Kezdőoldal » Ételek, italok » Egyéb kérdések » Mitől függ az, hogy milyen...

Mitől függ az, hogy milyen anyagok tudnak jobban függőséget okozni? Például a kávé, csoki, alkohol jobban, de az uborka vagy a sajt kevésbé. Biztos az is tud, de van különbség, nem?

Figyelt kérdés
Például mi a közös anyag a kakaóban és a karobporban?

2022. dec. 2. 08:47
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Bár nem vagyok szakember, úgytudom függőség akkor alakul ki, ha az agyban végbemenő folyamatokat újra és újra át akarja élni az agy. Ilyen, ha pl. valami miatt endorfin vagy szerotonin termelődik. A drogok és alkohol megváltoztatják az agy működését, a fűggő ember képtelen magától abbahagyni.


Tehát azok az anyagok okozhatnak elsősorban függőséget, amelyekből az agy úgy érzi, hogy profitál.

2022. dec. 2. 09:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
26%

Én kenyérfüggő vagyok! :)))


[link]


"A kenyér bizonyítottan addiktív. Kísérleti alanyok, akiktől egy időre megvonták, és csak vízzel táplálták őket, alig 2 nap elteltével már kenyérért könyörögtek."

2022. dec. 2. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

Nálam a csoki. Most két hónapja nem ettem (előtte minden nap). Egyszerűen a kisboltba nem mentem át, hogy megvegyem kétszeres áron, hiperbe meg lusta voltam menni, férjemet küldtem.

Nem hiányzott két hónapig a csoki, előtte meg minden nap ettem.

2022. dec. 2. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
Biztos minden tud függőséget kialakítani, de kell legyen valami különbség, nem elég hogy szereted. Mindenki szereti a csokit, de gondolom sokan a pecsnyét, vagy a rakott krumplit, vagy az epret, vagy akármit, de nem kesznek függők.
2022. dec. 2. 10:43
 5/9 anonim ***** válasza:

A koffein hatása már eleve függőséget okoz, de a csoki is, mert megnöveli a dopamin és szerotonin szintet, ez pedig javítja a hangulatot.+ a koffein élénkíti is az embert. Pl a sajt azért nincsen ilyen hatással az emberre, bár egy igazán finom sajt azért a hangulatot javítani tudja, de nem úgy, mint a csoki.

Én is édességfüggő vagyok, néha amikor már nagyon ideges vagyok, vagy feszült, egy adag csoki pár perc alatt rendbe hoz engem teljesen. Még mindig jobb, mintha gyógyszer, vagy kemény drogfüggő lenne az ember, bár nem egészséges a sok édesség és cukorfogyasztás sem.

2022. dec. 2. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

"mert megnöveli a dopamin és szerotonin szintet"


De miért? és hogyan? Ez volt a kérés. A sajt miért nem? a függőséget összekötötted két anyggal, de ettőt csak máshogyan nevezted el, a kérdésre ez nem ad választ.

2022. dec. 3. 11:00
 7/9 Phoney ***** válasza:

Mivel a legtöbb ilyen anyag (vagy első körben, vagy kizárólag) pszichés függőséget okoz, ezért főleg az olyan pszichoaktív anyagok szoktak függőséget okozni, amik eufóriát okoznak, vagy más módon tompítják a szorongást, szenvedést. Pszichés függőségben nem az anyagtól leszel függő, hanem attól a szubjektív élménytől, amit átélsz vele. Így viszont sajtfüggő is lehetsz (ha a sajtfogyasztás élménye elég örömet okoz), nem kell hozzá pszichoaktív hatás.


Pl. az alkoholistáknak is csak elenyésző része fizikai alkoholfüggő, az elsöprő többség pszichés függő, azaz csak az élmény miatt fogyasztja kényszeresen.


A csoki egy érdekes kivétel, mert ott inkább a zsír- és cukorfogyasztás együttes öröme lehet a döntő, mint az a kevés teobromin/koffein, persze ez csokitól és mennyiségtől is függ.


Ha az érdekel, hogy a pszichoaktív szerek biokémiailag hogyan okoznak örömet, akkor anyagonként külön-külön tudsz utánanézni a hatásmechanizmusuknak.

2022. dec. 4. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 Phoney ***** válasza:
* mármint az alkoholisták a pszichoaktív hatás miatt isznak, de többnyire "csak" pszichéssen függnek a hatásától, nem fizikailag.
2022. dec. 4. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
57%

A csokiban cukor van, a cukor pedig növeli az agy szerotonin termelését. A sajt meg az uborka nem csinál ilyet. A kávé nekem személy szerint az íze miatt addiktív, nem a hatása miatt, de sokan azért függenek rá, mert a koffein élénkítő hatású (az energiaitalokra is ezért függenek rá egyesek).


Az viszont egyénfüggő, hogy ki mennyire hajlamos függőségekre. Minél gyengébb jellem valaki, annál inkább.

2022. dec. 13. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!