Kezdőoldal » Felnőtt párkapcsolatok » Házasság » A keleti kultúrák viszonyulása...

Figyelem! A Felnőtt párkapcsolatok kategória kérdései kizárólag felnőtt látogatóinknak szólnak!
Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.

A keleti kultúrák viszonyulása a házassághoz megmosolyogtató vagy lehet tanulni belőle?

Figyelt kérdés

Engem érdekel az, hogy a világ különböző részein hogyan viszonyulnak az emberek a párkapcsolatok, gyermekvállalás kérdéséhez, mert végülis ezek az emberi élet egyik legfontosabb vetületei.

A nyugati kultúrában a múlt század második felében sokat változott a társadalom ehhez való viszonyulása, mert eltűnt sok tabu, mint a válás, a házasság előtti szex, a mozaikcsalád, a tudatos gyerektelenség, stb. A párkapcsolatok esetén meg elsősorban romantikus megközelítés lett a domináns, tehát hogy szerelmi, érzelmi alapú kell legyen a korábbi gazdasági alapúval szemben. Ez amúgy egy nagyszerű dolog, mert ha meggondoljuk régen az irodalom meg a népdalok is sok esetben arról szóltak, hogy valakinek nem azzal kellett házasodnia, akivel szeretett volna. Ugyanakkor meg a másik oldalról az a probléma, hogy a házasságok ma már nem elég stabilak.

Keleten érdekes, mert a hinduknál azt hiszem úgy van megnézik a két fiatal csillagjegyét, családi hátterét, hogy találnak-e. Kínában meg rendesen piacok vannak, ahol szülők hirdetik a fiúkat vagy lányukat, hogy jó lenne párt találnia. Ezek alapvetően kollektivista társadalmak, ahol az egyén szabadsága kisebb, mint nyugaton, ugyanakkor az elmagányosodás sem okoz akkora problémát, mint nyugaton. Vagyis lehet nevetni rajtuk, de az sem jó, hogy nálunk annyira sok a széteső család.

Igazából sehol sem találták fel a spanyolviaszt, mindenhol küzdenek problémákkal, de kérdés tényleg ezek a kultúrák is átveszik majd a nyugati modellt vagy inkább tradicionálisak maradnak.



2022. nov. 29. 10:45
1 2 3 4 5
 21/42 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem sokan összekeverik a szexet a szerelemmel. A szex jó érzés, sok jó hormont termel, de ez nem szerelem. Ez a rózsaszín köd. Nem *kiszeretnek* az emberek egymásból pár hónap alatt, nem laposodik a kapcsolat, hanem megismerik egymást. És sokan a szexet helyezik afölé, hogy kiderül, semmi közös nincs bennük.


Ez egyre jobban így lesz, hisz komolyan sem vesszük azt, aki két randi után nem tolja oda a nemi szervét.

2022. nov. 29. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/42 A kérdező kommentje:

Én alapvetően csak azt gondoltam, hogy kicsit filozófáljunk el ezeken a kérdéseken. Megoldást vagy tökéletesen működő receptet úgysem tudnak adni sehol a világon, mert az egyéni és közösségi érdekek mindig ütközni fognak valamilyen szinten.

Az ember természetes szexuális viselkedése olyan, amilyen, de a családra, mint intézményre szükség van a társadalomban és a magántulajdon megjelenése óta a vérségi kapcsolat is fontos a családtagok közt. Persze a modern világban szeretjük ezt relativizálni, de ha mélyen magunkba nézünk, mindenki tudja, hogy a saját gyermekét jobban szereti mindenki, mint a másét. Ez amúgy evolúciós örökség is.

Igazából azt érdemes látni, hogy ma a nyugati világban tényleg nagyon sok minden adott volna ahhoz, hogy kényelemben, egészségben, boldog párkapcsolatokban éljenek az emberek és akkor vállaljanak gyereket mikor akarnak, de valahogy sokszor mégsem ez történik. Nyugaton rengeteg a válás, keleten nem és a kapcsolatok minőségileg nem hiszem, hogy itt lennének sokk rosszabbak. A markáns különbség a házassággal szemben támasztott igények és elvárások, ami ugyebár jön az individualista nyugati kultúrából és a fogyasztói társadalomból is. Na mindegy, igazából kíváncsi vagyok más hogy látja ezeket.

2022. nov. 29. 13:14
 23/42 anonim ***** válasza:
64%

22. Nagyjából leírtam, hogyan látom (csomó helyen hozzászóltam) és hasonlóan látom, mint te.


"Nyugaton rengeteg a válás, keleten nem és a kapcsolatok minőségileg nem hiszem, hogy itt lennének sokk rosszabbak."


Ehhez tenném hozzá, hogy - nem tudom, te voltál-e keleten, én igen - keleten is nagyjából ugyanolyanok az emberek, mint itthon. Hasonló párkapcsolatok, hasonló problémákkal. Nem tapasztaltam ott sem, hogy minőségileg nagyságrendekkel jobbak lennének a kapcsolatok. Szerintem ez az emberi természetből is fakad. A különbség mindössze annyi, hogy kultúránként eltérő szabályrendszer alakult ki, eltérő az életminőség is, jobban egymásra vannak talán utalva az emberek. Keleten ezért összetartóbbak a családok úgy összességében.

2022. nov. 29. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/42 anonim ***** válasza:

20

Ezt az állítást hogy sikerült kisakkozni? :D Nem azt mondtam, hogy nem kívánt terhesség kizárólag nem kívánt párkapcsolatban lehetséges, hanem azt, hogy azokban a kultúrákban sokkal gyakoribb, ahol eleve a párkapcsolatot, így a szexet sem akarta minimum az egyik fél. Szerencsétlenségükre ezeken a helyeken még abortuszra sincs lehetőség (vagy sokkal szigorúbb szabályozások mellett), így a magzatok nagyobb arányban megszületnek.


