Kezdőoldal » Fogyókúrák » Paleo diéta » Ezt olvasta valaki?

Ezt olvasta valaki?

Figyelt kérdés
[link]

2013. okt. 29. 16:47
1 2 3
 1/29 anonim ***** válasza:

Igen, és nem volt újdonság.

Mi a kérdés?

2013. okt. 29. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/29 Julie S ***** válasza:
45%
Olvastam és no comment. A szerzőnek nincsenek komoly ismeretei a paleolit étrendről, így írt egy tök felesleges cikket tele csúsztatásokkal, félremagyarázással, összemosással. És sajnos az átlagembernek ebből kb a cím marad meg és mellé a saját, téves előítéletei.
2013. okt. 29. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/29 anonim ***** válasza:
54%

Kedves másodiknak üzenném azért, hogy talán mégsem ártana végigolvasnia, hiszen a cikk végén ez áll: "A szerző egyetemi tanár, a Szegedi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Kara Orvosi Biológiai Intézetének intézetvezető igazgatója"

Tehát nem egy senkiről van szó aki a s*ggéből szedte elő az infókat. Bár neked nyilván fogalmad sincsen róla, hogy mi munka van abban, hogy valaki elérje ezt a címet. Többek közt rengeteg kutató munka és a fizetése nagy részét is azért kapja, mert többek közt alátámasztva publikál ilyen és ehhez hasonló cikkeket (nem a lejárató részére, hanem a kutatási eredményekre gondolok).

2013. okt. 29. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/29 anonim ***** válasza:
Végigmennénk pontról pontra a csúsztatásokon, tévedéseken? Csak hogy ne ez maradjon meg az átlagemberben, ha már nehezményezted.
2013. okt. 29. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/29 Julie S ***** válasza:
45%

A teljesség igénye nélkül (mert 1 hónapos baba mellett jobb dolgom is van):


"Együnk hát paleolit kaját: húst hússal, mézet, gyümölcsöt és zöldséget, de kerüljük a gyilkos tejet és a keményítőtartalmú ételeket (gabonafélék, krumpli)."

A paleo nem feltétlenül jelent húst hússal evést (persze, lehet így is, de csak _lehet_). A méz nem alap a paleóban, sőt! Akkor mit keres ebben a gyors jelemzésben?! Máris félrement a paleo jellemzése.


"nem tudjuk pontosan, mit evett a felegyenesedett ember (Homo erectus) és a többi kőkorszaki szaki"

Én továbbra is úgy tudom, hogy a paleo nem az ősember étrendjét veszi alapul, hanem csupán lényegében arra hasonlít a legjobban.


"Mindkét bűnös élelmiszercsoporthoz történt ugyanis genetikai szintű adaptáció."

Történt, de ez az eddigi adaptáció még édeskevés. Végül is lehetünk kitartóak és hagyhatjuk a természetet dolgozni... adaptálódhatunk még jobban sok betegség kíséretében, hogy végül azok maradjanak közülünk, akik bírják a strapát. Vagy nem ez lesz a vége és rosszabbul sül el a dolog. Szóval ez a fenti mondat még semmit sem jelent.


A tejnél a tejfehérjék okozta problémákról megint csak nem esik szó. Az meg, hogy a feltételes módot kezdi ki, nevetséges. Tessék vizsgálni a dolgot, nem csak élből elvetni, mert feltételes módban van.


A gabonás résznél miért nem esik szó a gluténról?! Hiszen ez a fő bűnös náluk...


"Tűz"

WTF? A paleo szerint is része az evolúciónknak!


"Őseink átlagosan a kora harmincas éveikben haltak meg különféle okok miatt."

Ugye a szokásos félremagyarázás. Átlagban persze, hogy alacsony életkor jön ki (csecsemőhalálozás, stb). Mellesleg ne felejtsük el, hogy manapság egészségügyi ellátás van. És hány évesen kezdenek az emberek manapság mindennapos gyógyszerszedésbe? És hány évet élnének nélkülük? Vajon milyen átlagéletkor jönne ki manapság ezek nélkül?


