Kezdőoldal » Ételek, italok » Bor, sör, röviditalok » Mitől zavaros a színe egy...

Mitől zavaros a színe egy minőségi vörös bornak?

Figyelt kérdés

Védett eredetű, nem.drága, de minőségi Egri Bikavérről van szó. Színe zavaros a pohárban, mint a must, íze is hagy kívánnivalót maga után.

Nem vagyok szakértö, inkább csak fogyasztó, és ismereteim szerint ennek nem kellene enyhén sem dohos izűnek lenni.

Tudtok tanácsot adni? Egyet magamnak vettem, a másik üveget egy összejövetelre, de ha az is ilyen, akkor kényelmetlenül fogom érezni magam.

Kérnék szépen tanácsot!

Köszönöm!



#bor #vörösbor #zavaros bor #minőségi borok #bor mellékíz
2017. dec. 10. 10:32
1 2
 1/14 Mojjo ***** válasza:

Az összes bikavér oltalom alatt álló eredetmegjelölésű (nem pedig védett eredetű), ez nem jelent semmit - ettől még lehet bármilyen penetránsan rossz sajnos.


A dohos íz TCA-fertőzésre utal. Ez egy triklóranizolnak nevű vegyület, amit a parafadugó szemölcseiben megülő gombák termelnek. Mivel ez a dugó fertőzöttségéből adódik, másik palacknál nem biztos, hogy jelen lesz. (Ha csavarzáras a bor, akkor persze nem ez a megfejtés, bár nagyon hasonló TBA fertőzöttség azoknál is kialakulhat.)


A zavarosság gyanús, hogy irányítatlan, kedvezőtlen, rossz irányba elment tejsavas erjedés eredménye. Ez viszont a másik palacknál is ugyanilyen lesz. Ilyen-olyan fehérjekicsapódás is lehet, ha szűretlen, derítetlen a bor. Mostanság divat ilyeneket palackozni, ezek pedig lutrik. Ez esetben lehet a másik palack jó. (Mondjuk a derítetlen borok inkább magasabb árkategóriában jellemzőek.)

2017. dec. 10. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 Mojjo ***** válasza:
Milyen évjáratú bor amúgy? Ha 2009 előtti, akkor valóban lehet, hogy védett eredetű van ráírva. A színe inkább lilás, vagy rubin, esetleg téglavörös, vagy barnásba hajló?
2017. dec. 10. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm a választ.

A boron az áll: védett eredetű klasszikus vörösbor

Egy hologramos matrica, melyen a következő sorszám áll: 7736035035

Palackozza: H-0077

ITAL Magyarország kft.

Mást nemigen látok rajta.

Ahogy kivettem a dugót, ez nem is parafának tűnt, hanem mint a műgyanta.

Az általad említett fertőzés valami gomba?

2017. dec. 10. 11:34
 4/14 A kérdező kommentje:
A színe olyan vörös-padlizsános.
2017. dec. 10. 11:36
 5/14 A kérdező kommentje:
Ahogy még láttam alul, egy nyomtatásban, 2015-ös palackozás.
2017. dec. 10. 11:41
 6/14 anonim ***** válasza:
Ez mennyi volt 350 forint?
2017. dec. 10. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:
865 ft volt, pontosan. Plusz üveg.
2017. dec. 10. 11:49
 8/14 Mojjo ***** válasza:

Férfi vagyok, a padlizsán nekem nem szín, hanem valami növény, amit megeszünk :D Ez lilást akarna jelenteni?


Ha védett eredetű, akkor 2009 előtti. Évjáratmegjelölést nem látsz? A színt is az öregedés megállapítása miatt kérdeztem. Az elöregedő vörösborok először téglavörös, majd barnás színt vesznek fel, és emellett bizony előfordul opálosodás is.


A TCA-t gombák termelik, igen, többféle gombafaj is. De ha nem parafa a dugó, de dohos a bor, akkor nem TCA-ra kell gyanakodni, hanem TBA-ra, azaz tribrómanizolra. Ezt nem a dugótól kapja a bor, hanem a szűrés, vagy tárolás során. Nem 100%, hogy a másik is olyan lesz, de esélyes. Én nem vinném el összejövetelre, az biztos.

2017. dec. 10. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm!

Én sem viszem el, úgy döntöttem, nem merem :)

Ez a fertőzöttség rejt magábam valami eü kockázatot?

Amúgy én nő vagyok, szóval a padlizsán oéyan feketés-lila :)

2017. dec. 10. 12:03
 10/14 Mojjo ***** válasza:

@9: Sem a TBA, sem a TCA, sem a fehérjekiválás*, sem a rossz irányba elment tejsavas erjedés nem jelent egészségügyi kockázatot. Viszont nem kéne feketésnek lennie a bornak. Ha zavaros, és kékes-feketés, az feketetörés lesz. Személyesen soha nem láttam még ilyen borhibát, pedig cca 2-3 ezer kóstolt boron túlvagyok már. Ezért fel sem merült bennem, de ha kékes-feketés, akkor elég egyértelműen az. Fémmel -pontosabbam vassal - érintkezett a bor, és a csersavval reagálva képezi a jellegzetes színű, a bort zavarossá tevő csapadékot. És a legjobb, hogy fogalmam sincs, hogy káros-e az egészségre. A vas nehézfém, irreverzibilisen denaturálja a fehérjéket, de hogy a csersavval képzett valamilyen vegyülete is megtartja-e ezt a tulajdonságát, azt nem tudom. Egyáltalán nem feltétlenül. De sajnos passz.


* = azért ezek bomlásakor biogén aminok szabadulhatnak fel, amik nem az egészség csúcsai, de a borban előforduló mennyiségben nem okoznak gondot.

2017. dec. 10. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!