Kezdőoldal » Ételek, italok » Vegetarianizmus » Mik a vegetarianizmus előnyei...

Mik a vegetarianizmus előnyei illetve hátrányai?

Figyelt kérdés
Minél "egyszerűbb" érvekre lenne szükségem

2015. máj. 13. 21:33
 1/9 anonim ***** válasza:
96%

Előnyei:


- normál körülmények között egészségesebb étrend, csökkenti rengeteg megbetegedés kockázatát (elsősorban magas vérnyomás és annak következményei, szív-és érrendszeri, emésztőrendszeri, máj-és vesebetegségek). A normális alatt azt értem, hogy zöldségek, gyümölcsök, magvak, ( tejtermékek, tojás annak, aki azt is fogyaszt) változatosan és körültekintően. Nem a sokak által elképzelt tészta / tofu vagy szója + krumpli kombináció a rántott hús és krumpli helyettesítésére.


- mivel vitaminokban dús étrend, energetikusabbnak érezheted magad tőle, illetve a bőrön, körmökön, hajon látható esetleg változás pozitív irányban.


- lelkiismereti oldalról nyilván tisztább, humánusabb választás


- ökológiailag fenntarthatóbb, tehát környezetbarátabb életmód - hiszen az üvegházhatású gázkibocsátás 40%-a pusztán a húsiparból származik pl.


Hátrányai:


- rosszul végezve hiánybetegségekhez vezethet (a már említett szója+krumpli és tészta étrend pl.), ami hosszútávon más betegségek kialakulásához vezethet - bár ez elég ritka, a legtöbb vegetáriánus odafigyel a táplálkozására. De szélsőséges esetben szó lehet pl. B12 vagy vashiányról, bár ez tényleg ritka


- némely zöldségek puffasztanak illetve fokozottan termelnek bélgázt


Más hátrány - ami bizonyítottan létezik - nem igazán jut eszembe.

2015. máj. 13. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
70%
Ha nem vegán vagy, hanem eszel mondjuk néha tojást, sajtot stb., akkor túl nagy probléma nem lehet, mivel azokban az állati eredetű táplálékokban B12 vitamin rendesen van és ez a hiány nem alakulhat ki. Enni kell még rengeteg vas tartalmú zöldséget és akkor nem lesz semmi gond. Könnyebb az emésztés, a húst nehéz megemészteni. ( én húst és halat is eszem, nem vagyok vegetáriánus, egy jó csirkepaprikást szívesen megeszek olykor, csak sokat keresgélek a témában, mert szeretek néha húsmentesen is táplálkozni ).
2015. máj. 14. 00:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
66%

Hátránya:

- Kénytelen vagy tudatosan odafigyelni a teljes értékű, egészséges, de mindenekelőtt a választékos táplálkozásra.

- Gyakran étteremben vagy vendégségben (idegen helyen) nem valósul meg az első pont, így nem célszerű választás.

- Jobban rászorulsz, hogy az ételeidet magad készítsd el, a hozzávalókat magad szerezd be megbízható forrásból, ez időigényes lehet, és esetleg a munkáddal vagy teendőiddel nehezen összeegyeztethető


A fentiekből származó előnye viszont, hogy

- új ételekről tanulsz, és kinyílik a szemed a világra

- megtanulod menedzselni a saját forrásaidat, idődet, stb

- ha komolyan veszed akkor új embereket ismerhetsz meg (pld vega főzőtanfolyamokon, interneten, stb)

- új recepteket próbálsz ki, egzotikus új ízeket ismersz meg, ezzel te is gazdagodsz


(Tudom, az "előnyök" elvileg hozzáférhetőek a húsevők számára is, de lássuk be, a motiváció hiányában nem szokot eljutni a megvalósulásig, ha az ember bármelyik sarkon kap egy hambit és ezzel neki meg van oldva.)

2015. máj. 14. 08:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
Az első válaszoló az élettani előnyöket hátrányokat egész szépen kimerítette, még annyit hozzáfűznék, amiről én is csak ma szereztem tudomást, hogy bár egészségesebb a vegetáriánus étrend (vitamin pótlással persze), kimutatták, öreg korra a súlyos megbetegedések csak 8%-al ritkábbak. A húsok tartalmaznak egy carnosine nevű erős antioxidánst, amit sajnos a növényi táplálékok nem... Ez csökkenti a telomer roncsolódást a DNS ben, és megköt egyéb lebomló káros anyagokat. Érdemes ilyen táplálék kiegészítőt is rendelni. :P
2015. máj. 15. 04:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

4-es: A vitamint egész biztosan nem kell pótolni a hús elhagyása miatt. Erről a carnosine-ról viszont tudományos hivatkozást kérnék, ha lehet, most már érdekelne.


Igen, 1-es minden lényegeset elmondott.

2015. máj. 15. 07:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
65%
A legegyszerubb erv: hosszabb, de foleg minosegibb eletet elhetsz.
2015. máj. 15. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Hatranya csak akkor van, ha egyoldaluan csinalod.
2015. máj. 15. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Nálam az előnyök mind pozitív egészségügyi változások, a hátrányok pedig mind szociális téren jelentkeztek.


Előny:

- egészséges testsúlyra fogytam --> energikusabb lettem, könnyebben mozgok

- rendbe jött az anyagcserém

- csökkent a koleszterinem

- erősebb a hajam és a körmöm, szebb a bőröm (azelőtt nagyon pattanásos voltam)


Hátrány:

- társaságban mindig téma vagyok, nem mindig pozitív fényben

- vendégségben félreértenek amikor kénytelen vagyok visszautasítani amivel kínálnak, sajnos személyes sértésnek érzik

- étteremben korlátozottabb a választási lehetőségem

2015. máj. 17. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Előny:

-könnyebb emésztés

-alacsonyabb vérzsírszint ( én tojást javaslom azért, mert koleszterinre szüksége van a szervezetnek )

-könnyebb ürítés a sok rost miatt ( ez komolyan befolyásolja a közérzetet :D )

-ha az állatokat sajnálod, ezzel is könnyítesz a lelkeden


hátrány:

-aki hülyén csinálja, hiánybetegségekben fog szenvedni, odafigyelve, pl.: minden aminosav kerüljön be a szervezetbe. ( tipikus példa hüvelyes + gabona, nem csak gabona és nem csak hüvelyes ).

-hátrány lehet még a vegánoknál, akik csak növényi részeket esznek a B12 vitamin hiány, mert növényi táplálékokban elenyésző B12 vitamin van és ugye, ha tablettával viszed be, akkor már nem egészséges az étrend...

2015. máj. 18. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!