Kezdőoldal » Emberek » Tanárok, iskolatársak » Lehetséges, hogy diszkalkuliám...

Lehetséges, hogy diszkalkuliám van vagy csak szimplán hülye vagyok matekból (+fizikából is)?

Figyelt kérdés

Most vagyok 16 éves, 9. osztályos.

Mindig is gyűlöltem a matekot. Alsóban szinte mindenből 5-ös voltam, matekból 4. Aztán negyedikes korom óta vagyok 3-as matekból, de folyamatosan, minden évben. Nagyon ritkán sikerült 5-ös dolgozatot összehoznom, de a matekdolgozataim többsége 2-es vagy 3-as lett, pedig gyakoroltam rájuk. Volt, hogy rengeteget gyakoroltam egy dolgozatra és 2-es lett.

Matekórán alig maradt meg valami, számomra mindig kín szenvedés volt a matekóra, olyan, mintha nem 45 perc, hanem 2 óra lenne... Otthon gyakoroltam a dolgozatok előtt anyukámmal, vagy ő segített megírni a házit. Az esetek többségében matek gyakorlás közben elbőgtem/elbőgöm magam, akármennyire is ciki, ez most is így van, ha matekoznom kell. Most kezdődött el igazán a gimis tananyag, ami matekból pláne nagyon nehéz nekem a tavalyihoz képest, sok újdonság is van, ami persze nem megy. Amióta fizika van, attól is herótom van, eddig még kibírtam valahogy, bár abból is 2-eseket és 3-asokat írtam, órán pedig sosem értettem, de most a fizika is részletesebb és nehezebb és egyszerűen nem értem. Az elméleti részét meg a képleteket még megtanulom, de a feladatokat egyszerűen nem tudom megoldani. Matekból ugyanez, csak ott a legegyszerűbb feladatokat még megoldom, de a komplikáltabbaknál már elvérzek, márpedig a dolgozatokban, vizsgákban nem a legkönnyebb feladatok vannak.

Kiskoromban rengeteg ideig az ujjamon számoltam. Ez még most is előfordul. Nagyon sokáig azzal is gondban voltam, hogy jobbra-balra, nekem a bal kezemen az ujjamon van egy anyajegy és amikor el kellett dönteni, hogy jobbra vagy balra, akkor mindig megnéztem a kezem. De párszor még ma is előfordul, hogy eltévesztem az irányt. A szorzótáblával is sokáig bajban voltam, sokáig gondolkodnom kellett egy ideig, nem vágtam csak úgy rá, hogy pl. 6x7 az 42, hanem elkezdtem az ujjamon kiszámolni. Alapvető számolásokat is képes vagyok beírni a számológépbe dolgozatnál (nyilván nem 1+1-et) vagy feladatoknál, mert nem vagyok benne biztos, hogy fejben jól számolom ki és nem akarom elrontani. Nagyon könnyen bele is zavarodok a számolásba. Volt, hogy beírtam valamit a számológépbe és anyukám mondta, hogy ezt nem gondolom komolyan?

Mindig is a matek volt nálam a mumus. Szinte mindig sírok matekozásnál vagy fizikázásnál előbb vagy utóbb, mert nem értem és nem megy. Ha meg belegondolok, hogy matekból érettségiznem is kell, pláne elkap a sírógörcs. Vagy ha meglátok egyes feladatokat, hatalmas számokat, szakszavakat, szintén.


Egyébként most kezdtem nemrég németet tanulni és ott is a számokba gabalyodtam bele, még most is gondolkoznom kell, ha kimondanak egy számot, hogy az pontosan mi, de ez lehet, hogy nem ide tartozik, nem tudom. Ja, meg szintén nyelvtanulásnál, angolból is az óra volt az a témakör, amit nagyon sokáig nem tudtam, most már megy (pedig már 9 éve angolos vagyok), de németből még nem tudom teljesen.


Illetve az lenne még a kérdésem, hogy mi ennek a folyamata, kihez kell fordulni és milyen egy ilyen vizsgálat? Ez ingyenes vagy fizetni kell? És ha kiderül, hogy diszkalkuliám van, akkor kapok valamiből felmentést, nem kell érettségiznem matekból vagy hogy van ez?


2018. okt. 27. 13:23
 1/10 A kérdező kommentje:
Ja és régen a mértékegységeknél a váltószámokat is nehezen tanultam meg. A mínusz fogalmát nagyon sokáig fel sem tudtam fogni, most sem nagyon, ha nagyon hosszú számokat látok, akkor bajban vagyok, a múltkor éppen azon akadtam el, hogy a másfél milliót hogy írjam be a számológépbe. Végül jól írtam le, de másoknak ezen nem kell gondolkozniuk. A matek vagy a fizika szó szerint leszívja az agyam.
2018. okt. 27. 13:30
 2/10 anonim ***** válasza:
50%
Figy... ez a gyakori kérdések oldala, nem a gyakori regényeké.
2018. okt. 27. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

Informatikából pedig most kezdtük az Excelt, ami nekem sosem volt szimpatikus, soha nem is használtam és vannak azért vele gondjaim, pedig a Word-del vagy a Powerpoint-tal sosem volt. Gondolom azért, mert számolós.


