Kezdőoldal » Felnőtt párkapcsolatok » Házasság » Ha a szülő vette a lakást és...

Figyelem! A Felnőtt párkapcsolatok kategória kérdései kizárólag felnőtt látogatóinknak szólnak!
Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.

Ha a szülő vette a lakást és haszonélvezeti joggal rendelkezik, hogyan örököl a gyermekének házastársa?

Figyelt kérdés

Ha egy pályakezdő párt az egyik anyuka elindítja az életben egy lakással, amin neki haszonélvezeti joga van, mi történik ha x év múlva meghal a gyermeke?

A gyermek házastársa ugyanúgy maradhat a lakásban, mintha közös vagyon lenne, vagy ilyenkor hogyan alakul a szabályozás?

Konkrétan ilyen esetben érdemesebb elkezdeni gyűjteni a fiataloknak saját lakásra, vagy nem lehet kidobni az özvegyet?


2017. jan. 7. 14:47
 1/10 A kérdező kommentje:
A gyermeknek tulajdonjoga van.
2017. jan. 7. 15:00
 2/10 anonim ***** válasza:
87%

Attol fugg, van-e végrendelet vagy nincs.

Végrendelet híján törvényes öröklés van. Azaz a leszármazók örökölnek (tehát a gyerekek) és az új szabályozás szerint a túlélő házastársnak is jár egy gyerekrész, amennyiben az életközösség fennállt a halál idején. (Korábban a feleség nem örökölt, csak haszonélvezeti joga volt). Tehát ha pl van egy gyereketek, akkor a ház fele részben a gyereké, fele részben a feleségé. Anyós-após csak akkor örököl, ha nincs leszármazó.

Azonban kiköthető pl. anyósnak haláláig haszonélvezeti jog az ingatlanon, ebben az esetben, bár a feleség/gyerek a tulajdonosok, de az anyós benne lakhat / használhatja, bérbe adhatja, az egyetlen megkötés, hogy nem rendelkezhet vele (nem adhatja el mert nem tulajdonos). A haszonélvezeti jog viszont megváltható.


Válás esetén más a helyzet, a lakás a férj különvagyona lesz, tehát a feleség nem követelheti a felét az ingatlannak. Amennyiben a halál esetén életközösség már bizonyíthatóan nem állt fenn, a feleség nem örököl, csak a gyerek/ek, ennek hiányában a férj szülei.

2017. jan. 7. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

Amit írtál 80%, az mind szép és jó, csak épp a konkrét kérdésre/helyzetre nem válaszoltál.

Mind válás, mind haláleset esetén (itt ha még él a haszonélvező, vagyis a tulajdonos édesanyja) nem jár a feleségnek semmi. Vagyis halálesetnél annyi, h egy gyermeknek járó tulajdonrész, de azzal kitörölheti a popoját, mert csak akkor élhet benne,ha a haszonélvező engedi ill. eladni és a részéhez jutni, csak a haszonélvező édesanya halála után lehet.

Gyűjtsetek közös tulajdonú lakásra Kérdező. :)

A haszonélvezeti jog erősebb a tulajdonjognál!

2017. jan. 7. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
Aha, viszont a haszonélvező köteles a lakás költségeit fizetni, karbantartani. Én erősen meggondolnám, akarok- e ilyen lakásba lakni. Gyűjtsetek saját lakásra, ez anyuka részéről nem segítség, hanem befektetés.
2017. jan. 9. 02:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
Es végrendeletben mit lehet kikötni? Van köteles rest a meny felé?
2017. jan. 9. 04:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
Ez jó kérdés, a tulajdonjogból örököl valamit?
2017. jan. 9. 12:07
 7/10 anonim ***** válasza:
62%

Anyós tulajdonjogból abban az esetben örököl, ha nincs leszármazó és a feleséggel az életközösség már nem àll fenn.


De ahogy írták, ha az anyósnak haszonélvezeti joga van az ingatlanra, akkor nem rakhatjátok ki, csak abban az esetben, ha megváltjátok a haszonélvezeti jogot. Mint ahogy leírták, a haszonélvezeti jog erősebb, mint a tulajdonjog, egyedül rendelkezni nem tud az ingatlannal, de benne lakni, bérbeadni (vagyis a hasznait élvezni) igen.


Kötelesrész akkor van, ha nem törvényes öröklés van, tehát pl van végrendelet, ami nem juttat semmit a törvényes örökösnek, és az örökségből kizárás törvényi feltételei nem állnak fenn (csak pár ilyen eset van, pl ha valaki meg akarta ölni az örökhagyót, akkor kitagadható az örökségből). Ilyenkor a törvényes örököst (aki végrendelet hiányában örökölne) megillati a törvényes örökrész fele.


Például a férjnek nincs gyereke, elválik a jelenlegi feleségtől, és összejön egy új csajjal, de nem házasodik vele össze. Meghal a férj, de előtte végrendeletet készít, amiben mindent az új nőre hagy. Na ebben az esetben - ha más törvényes örökös, ami ebben az esetben az após lehetne- nincs, akkor az örökség fele az anyósé lesz mint kötelesrész.

2017. jan. 9. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Ha jól értem az anyuka csak a fiának adja ajándékba a lakást, tehát a fiú az egyetlen tulajdonos, az anya a haszonélvező.

Ha meghal a fiú és még nincs közös gyedrmek, akkor az anyja örökli a lakás tulajdonjogát, mert az ági öröklés szabályait kell alkalmazni. A feleség örököl haszonélvezeti jogot, de az az anyának is van, hamarabb keletkezett, tehát megelőzi sorrendben a feleségét. Ha az anya meghal, akkor örököl utána az örököse (pl. másik gyereke) tulajdonjogot, de a feleség akkor már élhet a haszonélvezeti jogával.

2017. jan. 10. 23:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
62%

72%-os : az új PTK módosítás szerint már a feleség is örökös a leszármazókkal egy sorban (egy "gyermekrész" illeti meg). Így hiába a különvagyon, az csak válás esetén jön számításba. Régebben valóban nem örökölt a feleség, csak haszonélvezeti joga volt.


Felső ági öröklés akkor van, ha nincs leszármazó, és/vagy életközösségben együtt élő feleség a halál időpontjában.


Abban viszont igazad van, hogy az anyós haszonélvezeti joga megelőzi a feleségét, mivel eleve így lett kikötve, és az az anyós haláláig fennáll. Tehát ha a feleség rendelkezni szeretne az ingatlannal, akkor bizony meg kell váltani az anyós haszonélvezeti jogát.

2017. jan. 11. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Én fenntartom,amit írtam. (8-as)
2017. jan. 11. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!