Kezdőoldal » Ételek, italok » Egyéb kérdések » Ha viszamehetnénk a középkorba...

Ha viszamehetnénk a középkorba egy hétre, az akkori viszonyok miatt milyen eséllyel kapnánk el valamilyen fertőzést ételektől?

Figyelt kérdés
ugye nem kell részleteznem, a higiénia hiánya utat engedett jobban akkoriban mindenféle vírusnak baktériumnak, mai kor embere hogy viselné az adott ételeket? akár nemes, akár jobbágy étkéről beszélünk most. nem tudom hogy az akkori korban az emberek immunrendszere alapból erősebb volt és jobban kiszűrte ezeket amúgy?
2017. febr. 17. 19:57
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Nem hiszem, hogy remek volt az immunrendszer, a középkorban kb. olyanok voltak az életkilátások, mint az őskorban... Részben pont a rossz higiénia miatt.


Viszont a mai emberek immunrendszere is gyökeresen más. Nekem valószínűleg kutya bajom se lenne. Genetika, no meg életemben nem fertőtlenítettem semmit, a sérüléseimnél sem jutott eszembe még véletlenül sem ilyesmi.


Azért... Nem lenne tuti, ahogy ma sem. Nyilván vannak helyzetek, amikor nincs az az immunrendszer, ami ellenáll a romlott, fertőzött ételnek. Ha be is esnék egy középkori helyszínre, nem mindegy, hogy hova s épp járványos időszakban-e...

Plusz nem biztos, hogy tudnék enni, elég gyomorforgató helyzetek voltak az utcákon, de ezt ebben a rovatban inkább nem részletezem.

Rendesebb helyen nem aggódnék, de veszélyek azért lennének sok helyen.

Akkoriban a kézmosás sem volt annyira divat, nem mintha manapság elég elterjedt lenne...

2017. febr. 17. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
a kézmosás tudtommal egyáltalán nem volt divat, viszont az életkilátások sokkal jobbak voltak mint az őskorban...azok az emberkék akik pl. szakács szerepkörben ténykedtek és a királynak az ország első emberének csinálták a különféle fogásokat, szóval a konyhaművészet volt a hobbikuk az akkori szegényesebb fűszerezésből is minél jobb ételeket próbálta kihozni nyilván. öregebb tanította a fiatalabbat, adhattak át dolgokat, hogy lesz tökéletes a tojás, hogy nem szárad ki a hús stb.
2017. febr. 17. 20:27
 3/7 anonim ***** válasza:
63%

A szocializmusban dolgoztam olyan falu TSZ-majorjában ahol meg volt állva az idő. Például volt kovácsműhely ahol lovat is patkoltak. Sok ember középkorra emlékeztető viszonyok közt élt, például nem volt otthon fürdőszoba, de még vezetékes víz sem volt a házában. A gyerek immunrendszere már korán hozzászokott az ilyen életkörülményekhez, köztük az enyém is. Például ha kutya átharapta a kezem, nem mentem vele dokihoz és a kutyákat sem szokták oltani. És a néha előforduló kutyaharapásba mégsem betegedett bele senki. Az emberek fogai elhanyagoltak voltak, mivel ismeretlen volt a fogmosás. Ezért minél idősebb volt valaki, annál kevesebb foga volt, mivel a rossz fogra csak a kihúzást ismerték. Olyan mint szemölcs a bőrön gyakori volt, amit állatoktól is el lehetett kapni. Más betegségre nem emlékszem. Illetve lehetett hallani fejtetűről az iskolában, de szerintem nem lehetett túl vészes. Az ilyen körülmények közt felnőtt emberek roppant szívósak voltak egészségileg is. Már aki nem halt meg csecsemőként. Például nekem nemrég volt egy basalioma nevű bőrrákom, és az orvosok tanácstalanok voltak hogy műtét segítene-e és esztétikailag is csúnyább lenne tőle. Erre a saját immunrendszerem gyógyította meg, némi természetes gyógymód próbálkozások után. Fontos volt hozzá a lelki nyugalom, olyan ami például a falusi juhászokra volt jellemző régen.

Hát valahogy így lehetne érzékeltetni a középkor emberét is, sokban nem térhettek el. Persze azért több lehetett régen például a csecsemőhalál. Mivel számos gyógymód nem volt ismert és védőoltások sem voltak.

Ha néha városról valaki oda csöppent ebbe a faluba például nyári gyakorlatra, akkor nem volt jellemző hogy lebetegedett volna. Persze megdöbbent a higiénia hiánya miatt, de még hasmenésről sem hallottam ilyen esetben.

Ja és az emberek többsége egész nap nem mosott kezet, miközben állatokat láttak el és napi többször ettek is, meg szükségüket is végezték néha. Szerintem a csecsemőkor lehetett kritikus. Az szelektálta az embereket hogy kinek elég erős az immunrendszere.

2017. febr. 17. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
63%
Annyit még hozzátennék hogy például engem csak lelkileg viselt meg az hogy középkori szinten kell élnem abban a faluban. És kimerült lélekkel az ember fogékonyabb szokott lenni a betegségekre, legalábbis ezt tapasztaltam. Például mert kevésbé alussza ki magát. Persze aki jól érezte magát ebben a "középkorban" az kiegyensúlyozott volt. Aki visszacseppenne a középkorba, valószínű őt is lelkileg viselné meg az egész. Például az hogy maga a király is milyen primitív módszerrel végzi szükségét, inkább nem részletezem. Vagy az hogy kovács húzza a fogat rozsdás fogóval.
2017. febr. 17. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
nem akarok bántó megjegyzést tenni, de egy múlt rendszerbeli vidéki életvitelt szerintem közel sem lehet középkorhoz viszonyítani. az attól sokkal-sokkal visszamaradottabb volt. persze részleteiben lehet hasonlított, megértem
2017. febr. 17. 20:58
 6/7 anonim ***** válasza:

Nagy valószínűséggel megbetegednénk. Nem azért, mert rosszabb az immunrendszerünk, hanem mert más kórokozókkal vagyunk kapcsolatban ma, mint az akkoriak voltak.

Az mindenkinek megvan, hogy Kovácsék elmennek egy tuniszi nyaralásra, és már az első nap cifrafosást kaptak? Ez nem azért van, mert ott annyival rosszabbak a higiénés körülmények, csupán arról van szó, hogy az ottani E.coli törzsekkel még nem találkozott a szervezetük, míg az itthoniakkal már milliószor, ezért azok nem betegítik meg őket. Ha a tuniszi polgár jönne hozzánk nyaralni, ugyan úgy megbetegedne a mi E. colinktól.

Amúgy a középkorban a "hulljon a férgese" elv érvényesült. Akinek gyengébb volt az immunrendszere, már gyerekkorban meghalt, a felnőttkort csak az erősebb immunrendszerűek élték meg. Aztán persze jött egy pestis, vagy kolera járvány, ami az erős immunrendszerűeket is megtizedelte.

2017. febr. 18. 09:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

a királyi konyhán hobbiból főző szakács sem ismerte a fertőtlenítő lemosását a vágódeszkának, az edényeknek, stb..nem volt WC, mint tudjuk, még a királyi udvarban sem..nem volt manikűrkészlet a körömvágáshoz(sem), nem fürödtek, stb..a fogmosás, hajápolás ismeretlen volt.

nos ennek fényében lehet szörnyűlködni.


megnyugatatásként: még ma is vannak olyan országok, ahol pont úgy élnek az emberek, mint mi a középkorban.

ennek ellenére erősen szaporodnak.

2017. febr. 18. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!