Kezdőoldal » Ételek, italok » Bor, sör, röviditalok » Hogy alakítsam ki a whisky/whi...

Hogy alakítsam ki a whisky/whiskey ízlésem?

Figyelt kérdés

Üdv!

Röviditalból (eddig) csak a whisk(e)y amit szívesen fogyasztok. Pálinka nem jön be, vodkát tisztán párszor ittam de inkább keverve ízlik, talán még a jäger ami csúszik önmagában.

Szóval mondhatni kedvenc italom a whisky de nem tudom, hogy álljak neki egy ízlést kialakítani. Eddig Ballantinest, Jim beam-et, Jack Daniels-t, JW red labelt, Chivas regal-t kóstoltam (plusz pár ízesített de azt most hagyjuk). Ezek közül a Jim beam és a Jack daniels jött be a legjobban, legkevésbé a Ballantines, a Chivas pedig csalódás volt számomra.


Merre és hogyan érdemes elindulni, hogy egy konkrét ízlést alakítsak ki? Múltkor volt, hogy kb 6-8 féle whisky közül lehetett választani én meg csak néztem, hogy melyik legyen.

Talán a lágyabbak ízlenek, a Ballantines már túl erős nekem, pedig alkoholtartalma ugyanaz mint a többinek.


Kezdjek el valahol kis kiszereléseket kóstolni, vagy hogy csináljam? Tudom nem olcsó italok, mindenre nyitott vagyok de úgy 10.000 Ft/5-7dl árban jó lenne megállni (egyelőre).



2018. dec. 26. 20:47
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
77%
Idd amelyik neked ízlik ezt a whisky sznoboskodást meg engedd el valahogy mert tök gáz. :D
2018. dec. 26. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
49%
Nagy mennyiségben igyál mindegyikből. Amelyiktől a legtöbbet okádsz, az lesz az igazi. Azt igyad!
2018. dec. 26. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
92%
Nem mondod komolyan, hogyha neked Jim Beam és a Jack Daniels jött be a legjobban és mi elkezdjük mondogatni, hogy a Ballantines vagy a Chivas vagy egy harmadik a menő az "úri körökben" ezért naponta igyál meg ezekből egy üveggel, hogy szokd, akkor azt fogod csinálni???
2018. dec. 26. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
100%

Mi a fenét akarsz még kialakítani, amikor már kialakult?

A Jim Beam és a Jagk Daniels ízlik, a Ballantines és a Chivas meg nem. Vagy szeretnéd, hogy fordítsuk meg neked?:D

2018. dec. 26. 23:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
100%
Ha a Jack és a Jim jött be neked ezek közül a legjobban, akkor úgy látszik neked a bourbon jobban bejön mint a scotch, így azt javaslom hogy azokat próbálgasd pl. Four Roses, Bulleit, Buffalo Trace, Maker's Mark esetleg kipróbálhatod Jim Beamből a Blacket, Choice-ot, Double Oak-ot is a sima fehér mellett, ezek a whisk(e)yk mind beleférnek a 10 ezer Forintos keretbe. Illetve Four Rosesból meg Bulleitből vannak drágábbak de az alapválzozat belefér azokból is.
2018. dec. 26. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:

Páran félreértettétek a kérdésem. Nem arra gondolok, hogy ha a Ballantines menő bizonyos körökben, akkor én elkezdek masszívan Ballantinest inni csak azért, hogy megszeressem (szokjam).

Az ízlés kialakítását úgy értem, hogy eddig a legelterjedtebb alap whiskyk egy részét kóstoltam. A kérdés pedig, hogy hova/merre tovább.

Mert hiába veszek most 10 ezerért mondjuk egy üveg Glenfiddich-et, lehet nem tudnám értékelni, mert nincs kialakulva az ízlésem, nem tudom mihez viszonyítani. Mert értitek egy 4 ezres Ballantines-nál biztos jobb, de szeretném “végigkóstolni így 4-től 10 ezer forintig.