Arra próbáltam rámutatni, hogy a nem kívánt terhesség sokkal nagyobb probléma ott, ahol tenni se nagyon lehet ellene.

2022. nov. 29. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/42 anonim ***** válasza:
87%

Összetartóbbak, de kényszerből, társadalmi elvárások miatt, vagy szabadon választják ezt?


Mert ahogy jön a karácsony, úgy lesz tele a családi kapcsolatok rovat emberekkel, akiknek az utált rokonokkal kell tölteniük az ünnepeket, mert "úgy illik".

2022. nov. 29. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/42 anonim ***** válasza:
100%

elég szerencsétlen jelzőt sikerült találnod, miszerint "megmosolyogtató".


kihagytad a kényszerházasságokat, a gyerekházasságokat, a nők elnyomását és kizsákmányolását, akiknek a férjük egyben a gyámjuk is, és nélküle még az utcára sem mehetnek ki.


javaslom, olvass minél több kultúrantropológiai tanulmányt, ott találsz hiteles választ a kérdésere.

2022. nov. 29. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/42 anonim ***** válasza:
67%

24. "Arra próbáltam rámutatni, hogy a nem kívánt terhesség sokkal nagyobb probléma ott, ahol tenni se nagyon lehet ellene."


Ahol a nem kívánt terhesség amiatt nem kívánt, mert a fél (a nő) eleve nem akarja a kapcsolatot, ott ez a fogalom nem is nagyon ismert, mert ott "illik" megszülni a gyereket, abortusz sincs nagyon.

Ott nem igazán van értelme az "akarás" szónak, mert ha nem házasodsz meg és nem szülsz gyereket, akkor kinéznek a társadalomból. Úgy, mint itthon néznek ki, ha mondjuk nincs beszélsz egy nyelvet sem, vagy nem tudsz autót vezetni (mondtam egy példát). Azok másféle társadalmak. Nem gondolom, hogy nekem tisztem lenne beleszólni, ki hogyan él a világ másik felén (addig amíg nem erőlteti rám a szokásait, természetesen)

2022. nov. 29. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/42 anonim ***** válasza:
84%
27 Itt nem arról van szó, hogy te vagy én rá akarjuk kényszeríeni a meglátásainkat egy másik népre, de hagyjuk már ezt az álnaiv cinizmussal átitatott kulturális relativizmust. Bizonyos gyakorlatok igenis jobbak, mint mások. Ahogyan probléma nélkül kimondom, hogy a japán szurkolók felelősségteljes pedantériája jobb, mint szemetes, szotyival szétköpködött lelátót hagyni magunk után, úgy hadd jelenthessük már ki, hogy a szabad döntési lehetőség jobb, mint az erőszakos kényszer.
2022. nov. 29. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/42 anonim ***** válasza:
0%
28. Nem állítottam, hogy az erőszak jobb, mint annak a hiánya. Nem vagyok kultúrrelativista sem.
2022. nov. 29. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/42 anonim ***** válasza:
53%

#22:

A magántulajdon megjelenése óta fontos a vérségi kapcsolat >><< A saját gyerekét jobban szereted, mint a neveltet.

Most akkor melyik? Ugyanis ellentmondás.


Szerintem meg kicsit jobban ki kéne vonni a társadalmi előítéleteket és az anyagiakat az egyenlegből. Konkrétan: tudjuk, hogy sok kapcsolatot csak a kényszer tart fent. Nyernének a lottón 10-10 milliót, és egyik jobbra, másik balra, szívfájdalom nélkül. Viszont nincs pénz. Így marad a kényszer. Amit vagy tudnak kezelni, vagy nem. Amíg egy élet spórolása kevés, hogy az alapvető létfenntarást meg tudd oldani (meleg otthon, étel, biztonság), addig ez van.

Másrészt még mindig úgy tekintenek a válásra, mint szégyenteljes kudarcra, ha nő vagy gyerekkel, akkor szorozd fel tízzel. Miközben maga a házasság már semmit se jelent. Mivel jobb benne maradni egy rossz, pláne bántalmazó házasságban? Miért az anya szégyene, hogy a gyerekről innentől egyedül kell gondoskodnia?

Plusz ugye a szokásos maszlag: gyerekes nő, 30 felett, 50 kiló felett, stb: ássa el magát.


Pont itt van az ellentmondás, ami sok esetben párkapcsolati kudarchoz vezet.

Ha szerelemből házasodsz, akkor teljesen más a cél és a kiválasztás módja is. Meg ugyebár: elmúlik.

Ha vagyon a vagyonnal házasodik: megint más a cél és a szempontok. Hogy tudnál szerelem nélkül szeretkezni, hűséges maradni? Mondjuk elődeink és a Kelet is ugyanazt a megoldást választotta: el kell nyomni a nőket. Ő legyen hűséges, miközben a férfi a fél napot a kuplerájban bulizgat.


Ma ezt borította a fogamzásgátló. Már lehet szexelni következmények nélkül, csupán élvezetből. Ugyanúgy csak egy darab hús vagy nőként, egy termék. Csak most a kirakatban. Amígy X évtizede elvárták, hogy ne szexelj, ma elvárják, hogy de, szexelj, gyakorlatilag mindenkivel, válogatás nélkül. Viszont minden következménye a tiéd. Egyedül maradsz, ha beüt a kaki. Még csak abba se kapaszkodhatsz, hogy a férfinek kötelessége eltartani a családot. (Nem is tudja.)


Egyre férfiasabbak a nők, egyre nőiesebbek a férfiak.

2022. nov. 29. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!