Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » Szerintetek egy 1-1,5 éves...

Szerintetek egy 1-1,5 éves baba viselkedését hány % genetika és hány % nevelés formálja?

Figyelt kérdés
2010. júl. 29. 17:01
1 2 3
 11/25 anonim ***** válasza:
100%

Sokat, rengeteget számít a nevelés.


Keress rá arra, hogy hospitalizáció. Idézek egy kicsit:

Az első klasszikus munka a csecsemőkori tárgyvesztésről 1945-ben született meg René Spitz által. 91 csecsemőt figyelt meg 3 hónapos kórtól, akik a szülőktől elszakítva éltek egy egészségügyileg kifogástalan csecsemőotthonban (lelencházban), ahol bár a fizikai szükségleteket maradéktalanul megkapták a babák, de érzelmi sivárságban szenvedtek. Egy gondozó nőre 10 gyermek volt bízva, akikkel csak annyi ideig foglalkozott, míg megetette, tisztába rakta, vagy megfürdette őket.


Ezek a kicsik mire elérték a 8-9 hónapos életkort, Spitz leírása szerint csak feküdtek vagy ültek kifejezéstelen, dermedt arccal, nem fogva fel a körülöttük levő történéseket. Ezekkel a gyerekekkel egyre nehezebb, majd lehetetlen volt kapcsolatot létesíteni. Ezt a jelenséget hospitalizációnak nevezte el.


Ezt a 91 csecsemőt anyja 3 hónapos koráig nevelt és szoptatott, majd utána választották el őket. Az anya elment, a gyermek pedig maradt a lelencházban.


A leválasztás után az addig jól fejlődő gyermek fejlődése rendellenessé vált. Megjelentek a hospitalizáció jellegzetes tünetei, többek között a tompaság és a közöny. Az első két életév halálozási arányszáma jelentősen megemelkedett. Egy másik menhelyen, ahol az édesanya a gyermeke mellett lehetett, 4 éves korig nem történt haláleset.


Az életben maradottak fejlődése kórosan meglasúbodott, fejlődési mutatójuk 2 évesen pusztán 45% volt, vagyis a fejlettségük egy egy éves gyermekének felelt meg.


21 a gyerekeknek az életét 4 éves koráig kísérte figyelemmel, az eredménye elkeserítő volt:


Egyetlenegy volt, aki életkorának megfelelően beszélt, 6 gyermek egyáltalán nem beszélt, 13 pedig 2-5 szót használt. A kicsiknek több, mint a fele nem tudott önállóan kanállal enni, egy gyerek tudott maga öltözni, öten járni sem tanultak meg.(...)



Ennyit arról, hogy mennyiben genetika, és mennyiben nevelés. A személyisége 100%-ban öröklött, de a viselkedése nem, ott nagyobb szerepet kap a szocializáció.

2010. júl. 29. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/25 anonim ***** válasza:
100%
Ez mind igaz, csak éppen a megfosztásról szól.
2010. júl. 29. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/25 anonim ***** válasza:
95%

Rengeteget számít a nevelés. Több akaratos erőszakos babát/gyereket ismerek, egyiknek erős a szülői háttér (jó nevelés), másiknak gyenge (rossz nevelés). Hiába van egy akaratos erőszakos "rossz" természetű gyerek, sokat számít, hogy milyenek a szülei. Ilyen gyerekkel erősebb kézzel kell bánni, szigorúbbnak kell lenni vele.

Úgyhogy én azt mondom, 30% genetika 70% nevelés.

2010. júl. 29. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/25 anonim ***** válasza:
67%

egy egy éves baba viselkedését szerintem 100%-ban a genetika befolyásolja, hiszen mit neveltél volna eddig rajta? Mit csinál egy egy éves egyedül? Akárhogy gondolkodm a semmihez jutok, a legtöbb baba ebben a korban indul el, még pelusos, anyja eteti, itatja, fürdeti, viszi a játszótérre, ahol max pakolgat.

Most kell elkezdeni tanítani, nevelni.

2010. júl. 29. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/25 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem pedig lehet már kezdeni a nevelést 1 éves kor előtt is. Nagyon sok mindent megértenek már előtte is a babák. Az én kislányom pl. 1 éves korára tudta azt, hogy nem szabad ütögetni a virágtartót, mert rengetegszer elmondtam neki. Most is próbálkozik 16 hónaposan, odamegy hozzá, megfogja, és mondja hogy "ne-ne". Ez csak egy példa, sok mindent megengedek neki, de ami veszélyes rá, azt következetesen tiltom.
2010. júl. 29. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/25 A kérdező kommentje:

1-1,5 éves babáknál szerintem is még magasabb a genetika aránya. Úgy 70-80%-ra értem a fiamnál. Sok mindent még nem ért meg a 14 hós buksijával. Bár mondja, hogy tettyék,ha ad valamit és megijed, ha rászólok erőteljesebben, hogy nem szabad, mert süt a sütő. De nem azért nem csinálja, mert érti, hogy az megégeti, hanem mert megijed.

