Kezdőoldal » Emberek » Társasági élet » Az mostanában lett menő, hogy...

Az mostanában lett menő, hogy pl itt egyre többen angol szavakat kevernek a válaszaikba ? Ez divat vagy szép lassan megyünk át angolba ?🤔

Figyelt kérdés
2022. ápr. 29. 07:42
1 2 3 4 5
 11/44 anonim ***** válasza:
100%
Azért kellett a moderátornak kitörölni a válaszom, mert viccesen leírtam egy példát arra, amiről a kérdező beszél? Humortalan népek. Nevessetek néha, az használ.
2022. ápr. 29. 08:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/44 anonim ***** válasza:
79%

9.-re.


De egy határt meg kell húzni!

2022. ápr. 29. 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/44 anonim ***** válasza:
68%

"arról van szó, hogy ember azt tekinti normának, amiben felnőtt, és ehhez képest minden változást romlásként és hanyatlásként érzékel?


Pontosan, de hát ezt már az alexandriai görögök is így érezték, római szerzők is elmondják, hogy ma már az emberek nem tudnak latinul rendesen. Ez egy nagyon érdekes emberi jelenség, de nyelvészetileg indokolhatatlan szamárság. Hiszen azt jelentené, hogy ma az olasz nyelv valahogy romlottabb vagy egyszerűbb, mint a latin volt. Pedig ugyanabban a városban beszélik ugyanazok az emberek. Anyáról lányára, apáról fiúra száll. Ugyanazon az utcasarkon árusítják a gyümölcsöt kétezer éve, ezt nem lehet mondani, hogy ez rosszabb volna.

De minden generációnak az az érzése, hogy bezzeg, amikor én fiatal voltam, akkor még megadták a módját, szebben is öltözködtek, udvariasabbak is voltak, többet tudtak.


Akkor ön nem dőlne kardjába, ha azt mondanám, hogy „lájkolom” vagy „lol”?


Nem, ráadásul ez nagyon marginális nyelvészetileg. Szerintem a maga száját egy hét alatt elhagyó mondatokban a „lol” nagyon ritkán fordul elő. Sokkal gyakoribb a „miért”, a „hová”, a „krumpli”, vagy a „szeretlek”. Olyan ez, mint amikor valaki szeplős. Nagyon feltűnő, és lehet, hogy egy kozmetikust ez érdekel, de szerintem a bőrgyógyászt, pláne a körzeti orvost egyáltalán nem mozgatja meg. És a nyelvész inkább ebbe a kategóriába tartozik. Minket a vérnyomás, a vércukor és a vizelet érdekel. Az, hogy valaki szeplős vagy kopasz, hatodrangú tulajdonság."



Interjú Nádasdy Ádám nyelvésszel: [link]


Én egy nyelvésznek azért elhiszem, hogy normális dolog ha változik a nyelv.

2022. ápr. 29. 08:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/44 anonim ***** válasza:
68%

Én is elhiszem.

Mint említettem: az nem normális, ha egy létező, jól használható szót cserélnek le egy idegenre.

2022. ápr. 29. 08:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/44 anonim ***** válasza:
75%
Csak lusták kifejezésekkel és mondatokkal élni, mert tükörfordítani akarnak. Ők azok, akik tudnak valamennyire angolul, de annyira nem, hogy egy szót kifejezéssé alakítsanak át. Nincs olyan szó, amit ne lehetne magyar kifejezésre fordítani. Sima lustaság.
2022. ápr. 29. 08:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/44 anonim ***** válasza:
39%

#14

Miért ne lenne normális?

Egyébként akkor te miért csinálod ugyanezt? A "normális" is egy jövevényszó, pedig létezik helyette a "helyénvaló", "elfogadott", "megszokott" stb.

Miért kell latinra cserélgetni a magyar szavakat? :)))

2022. ápr. 29. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/44 anonim ***** válasza:
87%
Van benne valami!
2022. ápr. 29. 09:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/44 anonim ***** válasza:
91%

Ilyen az amikor az egész fiatalság olyanokra van rákattanva amit igazán külföldiek csinálnak. Youtube, tiktok, insta meg tudom is én.

Ezeknek meg nem igazán van jól hangzó magyar megfelelői vagy épp nem a 12-14 évesek fogják maguknak automatikusan lefordítani...


Már 12-14 évvel ezelőtt mikor mi fiatalként felszabadultunk a netre már akkor kezdődött ez. Külföldi streamek, külföldiekkel online játék stb.

Akkor most? Csak ez van.


Bár akkor még könnyebb volt, mert sok minden még magyar volt, fórumok, iwiw ilyenek. Akkor nem volt nagyon divatja külföldieket követni, ma meg már nagyrészt csak ilyeneket követ az ember.

Ez félig jó, félig meg nem.

2022. ápr. 29. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/44 anonim ***** válasza:
83%

Ez nem divat kérdése. Teljesen természetes, hoy a nyelv nem egy zárt rendszerként működik, hanem reagál külső hatásokra. Jó esetben az emberek is így tesznek.

Az internet világában lehetetlen kivonni magunkat más nyelvek, főképp az angol hatása alól. Nem is igazán látom értelmét, hoy miért kellene erőltetetten magyarosítani egy angolul már közismert poént, vagy olyan kifejezést, ami alatt mindenki ugyanazt érti.

Jó példa erre a cringe szó, aminek nincs egyértelmű magyar megfelelője. Sem a kínos, sem a fura nem pont azt jelenti, amit mondani akarok. Körülírni lehetne, de miért növelném a redundanciát, ha mellé még a kölcsönös egyértelműség is csökken? Nagy valószínűséggel a partnerem még ki is fog javítani, hogy erre a szóra gondoltam e.

Volt már ilyen kérdés itt, akkor is hasonló vélemény írtam, erre kaptam egy olyan választ, amiben az illető úgy akart a földbe döngölni, hogy három másik idegen eredetű szót használt. Amikor erre felhívtam a figyelmét, azt válaszolta, hogy csak kötözködöm. Számomra ez tanulságos, mert jól mutatja hogy valójában nem az idegen szavak ellen lázadnak az emberek, csak az újdonságok ellen. Ezért nem zavarják őket például a német eredetű elemek, mert már megszokták őket. Régi=jó, új=rossz alapon gondolkodnak. Pár év múlva már ezek lesznek teljesen megszokottak és lehet, hogy mi fogunk háborogni az újabb jövevények ellen. :D De én azért igyekszem a korom előrehaladtával is nyitottnak lenni a világ újdonságaira, mert abban hiszek, hogy a tanulást nem lehet befejezni, csak abbahagyni.

2022. ápr. 29. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/44 A kérdező kommentje:
Kissé gyors az üteme a változásnak. Mondom ezt fiatalként. De ezek nagyon jó okfejtések.
2022. ápr. 29. 09:43
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!