Kezdőoldal » Ezotéria » Reinkarnáció és karma » Tulajdonképpen mi is az a...

Tulajdonképpen mi is az a lélek? És hogy különböztethető meg a személyiségtől?

Figyelt kérdés

Elsőre banális kérdésnek hangozhat, de ha belegondolunk, rájöhetünk, hogy azért nem teljesen tiszta a dolog.

A 'lélek' fogalmát a legtöbben axiómaszerűen kezelik, avagy van, és kész. Csak olyanokat írnak róla, hogy ezt csinálja, azt csinálja, ilyen, olyan amolyan. De hogy mi?... Magától értetődő, nem? Nem. Fontos meghatározni, mert így több tudáshoz juthatunk.


Felmerülhet az a népszerű tündérmese-hoax, miszerint a lélek súlya 21 gramm, mert ennyivel csökkent az emberek súlya a halálukkor. Namármost ez több szempontból is problémás: történelmileg, jogilag és fizikailag..

Történelmileg: az orvosbácsi, aki ezt kitalálta 1905-ben végezte el a kísérletét, mindösszesen 6 darab emberen, és ezek közül egyetlenegyen tapasztalta ezt a súlyváltozást. Volt, akin például súlynövekedést észlelt.

Jogilag: mit nevezünk pontosan a halál pillanatának? Agyhalál? Szívmegállás? Visszafordíthatatlan károsodás? Ezeknek nem ugyanaz az időpontja.

Fizikailag: népszerű kép szerint ilyenkor a lélek elszáll a magasba. Ez azt kell, hogy jelentse, hogy könnyebb, mint a levegő, és ha egy levegőnél könnyebb anyag eltávozik a testből, akkor levegő jön a helyére, ami nehezebb, mint az elszállt anyag, ergo a testnek pont hogy nehezebbnek kéne lennie! Hacsak nincs a léleknek beépített motorja... Ha meg csak úgy eltűnik a testből a semmibe, az meg kb minden létező megmaradási törvényt megszegne, ami nem szép dolog. Mondjuk úgy, lehetetlen.

De ehhez elég lenne egy kicsit gondolkodni, és bárki rájöhetne magától.


Aztán ott vannak a köznyelvben használt kifejezések, amik tartalmazzák a lelket, lásd jólelkű, lelketlen, beleadja szívét-lelkét. Csakhogy ezek mind-mind személyiséget, érzéseket jellemző kifejezések, ezek pedig kimutathatóan kémiai és elektromágneses eredetűek. Nem hiszed? Akkor vegyél be pár (sok) köbcentit az 1-hidroxietán nevű szerves molekula valamilyen ízesített oldatából, amit árulnak tonnaszámra, és figyeld meg a hatást. Részegségnek hívják, az anyag köznapi nevén meg alkohol. És ott van a többi tudatmódosító szer, amit akármennyire is csűrünk-csavarunk, végsősoron unalmas fizikai, anyagi, tárgyi dolgok. Meg ott vannak pl. az elektromágneses terek, azoknak is szép hatásuk van ránk, és ugyancsak unalmas fizikai dolgok. Az ilyen meg hogy lehet hatással egy hiperszuper nem evilági entitásra? Talán úgy, hogy a minket meghatározó cuccok is unalmas fizikai dolgok? Hmm…


Na de hát hogy lehet lealacsonyítani idáig minket?! Hát hogy alkothat pár nyomi kis atom egy ilyen csodás dolgot, mint a lélek?! Nézd meg a számítógéped, szilícium, fémek meg elektromosság. Meg egy kis bináris kód, ami ugye a híres 01011001. Nem tűnik túlságosan magasztosnak, mégis összehozzák a gyikhut, a Need for Speedet meg akármelyik sorozatod a Megavideón. Az ember hasonlóan működhet, csak épp sokkal-sokkal bonyolultabbul, meg azért egy kicsit máshogy, hiszen nem fém-, hanem szerves alapúak vagyunk. Érdekes gondolat, hogy vajon fémalapú aggyal milyen eredményeket lehetne elérni, hatalmas irodalma van, robotok címszó alatt kell keresni őket.

Aztán az is egy érdekes dolog, hogy a mi szuper agyunk elvileg soktrillió számítást képes végrehajtani másodpercek alatt, mégis sok embernek gondot okoz két egyjegyű szám összeadása. A matematikának van másik megjelenése bennünk: a kiszámíthatóság, játékelméleti kutatások kimutatták, hogy bizonyos helyzetekben az emberek jól előrejelezhető módon fognak viselkedni. Ha annyi különféle lélek van, miért ugyanolyanok mégis?


