Kezdőoldal » Ezotéria » Egyéb kérdések » Kedves Szkeptikusok! Szeretném...

Kedves Szkeptikusok! Szeretném jobban megérteni a hiteteket, tudnátok ebben segíteni?

Figyelt kérdés

Nálatok nyilván nem hagyományos vallási értelemben vett hitről van szó, hanem eddigi ismereteim szerint a tudományra alapozzátok a hiteteket (amire azt mondja a tudomány, hogy van, az létezik, amire nem mond semmit, vagy nem leírható a tudománnyal, az nem).


Az alábbi banális kérdésekkel kezdeném:


1. Szerintetek a tudomány a jelenlegi állapotában mindent tudó és tévedhetetlen?


2. Mire alapozzátok azt az állítást, hogy a tudomány által már meghaladtuk az emberi érzékelés határait, nem lehet olyan, amit az ember érzékel, de a tudományos eszközök nem tudnak? Például x száz éve még nem értette a tudomány, hogy hogyan érzékeljük a szemünkön keresztül a körülöttünk lévő világot, hogyan jut el az az agyba, amit látunk, de ettől még képesek voltunk a látásra. Nem lehetséges, hogy netán kimaradt még valami? Nem arra vagyok kíváncsi, hogy hány százalék az esélye, hanem arra, hogy szerintetek VAN-e valamennyi esélye.


3. A tudomány folyamatosan fejlődik/változik, tehát az elfogadott tézisrendszer is változik időről időre. Mire alapozzátok azt az állítást, hogy a tudomány jelenlegi állapota után már nem fogunk óriási/világrengető felfedezéseket tenni, amik kb olyan mértékben változtatják meg a tudományos szemléletet, mint amikor kiderült, hogy a föld nem lapos, vagy, hogy a Nap nem a Föld körül kering? Ha netán a mostani tézisrendszer megdől/kitágul és netán eddig "természetfeletti áltudományos maszlagokról" derül ki, hogy valós, természetes, tudománnyal megmagyarázható jelenségek, akkor mit fogtok mondani?


4. A tudomány fejlődéséhez szükséges egyfajta képzelőerő. Gyakran azok a tudósok állnak elő a legnagyobb eredményekkel, akik forradalmian új szemszögből próbálnak megközelíteni egy addig elérhetetlennek tűnő dolgot. Ha ennyire tisztelitek a tudományt, hová tűnt belőletek a képzelőerő? Nem gondoljátok, hogy ti ezáltal nem is vagytok igazán a tudomány emberei, inkább csak egyfajta vallási fanatikusok, akik egy hitrendszert szeretnének építeni egy folyamatosan változó tézisrendszerre? Ez szerintetek logikus? Logikus azt hinni, hogy annyi létezik a világból, amennyit mindig az aktuális tudomány által megértünk belőle? Ha beledugod a fejed a földbe, akkor tényleg megszűnik létezni körülötted a világ? Ez lenne az intelligens/tudományos hozzáállás?


5. Észrevettem, hogy az ezotéria témakörben több a szkeptikus, mint az ezoterikus ábrándozó. Netán valamiféle perverz örömet jelent számotokra az, ha olyan embereket szólhattok le a tudomány nevében (ami igazából a Ti saját vallásotok), akik nem csak egy beszűkült nézőpontból szemlélik a világot és nem csak addig gondolkoznak, amíg a tudomány jelenlegi állapota engedi nekik (kiemelném, hogy itt most nem az ezotvs, horoszkópos lehúzós témákra gondolok, amik nyilvánvalóan babonán alapszanak, hanem olyan dolgokra mint meditáció, agykontroll, stb)? Miért jó az nektek, hogy azt szajkózzátok, hogy csak az a szelet létezhet a világból, amit a tudomány jelenleg meg tud magyarázni? 500 éve még azt szajkóztátok volna, hogy leesünk a föld szélén ha messzire hajózunk, és megesznek minket a szörnyek. Ez lett volna a tudományos tény.


6. Pont maga a tudomány természete mondja azt, hogy mindig feszegetni kell a határokat a fejlődés érdekében! Szeretitek intelligens, felvilágosult embernek beállítani magatokat, hogyan lehet, hogy ezt az összefüggést nem vettétek még észre? És nem arra gondolok, hogy minden babonának be kell dőlni, nem, csupán arra, hogy ha valaki például agykontrollal kísérletezik és tapasztal dolgokat, és sokan mások is tapasztalnak dolgokat, akkor nem feltétlen logikus lehülyézni őket és hallucinációnak beállítani. Ha valóban intelligensek lennétek, ezt beláthatnátok és lehetnétek óvatosabbak a kijelentéseitekkel.


