Kezdőoldal » Ételek, italok » Vegetarianizmus » Miért legyek vegán? Ki miért...

Miért legyek vegán? Ki miért választott így? Aki egészségügyi okokból, mi volt az, mi meggyőzte, hogy vegánnak lenni egészségesebb?

Figyelt kérdés
2015. aug. 20. 20:42
 1/8 anonim ***** válasza:
47%
Egészségügyi okokból engem nem lehet meggyőzni, hogy nem szabad húst enni, egyedül etikai szempontból, mert abban van igazság. Emiatt én már voltam teljesen vegán, viszont akármennyire okosan is volt összeállítva az étrendem, nem éreztem magamat egészségesnek és erősnek. Most újra húst is eszem és köszönöm jól vagyok, mindemellett megpróbálom jó helyről beszerezni a húsokat, pl.: tanyasi csirke és bio zöldségek...
2015. aug. 20. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
28%

A hülyeség.

AZ ember nem tud pusztán növényi táplálékon hosszú ideig meglenni, azon egyszerű oknál fogva, hogy a növényi fehérjék nagyon kevés kivételtől eltekintve nem teljes értékűek. Azaz a pusztán növényi eredetű táplálkozás során az izomfelépítés hiányt szenved, a csontozat fejletlen, nem terhelhető, könnyen meggörbülnek a csövescsontok. A vegetáriánus, különösen a szigorú vegetáriánus étrend gyermekek fejlődésére kifejezetten veszélyes, de a felnőttek számára is hátrányos. A vegetáriánus, aki fogyaszt tejet, tojást, halat, azaz állati eredetű táplálékot, ezekkel a problémákkal nem kell, hogy szembenézzen, a csak növényi táplálékkal élő vegán viszont igen.

Az összes főemlős természetes körülmények között eszik húst, a gorillák kisebb állatokat, a csimpánzok vadásznak is. Valamennyi emberelőd is húsevő volt. Az ember fogazata tipikusan mindenevő. Mikor a neolitikus forradalom után az emebriség a vadászó-gyűjtögető életmód (a paleolit táplálkozás korántsem logikátlan!!!) után megalakította és kialakította nagy gabonatermesztő kultúrákat, emberek tömegeit vitte rá egyoldalú gabonalapú táplálkozásra, megfigyelhető volt, hogy ez mindig a szolganép, (egyiptomi puttok, indiai sudrák, spártai helóták, európai jobbágyok) jussa volt, a vezető réteg alapvetően húsevő maradt.

Nekem számos vegetáriánus, illetve vegán sorkatonám volt, 7 év sorállományú alegység (szakasz, század) parancsnoki működésem alatt kb. két tucatnyi. ezek az emberek fizikailag teljes mértékben használhatatlanok voltak, kondíciójuk leginkább egy lajhárral keresztezett csigára hasonlított. Izomerejük minimális, fáradékonyságuk elképesztő, nem bírták a hideget, nem bírták a megerőltetést (mivel vegyivédelmi alegységparancsnok voltam, és kerestem a feladatot, ha nem volt, az én sorkatonám sorsa nem laktanyában f..szverés és bakancsikálás/alkoholizmus volt, hanem árvízről belvízre, fürdetésről tűzoltásra, pirotechnikáról sugárvédelmi gyakorlatra, nap mint nap). Eredményként tudhatom be, hogy négyen közülük a tapasztalataik alapján ott és azonnal szkítottak a vegán életmóddal, és az edzés és a hústáplálkozás hatására pár hét alatt jelentősen javult a kondíciójuk, a közérzetük, egyikük elmondása szerint tízéves kora óta tarttó alvászavara (e miatt vittéka szülők természetgyógyászhoz, aki vegát csinált belőle) megszűnt, másikuk pattanásai múltak el (vélelmezem, az A és B1 -vitamin hiány közrejátszott bőre rossz állapotában).

