Kezdőoldal » Ételek, italok » Vendéglátás, éttermek » Ti szoktatok borravalót adni?

Ti szoktatok borravalót adni?

Figyelt kérdés

Eléggé vitatott ez a téma.

A legtöbben azon a párton vannak, hogy más sem kap borravalót a munkájáért külön, ő miért adna a futárnak/pincérnek?

De sokan(Gyanítom vendéglátósok) pedig azon a párton vannak, hogy kötelező a borravaló és aki nem ad, az egyen otthon stb.

Szóval elég szélsőséges véleményeket szoktam hallani.

Én is annak a pártján vagyok, hogy ha nem elégedett a fizetésével, vagy éppen egyáltalán nem kap, akkor a főnökével meccselje le, ne az ügyfeleket pumpolja.

Közel egy millió magyar dolgozik már külföldön, egyre kevesebb a munkaerő, egyre jobban megbecsülnek és próbálnak a kedvünkre járni.

Pár éve, ha nem tetszett valami, akkor éreztették veled, hogy semmi gond, 5 perc alatt találunk mást a helyedre.

Most pedig nem így van, inkább van munkaerő hiány a legtöbb ágazatban, szóval igyekeznek megbecsülni a munkavállalókat..Nem mondom, hogy mindenhol így van, de nagyon efelé billen a mérleg már.

Szóval nem értem, hogyha kevésnek tartja a futár a fizetését vagy éppen saját költségből kell fuvaroznia, akkor miért vállalja el úgy a munkát? Miért alapozik a borravalóra? A vendég is ugyanúgy megdolgozott a pénzéért, a fizetéséből él, nem várható el, hogy elosztogassa, csak mert a futár keveset keres.

Szóval nem nagyon értem ezt a dolgot, hogy miért várják el a borravalót.(Főleg ha tök bunkók)


2017. máj. 11. 20:55
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
72%
Tévedés, hogy egyre jobban megbecsülik a munkaerőt. Ahol szokás borravalót kapni, a fizetést is ehhez mérten adják. Azért végzik ezt a munkát, mert nincs más lehetőségük.
2017. máj. 11. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
100%
Nálam összetett. Alapvetően szeretek gáláns és korrekt lenni, de nem balek. Az elégedettségi szintemet fejezem ki a borravalóval, ami legrosszabb esetben a következő százasig való felkerekítés, jó esetben pedig mintegy 20%
2017. máj. 11. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 A kérdező kommentje:

Igen, a százasig én is fel szoktam kerekíteni, de ez máshol is igaz(pl boltokban stb).

Ahol szoktam borravalót hagyi, az a fodrász.Mivel szerintem nagyon alacsony árakon dolgozik és ahhoz képest nagyon jól, ezért többet szoktam neki adni jóval.

De egy éttermi kaja vagy ilyesmi így is drága és nem is ahhoz jutna el a pénzem, aki főzi, hanem annak, aki "csak" kihozza.

2017. máj. 11. 21:36
 4/15 anonim ***** válasza:
100%
Ha meg vagyok elégedve a kiszolgálással, és nincs szrvizdíj a számlában, akkor igen, adok. Fodrásznál is, benzinkúton is, ha segítőkész, de nem tolakodó a kutas. Kajafutárnak is kerekítek, főleg ha látom, hogy az a típus, aki a 100-200 forintnak is örül.
2017. máj. 11. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
39%

Megnézném, hogy sikerülne végigdolgoznod egy napot pincérként vagy pláne futárként.

Szíved joga, hogy fillérb**ó zsidó legyél meg lefitymáld mások munkáját, de legalább akkor tartsd magadban a hülyeségedet.

2017. máj. 11. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
90%

#5 szerintem egy pincérnek/futárnak se fogtak fegyvert a fejéhez, hogy az legyen. Ráadásul elég primitív gondolat, hogy az ő munkájuk A munka, a többi meg h...revakarás. Mindenki - legalábbis az átlagember - megdolgozik a pénzéért, és mégse kap borravalót, meg miegymást.


Szerintem gyomorforgató az, amikor a futár flegmán odab...ssza nekem a kaját, majd amikor látja, hogy adok neki borravalót, akkor már jó étvágyat, további szép napot/estét.... Több ételszállító több futáránál is tapasztaltam ezt, nem egyszeri eset volt. Mindenki bokszszolja le a saját főnökével a baját. Ha valakinek nem elég az x összeg, akkor menjen tovább. A futároknál vannak ma Magyarországon akik sokkal, de sokkal kevesebbet keresnek, mégse ők azok akik állandóan fillérb...szó zsidóznak, meg pampognak, hogy milyen ro...hadék az aki a saját megdolgozott pénzét arra költi el, amire akarja.


Egyébként mindig adok 10-20%-ot, de utálom amikor elvárják, hogy adjak, és ha nem adok (mert kártyával fizettem neten, és nincs még húsz forint apróm se) akkor meg úgy néznek rám, mint a véres ingre. Szerintem pont ez a sz...rrágóság, amikor valaki hisztizik felnőtt ember létére 200 forinton.

2017. máj. 12. 00:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
68%

A párom futár. Napi 7000 Ft a fix keresete, saját autó és benzinköltségen szállítja ki az ételt.

A kocsi kopást pl. senki nem fizeti ki, mivel folyamatosan hajtja a kocsit minden hónapban valamiért szervízelni kell.

Ha kimegy földesútra tanyára sárba, esőbe és elakad nincs senki aki segít neki.

Ha nem jó a kaja a futárt szidják, ha későn ér ki, pedig a konyha úszott el az étteremben lévő vendégek rendelései miatt akkor azért szidják.

Ha nem kap borravalót egésznap, akkor 4000 Fttal szokott hazajönni és hullafáradtan, folyamatos kocsiba kibe ugrálás, sötétben, hóban, esőben, jégben kockáztatja az életét egy 1000 Ftos pizzáért vagy egy 700 Ftos levesért.

Aki ezeket a dolgokat nem látja át azok ugyanúgy bunkók vele is, arról nem beszélve hogy berendelik a kaját aztán 15 percig áll a ház előtt míg kimászik az illető tök kényelmesen, ezidő alatt meg lehet hogy a kocsiban pont a te kajád hűl ki, te meg szidod a futárt mekkora egy béna.

A rendelést persze a legutolsó pillanatban adják le sokan, így a párom a munkaideje lejárta után 2 órával ér haza, addigra itthon már mindenki alszik, a családjától vették el azt a 2 órát hogy jóllakhassanak.

Ennek ellenére sosem panaszkodik a párom.

Napi talán 3-4 órát látjuk összesen.

Választhatna más munkát, mondjuk egy gyártósoron ahol ugyanennyit kap és nem koptatja a kocsit, de szereti ezt csinálni.

Tehát ezt sokan nem értik, ugyanígy vannak a szakácsok akik nincsenek jól megfizetve,sorolhatnám végtelenségig.

Minden munkának megvan az átka.

Általában borravalót a törzsvendégek szoktak adni, kimutatva ezzel az elégedettségük.

2017. máj. 12. 03:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
40%
csak éteremben ,de ott ilik is .
2017. máj. 12. 05:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
75%

Étteremben szoktam adni borravalót.

Futárnál,fodrásznál és hasonló helyeken csak azért kerekítem fel százasig,hogy ne kelljen szarakodni az apróval.

2017. máj. 12. 08:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
56%

Étteremben adok borravalót, 20%-ig, amennyiben azt a kiszolgálást kapom, ami ezért elvárható.


De ha nem:akkor nem.

2017. máj. 12. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!