Ha kapnék felmentést, nem hiszem, hogy hátrányom lenne belőle, mert biztos, hogy nem olyan területen fogok továbbtanulni, ahová kell a matek vagy a fizika. Nyelvi szakra szeretnék menni.

2018. okt. 27. 13:36
 4/10 anonim ***** válasza:
76%

Igen. A szüleidnek már 3-ban el kellett volna vinnie felülvizsgáltatni téged. Ahogy a tanárodnak is.


Ide kéne elmennetek, ill. időpontot kérnetek:


[link]



Ingyenes a vizsgálat.

2018. okt. 27. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
0%

A lustaságra nem lehet felmentést adni.

Nem kötelező a gimnázium, senki nem kényszerít rá.


Mellesleg ilyen hozzáállás mellett nem tanulsz te tovább sehova. Pláne ennyi helyesírási hibával, amit itt összehordtál...

2018. okt. 27. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
95%

Nem tudom, hogy diszkalkuliás vagy-e vagy sem. ha felmerült benned, érdemes utánajárni. A tanárod segítségét is kérheted ebben, szerintem ez a legegyszerűbb, hogy hová fordulhatsz.

Ahogy olvastam az írásodat, nagyon megértelek, ugyanezt éltem át az iskolában. Jó tanuló voltam, de amatek felsőtagozattól kezdve kínokat okozott. A fizika, kémia, számítástechnika is, azoknál a részeknél, ahol számításokra, matekra volt szükség. A gimnáziumot konkrétan végigszenvedtem a matek, fizika (számítások) miatt, a többi tárgy nagyon jól ment.

Őszintén bevallom, az érettségim úgy néz ki, hogy minden ötös, a matek pedig kettes.

A középiskolától kezdve viszont nem volt ebből hátrányom. Főiskolára, majd egyetemre jártam. (nyelvi, irodalmi, pedagógiai szakok)

És a későbbiekben, amikor elém került egy matek feladat, meg tudtam oldani. (Segítettem diákoknak a tanulásban.) Gondolkodtam, utánanéztem és ment.

Bennem is felmerült, hogy diszkalkuliás lennék? De most már azt gondolom, hogy olyan nagy anyagmennyiséget kell felfogni viszonylag rövid idő alatt, hogy a bonyolultabb összefüggéseket nem mindenki tudja tizenévesen felfogni, több idő kellene.

Az általam választott tárgyakból, szakokon óriási sikerélményeim voltak, vannak.

Mindezzel csak arra szeretnék utalni, hogy nem kell mindent tudni. Tényleg az számít, amiben jó vagy, amiben jó lehetsz. Azért érdemes erőfeszítéseket tenni, mert van értelme.

Minden jót kívánok a további tanulmányaidhoz!

2018. okt. 27. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

Akik normálisan válaszoltak, azoknak nagyon köszönöm.


Nem vagyok lusta, a tanáraim is mindig azt mondják, hogy szorgalmas vagyok. A többi tantárgy megy, csak a matekkal és a fizikával vannak gondjaim. Márcsak azért sem vagyok lusta, mert itthon is matekozom, próbálkozom, segítséget kérek, a dolgozatokra is készülök, az interneten is utánanézek a dolgoknak. Tavaly volt egy matekos oldalra elofizetésem, azelőtt meg iskolai korrepetálásra jártam. Egyébként meg sok minden érdekel és céltudatos vagyok, csak valahogy a matek nem fekszik nekem.

Lehet, hogy vétettem 1-2 helyesírási hibát, de átolvastam a szöveget és nem tudom, mit értesz sok helyesírási hiba alatt...

2018. okt. 28. 08:16
 8/10 anonim ***** válasza:

Szerintem érdemes lenne a szüleidnek elmondani, amiket fent leírtál, ha eddig még nem tetted volna meg. Egyébként ők milyenek voltak ezekből a tárgyakból? Nem vagyok benne biztos, hogy öröklődik az ilyesmi, de ismerek olyanokat, akiknek a szüleik is diszlexiások/diszgráfiások és a gyerekeik is azok.

Ezek után érdemes lenne beszélniük a matektanároddal, ő már biztos látott ilyen esetet. A vizsgálatot egyébként a pedagógia szakszolgálatnál szokták csinálni. Ez ingyenes. Ott egy szakértő eldönti milyen súlyos a helyzet és ahhoz mérten ad felmentést.

2018. okt. 28. 08:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

Apukám reálos, de abban nem vagyok biztos, hogy középiskolában is jó volt matekból, de műszaki főiskolára járt és az egyetemen ment neki a matek és most is megy neki.

Anyukám 3-as volt matekból, nem egy matekzseni, de azért jobban ment neki, mint nekem. Ő jól tud logikusan gondolkodni, nekem meg néha problémáim akadnak a logikával matekozás közben.

2018. okt. 28. 11:06
 10/10 anonim ***** válasza:

A területileg illetések Pedagógiai szakszolgálathoz kell fordulni. Az iskola vagy a szüleid kezdeményezhetik a vizsgálatot, de az iskolának az utóbbi esetben is ki kell tölteni egy nyomtatványt (Szakértői vizsgálat iránti kérelem).

Fontos, hogy a tanáraid leírják, hogy milyen módon próbáltak neked segíteni (korrepetálás, differenciált feladatok, stb.), és milyen eredménnyel, miben látják ők az elakadás okát.

2018. okt. 28. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!