Egyes közkedvelt vallások szerint az embernek három része van: a test, a lélek és a szellem. Itt már az elméleti részt is kétfelé kell osztani, meg kell különböztetni a lelket a szellemtől, ami elég nehéz feladat, ha egyikről sem tudjuk, hogy micsoda. De ez a vallások követőit úgy látszik, nem zavarja.


Aztán ott van a reinkarnációnak nevezett szemfényvesztés, ahol még annyira sem tudja senki, hogy miről van szó, pláne, hogy miért. Azt mondják, a lélek dolga (?), hogy tanuljon (?) és fejlődjön (?), és akkor majd jó (?) lesz neki. A kérdőjelek a kifogásolható részeket jelölik.

Dolga? Ki szerint? Ki határozza meg? A lélek magától rájön, hogy mit kell tennie? Mi kényszeríti rá? Egy fizikai törvény? Ja, itt már kezd eretnekséggé válni…

Tanuljon? Mit? És ha felejt? És akkor mi van, ha valami az egyiknek tanulság, de a másiknak nem? Ez a híres „így kellett lennie”. A másik ember szempontjából meg nem.

Fejlődjön? Mi az a fejlődés? Gyakori hiba ez az evolúció megfogalmazásánál is, miszerint „az evolúció/állatok a fejlettségre törekszenek”. A francokat. Ha a fejlettség az, hogy minél több helyen és körülményben életben tud maradni, akkor a baktériumok a Föld legfejlettebb élőlényei. Ha a szaporodóképességet, ennélfogva a létszámot jelenti, akkor szintén. Százszámra vannak állatok, amik valamiben jobbak, mint az ember, mégis magunkat tartjuk a legfejlettebbnek. Na, most akkor mi van? Lám, ezért kell meghatározni még ilyen teljesen banális dolgokat is…

Jó? Na ez meg aztán végképp szubjektív, a világ működése meg minden, csak nem szubjektív.

Mindezeket összevetve aki hisz a reinkarnációban, annak szükségszerűen hinnie kell egy felsőbb személyi hatalomban is, aki szabályozza.



Én még egy lélekben hívőtől sem hallottam elfogadható definíciót a lélekre. Kezeljétek ezt úgy, hogy én nem hiszek a lélek létezésében, de érveljetek úgy, hogy belássam, hogy mégiscsak van.


Ja, és egy fontos dolog: az, hogy én nem hiszek a lélekben, nem azt jelenti, hogy korlátolt materialista pöts vagyok, akinek nincs más dolga egész nap, minthogy egyen, igyon, dugjon, és rombolja a környezetét. Nem csak ez a két véglet van. Elismerem, hogy az élet és a világ szép, érdekes, de nincs szükségem természetfeletti dolgokra (amik ugye nincsenek is, mivel minden, ami van, az természetes). Nem jelenti azt sem, hogy nem kutathatom az ismeretlent. Megszülettem, élek, meghalok, egy rakás (nagyon nagy rakás) buta atomból meg elektromos jelből vagyok, a testem majd elporlad, az Én meg megszűnik létezni. Nincs ezzel semmi baj, nem kell mindenáron megmenteni a világot. Nem mi vagyunk a világ közepe, nem kell mindennek végső értelem, ha meg eljön az időnk, adjuk át a helyünket másnak. Nincs megfelelési kényszer, ez békével tölt el, és tudok boldog lenni. Unalmas materialistaként.


2011. nov. 7. 20:03
1 2 3
 1/21 Zimu ***** válasza:
52%

Elég érdekes kérdés. De már az elején egy hibába ütköztem. Ha az ember meghal megszűnik léleknek lenni. Földi lényt csak fizikai testtel együtt lehet léleknek nevezni. (+ másik 2 fajta test de ebbe nem megyek bele.) Ha az ember meghal legfeljebb szellem lehet ( a másik 1-2 testből). Egy másik bekezdésedben: a reinkarnáció miatt már nem kell aggódnod. Mert 1972- ben megszűnt. De tényleg azért volt hogy a szellem fejlődjön/ tanuljon. És A lélek nem felejt(fizikailag is beleértve!!!) !!! Az ember is mindenre emlékszik csak nem tudja előhozni a tudatalattijából. De még az ez elötti életek tudása is raktározva van a tobozmirigyben.

végszóként mondanám: A tudata továbbélését a Kvantum-fizika is bebizonyította!!!!

Visszatérve az eredeti kérdésre:Tulajdonképpen mi is az a lélek? : Az ember három teste együttvéve!(fizikai+2) (ha még érdekel a másik 2 is érdekel írj rám.)

