Kezdőoldal » Fogyókúrák » Paleo diéta » Hol találok olyan grafikont,...

Hol találok olyan grafikont, ami a földművelés terjedésével párhuzamos halálozási arányokat, betegségek gyakoribbá válását mutatja?

Figyelt kérdés
Ha jól emlékszem, Szendi az első paleós könyvében beszél arról, hogy mennyire egyértelműen kimutatható az összefüggés a földművelés terjedésével és a népesség megbetegedésével. Nekem nincs meg a könyv, így nem tudom kikeresni, milyen kutatási eredményekre hivatkozik, de nagyon szeretnék birtokolni egy ilyen grafikont -ütőképes lap lenne a paleó mellett. Légyszilégyszi, aki tudja, linkelje be nekem! Nagyon köszönöm!

2013. szept. 14. 23:47
1 2 3
 1/29 anonim ***** válasza:
51%
Először egy időgépet keress, mert máshogy erről nem lehet széleskörű adatokat találni. A földművelés évezredekkel ezelőtt terjedt el, de népcsoportonként eltérő mértékű volt, a vele összefüggésbe hozott betegségek meg kifejezetten modern koriak. Persze a paleó a modern mezőgazdálkodást is okolja, és nem mondom hogy alaptalanul. Csak ebből (és még millió dologból a cikkejeiben) látszik mennyire elfogult Szendi a csodamódszerével kapcsolatban.
2013. szept. 14. 23:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/29 anonim ***** válasza:
67%
Ne higgy ilyen nevetséges marketingbullshiteknek, te komolyan azt hiszed, hogy létezhet akármilyen komolyan vehető forrás, ami az 50-100 éve felfedezett betegségeket 6-8 évezredre visszamenően követi?
2013. szept. 14. 23:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/29 anonim ***** válasza:
41%
Jah, antropológiának nevezik a forrást. És mennyi lustaságot kell leküzdeni hogy az ember előkeressen már kivizsgált eredményeket.. Nekem sincs meg a könyv, de neten is biztos van erről pár szemléletes adat.
2013. szept. 15. 00:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/29 nagyontamas ***** válasza:
34%
Szendi összehasonlításként azokra a törzsekre hivatkozik, akik még napjainkban is élnek és táplálkozási szokásaikban a paleolit ember étkezését folytatják. Kb. 160 ilyen népcsoport él a földön. Körükben ismeretlenek a civilizációs betegségek, vagy alig kimutathatóak. Kontrollként, hogy ez az étkezésen múlik, felhozza azokat akik úgymond "civilizálva" lettek és áttértek a modern étrendre. Ezen csoportoknál fokozottan jelentkeznek a tünetek. Ami a várható élettartamot illeti, gyakran felhozzák ellenérvként, hogy régen az emberek átlag életkora kb. 30 év volt, most meg akár 70-75 év is lehet. Igen, mert a csecsemő halandóság, a pusztító járványok, a ragadozók támadásai nem növelik az átlagéletkort. Aztán csak gondolj bele egy vakbélgyulladásba akkor simán bele lehetett halni. Összefoglalva, senki nem akar visszamenni a kőkorszakba, de ha szeretnéd magad megkímélni az elhízástól, a cukorbetegségtől, a magas vérnyomástól, a ráktól, akkor ne egyél olyat ami árthat neked! Egyébként a kétkedőket leginkább a saját eredményeiddel tudod meggyőzni. A lányom és a vejem azóta kezdett el paleozni, mióta látják, hogy a feleségemmel és velem "csodát" tett az étrend.
2013. szept. 15. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/29 anonim ***** válasza:
48%

Egy kis bibi van itt:

Abból hogy a természetben élő népeknél nem fordulnak elő azok a betegségek amik nálunk, a legkevésbé sem következik hogy azokat a gabona és tejfogyasztás okozza. Persze tudom hogy tetszetős az ötlet, van benne logika, de ettől még nem válik ténnyé. Mert más is okozhatja. Azt is tudom hogy ez nektek nem tetszik.

A második nagyon jól leírta. Az antropológia nem tudhatja hogyan változott az ősemberek közérzete és azt végképp nem hogy mitől.


A gyorskajás, péksüteményes, szendvicses, tésztás, kakaós étrendről áttértek a természetes, fontos tápanyagokat tartalmazó, egészséges paleolitra, elkezdtek mozogni, és meg vagytok róla győződve hogy a jobb közérzetet a gabonák elhagyása okozza. Ez megint a dolgok helytelen logikai összekapcsolása: lehet hogy így van, de az egyik akkor sem bizonyítja a másikat. Lehet hogy rizzsel zabbal árpagyöngyel a természetes étrend ugyanilyen hatású lenne.

Sőt rengeteg embernek ez a tapasztalata.

Ezért beszélek én folyton elfogultságról a paleóval kapcsolatban.

