.

Így utólag sem bántam meg, hogy nem voltam a színötös tanuló, sőt, két éven át szó szerint annyit kerültem az iskolát, amennyit csak lehetett. Ezzel nem akarok senkit erre rávenni, egyszerűen nem akkor így volt jó.

2015. dec. 1. 00:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
100%

#6:

én általánosban nem voltam stréber 4-5 meg volt, de nem voltam kitűnő és nem jártam versenyekre, csak ritkán...


középsuliban simán megéltem az általánosban szerzett tudásomból, matekból jó voltam, új anyagnál csak felnéztem a táblára (szó szerint aludtam órákon :D), néztem fél percig és megértettem, hogy mi van ott...


apám erőltette a fősulit, de én nem akartam...

matek érettségi 2-es, informatika érettségi 2-es

1. szakmám 98%

2. szakmám 86%

3. szakmám 90%


suliban elektroműszerész szakra jártam érettségi előtt, azt hittem érdekel amikor elkezdtem, de rájöttem, hogy mégsem annyira...

otthon önállóan magamtól programozást tanultam...és végül inkább programozó lettem...

nem a suliban szerzett eredmények érdekeltek, hanem a programozás...

ha nagyon akartam volna akkor baromi jó érettségit tehettem volna és jó fősulin vagy egyetemen végezhettem volna, mert van hozzá érzékem, de én nem ezt az utat választottam...


ismertem olyat akinek a tökéletes bizonyítvány tönkre tette az életét...mármint az elvárások, az állandó hajtás...

az apja mindig csak hajtotta

ha 5-ös lett a dolgozat, de nem 100% akkor is hibás volt

ha 100%, akkor "nem volt elég alapos", hisz "egy csomó plusz infót írhatott volna oda, hogy külön dicséretet kapjon"

az már durva volt amikor azzal jött az apja, hogy a külalak lehetett volna sokkal szebb (lány volt az illető és elég szépen írt...)

aztán a vége felé jött az idő..."ezt fele ennyi idő alatt kellett volna megcsinálnod"

soha nem volt az apjának jó semmi és emiatt önmagának sem tudott/tud megfelelni...állandóan csak a hibát keresi abban amit csinál, még ha jó is...felmondott a munkahelyén, mert azt gondolta, hogy "őt csak megsajnálták, mert a többiek sokkal jobban teljesítenek", holott ő volt aki 3 ember helyett dolgozott...még magasabb fizetés ígéretére is nemet mondott...

szóval én örülök annak, hogy lazíthattam és nem lettem ilyen idegroncs önbizalom hiányos, mint szegény lány...

a szakmáimat szépen leraktam, jó munkám is van, jó lehetőségeim, de nem a sulinak tanultam...


22F

2015. dec. 1. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:
Nyilván az nem normális, ha valakinek a 100% sem jó, de aki tudná 100%-ra az miért elégszik meg 60-nal, hogy épp kettes legyen?
2015. dec. 1. 17:08
 10/12 gnoomage ***** válasza:
100%
Milyen babérokat? Szerinted egy munkahelyen elkérik az ellenőrződet mielőtt felvesznek? Vagy kikérdeznek töriből és meg kell mutatnod hogy hol van a világ legtöbb mocsara? Ha szakmát tanulsz és tetszik és van tehetséged hozzá felvesznek, mert munkaerőhiány van. Ha pedig szar vagy akkor meg alapból nem mész semmire. Persze jól néz ki az önéletrajzon az hogy osztályelső de akkor jelentősége nincs hogy elrontsd vele az életed.
2015. dec. 1. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!