A koleszterinnél megint WTF. A róla írtak nem ütköznek a paleós elvekkel.


Többre most nincs időm, de lenne még mit felsorolni. Remélem, majd más megteszi helyettem.


Kedves harmadiknak üzenem, hogy lesz*rom a tekintélyelvűségét. :D Egy elért cím nem feltétlenül jelent haladó szellemet. Sem olyan tudást, ami előtt fejet kéne hajtani. A cikk alapján pedig a kedves szerzőről lerí, hogy nem nézett rendesen utána a paleónak. Akármekkora tudással is rendelkezik, mégsem veszi a fáradságot, hogy alapos és körültekintő legyen. Mellesleg én is járok egyetemre, tanulok becsülettel és részben kutatni készülök én is. Szóval ne aggódj, képben vagyok azért.

2013. okt. 29. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/29 anonim válasza:
32%

"A cikk alapján pedig a kedves szerzőről lerí, hogy nem nézett rendesen utána a paleónak. Akármekkora tudással is rendelkezik, mégsem veszi a fáradságot, hogy alapos és körültekintő legyen. "

Szerintem az ervelesed un. "szalmabab" erveles.

"Angolul „straw man”, magyarul szalmabáb érvelésnek nevezzük, amikor nem a másik fél álláspontját cáfoljuk meg, hanem annak egy szándékosan elbutított, eltorzított változatát, amit sokkal nehezebb megvédeni. Eközben persze azt a látszatot próbáljuk kelteni, hogy az eredeti érvet cáfoltuk meg. "


A legfobb kritika a cikkben a paleo ellen, hogy

-nem tudni mit evett a paleolit ember - tehat hasonlo dietat se tudsz eloszedni, mert nincs ismeret arrol amit evet

-a paleo szerint genetikailag az ember nem alkalmazkodott a tejhez es a gabonakhoz pl. - Ez egyertelmuen cafolt. (Nem arrol van szo, hogy a tej egeszseges e vagy sem, hanem arrol, hogy alkalmazkodott az ember az emesztesehez vagy sem.)

-A paleo alapja a huseves, csurheted ezt, hogy a mezet minek irta bele, de attol meg a huseves az alap a paleoban. A voroshusok okozta problemak pedig szinten evidencia.


Az alapok nem allnak meg, a szerzo rendesen utana nezett.


Azon meg, hogy mennyi a tejallergias, glutenallergias es erre valoban a paleo a megoldas azon el lehet vitazni.. De a paleo magyarazat attol meg altudomanyos.

2013. okt. 29. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/29 Julie S ***** válasza:
46%
#6: Te sem vagy tisztaban a paleo lenyegevel, hiaba "kezded ki" az ervelesem. Ugy konnyu barmit "cafolni", hogy sajat magunk talaljuk ki a cafolando dolgot. Mert a cikkben is ez a helyzet es nalad is. Igy ertelmetlen "vitazni".
2013. okt. 30. 02:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/29 anonim ***** válasza:
48%

Én olvastam. Nesze semmi fogd meg jól.


Nos induljunk ki máshonnan.

Lényegtelen mit tudunk, mit nem az ősember kajájáról pl., főleg, mert a paleo kényege baromira nem ez.


Induljunk ki onnan, hogy én beteg voltam a hagyományos "egészséges" életmóddal...elkezdtem paleozni és már nem vagyok beteg. Nem 1 dolog szűnt meg, hanem nagyon sok.


És nem vagyok ezzel egyedül. Több száz, de akár ezer emberről van szó, akiknek ilyen-olyan bajaik megszűntek.

Mit kell ezzel vitázni?


Nem örültök neki, hogy meggyógyultunk?


Ez egy elhanyagolandó tény?


Ez senkit nem érdekel?

2013. okt. 30. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/29 anonim ***** válasza:
23%

Még annyit, hogy a cikk írójának tanácsa, amitől sírhatnékom van:


„Ma az egészségünk érdekében annyit tehetünk, hogy változatosan és mértékkel étkezünk, nem idegeskedünk túl sokat, eleget alszunk, a testünket sporttal, az elménket pedig értelmes feladatokkal tréningezzük.”


