Kezdőoldal » Ételek, italok » Vegetarianizmus » A vegák miért nem esznek...

A vegák miért nem esznek húst? Legalábbis a döntő többség, miért teszi? Az egészségük védelme érdekében, vagy az állatokat sajnálják? Esetleg valami más?

Figyelt kérdés
Hangsúlyozom, a döntő többség érdekel. Tudom, hogy egyénileg lehet más és más az ok. Akinél az utóbbi, ők egyben állatvédők is?
2013. márc. 16. 21:01
1 2 3 4
 1/31 anonim ***** válasza:
100%

Ismerek jópár vegetáriánust, de nincs ilyen, hogy a döntő többség ezért vagy azért lesz az. Eleve van, aki már születésétől fogva nem eszik húst, abból is van, hogy sosem kívánta, vagy mert így tanították már kicsi gyerekként, illetve lehet ez egy későbbi döntés eredménye. Ahogy mondod, ez a döntés születhet rengetegféle okból, az állatok sajnálatából, abból a hitből, hogy ezáltal egészségesebb lesz a táplálkozása, netán az ökoszisztéma védelme érdekében.

Ha mindenképp döntő többségről alkotott képet akarsz, akkor azt lehet elmondani, hogy a döntő többség nem kizárólag csak ezért vagy csak azért lesz/lett vegetáriánus, ez egy soktényezős dolog.

2013. márc. 16. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/31 A kérdező kommentje:
Most látom, h van a kategóriák között Vega, meg Vegán is. Most akkor a Vega az a vegetáriánus, a Vegán meg Veganista? Ezek szinonimak, vagy lényeges különbség van?
2013. márc. 16. 21:16
 3/31 anonim ***** válasza:
Nem teljesen egységes a nevezéktan, de szerintem a tipikus szóhasználat az, hogy vegán aki semmi állati eredetűt nem eszik, a sima vegetáriánusok viszont tejtermékeket és tojást igen. De ezek bármilyen kombinációja elképzelhető. Van aki azt is elkerüli, ha ugyanabban az olajban előbb hús sült, és utána az ő krumplija. A zselatin, méz is kérdéses lehet. Ha a gyakorlatban merül fel a kérdés (pl. vegetáriánus ismerős mit enne), akkor jobb ezekre konkrétan rákérdezni.
2013. márc. 16. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/31 anonim ***** válasza:
95%

A vegetarianizmusnak különböző fajtái vannak jól látod. Van lakto-ovo vegetáriánus aki húst nem eszik, de tejet, tejterméket illetve tojást igen. Van az ovo vegetáriánus, ők húst és tejterméket nem esznek és van a lakto vegetáriánus, ők pedig húst és tojást nem esznek.

Vannak még szemi vegetáriánusok, ők esznek tejet, tojást és halat is, bár ezt én nem értem, számomra a hal is élőlény és nem értem az egyesek szemében miért más, de mindegy, ez a lényegen nem változtat. :-)

És vannak a vegánok, akik semmilyen állati eredetű dolgot nem esznek, sem húst, sem halat, sem tejet vagy tejterméket, sem tojást. Ennek egy még brutálisabb változata a makrobiotikus táplálkozás, ennek lényege hogy csak nyers zöldségeket, gyümölcsöket illetve magvakat fogyasztanak.


Én lakto-ovo vegetáriánus vagyok 15 éves korom óta (most vagyok 20) előtte sem ettem sok húst, csak vasárnaponként, mert akkor az ebédnél muszáj volt, de akkor is csak a csirkemellett tudtam megenni úgy-ahogy, a többit nem.

Nincs különösebb oka, egyszerűen nem ízlik, nem kívánom és nem is esik jól.

Aztán ahogy elkezdtem önállósodni és megtanultam főzni már külön készítettem magamnak az ételeket, így azért könnyebb is volt és anyuék is jobban elfogadták a döntésem úgy, hogy ezzel nem róttam rájuk plusz terhet.


Szeretem is az állatokat, állatvédő is vagyok, nem veszek bőr ruhát/pénztárcát/kesztyűt/semmit :-), szőrmét sem hordok, sem olyan sapkát/sálat aminek köze van bármilyen állathoz, olyan kozmetikai dolgokat sem veszek, amiket állatokon teszteltek és igen, gumicukrot illetve zselatinból készült dolgokat sem eszek. :-)

DE! Ennek ellenére semmi problémám nincs azokkal, akik esznek húst, mindenkinek szíve joga, ha ízlik, egye. Szóval én nem tartozom a véresszájú vegák közé, akik gyilkos felkiáltással mutogatnak az étteremben azokra, akiknek a tányérján húst látnak, de nincs az a pénz, amiért én újra húst ennék. :-)

2013. márc. 16. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/31 A kérdező kommentje:

A méz miért? Mert méhek gyűjtik? És a zselatin? Ma már nem tudom, h miből csinálják, de régen agar-agarbol, az pedig alga. Miert?

Ha tényleg nem lehet döntő tobbsegrol beszélni, benne vagytok itt egy közvéleménykutatasba? Leirhatna 1-2 szóba mindenki, h miert döntött így? Aki persze így lett nevelve, az a szülei indokat.

2013. márc. 16. 21:34
 6/31 anonim ***** válasza:
47%

"A zselatin (a francia gélatineből) egy áttetsző, színtelen, majdnem íztelen szilárd anyag, melyet az állatok kötőszövetéből kivont kollagén irreverzibilis hidrolízisével állítanak elő." Hát többek között ezért. :-)


Mézet eszek én konkrétan, de vannak, akik azért nem, mert az ugye érintkezik a méhek szervezetével, ugye a virágport az előgyomrukban a gyomornedveikkel alakítják mézzé. Szerintem logikátlan kizárni a mézet a táplálkozásból, mert amellett, hogy rengeteg áldásos hatása van, nem hal meg miatta egyetlen állat sem, de hát mindenkinek szíve joga eldöntetni mi fér még bele a táplálkozásba. :-)

2013. márc. 16. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/31 anonim ***** válasza:

Ér a válasz, ha a testvérem nevében írok?:)

Ő, a feleségével egészségügyi meggyőződésből nem eszik húst. Viszont tejterméket, tojást igen.

2013. márc. 16. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/31 A kérdező kommentje:

fyeahnyusz:

Köszi a részletes tájékoztatást. Én nem tervezem, hogy bármelyik csoportba is tartozzak, sőt, személy szerint ellenzoje is vagyok, de a válaszod meg az én számomra is teljesen elfogadható. Köszönöm!

2013. márc. 16. 21:44
 9/31 anonim ***** válasza:
Nincs mit, szívesen! Cserébe elárulod te miért vagy ellene? :-)
2013. márc. 16. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/31 A kérdező kommentje:
És az agar-agarbol készített zselatint azért megennetek? OK, az már védett, ha jól tudom, de máskülönben nem lenne kifogásolható, nem?
2013. márc. 16. 21:49
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!