Kezdőoldal » Ezotéria » Természetfeletti lények » A vallási életnek mióta nem...

A vallási életnek mióta nem része a jóslás, a mágia, a varázslás, az asztrológia, az álomfejtés, illetve a hasonló ezotéria?

Figyelt kérdés

Ha visszamegyünk egy kicsit a történelembe, akkor láthatjuk, hogy régen a valláshoz abszolút, teljes mértékben hozzátartozott az ezotéria, annak is a felsorolt ágai, amelyeket manapság abszolút nem a szervezett vallásosság, illetve hit keretein belül gyakorolnak, hanem attól teljes mértékben különállóan, függetlenül, sőt, ma már főként ellentétesen. Legutóbbi állításom arra értettem, hogy ma már a legtöbb vallás elítélően viszonyul a felsoroltakhoz, vagy ha nem is tiltja le teljesen, illetve nem is nevezi bűnnek, kuruzslásnak, hiábavalóságnak általában szinte általánosan bélyegzik.


Anno a templomok, szentélyek, hasonló vallási építmények az ima, meditáció, áldozat, istentisztelet stb. mellett (tehát a manapság is viszonylag általános, elfogadott dolgokon kívül) aktívan a jóslás, mágia, álomfejtés, asztrológia stb. fő központi közösségi terei voltak, de ezeken kívül még voltak kimondottan jósdák is.


Ez gyakorlatilag kultúrától és vallástól függetlenül így volt, szinte már az őskor óta. Szóval a régi korok vallásgyakorlata teljesen más volt, mint ahogy arra manapság asszociálunk.


Csak néhány példa: óegyiptomi vallás, ógörög vallás (rengeteg filozófiai áramlatával együtt, beleértve mondjuk a püthagoreánusokat, orfikusokat, de általánosságban az alapvető főhiten belül is jelen volt, lásd: delphoi jósda), ókori római vallás, kelta vallás, mezopotámiai vallás, inka vallás, azték vallás, maja vallás stb. De hogy menjek tovább a keleti vallások nagy része is rettenetesen ezoterikus volt mai szemmel. Ne feledkezzünk az az ősi indiai, kínai stb. varázskönyvekről! Sőt, az ábrahámi vallások is eredetileg ilyenek voltak. Ne feledkezzünk meg Salamon templomáról, a frigyládáról, Mózes pálcájáról, József álomfejtéséről stb. A Salamon templomában, valamint még a második templomi korszak alatt is tevékenykedő próféták tevékenysége annyiban különbözött a "pogány" jósokétól, hogy ők JHVH segítségével tették, amit tettek, az ő közbenjárásában, gondviselésében bíztak, és nyilván hozzá hűen éltek. Létezett álomfejtés, meg jövőbe látás is, nem beszélve a frigyládáról, aminél szertartásokat végeztek, és kvázi telefon volt Istenhez. A zoroasztrianizmusban is létezett mágia elég erőteljesen, azonban ma már ennek hűlt helye, a "mágus" gyakorlatilag lelkészi és papi szerepet tölt csak be. A másik két ábrahámi vallás sem teljesen úgy nézett ki útjára indulásakor, amint az manapság, bár azért olyan haláli nagy különbségek itt már azért nincsenek. Voltak kimondottan misztériumszentélyek is szinte mindenütt.


Azonban érdekes megfigyelni, hogy szép lassan, fokozatosan az egykor "szent" dolgok, később "semleges", majd végül "bűnös, üldözendő, eretnek, sarlatán, hiábavaló" dologgá váltak a világ szemében. Ami egykor vallási színezetet is kapott, az később pont hogy vallási szempontból üldözendővé vált. (Persze ez csak a hivatalos dolog, az emberek a népi hitében tovább élt.)


Az ókor vége felé azért már jócskán elhalványultak az ilyen dolgok. A pogány vallásokban is szinte teljesen háttérbe szorult, és megmaradt az imádat, az áldozat, és a többi "hétköznapibb" szertartás. Ez az összes többi valláscsoportra igaz volt. Ez a folyamat mindenhol máshol is végbement nagyjából. A középkorban pedig az akkor uralkodó vallási nézeteknek már nem is képezte részét (sem Európában, sem Ázsiában, sem máshol), a középkor közepére pedig a különböző vallási irányzatok meg már el kezdték a hittel ellentétes, bűnös, rossz dolognak tekinteni, de még a keleti vallások nem dogmatikus irányzatai is sarlatánságnak, feleslegesnek tekintették. Ma meg már szinte összeegyeztethetetlen, teljesen elkülönült fogalmak. Ha valakinek azt mondom, hogy keresztény templom, buddhista/taoista templom, zsinagóga, hindu templom stb., illetve azt mondom valakinek, hogy jós, jósnő, mágus, mestermágus, varázskönyv, mágia stb., akkor szinte mindent fog gondolni, csak azt nem, hogy egy kicsit is összefüggnének.


