Kezdőoldal » Ételek, italok » Vegetarianizmus » Tudnátok pár tanácsot adni...

Tudnátok pár tanácsot adni egy kezdő vegának?

Figyelt kérdés
Már egészen kis koromban elhatároztam , h vegetariánus leszek. Most novemberben betöltöm a 18-at és úgy gondolom mostmár itt az ideje, hogy a tettek mezejére lépjek. A kérdésem az lenne, hogy hogyan térjek át a vega étrendre. Fokozatosan vagy egyik napról a másikra is lehet? És a tapasztalatitokra lennék kíváncsi, hogy ti hogy kezdtétek, eleinte hogy bírtátok hús nélkül? Az ismerőseitek hogy fogadták a döntésetek?

2015. okt. 4. 21:41
 1/3 anonim ***** válasza:

Az étrendváltást az egyik ember fokozatosan, a másik hirtelen szereti meglépni, illetve persze az is számít, milyen s az előzőtől mennyire különböző életmódváltásról van szó. Úgyhogy nem tudom megmondani, hirtelen tedd-e, de ha nem akarsz húst enni, akkor miért ennél húst? Én 17 évesen sokalltam be és hirtelen váltottam. Igaz, sosem ettem napi szinten húst, nekem a heti 1-2 is iszonyúan sok volt.

Hogyhogy hogy bírtam hús nélkül? Sokkal jobban, mint hússal, hisz pont a hús zavart, nagyszerű volt megszabadulni a húsevés kvázi kötelességétől :) Anyám is jól bírta, onnantól csak ünnepkor főzött húst, ő maga olykor szalonnázott, ennyi, a heti 6 húsmentes ebédből heti 7 lett, nem volt nagy különbség. A szervezetemnek szinte soha nem volt gondja a hirtelen váltásokkal (a hirtelen szénhidrátmegszorítás volt az egyetlen, amit nem bírt), mivel elég változatosan és sokat eszem ahhoz, hogy a fontos tápanyagokban ne legyen hiánya. A hús elhagyásakor ugyan alig tudtam valamit a helyes táplálkozásról, de ez elég kis változtatás volt, az állati fehérjebevitelem addig is, utána is megvolt és előtte is kevés szerepe volt benne a húsnak.


Ahogy írtam, anyám jól bírta. A többi rokonom nem értette s évekig kérdezgették, feladtam-e már a dolgot.

Ma már nem vagyok vega, de sosem fogok sűrűn húst enni és ha igen, akkor sem akármilyet, a nagyüzemi állattartással enyhén szólva nem szimpatizálok, de ez a többi állati terméket is érinti, főleg a tojást, ami általában az egyetlen állati fehérjeforrásom. Csak jóféle házit veszek. Tápanyagdús és sokoldalú étel. Vega bármikor lehetnék újra, néha elgondolkodom rajta, de vegánnak lenni ketogén diéta mellett (vagy bárhogy máshogy) nekem már nagy kihívás lenne, amúgy sincs bajom a tojásfogyasztással.


Azt fontosnak tartom, hogy vegaként ne a tésztákra, sütikre, szójára és műcuccokra koncentráljon az ember, hanem a rendesebb ételekre és egyen sok zöldséget. Hallottam már zöldségutáló vegákról, nem lehet könnyű nekik. Én odavagyok a zöldségekért, étrendemtől függetlenül lehetőleg sokat eszem belőlük, változatosan s minimum egy jelentős részüket nyersen.

2015. okt. 4. 23:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Most lesz 3 éve, hogy vega vagyok. Előtte normál "magyaros" étrendet követtem, szóval pörkölt, kolbász, rántott hús és társai hetente kerültek az asztalra, felvágott napi szinten. Persze mellette elegendő zöldséggel és gyümölccsel.

Mikor összejöttem a mostani párommal (ő vega már vagy 15 éve) hirtelen macerás lett kétfélét főzni, neki vegát, magamnak húsost. Így maradt heti egy húsleves vagy rántott csirke (azt sem én készítettem), a többi csak vega kaja. Tőle függetlenül hoztam meg a döntést, hogy én is áttérek a vega étrendre. Télen lesz harmadik éve, hogy egyáltalán nem ettem húsételt, de a sajtok, joghurtok, tojás azért megmaradt, elég sokat fogyasztok ezekből. Rengeteg új ízt felfedeztem és új ételeket, amikről még csak nem is hallottam azelőtt. Egyáltalán nem hiányzott a hús, nem voltam éhesebb vagy ilyesmi. Az ismerőseim elfogadták gond nélkül. Étteremben nehezebb dolgunk van, elég korlátozott a vega menü egy átlagos vendéglőben (saláták+ halételek, ami sokak szerint vega).

Ha jelenleg nem eszel sok húsételt, akkor szerintem nem lesz gondod az elhagyásukkal. Próbálj változatosan étkezni, lehetőleg sok szezonális gyümölcsöt/zöldséget és kevés készételt fogyassz. A szójával csak mértékkel, de egyszer-egyszer remek pörköltet vagy fasírtot lehet belőle készíteni. Tehéntej helyett én jobban szeretem a mandula tejet, finom krémes, kávéba kitűnő. Müzlihez kókusz-, vagy rizstej.

Ha mindent be akarsz biztosítani, akkor csináltass egy vérvizsgálatot, a vas- és a vitaminszint lényegesen változhat az étrendváltás miatt. Erre érdemes figyelni.

2015. okt. 5. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim válasza:
ne egyél húst
2015. okt. 17. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!