Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » Meglehet elozni a fogyszabalyz...

Meglehet elozni a fogyszabalyzast es a rossz fogakat?

Figyelt kérdés
Rengeteg problemam van felnottkent a fogaimmal, gyerekkent ezzel nem foglalkoztak a szuleim. 4 honapos kislanyom van, cumizik de ragokaja van. Most kezdodik a fogzas. Aggodok mi lesz majd vele.
2019. okt. 14. 11:39
 1/5 anonim ***** válasza:
75%
Féken tartani lehet ugyan, de az a tapasztalat, hogy ha valaki hajlamos rá, akkor semmi sem fog segíteni elkerülni.
2019. okt. 14. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
54%
Mondjuk se a cumi, se az ujjszopás nem segít. Csak pr a fogszabályzós cumi
2019. okt. 14. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
36%

Első! Ez nem tapasztalat, hanem hiedelem. Félreértés. Vagy simán csak a szokásos "Mindenki tehet róla, csak én nem" mentalitás.

Fogszabályozás: a közhiedelemmel ellentétben a fogszabályzós esetek döntő többsége nem örökölt, hanem szerzett probléma. Friss kutatások bizonyítják, hogy a mai gyerekek 75 %-a (!) fejleszt saját magának anomáliát. Ezek között említhető a cumisüvegből táplálás, az ujjszopás, a cumi, de a korán elszuvasodott tejfogak úgyszintén. Igen, egy átlag alsó tagozatos osztály több, mint kétharmada sokszor fogszabályzós eset, és nagyon kevesen vannak közülük, akiknek ténylegesen öröklött lehet.


Szuvasodás: a hajlam csak azt határozza meg, hogy megfelelő környezet, baktériumflóra és táplálkozás jelenlétében arra hajlamos egyénnél előbb ki fog alakulni, mint annál, aki nem hajlamos rá.

Tipikus hibák, amiket elkövetnek a szülők:

1. a gyerek folyton nasizik, nincs kialakítva egy pontos menetrend az étkezés során. Itt emeljük ki, hogy nasizás a Kubu is! Nem baj, ha megiszik egy Kubut vagy almalevet egy nap, de azt ne szívogassa órákon keresztül, hanem fogyassza el az egyik étkezéssel egy időben. Más különben a szája folyamatosan ázik a cukros, savas lötyiben és pillanatok alatt elszuvasodnak a fogai. Cukros savas lötyinek pedig nem csak a kóla számít, hanem az almalé ugyanúgy, akkor is, ha 100 %-os, otthoni.

2. Azt hiszik, hogy egy 4 éves gyerek tud egyedül fogat mosni. Nem tud. Nincs olyan finommotorikája, ami az önálló fogmosáshoz szükséges. Amit egy ennyi idős gyerek csinál, az maszatolás. Lehet fölfogja, hogy a tisztálkodás része, de nem képes rá. Ahogy mondjuk a fenekét sem tudja még kitörölni. Képes akkor lesz, amikor már gyöngybetűkkel tud írni. Vagyis 7-8 éves korban legkorábban, de segítségre és felügyeletre még ezután is szüksége van.

3. A tejfogak elhanyagolása. "Úgy is kiesik" címszóval a szülők döntő többsége konrkrétan tojik bele, hogy mi van a gyerek szájában. A gond az, hogy egy elszuvasodott tejfog éppen ugyanolyan panaszokat és gondokat tud okozni, mint egy elszuvasodott maradófog (akinek fájt a foga, az értheti miről beszélek), csak ehhez hozzájön az, hogy egy 4 éves gyereknek nem fúrod ki olyan könnyen a fogát, mint egy felnőtt emberét, egy 4 éves nem fog tudni úgy kooperálni, ha a csillagokat leígéri az ember az égből, inclusive egy elhanyagolt tejfog befertőzi a maradót, ha szét van szuvasodva, már torlódnak a fogak és már jó eséllyel fogszabályozás lesz belőle, és akkor még nem említettem, ha esetleg idő előtt kell eltávolítani vmelyiket.


Jó, hogy benned fölmerültek ezek a gondok, az emberek nagy részének eszébe nem jut, maximum ha már napot óta nem alszanak, annyira visít szegény ártatlan gyermek a fájdalomtól, aztán csodálkozik rá aranyos anyuka, hogy nincs a gyereknek egy ép foga sem. Ilyenkor persze jönnek a szokásos sztorik, hogy "csak vizet iszik", aztán "mondtam neki, hogy ne egyen annyi édességet" és végül "a nagymama adja neki a sütit". Ez megint a mindenki hibás, legfőképp persze a 4 éves gyerek, de a felnőtt ember, akinek gondoskodnia kéne róla és aki felelős a gyermek egészségéért, na ő aztán semmiről nem tehet.


Ez sajnos az általános hozzáállás.

Amit te tehetsz: semmiképpen se aludjon el a gyerek úgy, hogy valami cukros van a szájában onnantól kezdve, hogy foga van. Az anyatej is idetartozik! Minden, ami nem víz! Ha már rendszeres érkezésre van szoktatva, a köztes időben csak vizet igyon, más ne! Este ne feküdjön le úgy, hogy ne mostátok volna meg a fogát. Ha mégis fogyaszt utána valamit vízen kívül, akkor újra meg kell mosni, vagy ne csináljatok belőle rendszert (nem egy egyszeri csalástól szuvasodnak el fogak). Cumiról, ujjszopásról mielőbbi leszoktatás. Fogorvoshoz vihetitek már 2 éves kortól is, az is jó, ha mondjuk te viszed magaddal a kezelésedre, lássa, hogy ez rutin, hogy ez természetes és te is mutasd meg neki, hogy itt semmi nem történik. Tipikus hiba ilyenkor, amikor a szülő nem képes felülkerekedni a saját félelmein és mikor mondjuk a saját gyereke felé közelednek fúróval, maga a szülő az, aki elfordul és hangosan megjegyzi, hogy látni sem bírja. Ami nyilván borzalmas hiba, hiszen mit gondoljon a gyerek, hogyha az az ember, akinek a világon a legjobban bízik is megijed, akkor ő ne ijedjen meg?


Ennyi jutott most eszembe, még átgondolom, hogy van-e még bármi, ami fontos lehet, de egyelőre ezek a leginkább említésre méltók.

2019. okt. 14. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
54%
Sosem cumiztam, de még az ujjamat sem szoptam. Mégis kamaszként fogszabályzo kellett. Szóval szerintem nem ezen múlik.
2019. okt. 14. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

4-es! A kérdésre nem úgy válaszolunk, hogy “szerintem”, mert ezzel félrevezetheted a kérdezőt. A válaszomban érthetően és világosan leírtam, hogy vannnak szerzett és öröklött anonáliák. És de, a cumizás és az ujjszopás nagyon jó eséllyel vezet fogszabályozáshoz, vannak kivételek is, de az esély igen nagy, illetve vannak öröklött anomáliák is.

De ha szerinted így, szerintem meg itt vannak olyan emberek, akik szánt szándékkal, gonoszságból szeretnek félrevezetni másokat.

2019. okt. 14. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!