2013. szept. 15. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/29 anonim ***** válasza:
26%
Tudjuk hogyan lehet a legegyszerűbben kezelni a civilizációs betegségeket.. Tudjuk mit okoz a gabonafogyasztás és mire lehet számítani ha a szervezetünk mentesül tőle. Ez már komoly orvosi, egészségügyi és táplálkozástudományi téma. Lehet 'bibiket' keresni benne, de már előttünk megtették, megvizsgálták a kérdést igen képzett és körültekintő emberek. Mi is vizsgálhatjuk persze a témát..
2013. szept. 15. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/29 Julie S ***** válasza:
71%

#5: A te gondolatmenetedben is van egy kis bibi. Méghozzá az, hogy mi, akik áttérünk egy egészségesebb életmódra, néha belefutunk egy kis gluténba, egy kis tejtermékbe... és sokunknál rögtön panaszokat okoz. Sokszor úgy, hogy utólag tudjuk csak visszakeresni, hogy melyik ételbe is kerülhetett ilyesmi, szóval még csak nem is azért lesz tünetünk, mert előre várjuk, hogy majd ez meg ez lesz a bajunk...


Mellesleg eleinte én sem mozogtam a paleo mellett, az csak később jött a képbe. Ahogy az igazán változatos étkezést is csak lassan tudtam kialakítani. A közérzetem mégis pár nap alatt óriásit javult, amint elhagytam a glutént. Ezen én magam is meglepődtem, mert nem számítottam semmilyen változásra.

A rizs és gluténmentes társai pedig azért koptak ki az átállási szakasz után az étrendemből, mert észrevettem, hogy sokkal hamarabb éhes leszek, ha rizst eszek a "rendes" étel mellé, ahelyett hogy mondjuk többet ennék az adott ételből. Akkor meg mi értelme erőltetni, ha nélküle kevesebb gondom van az éhséggel?! Akkor csak amolyan szükségmegoldásnak jó, de nem igazán hatékony táplálék. A tejtermékek meg egyértelműen meglátszanak a bőrömön, szóval nem hinném, hogy érdemes lenne erőltetni őket. Persze, erőltethetném is akár, meg utána költhetnék sok pénzt a bőröm állapotának utólagos javítására. Kérdés, hogy megéri-e...


Szóval ne gondold, hogy a legtöbb paleós elfogult. Inkább sokat kísérletezett és tapasztalt magán. Csak kb azokra lehet rámondani az elfogultságot, akik még friss paleósok, de ezt is inkább embere válogatja.

2013. szept. 15. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/29 anonim ***** válasza:
36%

Mivel a paleo a veganizmus mellett a második vak hit alapú fogyi diéta, így nem gondolom, hogy rátok különösebben lehet érvekkel hatni, de azért megpróbálom én is.


A civilizációval kapcsolatban nem álló törzsek példájánál elmagyaráznátok, hogy miért ők az etalonok, a követendő példák? Kicsit megcserélitek az okot és okozatot és kerestek egy olyan valamit, ami alátámasztja azt, amit hallani akartok. Ugyanezek a törzsek két hónap alatt kipusztulnának a megfázással való találkozás után, mert az evolúciójukból ez (is) kimaradt. Azt hiszitek, hogy az "ősember" az ideális végpont az emberi fejlődésben, amitől azóta csak deviálódunk. Ez nettó hülyeség, az evolúció folyamatos. Máról holnapra is történik, csak épp nagyon kicsiny részletben.


"Természetes" pl. állatok tejét fogyasztani? Nem, de rájöttünk, hogy adaptálódhatunk hozzá, mert több előnyünk származik belőle mint hátrányunk. Az sem "természetes", hogy egy-egy számítógépen pötyögünk egymástól akár több száz kilométerre és látjuk egymás véleményét, mégis ez tesz minket emberré.


Nyilvánvalóan ennek a kiépülő adaptálódásnak a szándékos megakadályozása fog azzal járni, hogy amikor 1-1 véletlen alkalommal mégis jut a testedbe MÉRE...akarom mondani gabona, akkor észre fogod venni. Ahogy az absztinens is becsiccsent és megszédül 1 korsó sörtől, míg a sörivók meg sem érzik.

2013. szept. 15. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/29 Julie S ***** válasza:
67%

Kérdező, nekem megvan a könyv, de szerintem ilyen grafikon nem volt benne. Max szövegesen lehetett benne ilyesmi. Azonban ha kell, a végéről az irodalomjegyzéket szívesen átküldöm, ha van kedved bogarászni. :D De szerintem nem lesz kedved hozzá, mert igen hosszú. :)


Egyébként tényleg antropológia témakörben keresgélj ilyenek után. Viszont ne gondold, hogy ennyivel meg lehet bárkit is győzni bármiről. Aki akarja, az még a nyilvánvalót is képes tagadni. És nemcsak paleo témában...

2013. szept. 15. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/29 anonim ***** válasza:
48%

#7 , Tudom hogy létezik glutén és laktóz érzékenység. Ebből neked egyenesen következik hogy mindenkinek rossz a glutén és a laktóz. Ne haragudj meg rám de csak nem a saját gondolatmenetemben látom a bibit.


Egyébként nekem nem okoz gondot elfogadni a paleót, ha egy ismerősöm paleózik nem fogom lebeszélni. A gondom inkább azzal van hogy a paleó nem tud elfogadni semmi mást, mert a hipotéziseit tényként kezeli.

2013. szept. 15. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!