Drukkolok neki, hogy

1. ne legyen beteg ilyen hozzállás mellett - ergo "csak ennyi legyen elég az egészséghez"


2. ha esetleg mégis beteg lesz, drukkolok, hogy ez a fajta "egészséges" életmód majd gyógyítsa meg a betegségéből.


Sajnos már most mondom, hogy NEM FOG TŐLE MEGGYÓGYULNI.

Saját tapasztalat. A "Mértékletessék és arany körépút sehova nem vezet", ezt majd mindenki akkor fogja megtapasztalni, mikor szeretne nagyon meggyógyulni. Míg egészséges, addig ez nem téma, miért is lenne...mindenhatónak és sérthetetlennek érzi magát az ember. Vele betegség nem történhet meg, de csak nézz körbe az ismerőseiden 30-40 felett...egészségesek? Te hány éves vagy?


Szóval lehet itt rugózni, hogy tudományos-nem tudományos...a lényeg azon van, hogy emberek gyógyulnak meg tőle.


Hány olyan diétát tudtok mondani, mitől emberek betegségekből meggyógyulnak? Az "együnk mértékletes mindenből" diéta?


Szerintem szomorú, hogy egy ilyen intézményben egy olyan ember a főfő, aki szerint gyakorlatilag az ember semmit sem tehet magáért...hogy mindenkit passzív zsákkán nevelnek, hogy csak a doktor gyógyíthat meg, neked semmi felelősséged nincs ebben. Mert ez nem igaz, nem az orvos gyógyít, hanem te magad...az egészsége mindenkinek a saját felelőssége. De persze az embereknek is sokszor kényelmesebb tablettát kapkodni, mint normálisan enni és főzni magára.


A másik dolog, ami szomorú, hogy nem értem miért ölnek emberek ennyi energiát a paleo ellenességbe, menjenk el inkább futni, jobban járna mindenki :-D. Vagy főzzenek valami jót.


Fordítság hasznos dologra az energiájukat.

2013. okt. 30. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/29 anonim ***** válasza:
100%

De, én örülök neki. Tényleg!

Nekem nem is ellenségem a paleo, azt gondolom, hogy sokkal értelmesebb életmód, mint amit az emberek 80% űz.

Ami viszont engem elriaszt tőle, az a "hívőinek" a fanatizmusa. Nem rád gondoltam, mert te kifejezetten mérsékelt hangnemet használsz, és saját tapasztalattal példálózol. Nyilván nagyon sok palelit életmódot folytató ember szintén ilyen. De előtérbe mindig a hangos fanatikusok kerülnek, akik szerint mindenki és tutira beteg lesz, aki tejet iszik és glutént, keményítőt eszik. Ha még nem beteg, akkor majd az lesz. Legkésőbb 99 évesen egészen biztosan! És mindenki hülye, ostoba, maradi, aki nem ért velük egyet.

Szerintem az emberi szervezet is egyénenként más. Ahogy neked jótékony hatású a paleo, úgy simán lehet, hogy másnak egyáltalán nem káros a nem-paleolit táplálkozás. És itt most nem a fehér lisztet cukorral mértéktelenül életmódról beszélek, hanem a "sima" egészséges életmódról. (Bár ugye mindenkinek van legalább egy felmenője, aki cukros, lisztes dolgokat evett, zsírral és vörös hússal, dohányzott, ivott és nem mozgott, mégis 114 évesen halt meg álmában). Nem mindenkinek reagál egyformán a szervezete, és ezt a pro és a kontra oldal is mindig elfelejti, és mindenki csak a saját életmódját tartja az Egyedüli Helyes Életmódnak. Semmi bajom azzal, ha ti paleoztok, csak ne érezzem azt, hogy mindenki más, aki nem, az önsorsrontó, önmagát megbetegíteni akaró tudatlan lény.

2013. okt. 30. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!