Kezdőoldal » Ételek, italok » Egyéb kérdések » Honnan ered a "villásreggeli"...

Honnan ered a "villásreggeli" kifejezés?

Figyelt kérdés

Ez valami angolból/németből fordított divatszó, vagy hazai gyártmány? A csapból is ez folyik, mintha valami új találmány lenne, hogy lekváros kenyér helyett rántottát is lehet reggelizni.


Egyszerűen nem értem, hogy a tükörtojásnak, virslinek a facebookos posztokban hirtelen miért "mmm... villásreggeli" lett az új neve. Honnan ered ez a bolondéria?



2017. máj. 10. 16:19
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
100%
Gábli – A 19. század végén és a 20. század elején a villásreggelit és a tizíraiként fogyasztott nem zónaételeket nevezték így (német szóból ered). Krúdy és a kortárs irodalom gyakran használta ezt a megjelölést.
2017. máj. 10. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:

Ezekről a fogyatékos posztokról meg nem is beszélve:


[link]


A bemutatott ételek feléhez nem is kell villa! Gofri, bruschetta, SZENDVICS mint "villásreggeli"? Ez esetben még értelme sincs a szónak.

2017. máj. 10. 16:22
 3/15 A kérdező kommentje:
Hmmm, köszi #1-es, érdekes. Tehát akkor egy kihalt német kifejezést élesztettek újra ezek szerint. Nem mondom hogy tetszik, de azért örülök hogy legalább nem szimpla amerika-majmolás.
2017. máj. 10. 16:24
 4/15 anonim ***** válasza:
75%
Jólvan, vedd be a gyógyszered két Facebook post között.
2017. máj. 10. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
97%
Nem hiszem el, hogy te még sosem hallottál villásreggeliről. Egyáltalán nem új találmány, régen ez délelőtti, étkezéssel egybekötött fogadást jelentett az úri házaknál, aztán átkerült a polgári rétegbe és a vendéglátásba is. Most pedig, úgy tűnik, újra divatba jött, bár nem teljesen az eredeti jelentéstartalommal.:-)
2017. máj. 10. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
100%
Nagyon fiatal lehetsz. Én már 60 évvel ezelőtt is ismertem ezt a kifejezést, bár a szüleim ezt nekem úgy magyarázták el, hogy olyan reggeli, ami nem két kekszből és egy csésze reggeli italból áll, hanem késsel-villával kell enni: pl. akár omlett, rántotta.
2017. máj. 10. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
87%

"örülök hogy legalább nem szimpla amerika-majmolás"


Hát, rossz hírem van...: brunch.

De még összetehetjük a kezünket, ha villásreggelinek nevezik (egy már-már feledésbe merült magyar szó felelevenítésével), nem angolul mondják...

2017. máj. 10. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
89%

Picit feljetsük el az értelmező szótárt, mert nem nyelvtudoányi igényességű választ vár a kérdező.

Én most vagyok hatvan, s már 4-5 éves koromban (Tehát a 60-as évek eleje) is ismertem.

A környezetemben a reggelire fogyasztott meleg étel volt a villásreggeli. Függetlenül attól, hogy kézzel vagy evőeszközzel fogyasztottuk.

Tehát pl. tojásételek, virsli stb.

Próbálom átgondolni ezt a hat évtizedet, nem találok benne lyukat, amikor ne találkoztam volna vele.

A reggeli és ebéd közötti étkezés egyszerűen tízórai volt. Már ha egyáltalán sor került rá. Mifelénk (családomban, rokonságomban stb.) nem volt jellemző.

Szóval lehet, most neked felkapottnak tűnik, de régi dolog ez.

2017. máj. 10. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, hasznosak voltak. Én tényleg nem hallottam ezt korábban, vagy legfeljebb olyan ritkán, hogy nem tűnt fel a jelenlegi újraéledéséig. A válaszaitoknak köszönhetően azonban valamivel szimpatikusabbá vált a szó.
2017. máj. 10. 17:08
 10/15 anonim ***** válasza:
100%

"Próbálom átgondolni ezt a hat évtizedet, nem találok benne lyukat, amikor ne találkoztam volna vele."


Ezt simán elhiszem, de szerintem attól még az is lehet, hogy a tizen-huszonévesek közül egyre kevesebben ismerik.

2017. máj. 10. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!