A vegetáriánus koszt hívai gyakran példálóznak azzal, hogy statisztikai adatokat vonultatnak fela rról, hogy a vegetáriánusok egészsági állapota, átlagélettartama mennyivel jobb , mint za átlaglakosságé. Ebben ott a csúsztatás, hogy a vega azért szükségszerűen törődik magával, még ha ezt helytelenül is teszi, ezért az ivó, dagadék, bagós, nullasport átlagtahókkal összehasonlítva az állapota valóban lehet jobb. Ha azonban a vega étkezést folytatókat összhasonlítjuk egy edzett, normálisan táplálkozó, normál BMI-jű, káros szenvedélyektől mentes csoporttal, akkor az eredmény a vegákra nézve lesújtó lesz, mind képességek, mind fizikai aktivitás szempontjából.

A húsfogyasztásnak egy igazolt káros hatása van, a vörös húsok és a pácolt, füstölt húskészítmények igazoltan emelik az emésztőszervi-, és májrák kockázatát. A teljesen húsmentes személyek viszont hiánybetegségek tömegével küszködnek, ezért inkurrens fertőzésekre rendkívül fogékonyak. És a mai, pénzközpontú, vulgármaterialista világban nem mellékes szempont: keveset keresnek. A vega ugyanis nem elég célratörő, fáradékony, rossz terhelhetősége és gyakori banális fertőzései miatt sokkal kevésbé alkalmas munkaerő, ezért kimarad az előmenetelből. Nehezebben esik teherbe, nehezebben hord ki magzatot, magzatai az átlaghoz képest kisebb súllyal születnek, mint a dohányzó anyák gyermekei. A vegán anyák tejet alig tudnak termelni (fehérjehiány) ezért megfosztják a gyermekeiket a legerősebb és legprofibb védőfaktortól: az anyatejtől. Hogy mondjak egy pozitívumot is: a vegetáriánus börtönlakók száma minimális, a vegánok alig-alig követnek el erőszakos bűncselekményeket. Vélhetőleg azért, mert se ész, se kondíció, se akarat nincs nekik még ehhez se....

2015. aug. 20. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
4%
Én 13 évesen voltam vegetariánus. A leheto legrosszabbkor, fejlodesben. Nem az állatok vagy bármi más miatt, csak egyszeruen utálom a hús ízét, szagát, mindenét. Nem is tartottam magam vegának , csak egyszeruen nem ettem húst. Aztan persze jottek a hiánybetegségek, mint a vashiány, B vitamin hiány. Toredezett a kormom, hullott a hajam, az alacsony vérnyomásom miatt folyton szédultem. És csak a húst hagytam el!! Ez kikeszitette a szuleimet, minden orvossal elmagyarázatták velem miert is fontos a hús (nem lesznek izmaim, hamar elromlanak a fogaim...) Azota megeszem a húst ha mondják. Hetente úgy 1x. Mellette vasat és B12-t szedek. A vérképem helyre jott de a vérnyomásom mindig nagyon alacsony. Mellesleg az izomerom szégyen. A vizeskupak lecsavarását is mástol kell kérnem, mert pálcika kezemmel nem bírom. És én csak a húsrol mondtam le. Tej, tojás pedig nagyon sok mindenben van. Fozelékek, sutik, palacsinta, kakaó, omlett, csoki, kekszek, sajt, túró.. A gumicukorban is állati a zselatin, szóval az is tilos (bár az amugy se egészséges). Nincs tobb fagyizás/pizzázás/ sutizés/ palacsintázás a családdal vagy barátokkal.. Megéri?
2015. aug. 21. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
95%

5 hónapja vagyok vegán.

14 éves vagyok, holnap leszek 15.

5 hónapja vagyok vegán.

Nem is tudom, hogy kezdjem el, de elkezdem.

Szóval, az, hogy miattam egyetlen disznót élve fellógassanak, majd végighúzzanak egy kést a testén nyaktól. Köszönöm, nekem ez nem kell. Az, hogy egyetlen csirkét is bezárjanak miattam egy apró ketrecbe, csak hogy tudjak reggelire tojást enni? Ugyan kérlek, van gyümölcs és zöldség.

Ja, és még nem említettem, hogy teljesen egészséges vagyok. Mindenem a helyén van, nem vagyok beteg, a súlyom is a helyén van, sőt van is rajtam felesleg, nincsenek pálcika végtagjaim, és a vizet palackot is ki tudom nyitni egyedül.