Remélem kielégítő választ adtam. De ha még van kérdésed nyugodtan Írj! :D

2011. nov. 7. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 Zimu ***** válasza:
S, még egy kis néznivaló ha nem hiszel nekem, a lélek létezésében: http://www.youtube.com/watch?v=mXT0d4xQKlk
2011. nov. 7. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 anonim ***** válasza:
100%
Én olyat hallotam vagy láttam filmen,hogy a lélek valami adattároló az információról amit gyűjtöttünk és ha valahogy belehetne fogni akkor lelehetne játszani az illető egész életét még durvábban meg bele rakni valami üres testbe de ez már kicsit abszurdabb
2011. nov. 7. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 A kérdező kommentje:

Kedves első: Tulajdonképpen a legkevésbé sem volt értelme amit mondtál, pont a kérdés lényegét nem sikerült felfogni, és továbbra is axiómaként kezeled a lelket. Kösz, hogy megpróbáltad, semmire sem mentem a válaszoddal.

Amúgy mi ez, hogy 1972-ben vége a reinkarnációnak? Oo


A videónak sincs köze a kérdéshez, a kétrés kísérletet ismerem, alap, az a magyarhangos rész meg egyszerűen katasztrófa. Ordít róla, hogy halvány köze nincs a tudományhoz, ugyanazokat a népmese-kifejezéseket használja, amiket kifogásoltam (átmenni a láthatatlan negyedik dimenzióba???), és amikor képletről beszél sincs képlet a videón. Ez a fajta áltudománynak álcázott dolog az, amit nagyon nem kéne elhinni, de akinek egy csöpp esze is van, az megkérdezi, hogy "mi a francról is beszél ez?", aztán rájön, hogy csak látott pár érdekes dolgot valami ezócsatornán, aztán összemosta, ahogy épp eszébejutott (aki ezt kitalálta, mert lehet ő csak lefordította). A hangsúly meg borzalmas :D

Összegezve: Ennek sem volt semmi értelme.


Ja, és a tudat =/= lélek! A tudat létezésében nem kételkedem, de ez is csak egy teljesen hétköznapi, "unalmas" dolog, mint a többi. A tudat eddig nem ismert hatásairól meg olvastam már úgy, hogy hihetőnek hangozzon, nem ilyen hatásvadász módon, hanem tényleg alátámasztva valamivel. Ez egy érdekes kutatási terület lenne.



Amúgy látom, a nagyokosok erre már nemigen tudnak mit mondani...

2011. nov. 8. 12:20
 5/21 Zimu ***** válasza:
52%

Sajnálom, hogy nem volt érthető a válaszom... De csak azért nem a lényegre válaszoltam mert az lényegében rossz volt.

De már úgy tetted fel a kérdést hogy a lélek létezését tagadtad. Vagyis 2 variációja van: Aki esetleg ellentmond neked leh*lyézed, Így csak az lehet hogy valaki igazat ad neked. Így ez ne is kérdés majd szólja ha van olyan kérdésed amire az elképzeléseden kívül más választ is elfogadsz...

2011. nov. 8. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 A kérdező kommentje:

Sajnálom, hogy nem sikerült megérteni, mit is akarok, és még jobban sajnálom, hogy úgy néz ki olyanban hiszel, ami te magad sem tudod, hogy micsoda, (de ezért én vagyok a hülye). Olyasmit várok, hogy "A lélek az, ami..." vagy valami hasonlót. DEFINÍCIÓT! Mi olyan érthetetlen ezen? Mondhatom, hogy az embernek van keze meg lába, de attól még nem fogod tudni, hogy mi az a kéz meg a láb, csak azért tudod, mert megmutatták, hogy az ott ni! A lélekről is mutasd meg, hogy az ott! Különben honnan tudjam, hogy melyik? Sőt, hogy van-e... mivel még eldöntetlen kérdés, hogy van-e, ezért fontos lenne meghatározni, hogy mi van-e. Érthető a gondolatmenet?


Nem azt hülyézem le, aki ellentmond, hanem aki hülyeséget mond. Nagy különbség.

2011. nov. 8. 20:15
 7/21 anonim ***** válasza:
42%

Ez sem a kérdésre lesz válasz, de mi van azokkal az emberekkel akik "látnak" dolgokat? És persze ezt nem verik nagydobra. Nem ilyen szenzációhajhász emberekre gondolok. Én ezt nem tudom elhinni, hogy csak kitalálnak ilyeneket, mondjuk lehet naiv vagyok. Miért tennék?


A kérdésedhez meg annyit, hogy egy időben én is sokat gondolkoztam ezen, míg egy köztes állapotra jutottam, ami annyiból áll, hogy nem zárok ki semmit, csak próbálom szívvel lélekkel megélni az életem. Nekem persze szimpatikusabb az "ezoterikus" szemszögből (de azért módjával) nézni a dolgokat, néha elgondolkozom ezen, mert jó érzés.