Persze véletlenül se higyjétek, hogy napi szinten nagy mennyiséget fogok inni. Ritkán iszom de szeretnék sokfélét kipróbálni, hogy aztán tudjam melyik jön be és milyet vegyek ha drágábbat szeretnék. És semmiképp nem sznoboskodni szeretnék, hogy 15 ezer alatti piát meg se szagolok csak értitek, ne a legkommerszebbet igyam.

Annak aki konkrét márkákat írt köszönöm a segítséget! Ha valaki tud még ajánlani ne tartsa magában:D

2018. dec. 26. 23:32
 7/13 anonim ***** válasza:
61%

Először mondjuk nézz utána a dolgoknak. A JD meg a JB bourbon-ok. Nem ugyanaz, mint a (skót) whisky. Egyébként nagyon drága az igazi whisky, és szupermarketekben nem fogod meglelni őket. Egy rokonom nagyon benne van ebben, de... Szerintem egy bizonyos ponttól kezdve ez sznobság. Eleve sok pénz kell rá. Szerintem az életben fontosabb dolgok is vannak ettől. Ok, ha valaki megteheti, mert eleve olyan munkája van, hogy sokat keres, akkor lelke rajta... De most lelki szemeim előtt már elképzeltem, hogy elkezdesz bűnözői életet életet élni, hogy ihasd, hogy nagyzolhass... Ami meg borzasztó lenne! Szerintem nem lényeges dolog az életben ilyen ízlés kialakítása. Ráadásul a whiskyt ilyen szempontból nem is nagyon tudom értelmezni. Arra tényleg "szoktatni" kell magát az embernek, vagy nem tudom, de nem tűnik annyira jó üzletnek.

Szerintem érdemes egy közepes szinten megmaradni, és azt inni, ami valóban ízlik, és nem azt, ami drága.

Pl. ha valaki az édes vörösbort szereti, és az 500Ft-os tökéletesen ízlik neki, akkor igya azt. Esetleg néha igyon meg 1500Ft-osat is. Nagy ritkán meg még kicsit drágábbat is meg lehet kóstolni, de nem azzal az elvárással, hogy finomabb lesz. Lehet kapni 100 ezerért is egy üveget, de annyival nem nyújt majd nagyobb élvezetet. Sőt, lehet, hogy inkább rossznak érzi majd az ember (és ez a whiskyre és minden egyébre igaz). Ez olyan, mint hogy aranydarabkás pezsgőt is lehet inni. 20 évben egyszer. (egyébként nem is vészesen drága). De semmi értelme nincs, az egyszeri poén érzeten kívül. Felesleges ehhez szoktatnia magát az embernek.

2018. dec. 27. 00:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:

Jaj nem, szó se róla, hogy a whisky-ivó “pályafutásom” miatt elköltöm minden pénzem, netalántán bűnözni kezdek. Sőt többet se fogok inni mint eddig. Csupán ha eddig mentünk valahova barátokkal/rokonokkal akkor kértem egy Jack Daniel’s-t, Jim Beam-et esetleg egy Johnnie Walkert, természetesen az alap fekete, fehér és piros címkéseket. Tehát mindegyikből a belépő kategóriát.

Ezt az ízlés kialakítást úgy képzeltem el, hogy ha mondjuk egy étteremben 500 forint a Jim Beam, de van egy különlegesebb, kicsit jobb akkor 700-ért megkóstolom. Aztán ha több ilyen középkategóriás italt megkóstoltam és tudom, hogy mondjuk nekem a Johnnie walker gold label ízlik a legjobban akkor veszek egy üveggel 14 ezerért ami aztán lehet egy év alatt se fogy el. Szóval nem vagyok és nem is leszek nagy piás, csak tök jó lenne tisztában lenni a saját ízlésemmel, meg képben lenni, hogy ha valaki például a füstös ízeket kedveli akkor milyet érdemes neki ajándékozni.

