Kezdőoldal » Ételek, italok » Konyhai praktikák » Mikor kell réteshez rétesliszt...

Mikor kell réteshez réteslisztet használni és mikor sima lisztet?

Figyelt kérdés

Itthon úgy láttam régen, hogy sima lisztből lesz készítve a rétes.

De akkor miért van rétesliszt is ?


Tudna valaki információt adni, aki mindkettővel készített már rétest.


2018. júl. 26. 01:28
 1/5 anonim válasza:

A réteslisztnek magasabb a sikér tartalma, ettől lágyabb, puhább lesz a tésztája. Én csináltam már így is, úgy is, szerintem annyira nagy különbség nincs közte, csak a hozzáértők mondják hogy süteményekkel jót tesz a rétesliszt. Simával is jó.


Egyébként ha más piskótánál is kipróbálnád azt szokták mondani, hogy a megadott lisztmennyiség fele sima, fele rétesliszt keverékkel süss.


Remélem tudtam segíteni.

2018. júl. 26. 07:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
47%
Sima lisztben kevés a sikér, és nem lehet belőle vékonyra kinyújtani a rétest.
2018. júl. 26. 07:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Búzaliszt (B)



A búza a legfontosabb, és egyben leggyakrabban használt gabonaféle. Az a búzaliszt, amely szinte teljesen csak a magbelsőből áll, minőség szempontjából fontos anyagokat veszít el, ezért táplálkozástani szempontból előnyösebb, ha olyan lisztet választunk, amely a búzaszem őrlése után a búza mindhárom részét tartalmazza. Ezek a teljes kiőrlésű lisztek (BL 200), amelyek tartalmazzák a búzaszem külső rétegeit (korpa) és a csírát is. A búzalisztnek három fő típusát különböztethetjük meg: finomliszt, fogós liszt, kenyérliszt.



A finomliszt (pl. BL 51; BL 55) apró szemcseméretű, alacsony korpatartalmú, világos színárnyalatú őrlemény. Főleg cukrászati termékek és a péksütemények előállítására használják. Háztartásokban pedig sűrítéshez (habaráshoz, rántáshoz, lisztszóráshoz), panírozáshoz, palacsintatésztába, valamint kalácsokhoz, kelt tésztákhoz és süteményekhez használják.



A fogós liszt (rétes- vagy grízes liszt) (pl. BF 50; BFF 55) a finomlisztnél érdesebb tapintású, nagyobb szemcseméretű őrlemény. Mivel sikértartalma (a gabonafélék szemtermésében előforduló, vízben nem oldódó fehérjék együttese, amelyek főként a tészta rugalmasságát és nyújthatóságát határozzák meg) az őrlés során kevésbé károsodott, ezért olyan termékeknél használják, ahol a jó sikérminőség elsőrendű követelmény.



A rétesliszt pogácsához, piskótához, réteshez, valamint gyúrt tészta, nokedli (galuska) és nudli készítéséhez való. A csak lisztbe (vagy paprikás lisztbe) forgatott húsok, halak sütésénél is ezt a lisztfajtát érdemes használni. A rétesliszt és a gríz korpatartalma, hamutartalma azonos a finomlisztével, hiszen ehhez is csak a búzamagbelsőt használják fel, csak durvábbra őrlik.



A kenyérlisztek (pl.: BL 80; BL 112; BL 160) viszonylag több héjrészt tartalmazó, sötétebb színű őrlemények. A sütőiparban a különböző kenyérfajták alapanyagaiként kerülnek felhasználásra. Ez a legideálisabb lisztfajta kenyerek és kelt tészták sütéséhez.



[link]

2018. júl. 26. 08:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
#3-as: köszönöm a nem nekem írt választ, sokat tanultam belőle.
2018. júl. 26. 08:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Kicsit jobban utánaolvastam a réteslisztnek.

Lehet, hogy mégegyszer megpróbálkozom a tepertős pogival is, hátha a rétesliszt dob rajta.

2018. júl. 27. 21:14

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!