2011. nov. 9. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 anonim válasza:

Ne haragudj de nem olvastam végig részletesen csak pár dologra válaszolnák tudásom szerint.

Maga a lélek semmiképp sem fizikai. Ezt szerintem mindenki belátja. Ennél fogva súlya sem lehet. Azt h ,,elszáll a magasba" megint fizikai definícióként írtad le, de ez csak egy kifejezés. Nem azért, mert leírja h pontosan mi történik, hanem mert az emberi tudat így tudja a legegyszerűbben elképzelni az eseményeket. Maguk a ,,lelkek" talán furcsa lesz hallani de egyformák. A lélek választotta személyiség (ami viszont csak fizikai formában nyilvánul meg) az az eltérő.


Ami pedig az érvelést illeti:miért kellene bizonyítania bárkinek is ezt neked? :) Aki hisz ilyen dolgokban, nincs szüksége rá h bizonygassa másoknak, mert nem ez a feladata, hanem h a saját életére alkalmazhassa a tanultakat. Ha te úgy döntesz, h nem akarsz ebben hinni, bizonyíthat neked bárki bármit, attól még nem ez lesz a feladatod. Neked más a feladatod az életedben, és eléggé sok feladat és tapasztalás van még ezen kívül, ami a fejlődésedet szolgálja.

2011. nov. 11. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 A kérdező kommentje:

Már megint a szokásos lutriduma. Sosem montam, hogy nem vagyok meggyőzhető. Felejtsétek el ezt a "mindenki abban hisz, amiben akar, és nincs jogunk hozzászólni"-hozzáállást, mert egy rakás elszigetelt idiótát szül. Az embereket tanítani kell, új bizonyítékokkal szolgálni, hogy mi van és mi nincs. Ha nem adjátok ezt meg nekik, mondván, hogy "úgyis megvan a saját hite", akkor jön a butulás. Ugyanis az a bizonyos saját hit is ilyen bizonyítékok alapján épül föl (köztük tévedésekből), és ha ezek is elfogynak, akkor nem les miben hinni. Vágesz?

És nem csak nekem kell ezt bizonyítani... hanem magatoknak! Ezzel a kérdéssel arra akartam rávilágítani, hogy ti sem tudjátok, mi az a lélek! A megalapozatlan hit a buta ember ismertetőjegye, butának lenni pedig nem jó. A jogokról meg ne magyarázzon senki, mert lelövöm, mondván jogom volt, mert zavart... És ez a "minek bizonyítsuk?"-duma annak a fedősztorija, hogy nem is tudod bizonyítani.

2011. nov. 11. 20:22
 10/21 anonim ***** válasza:
100%

Szia.


Arra gondoltál egyébként, hogy a lélek végül is a tudat/szellem/elme/értelem és az ennek a tapasztalatot megjelenítő fizikai test együttese? S amikor az emberek lélekről beszélnek, akkor pedig a tudat/elme/szellem/értelemre gondolnak igazából, s ezért is mondják, hogy a fizikai megjelenés "felett" áll(persze nem térben)?


Meg arra gondoltál e, hogy személyiség pedig végső soron az, amikor a szellem/tudat/elme/értelem megkülönbözteti magát a tapasztalattól a tapasztalatában megjelenő kontraszthatás miatt, s így elkülöníti magát tévedésében mástól, ami igazság szerint önmaga, mivel a tapasztaláshoz szükséges testtel azonosítja magát...? Ekkor pedig beleesve az önző magatartásba és tévedéséből adódó félelembe, ami az egységet szétszedi, mert ugye a Természet egyetlen egészet alkot, hiszen a fizikai manifesztáció illúziójának fogságában él még az egyén, és az Élet - ami Önmaga egyetlen Tudat/Elme/Szellem/Értelem, ami mindent tud egyszerre, amiben minden létezik egyszerre, így teljes, tehát nem változik, és teljes tudatában van Önmagának - akarja megtanítani "lényeit" arra, hogyan éljenek együtt teljes tudatban a Természettel, hogy kikerüljenek abból a bizonyos fogságból, így szabaddá és boldoggá válva, és hogy minden tapasztalat csak mentális, tehát koncentrált gondolatsor, lásd álom idején, s az elme az elsődleges az anyaggal szemben? Mert ugye alapban az is(virtuális), csak mi balgaságból odaképzelünk egy anyagi univerzumot, ami önmagában létezik...ugyebár a hitünk szerint...:)


üdv

26/F

LastOne.Left

2011. nov. 11. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!