Visszatérve. Mindenkinek, aki eszik húst, de annak is, aki nem, meg kéne néznie pár videót, hogy mi történik egy vágóhídon, vagy mi történik egy tejes üzemben. Mindenki, aki eszik húst tartozik annyival az állatoknak, hogy végignézze, hogy szerencsétlen, tehetetlen jószág min megy keresztül, csak azért, hogy az önző ember egy szelet rántotthúst tudjon enni! Mindenki, aki szerint ez hülyeség szánalmas! Igen, az! Én nem eszek állati eredetű ételeket, és mégsem szólom le azokat, akik ellentétesen teszik. Csöndben tűröm. De ez már sok a kelleténél, hogy minden embert, aki ellentmondott az elvárásoknak, a kitalált szabályoknak, hogy "a hús nagyon egészséges" "a húsban van a fehérje" "a hús nélkül meghalsz". Hát közlöm, fogalmatok sincs miről beszéltek. El vagytok vakítva.

De, nem is pazarlom tovább a szót. Semmi értelme sincs, jól tudom. De, azért belinkelek egy youtube videót. Ezután döntöttem úgy, hogy vegán leszek. Egyik napról a másikra. Igen, egyik napról a másikra.


MINDENKI NÉZZE MEG!!!


https://www.youtube.com/watch?v=2eSJTcHpQk8&feature=youtu.be

2015. aug. 24. 00:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
35%

A videó nem hiteles, hittérítő duma, az igazság ennél sokkal összetettebb!


Ott a zöldség, gyümölcs igen, de van, aki nem képes velük egészséges életet élni, mondjuk a cukorbetegek, vesebetegek, vagy egyéb betegségben szenvedők, bizony állati eredetű táplálékok nélkül meghalnának.


Vegyünk engem, nem tehetek róla, hogy vesebetegen születtem!

Mit ehetek: Rizst, krumplit ( többször átfőzve, mert sok benne a kálium ), szalonnát, húst, gyümölcsök közül, almát, talán cseresznyét, meggyet ( ezeket is keveset ), zöldségek közül, répa, gyökér, kukorica stb.


Nem ehetek: banánt, szőlőt, hüvelyeseket ( sok foszfot és kálium tartalom, mert a vesém nem üríti rendesen ezeket a sókat ) és még sorolhatnám, olajos magvakat egy ez egyben kizárhatom, káposztát, salátát, szóval szinte mindent, nagyon hosszú a lista.


Mi marad... fent leírtam hús, meg szalonna, mondjuk rántott hús rizzsel, vagy esetleg sütés előtt beáztatott sültkrumplival. Meg nagy energiatartalmú húsleves.

Fehérjét szinte csak állati eredetű táplálékokból tudok bevinni, ilyen az élet. ( mivel teljes veseműködésem nincsen, ergó dializált beteg vagyok, aminosavakat vesztek, minden kezelés alkalmával, tehát 1,5 gramm/ testsúlykilógramm teljes értékű fehérjét kell bevinnem ).

Szóval, aki eszik húst szánalmas, nem csak élni akar...

És akkor vegyük azokat a kihangsúlyozom, egészséges embereket, akik nem képesek csak vegán étrenden meglenni, mert hamar kifogynak a B12-ből, esetleg vashiányosak lesznek, mert jobban hasznosítják a fem kötésű vasat a húsokból, belsőségekből? Ők is szánalmasak? Inkább legyenek vashiányosak? Mert igen elismerem, hogy valaki képes meglenni 10-20 évig csak zöldségen, gyümölcsön, de nagyon mások vagyunk.

Ezért nem fekete-fehér a világ.

Amúgy amióta ember, az ember evett húst, most nagy üzemben megy a hústermelés, ami tényleg felháborító, ez egy igazság, alulírom... na de én sem szaporítom tovább a szót eleget érveltem!

2015. aug. 24. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

Szia! Én kisgyermek korom óta ovo-lakto vegetáriánus voltam. A hús nehezen emészthetösége, rágóssága és eredete soha nem volt szimpi, így maradt, hogy anyukám feladta a küzdelmet és nem eröszakolt többet húst belém.

Tini koromban nem pattanások, hanem laktózérzékenység formájában jelzett a testem a változásra, így nagyon bele kellett mélyednem a vegán gasztronómiába, majd életmódba... Immáron 6 éve vagyok 100%-ban növényi étrenden.

