Kezdőoldal » Ételek, italok » Bor, sör, röviditalok » Több kérdés is a borokról?

Több kérdés is a borokról?

Figyelt kérdés

Teljesen kezdő vagyok a borok világában, de úgy gondoltam, most már ideje lenne nem csak inni, mint eddig, hanem kicsit megismerni.


Elsősorban kérdezném, milyen videókat, könyveket ajánlotok, hogy tudjak tájékozódni a borokról?


Tudom, hogy vannak bortípusok (Chardonnay, Riesling, Merlot, stb.), viszont láttam, nyilván az olcsóboroknál, olyan bort is amelyen csak simán azt írja, hogy vörös száraz, félszáraz, édes, vagy félédes, és az éven, egy kis leíráson kívül semmi mást nem ír le. Ez azt jelenti, hogy az a bor nem tartozik egyik kategóriában sem?


Nem utolsó sorban, kérdezném azt, hogy a magyar borainknak vannak idegen megfelelőik? Például kerestem Tokaji Hárslevelű és Aszú borunknak egy idegen megfelelőt, egy idegen bort ami színtén Aszú vagy Hárslevelű legyen, és nem találtam. Akkor ezek a borok, csak Magyarországra jellegzetesek?


Mivel teljesen kezdő vagyok, kérem szépen ne kritizáljatok, ha hülyeségeket kérdezek.


Minden választ meghallgatok, és előre is köszönöm a válaszotokat! :)



2018. márc. 28. 20:08
 1/5 anonim ***** válasza:

Ajánlom a boraszportal.hu oldalt, ott találsz borlexikont is.

[link]

2018. márc. 28. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 Mojjo ***** válasza:
100%

"milyen videókat, könyveket ajánlotok, hogy tudjak tájékozódni a borokról?"


Videók és könyvek helyett pár weboldal első körben:

- borrajongó: [link]

- művelt alkoholista: [link]

- művelt alkoholista régi oldal: [link]

- táncoló medve: [link]

- [link]


Ezeken az oldalakon borok értékelései, borokkal kapcsolatos elmélkedések, írások, interjúk, ilyesmik vannak.


Második körben, angol nyelven a wine folly oldalát ajánlom, itt rengeteg mindent olvashatsz borokról:

[link]


"Tudom, hogy vannak bortípusok (Chardonnay, Riesling, Merlot, stb.)"


Ezek a szőlőfajták nevei, amiből az adott borok készülnek. Borokat sokféle szőlőből csinálnak, és a felhasznált szőlőfajta nagyban (de bőven nem kizárólagosan) meghatározza a bor tulajdonságait. Egy bor készülhet kizárólag egyfajta szőlőből, pl csak Merlotból, vagy csak Kékfrankosból stb stb. Ezeket fajtaboroknak hívjuk. Illetve készülhet többféle szőlőfajtából is, ezek az ún. házasítások, avagy küvék.


"viszont láttam, nyilván az olcsóboroknál, olyan bort is amelyen csak simán azt írja, hogy vörös száraz, félszáraz, édes, vagy félédes, és az éven, egy kis leíráson kívül semmi mást nem ír le. Ez azt jelenti, hogy az a bor nem tartozik egyik kategóriában sem?"


Nem. Nyilván ezek a borok is készülnek valamilyen szőlőfajtából, vagy fajtákból, csak nem írják rá a címkére. Szőlőfajtát nem kötelező feltüntetni, vagy kiírják, vagy nem. Házasításoknál gyakoribb, hogy nem tüntetnek fel szőlőfajtákat. Nem feltétlen függ ez össze egyébként a minőséggel, igen jóféle boroknál is előfordulhat, hogy nem találod meg a címkén, hogy milyen fajtákból készült a bor.


"Például kerestem Tokaji Hárslevelű és Aszú borunknak egy idegen megfelelőt, egy idegen bort ami színtén Aszú vagy Hárslevelű legyen, és nem találtam."


A Hárslevelű egy szőlőfajta, méghozzá őshonos, Kárpát-medencei fajta. Vannak szőlőfajták, amik az egész világon elterjedtek mindenfelé, pl Chardonnay, Sauvignon blanc, Cabernet sauvignon, Pinot noir stb stb, és vannak fajták, amik igazán jelentős mennyiségben csak egy-egy országban lelhetőek fel. A Hárslevelű ez utóbbi kategóriába tartozik, bár Magyarországon kívül is van egy kevés belőle itt-ott. Egy-egy szőlőfajtának amúgy lehet több neve is, úgyhogy nem kizárt, hogy fel sem ismered. A Hárslevelűt pl Szlovákiában Lipovina-nak hívják, és így találhatod meg - gondolom, ilyen néven nem kerested :) De rengeteg szőlőfajtával ugyanez a helyzet, más neveken találod meg a világ többi táján.


Az aszú megnevezést csak a tokaji borvidéken használhatják, amúgy az aszúbor maga egy speciális borkészítési eljárással készült bor, amely eljárást használják másfelé is - csak épp nem aszúnak nevezik azt.

2018. márc. 29. 00:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm nagyon szépen a válaszotokat! :)
2018. márc. 29. 05:40
 4/5 anonim ***** válasza:
Kettes válasza nagyon jó, de a wine folly-n sok a téves információ. Ellenben van sok jó grafika, ami értelmezésben sokat segíthet a kezdőknek. D
2018. márc. 30. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 Mojjo ***** válasza:
@4: Eddig még nem nagyon futottam bele téves infóba a wine folly-n, igaz, nem is néztem át keresztbe-kasul. Tudsz konkrét példákat mutatni? Kíváncsivá tettél.
2018. márc. 31. 00:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!