Kezdőoldal » Ezotéria » Mágia, okkultizmus » Szerintetek a szkeptikus...

Szerintetek a szkeptikus materialisták, és empiristák hiszik, hogy az adott érzékelési területükön kívül létezhet más is az adott pillanatban, ha azt nem érzékelik?

Figyelt kérdés

Jákob (9,14)


- Ici Ron



2016. szept. 3. 11:39
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:
61%

Kedves (+_-)?,


nem vagyok vallásos, és az első választ is én írtam, ennek fényében értékeld az álláspontomat.


"Ha te nem vagy szkeptikus akkor mi vagy?"


Nyitott gondolkodású szkeptikus vagyok. Ez annyit tesz, hogy semminek nem utasítom el a létezését, de nem is fogadom el tényként (mint a vallásokban szokás). Ellenben ha felkelti az érdeklődésemet, utánanézek, és valószínűséget állítok fel magamban arra vonatkozólag, hogy valós lehet-e a jelenség. Nem abból indulok ki, hogy a jelenlegi tudományos értékrend mit fogad el igaznak.

2016. szept. 3. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 anonim ***** válasza:
37%

Persze hogy létezhet, az emberi érzékek sok tekintetben elég fejletlenek, pl szaglásunk a kutyákhoz képest, színérzékelésünk a sáskarákhoz képest, stb.

Viszont ez érvként nem jó valami elvont ezoterikus elképzelés mellé. Hiszen kicsit egyszerűsítve háromféle eset létezhet.

1. Valamit ténylegesen érzékelünk, látunk, hallunk, stb.

2. Van amit közvetlenül nem érzékelünk, de közvetve igen, hiszen valami módon hatással van ránk, és ez alapján már készíthető hozzá valami speciális mérőműszer.

3. Van amit semmilyen módon nem érzékelünk, és semmiféle közvetett hatása sincs ránk nézve.

Na most a harmadik kategória egy az egyben olyan, mintha az nem is létezne. Mert ha fel is tételezzük hogy van ott valami, de azzal se közvetett, se közvetlen formában nem tudunk semmiféle kapcsolatba kerülni, azaz nincs ránk hatással, akkor gyakorlatilag soha senki nem is fog tudni az illető dolog létezéséről, tehát épp olyan mintha nem is lenne.

Az ezoterikus tanok rendszerint a második kategóriába kéne essenek, mert ugye arról szól a fáma, hogy közvetve nem kerülhetünk kapcsolatba velük. De a közvetett hatásaikon keresztül ugyanúgy mérhető és bizonyítható lehetne bármi. Csak ez a bizonyítás valahogy mégsem szokott sosem sikerülni...

2016. szept. 4. 08:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 anonim ***** válasza:
Egész jó válasz lett volna, ha nem közölted volna, hogy "semminek" nem utasítod el a létét, de nem is fogadod el tényként. Amit eddig hittem rólad csak megerősítetted. Szerinted nyitott vagy, de én inkább úgy mondanám, hogy csak bizonytalan. Erre meg arra is hajlongsz, de sehol sem tudsz kikötni, vezetnek téged, mert magadtól semmire sem vagy képes. Ami itt megy az már egy vicckönyvben illő, ezzel nem csak a kiosztott százalékokra értem, hanem a válaszokra is. 😨
2016. szept. 4. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 anonim ***** válasza:
A tudomány kedvelőinél is vannak tonna számmal félkegyelműek, akik szintén két lényeges dolgot nem értenek, megfigyelés és megértés. Ők is csak hisznek a tudományban, mintha az valami vallás lenne vagy tudom is én. :P Azokról simán meglehet állapítani, akik rögtön azzal a baromsággal jönnek, hogy "én szkeptikus vagyok", hogy valójában valamilyen paranoiában szenvednek vagy feltűnési viszketegségük van.
2016. szept. 4. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 anonim ***** válasza:
(+_-)?, a válaszodra csak azt tudom mondani, hogy nem ismersz. Ismeretlenül pedig ne minősíts senkit.
2016. szept. 4. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 anonim ***** válasza:
#15 A válaszaid minősítenek, nem kell ennél több ismeretség. Mindenki, aki válaszol akaratlanul is igazolványt állít ki magáról.
2016. szept. 4. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 anonim ***** válasza:
Lehet, hogy minősítenek, de hogy alaposan mellétrafáltál ez esetben, az biztos. Ezért volna jobb, ha nem próbálkoznál ilyesmivel ennyi info alapján. Amúgy sem rólam szól a topic.
2016. szept. 4. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!