Nyilvánvalóan engem az emésztésemre, egészségemre, pénztárca vastagságomra tett hatásai gyöztek meg. Illetve a kreativitásom is pozitív irányban változott. (Hobbim a családtagok, ismerösök megkajáltatása vegánul, a lehetö legszínesebben. :) )

Brutális mennyiségü ételt vásárolunk, többnyire minden elfogy-mégis mindenki egészségesen vékony. Fölfedeztem a rizs, tészta, krumpli összes alfaját és már minden zöldséget felismerek a piacon...... :D

A menstruációs problémáim csökkentek, és egy anémia közeli állapotból hozott ki a sok zöld turmix. Nagyobb lett a mozgás és sport igényem, mert 2 tál vegán carbonara után sem vagyok puffadt, teli, levert. Reggel szó szerint kipattanok az ágyból, kávé, energia ital, de zöld tea még csak szóba se jön.

A B12 témában nem tudok nyilatkozni, az az egy, amit évente szuri formájában kapok biztos ami tuti alapon.

Hiszem, hogy ez a legideálisabb, legtisztább és nyilvánvalóan a legetikusabb diétaválasztás. Néhány apró szabályt betartva (pl. több nyers, mint fözött kaja vagy junkfood minimál szinten tartása (Skittles, Oreo, Manner nápolyi....)) tapasztalni lehet a különbséget.

Nincs már olyan, hogy télen 2 hétig szenvedünk a náthától ésatöbbi franc.

Aki nem hiszi, járjon utánna, miért ajánlják az orvosok a vegánt rákkal küzdöknek. (Kína tanulmánya)

2015. aug. 24. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
76%

Csak néhány példa a gyenge, haldokló vegetáriánusokra, vegánokra:

* [link]

* [link]

* [link]

* [link]

* [link]


A sort ma már szinte a végtelenségig lehetne folytatni. Hiánybetegségek csak akkor lépnek fel, ha nem figyelünk a táplálkozásunkra, vagy ha valamilyen betegségből kifolyólag felszívódási zavar lép fel. Jó lenne, ha nem írnának itt egyesek butaságokat, hogy ijesztgessenek másokat, csupán mert ők lusták arra, hogy tájékozódjanak a témában. Én 4 évig voltam vegetáriánus, azóta (3 éve) vegán, és nagyon jól érzem magam, sokkal jobban is, mint azelőtt. Az egésznek a kulcsa a változatos és tudatos táplálkozás.

2015. aug. 27. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim válasza:
0%

Uram isten emberek...


Én évekig vegetáriánus voltam, és már egy jóideje vegán, és lám lám lám, nincs semmi bajom.


Ha valaki vegetáriánus, nem is nagyon kell figyelnie hogy milyen tápanyagot visz be a szervezetébe, mert mindent pótolni tud.


Vegánkénk szedni kell vitaminokat és efféléket, mert a mai zöldségek tápértéke nem a legjobb.


- Miért ne egyél húst?

- Vegyünk egy ragadozó állatot. Oroszlán. A bélrendszere sokkal rövidebb mint egy emberé, megemészti és ennyi. Egy ember, megeszi a húst (amit már megfőzött, tehát nem is "eredeti" formában eszi) és annyi ideig van a beleiben hogy nemes egyszerűséggel belerohad.


-Képzeld csak el, ha lenne egy harmadik réteg az emberek felett. Mármint, - állatok - emberek - és még egy valami. Ha ők úgy bannának velünk mint mi az állatokkal, hogy amikor csak kedvük tartaná kiragadnának közülünk, és rettentően "humánus" módon megölnék.


- A tested egy temető. Halott élőlények vannak benned ha húst eszel


- Bizonyított, ha a világon mindenki áttérne egy Vegán vagy vegetáriánus étrendre, megszűnne az éhezés a földön, mert annyi energiát fektet az élermiszeripar az állatok tenyésztésébe, illetve a különböző velük kapcsolatos cikkek gyártására, hogyha ebből zöldségeket és gyümölcsöket természeténk az mindenkinek elég lenne.



Szóval ne legyünk már hülyék.

2018. nov. 19. 06:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!