Ő alapvetően Mintababa, csak akkor sír, ha konkrét hiányérzete vagy baja van: szomjas, éhes, pukizni kell, fáj valamije. Hiszti ritkán, rövid ideig. Ezt kezelem figyelmenkívül-hagyással, és figyelemeltereléssel. Soha sem aggresszív más babákkal. Ha valamivel játszik, nem adja oda a másiknak, de ha nem érdekli annyira átnyújtja és mondja tettyék. Evésnél szól, hogy "nyemnyem"--nem kér többet. Ekkor nem adok neki többet, kiveszem a székéből.


Kíváncsi lennék, de nagyon, hogy ez mindig így fog maradni, vagy azért a környezet is beleszól a nevelésbe, és az oviba, suliba majd mennyi rosszat tanul!?!?!?

2010. júl. 30. 12:20
 17/25 anonim ***** válasza:

Nemrég olvastam, hogy egyfajta leegyszerűsített jelbeszédet hamarabb megértenek, mint konkrét szavakat, pl. ha éhes vagy szomjas, akkor hüvelykujj szájhoz emelése, ilyesmik.

Talpraesett ötlet, nem tudom, mennyire válik be, de adhat egy biztonságérzetet, hogy biztosan tudod, miről beszél, és ő is tudja, hogy megérted amit akar:)

2010. júl. 30. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/25 A kérdező kommentje:

Igen, köszönöm a felhívást, nézegettem ezt a jelbeszédet, de nincs rá szükség, mert már egyértelműen jelez, mikor mit akar. Mammog, ha éhes, cuppog, ha szomjas (itt még két esélyes: vagy szopizni akar, vagy vízre vágyik), húzgálja a pelust, ha teli, mutogat az ablak felé, ha ki akar menni a levegőre játszani, vrümmög, ha motorozni akar, egy helyben tipitopizik, ha a pocsolyában szeretne gumicsizmában togyogni. Szóval értjük egymás nyelvét.


A kérdés számomra az, hogy ez a kellemes személyisége a nevelésnek tudható be, vagy genetikai adottság?? Egyáltalán 1-1,5 éves gyereknél beszélhetünk-e nevelésről?

2010. júl. 30. 23:51
 19/25 anonim ***** válasza:

szerintem egyik sem. Még nem a nevelés de nemcsak genetika.

Én úgy gondolom, hogy a sok törödés és odafigyelés, mert enélkül biztosan nem lennéntek ennyire egy hullámhosszon. Én úgy gondolom ez az ősbizalomnak köszönhető, amit érez irántad. Tudja ha azt mondod, süt a sütő akkor tényleg meleg és ha azt kéred adja oda, nyugodtan odaadhatja, mert nem tűnik el a játék stb.És könnyebb lesz nevelned.

Ja és az ovi, alaposan gondold meg mit választasz, mert egy jó ovi, ovis társak, ovónők csak erősítik ezt a jellemvonást. Az én kisfiam ovijában nincs csúnyabeszéd, nincs agresszivitás- teljesen el vagyok hűlve mikor arról panaszkodnak anyukák, hogy a kisfia eltanulta az oviban a káromkodást, lökdösödést. Úgyhogy egy jó ovi biztos nem fogja elrontani.

2010. júl. 31. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/25 anonim ***** válasza:
34%

Ilyen pici korban még a genetika a döntő, ha nagyobb a gyerek akkor viszont már a nevelés a döntő!

Én hiszek a nevelés csodájában.

Az ismerőseim örökbe fogadtak egy 4 éves gyereket, cigány származású, nagyon eleven,(ha úgy tetszik rossz)nagyon nehezen kezelhető kisgyerek volt, de ők türelmesen és szépen nevelték és az iskolában már szorgalmasan tanult, soha nem volt vele gond. Megfelelően nevelték és nagyon szerették, most első éves a Jogon!Nem hiszem, hogy a géneknek köszönhetően lett ilyen ember és nincs szándékomban senkit megbántani, nem általánosságban beszélek hanem 1 konkrét emberről, családról!

2010. aug. 6. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!