Kezdőoldal » Ételek, italok » Egyéb kérdések » Miért fontos a meleg, főtt...

Miért fontos a meleg, főtt étel (leves és főzelék)?

Figyelt kérdés
Édesanyám mindig szid, hogy ezt a kettőt miért nem eszem (pedig igenis eszem, csak nem akarja elhinni, hogy főzök). Azt mondja, ezek a legfontosabbak. Az a kérdésem, hogy valóban olyan fontosak-e, mint ahogyan mondja, és ha igen, miért? Vagy azért mondja, mert nem akarja, hogy másképp egyek, mint amikor nála laktam? Ez ugyanis probléma neki más területen.

2015. nov. 8. 07:20
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:
84%

Ezt én sem értettem soha. Az egész gyerekkoromat megkeserítették azzal, hogy márpedig főzeléket kell enni, mert az, és egyedül csak az egészséges.

Közben boldogan elrágtam a nyers répát, karalábét, káposztatorzsát, a kelkáposzta főzeléknek már a szagától is hányingerem van, de a rakott kelt imádom, a vastag, lisztes rántásban úszó zöldborsó, zöldbab, karalábé főzeléket meg nem enném semmi pénzért, viszont köretként imádom a párolt zöldbabot, zöldborsó, vagy nagy kedvenc a töltött karalábé. Vagy például a húslevesben főtt zöldséget átlényegítem franciasalátává, és két pofára falom. Legalább ennyire szeretem a roppanósra sütött zöldséget a kínai kajában.


Az egészből csak azt akarom kihozni, hogy minden alapanyagot el lehet készíteni gusztusosan, egészségesen, egyéni ízlésnek megfelelően, az valami buta, berögzült nézet, hogy a leves és a főzelék az egészséges. Vagy tán a szegénység szülte, mert sokkal kiadósabb egy marék borsóból levest főzni, vagy jó sűrűn berántani, mint párolt borsóként feltálalni. Jóval laktatóbb, de hogy nem egészségesebb, az biztos.

2015. nov. 8. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 anonim ***** válasza:
54%

Rossz berögződés.


Viszonlag újkeletű dolog (pár évtized óta tény csak), hogy a főzés, sütés során a legtöbb vitamin és ásványi anyag elveszik az ételekből, mert a túl magas hőmérsékleten megsemmisülnek. Édesanyáink korában nem gondolták, hogy ez így van.


A legegészségesebb tényleg, ha mindél több nyers zöldséget, gyümölcsöt eszel, ha főzöl pedig odafigyelsz, hogy csak rövid ideig párold, süsd, stb., hogy a lehető legtöbb tápanyagot nyerhesd ki belőle.

2015. nov. 8. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 A kérdező kommentje:
Értem. Köszönöm szépen a válaszaitokat! :D Akkor az étrendemmel nincs semmilyen baj.
2015. nov. 8. 14:06
 14/15 A kérdező kommentje:
Amúgy nem, nem ennyiből áll számomra a főtt étel, hanem ezt a kettőt akarja édesanyám minden áron etetni velem. Azt mondta egyszer, hogy kell, mert ha nem, székrekedés és aranyér alakulhat ki, és ezt akartam alátámasztva vagy megcáfolva látni (pusztán kíváncsiságból, ugyanis eszek elég levest is).
2015. nov. 8. 14:09
 15/15 anonim válasza:

A magyar konyhát a legegészségtelenebbek közé sorolják az étrend és a lehetséges következmények alapján (betegségek). Nagyon káros a túlzsírozott ételeink nagy része, ami többek között komoly szív és érrendszeri betegségeket okozhat. Hazánkban kiemelkedik és sajnos egyre gyakoribb a cukorbetegség és a különböző emésztőrendszer/tápcsatornabeli betegségek (aranyér, sajnos egyre gyakoribb a gyomor-, vastagbélrák), melyeknek szintén nem kedvez a "jó magyaros" étrend. Ezek a szokások, magyar gasztronómia nem mindig az egészség-jó íz szerint szerint alakultak, annál inkább azon múlt a dolog, hogy miből lehet sokat és viszonylag finomat, laktatót készíteni. A nagyon elterjedt sertésfogyasztás hazánkban nem véletlenül a török időkben indult "virágzásnak", hiszen a törökök vallásukból adódóan nem fogyasztották, ezért nem kellett nekik. A többi állatot begyűjtötték. Ami a leveseket és a főzelékeket illeti, nagyon sok kiemelkedően egészséges ételeknek is el lehet késziteni, viszont ezek is olcsóságuk miatt terjedtek el. A köztudat nagyon nagy egészséget tulajdonít nekik, de sokszor hallani azt is, hogy az ovisoknak is azt mondják a dadusok,hogy a kenyér héját azért kell megenni, mert abban van a vitamin... A leveseket általában hazánkban a főétel előtt fogyasztjuk, ezzel felhígítva a gyomorsavat, aztán elfogyasztjuk a főételt, ami általában szilárd, ilyenkor hirtelen elkezd epe, gyomorsavtermelődés hirtelen, nagy mennyiségben beindul. Ennek ingadozása nem kedvező a szervezetre nézve. Sajnos bizonyított, hogy minden más országhoz képest (!), Magyarországon többszöröse a gyomorsav, epetermelődéssel kapcsolatos betegségek, reflux, gyomorfekély. A főzelékek (általános) könnyű emészthetőségük miatt számíthatnak esetenként egészségesnek, ám ennek mértéke viszonylagos. Sok országban nem fogyasztanak egyáltalán főzeléket, és mégis egészségesek, ami megfontolandó. Vannak, ahol levest sem fogyasztanak, vagy ha igen, akkor abból csak csésze mennyiséget, lehetőleg a főétel után, ami sokkal kíméletesebb.


Természetesen nem ajánlom ezen ételek elhagyását, de mindenképp megfontolandó a fogások sorrendje és a fogások közötti idő minimális növelése. Mindenképp megfontolandó a gyümölcsök szerepe etkezésünket tekintve. Egy főtt étel lassabban emésztődik meg, ezért amikor ráesszük a gyümölcsöt, az nem tud tovább haladni a belekben, és "túlemésztődik" (csúnyán szólva megrothad) ekkor az ember felpuffadhat és hasi görcsök is bekövetkezhetnek. Ha szeretnénk gyümölcsöt fogyasztani (ami erősen ajánlott), akkor lehetőleg főétkezések előtt tegyük és ne utána.

2017. júl. 31. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!