Miért következett be szinte minden helyen, kultúrában, vallásban, hogy ezek ennyire elkülönüljenek? Ma már ezek miért nem képzik részét a vallási életnek?



2022. nov. 20. 01:44
1 2 3 4
 11/32 Grimfox ***** válasza:
71%
Ez csak az ábrahámi vallásoknak nem része. Illetve csak korlátozottan része, és nem nevezik ezeket a praktikákat a nevükön. A mise egy mágikus szertartás, csak hogy egy példát mondjak. A nem ábrahámi vallásoknak a mai napig részei ezek a cselekedetek.
2022. nov. 20. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/32 anonim ***** válasza:
55%
#10 Mondani nem elég, bizonyítsd. És ne gyere nekem a Bibliával, mert ennyi erővel a Harry Potter könyvekre is lehetne vallást alapítani.
2022. nov. 20. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/32 anonim ***** válasza:
0%

10# vagyok.


12#, Mármint Jézust, vagy a gyógyításait szeretnéd bizonyítva látni?

Gondolom nem fényképet vársz, hanem szemtanút. Az van sok, egymástól függetlenül voltak ott sokan, akik leírták, ők voltak a tanítványok.


Egyébként én nem vagyok keresztény, semmi közöm a vallásukhoz, mégis teljesen hiteles megvilágosodott mesternek tekintem a názáretit, de persze nem akarlak -se nem tudlak- erről meggyőzni.

2022. nov. 20. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/32 anonim ***** válasza:
25%

[link]


Tessék, ennyit lehet bebizonyítani róla. 12 voltam.

2022. nov. 20. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/32 A kérdező kommentje:

#11.

És mióta nem része?


Salamon templomban még ez aktívan létezett. Ahogy említettem: a próféták annyiban különböztek a pogány jósoktól, hogy a próféták JHVH-ban hittek, és őt szólították meg. Ezenkívül maga a csodatétel is annyiban különbözik a varázslattól, hogy előbbi az ábrahámi (és zarathusztrai) Istent hívja segítségül, míg utóbbi pogány istenségeket, vagy nem támaszkodik istenség(ek)re, hanem energiákat, erőket, vagy egyebeket használ fel. Manapság már a templomokban nem zajlik prófétálás, nem gyakorolnak a frigyládához kapcsolódó szertartásokhoz hasonló mágikus elemekkel tarkított rituálékat stb.


Egyébként ismerek buddhista egyetemeken tanító tanárokat, akik rendszeresen kikelnek a new age, illetve a modern varázslás, boszorkányság stb. ellen. A jóslás nem része a keleti vallásoknak sem manapság, leszámítva néhány kisebb irányzatot. Egyedül az asztrológia maradt fenn, illetve a mágikus rituálé a tantrikus irányzatokban (ami éppen ezoterikus tanokat alkalmaz a valláson belül). Az álomjógát gyakorolják, ugyanakkor az nem álomfejtés, hanem éppen, hogy az álom tudatos megélése (vagyis az ember tudatában van, hogy álmodik, ahogyan annak is tudatában van, hogy ébren van, és ezáltal tudatosan irányítani tudja történéseket).

2022. nov. 20. 13:57
 16/32 A kérdező kommentje:
Mondjuk hülyeséget mondtam, mivel a kabbala, a szúfizmus és az ezoterikus kereszténység létező dolgok, de ezek egyáltalán nem elterjedtek, nem képzik részét általánosságban a vallásgyakorlatnak.
2022. nov. 20. 13:58
 17/32 anonim ***** válasza:
55%
Uhh kérdező, ha ennyire el vagy merülve a témában, nem is értem miért tetted fel ezt a kérdést. Már az ősember is "hitt" valamiben, mégsem lett belőle vallás. Amit manapság vallásnak nevezünk, az csak a lehúzásról és a manipulációról szól. Mi a véleményed a pedofil papok sokaságáról? Vagy éppen jehova tanúiról, esetleg a szcientológia hívőiről?
2022. nov. 20. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/32 A kérdező kommentje:

#17.

Értem, logikus. Szóval szerinted A Jehova tanúi, a szcientológia, meg a felszentelt emberek közötti pedofília alkotja a vallást.

2022. nov. 20. 14:49
 19/32 anonim ***** válasza:
55%
Nem, ezek szerint nem érted. Normális esetben a vallás arról szól, hogy emberek hisznek valamiben, és ezt közösen gyakorolják is. Jelenleg nem igazán létezik ilyen, mert lehúzásról szól mindegyik. Mind pénzügyileg, mind szellemileg. Persze mindenki abban hisz, amiben akar, és oda akasztja be az orrát, hogy annál fogva vezessék, ahova neki tetszik.
2022. nov. 20. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/32 A kérdező kommentje:

#19.

A szektákon kívül egyik vallás sem húzza le a híveit.

2022. nov. 20. 15:16
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!