7. Szerintetek nem lehetnek olyan dolgok a világban, amit a tudomány mai álláspontja szerint nem tudunk megmagyarázni, sőt, még csak el sem tudjuk helyezni a tudomány keretein belül? Folyamatosan azt várjátok, hogy tudományosan bizonyítsanak jelenleg ezoterikusnak beállított dolgokat, mert ha az nem lehetséges, akkor az nem is létezhet, akármit is állítanak emberek milliói. Ez olyan, mintha egy olyan vitába invitálnátok vitapartnereket,amiben még a vita elkezdése előtt el van döntve, hogy kinek van igaza, mert hoztatok egy ilyen szabályt. Ennek így mi értelme van?


Előre is köszönöm a válaszokat!



2015. aug. 13. 22:18
❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 91/94 anonim ***** válasza:

"Mint írtam, másodpercekkel előbb tudtam meg annál az egy esetnél a számokat."

Triót alkothatnál a 13. Golyót Megállítóval és az Amnéziás Jövőbelátóval, képességed tipikus használhatatlan szuperképesség.

[link]

[link]


"Ez a része nem rólam szól, sőt, nem is a jelenségről, hanem arról, hogy mit fogadsz be a témában."

Ez arról szól, hogy elhiszem-e amit mondasz. Nem. Az nem érv hogy Te elhiszed magadnak.


"Mindenkinek vannak megérzései, nagyon sok embernek."

És az emberek csak azokra emlékeznek amik bejöttek. Például minden édesanya "megérzi" gyermeke betegségét, csak azt nem veszik figyelembe, hogy sokkal gyakrabban van megérzés, mint valóban bekövetkező esemény, de emlékezetünk csak a bekövetkezett eseményeket őrzi meg.


"Ettől még megtörténtek, és ez számomra elég bizonyíték"

Megint ott tartunk hogy szubjektív amit állítasz. Tehát számodra létezik, de ettől még számomra nem. És mivel bizonyítani sem tudod, mások számára sem. Az hogy bejött mások előtt is - emlékeid szerint - egy ilyen jövőbelátás, nem bizonyíték mert lehet véletlen, az teljesen mindegy hogy számodra ez mekkora érzelmi töltéssel bír.


Ha esetleg van kedved olvasni róla, akkor itt van a jövőbelátás szkeptikus és tudományos megközelítéséről némi anyag:

[link]

[link]

2015. szept. 5. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 92/94 anonim ***** válasza:

Nézd, kezd ez nagyon fárasztó lenni. Elmondtam róla mindent, ha van még kérdésed, akkor olvasd vissza a beszélgetésünket, mert sokat már nem tudok hozzátenni. Abban egyetértek, hogy ez egy viszonylag használhatatlan képesség (bár balesetet úsztam már így meg), mivel nem tudom akaratlagosan használni.


Egyébként hasonló pozícióról indultam, mint te most, azaz én is cáfolni akartam a dolgokat, aztán mikor a saját élményeimmel nem tudtam mit kezdeni, beleástam magam a témába, és nagyon sok érdekes felfedezést tettem, rengeteget változott a világképem. Megtéríteni nem fogsz, legfeljebb magadnak bizonyítod be a jelenlegi világnézeted helyességét ideig-óráig.

2015. szept. 5. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 93/94 anonim ***** válasza:

Vicces hogy ezt írod, nekem is voltak ilyen élményeim, én is utánajárjak a dolognak, de én nem csak mások élménybeszámolóját kerestem amik az élményt igazolják, hanem a bírálatokat is arról hogy mi történik velem. Ismerősökkel teszteltük egymás "képességeit" és ahogy neked sem, nekünk sem sikerült soha "akarattal".


A szkepticizmusnak hála megtudtam hogy például a szelektív gondolkozás csapdájába estem és figyelmen kívül hagytam a nemkívánatos bizonyítékokat, tehát azt hogy vannak olyan előérzeteim amik nem valósulnak meg. Ajánlani tudom hogy amint valami megérzésed van, azonnal írd le. Meg fogsz lepődni mennyire nem jönnek be. Ahogy ezt az erről szóló tudományos kísérletek és statisztikák is bizonyítják. :)


Az "akarattal nem megy" mentegetőzés meg az elfogult megerősítés egy fajtája, amivel figyelmen kívül hagyom a kudarcokat és magyarázom a véletlen sikereket. Persze van aki ezt nem képes önmagának elismerni és ezoterikus marad. :)


Ajánlom: [link]


A világnézetem ezért nem ideig-óráig marad bizonyítható, hiába reménykedsz. :)

2015. szept. 5. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 94/94 anonim ***** válasza:

sztem ez a kis történet fantasztikus és jól összefoglalja a dolgot:

https://www.youtube.com/watch?v=HhGuXCuDb1U

Tim Minchin egy zseni <3

2015. szept. 9. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!