2018. dec. 27. 00:46
 9/13 anonim ***** válasza:
66%

Bocs, nehéz objektívan fogalmaznom, mert magam a gyümölcsből készült italokat többre becsülöm. A whisky, a bourbon és a vodka gabonából készült italok. De amíg gyümölcstartalmúaknál nagyon sokat számít a termés minősége és az elkészítés módja, addig az gabonából és burgonyából készült párlatok esetén leginkább a tisztítás minőségével és a ""koszolás"" módjával lehet játszani. A tisztítás tiszta dolog. A vodka meg is kapja az alapanyag tisztítás utáni semleges ízét. A whiskyk ízét szinte kizárólag az határozza meg, hogy milyen hordóban és mennyi ideig érlelődtek. Az eleve semleges ízhez, bocsánat a nyers megfogalmazásért, de a fa íze jön hozzá... Esetleg ha van valami ágyazása...Mondjuk lehet konyakos hordó, boroshordó, amibe teszik. Ekkor mondjuk átvesz valamit a bor ízéből. Na de mennyit tud? Nem sokat. Akkor már inkább iszok bort. Na de ez az én privát véleményem.

Viszont a lényeg, hogy nem sok lehetőség van variálásra objektíven nézve. Két különböző fahordóban érlelt whisky között tényleges különbséget átlag ember nem is nagyon érzi. Vagy ha érzi is, csak azt érzi, hogy "más". De nem biztos, hogy minőségi különbséget is érez az ember (jó/jobb vagy rossz/rosszabb). Inkább csak eszmei értéket ad, ha egy 100 éves konyakos hordóban érlelik a whiskyt vagy bourbont. Illetve a ritkaság érzése, amit az is elősegít, hogy whiskyt csak skóciában lehet készíteni... Na ezt én nem szívesen fizetném meg.

A bourbon annyiban más, hogy más helyeken is készíthető és talán kevésbé nemes italnak tartják, bár igazán nem tudnám megmondani, hogy miért. De ha ha a bourbon jobban ízlik, hát igyad azt! És akár boltban kaphatót is! Olyan sznobok által kitalált szónak hangzik az, hogy "kommersz"! Kíváncsiságból persze meg lehet kóstolni valami interneten rendeltet is, de a nagyobb ár nem garantál sokkal jobb minőséget, főleg nem ember által érzékelhetően jobb ízt.


Egyébként pont mostanában robbant ki egy botrány: a drága whiskyk fele hamisítvány. Kb. olyasmi, hogy egy újabb whiskyt adnak el 100 évesként... A sznob meg megveszi a gyűjteményébe, vagy megissza, és feldícséri majd a barátai körében, hogy micsoda élményben volt része...Mert már bele is képzeli...

2018. dec. 27. 01:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
93%

" tök jó lenne tisztában lenni a saját ízlésemmel" - egy borásznak vagy sommeliernek fontos, hogy jól ki tudja fejezni, hogy mit is érez, stb. Ez egy átlag ember számára feleslegesnek tűnik.

Én tudom azt, hogy a kávét hány kanál cukorral és mennyi tejjel szeretem. Ha eddig még nem ittam kávét, ebben senki nem fog tudni segíteni, csak ha magam kísérletezek... A kávé fajtájával is lehet játszani, de ott is az van, hogy ami az egyik embernek bejön, az lehet, hogy a másiknak nem. Még akkor sem, ha drágább...Valakinek meg totál mindegy.

Szerintem nem nagyon lehet megjósolni, hogy Neked mi fog ízleni. Annyit sejthetsz, hogy a drágább, valamilyen szempontból jobbnak számíthat, mint az olcsóbb, de nincs rá garancia.

Lehet, hogy jobb módú körökben kiröhögnének, sőt, egy férfi társaságban is akár, de például én szívesebben iszok meg egy kupica tojás- vagy csokilikőrt vagy éppen pezsgőt, mint mondjuk egy vodkát. Pedig férfi vagyok. Egyébként érdemes lehet belegondolni, hogy általában a nők miért isszák a nőiesnek mondott italokat. Talán mert letojják, hogy ha valami drága, inkább isszák, ami jól esik. A férfiak meg szeretnek macsóskodni az erős italokkal (meg lehet, hogy kevésbé édesszájúak átlagban, de ezt nem tudom)

2018. dec. 27. 01:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!