Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Hogyan kell szobatisztaságra...

Hogyan kell szobatisztaságra szoktatni? Kell-e egyáltalán? Okos, szófogadó, kiegyensúlyozott 3 év körüli gyerekek rájönnek erre maguktól?

Figyelt kérdés

Tudom, hogy ez úgy megy: szól ha bepisilt, szól ha éppen pisil, végül szól ha pisilnie kell és ugyanez kakival. És akkor nevezhető szobatisztának, ha mindig szól és el is jutunk a wc-ig.


De hogyan? Magától fog majd eljutni erre a szintre, vagy állandóan vinni kell ki a wc-re, kérdezgetni, kell-e? Amíg nem szól, felesleges bugyit adni rá?


Azért kérdezem, mert lassan 3 éves lesz a fiam és csak nagynéha szól pisinél, inkább csak ha meg akarja mutatni egy vendégnek milyen ügyes, kakinál szokott szólni gyakrabban, de az is becsúszik néha. Ha kérdezgetem, az idegesíti, erőltetésnek érzem én is, így nem csinálom. A napi rutinba bevezettem a reggeli és az esti lefekvés előtti wc-zést, azt magától kéri is és csinálja, éjszaka sosem csinál be.


Előbb-utóbb minden gyerek rájön (nyilván sok beszélgetéssel), hogy mit is várunk tőle? Vagy mindenkit szoktatni kell rá?


2011. jan. 10. 13:03
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
Nekem csak két éves volt a kislányom, amikor nappalra szobatiszta lett (sajnos az alváshoz még mindig kell a pelenka). Nálunk a beszéd mellé fontos volt a szembesítés is. Ténylegesen be kellett, ahhoz pisilnie, hogy tudja, ez a bepisilés, és ténylegesen sikerülnie kellett, a bilibe a pisinek ahhoz, hogy tudja, annak ott a helye. Nálunk a gyakorlat (és a rengeteg beszéd, dicsérés) tette a mestert, júliusban kezdtük el, októberben már 98%-ban nappalra szobatiszta gyereket adtam be a bölcsődébe.
2011. jan. 10. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
50%
Èn nem kérdezgettem, csak ráültettem a bilire, ha ugy gondoltam, hogy ivott többet és régebben pisilt. Ennyi. Nem sokkal később már szólt,ha kellett. 22 hós volt ekkor.
2011. jan. 10. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

Hasonló dilemmában voltam én is.

Aztán 2,5 éves szülinapján elhatároztam, itthonra nem adok rá pelát (nappalra).

Első nap 5-ször öltöztettem át, hiába tettem óránként bilire.

Másnap már csak egyszer ment bugyiba, a többit "elcspítük" és bilibe sikerült.

Kb. 10 napig csak úgy ment a bilizés, hogy időnként én tettem rá, utána már ő maga szólt.

Kaki egyszer ment be, utána mindig jelezte előre.

Kb. 3 hétbe telt a teljes szobatisztaság, már alváshoz sem kell.


Szerintem a te fiad is érett rá. Valóban meg kell tapasztalniuk, milyen az ha bepisilnek, mert a mai szuper pelenkák akkor is kényelmesek, ha belefolyik a pisi.


Ja, és mi télen csináltuk végig, a fűtött lakásban semmi gond nem volt. Azonnal átöltöztettem, nem fázhatott meg.

2011. jan. 12. 08:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

Nálunk is úgy van - épp most szoktatom szobatisztaságra - hogy eleve pelust nem adok rá napközben, csak nadrágot, bugyit, és elmondom neki, hogy szólni kell, ha pisilni kell, mert nincs rajtad pelus.

Aztán 50%-os esélyem van arra, hogy időben szól...

Még általában csak akkor szól, ha már pisil, de rá fog szépen jönni, hogy melyik az a pont, amikor már szólni kell.

Én ezt gondolom, és remélem, hogy jól csinálom.

2011. jan. 12. 08:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

A szobatisztaság az idegrendszer érésének egy fázisa. Nem szabad erőltetni, jön az magától. A szakirodalom szerint 5 éves kor után tekintik kórosnak a bepisilést. Persze a legtöbb gyerek ennél hamarabb lesz szobatiszta. Egy kedves gyerekorvos mondta nekem azt, hogy akár 1 éves gyereknél is száraz maradhat a pelus, ha elég gyakran bilire ültetik, de az nem szobatisztaság.

Persze segíteni tudod, sok dicsérettel, de nem szabad túlbeszélni, az is gátlásokat válthat ki. Néha egy-egy külső behatás miatt lesz a gyerek egyik napról a másikra szobatiszta. Velem így történt 3 éves koromban.

Nagyon okos, beszédes kisgyerek voltam, másfél évesen folyékonyan beszéltem, 2 évesen bicikliztem, 3 évesen egy csomó betűt ismertem, de nem lehetett leszoktatni a pelusról. Anyu mindent kipróbált, még a lavórhoz is odaállított mosni, de közöltem, hogy ez büdös.

Nagyapám új udvari WC-t épített, állandóan a sarkában voltam és faggattam, kié lesz a WC? Megunta, azt válaszolta: "A tiéd". Felkerült az utolsó cserép és onnantól soha nem pisiltem be:)

Szóval ne aggódj, nincs a sráccal semmi baj, csak légy türelmes!

2011. jan. 12. 09:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
hát az a baj, hogy nem érdekli, ha pisis. Vagyis húzogatja magán a gatyát, és mondja, de ez nem gátolja meg hogy ne pisiljen be, a kakiról nem is beszélve. És sajnos nincs annyi mosószer és alsógatya a világon, hogy napi 2 kaki mondjuk, és 4-5 pisi után 6-7x átöltöztessem, mossak, stb...
2011. jan. 12. 09:29
 7/10 A kérdező kommentje:
utolsó, ez aranyos :)
2011. jan. 12. 09:31
 8/10 anonim ***** válasza:
9:28 vagyok. Akkor egyszerűen még nem érett rá, adj rá pelust, és ne sürgesd, csak rosszat teszel vele. Amúgy anyu szerint engem sem izgatott fel, ha pisis voltam.
2011. jan. 12. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Ha ez megnyugtat:az én fiam májusban lesz 3 éves,makk egészséges kis srác,de egész egyszerűen hallani sem akar a szobatisztaságról.Elmentünk,hogy Ő válasszon bili.Kijelentette,hogy a kislánynak van(a barátnőm lányának,egyidősek a gyerekek,a csajszi szobatiszta),neki nem kell,mert szereti a pelust.Nem szól se pisinél,se kakinál.Ellenben a nagyobbik fiam 2 évesen lett szobatiszta,mindenféle gond nélkül.Én nem aggódok,majd nyárra megérik a szobatisztaságra,szeptemberre biztos sikerül,és kezdődhet az ovi.
2011. jan. 12. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
100%
Még mindig a saját WC-s csajszi. A nyár tényleg sokszor hoz áttörést. Az udvaron elég a kisbugyi, és elég kellemetlen neki, ha a pisis fenekével beleül a homokba:) Az én fiaim imádták állva lepisilni a gesztenyefát. Sajnos a lányom is utánozta Őket, sokszor folyt a pisi a cipőbe, és nem értette neki miért nem sikerül, ha a fiúknak igen.
2011. jan. 12. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!