Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » Mikor lesz egyértelmű ha egy...

Mikor lesz egyértelmű ha egy baba balkezes?

Figyelt kérdés

Sok a balkezes nálunk. Férjem (az ő nagypapája is az volt), anyukám és öcsém. A kisfiam is szerintem inkább a bal kezét használja. Szopja mind a két ujját, de inkább a balt. A jobbat, ha a ballal mást csinál, vagy pl ha jobbra fordítja a fejet ezért az kényelmesebb.

Érdekes, mert matatni inkább jobb kézzel szokott (pl mikor az okosoramat nyomogatja) de tárgyakat ballal fog meg. Pl ballal dobol. De a kanalat is bal kézzel teszi a szájába. 7 hónapos.

Igyekszem minden tárgyat úgy adni neki, hogy nem evidensen valamelyik kezébe, hanem a mellkasa elé tartom középre és varom, hogy azzal fogja meg, amelyikkel akarja. Ez így jó? Vagy tökmindegy, nem lehet őket összezavarni?

Azt észrevettem múltkor, hogy az osszezavarta, hogy az apja bal kézzel etette, mert automatikusan kicsit arra fordult ahonnan tőlem szokta kapni, de ez ugye nem arról szól, hogy ő milyen kezes, csak a megszokás 😀


2020. szept. 18. 17:55
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
90%
Egy ideig minden baba váltogatja a kezét, kb két éves korra kialakul, melyik a domináns. Ha nem erölteted eröszakosan a jobbkezességre, akkor el tudja dönteni, melyik kezét használja jobban.
2020. szept. 18. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
78%

Most még korai, sőt, problémára is utalhatna, ha ilyen korán dominancia látszódna (izomtónus gond, idegrendszeri tünet...).

Legkorábban 1,5 évesen látszódhat és legkésőbb iskolára kell kialakulnia a kezességnek.

Jól csinálod, ha középről kinálod.

2020. szept. 18. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%

6 eves korra lesz kb stabil

Bar en anno jobb kezes lettem addigra majd 3ikba valtottam balra mert az kenyelmes volt.

Most igazabol ketkezes vagyok.

Sot egyszerre a ket kezemmel tudok tukorirni is 😁

2020. szept. 18. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
100%

A férjem családjában is mindenki balkezes.

Lányunk 22 hónapos, most kezdi igazából jobban használni a bal kezét (azzal fogja a kanalat, azzal rajzol, stb).

Mostanáig ő is mindkét kezét használta. Mondjuk mi soha nem "tréningeztettük", hogy melyik kezét használja. Oda és úgy nyúlt a tárgyakért, ahogy éppen jött.

2020. szept. 18. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
77%

Lányom is már 7 hónaposan a bal kezével dobolt, bal kézzel firkált, később balba fogta a kanalat. Már 2 éves elmúlt, egyértelműen a bal keze a domináns.

Egyszer hallottam egy olyan trükköt, hogy csőbe, kulcslyukba bármibe (én pl. Wc papír gurigával csináltam) bele kell nézni, nem adod a kezébe, nyúljon érte, de ne mondj semmit csak annyit hogy nézzen bele. Amelyik szeméhez teszi azt a kezét használja. Minden családtagommal megcsináltam a "tesztet" a jobbkezesek mind jobb szemmel néztek bele, a sógorom aki egyedül balkezes, ő a bal szeméhez tette. A lányom is bal szemmel nézett a gurigába.

2020. szept. 18. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
A lányom is balkezes, 5 éves koráig kétkezes volt, de mindig a bal dominált inkább. :) Nálunk Ő az egyetlen balkezes a családban, imádja, hogy az. :)
2020. szept. 18. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
56%

Hát ez a csőbe nézés szerintem hülyeség. Én pl ballal nézek és jobb kezes vagyok. Sőt úgy tartom a seprűt is mint a bal kezesek. Pedig mégcsak két kezes sem vagyok.

Kérdező nem tudod elrontani. Bal kezes unokaöcsémet tukmálhatod a jobb kezébe adott dolgokkal, átcseréli. Pedig csak óvodás. Ezt max erőszakosan lehet átnevelni, azért mert a jobb kezébe adsz valamit nem zavarod össze. Csak lazán észreveszed ha kialakul már a dominancia.

2020. szept. 18. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm. Azért kérdeztem, mert a férjem és anyukám is jobb kézzel ír, mert az iskolában átszoktatták őket, hogy en a “csúnya” kezüket használják. Illetve anyukám eleve szégyellte, hogy másikat használ, mint a többiek, mondjuk hülyeség mert mindent mást bal kézzel csinálnak. Ezt mindenképp szeretném elkerülni. Szóval semmiképp sem szeretném, ha szégyellné, ha esetleg bal kezes lesz. Teljesen mindegy. Legyen neki természetes, akármelyik is.
2020. szept. 18. 21:56
 9/12 anonim ***** válasza:
56%

Lányomnál nagyon aktívan figyeltem, mert a férjeméknél mondenki balkezes szintén. Ráadásul rájuk ütött jobban.


Módszeresen semlegesen adtam a tárgyakat szintén.

Sokat foglalkozott vele a férjem is balkézzel.


De már 8 hónaposan is egyértelműen jobb kezes volt..

Nincs izomtónus problémája pedig...

2020. szept. 18. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
100%

"Egyszer hallottam egy olyan trükköt, hogy csőbe, kulcslyukba bármibe... "


Ezzel csak a szemdominanciát állapítod meg, mert olyan is van 🙈 Nem a kezességet.

Van láb-, és füldominancia is.

Ideális esetben valóban egy oldalra esik. Jobb kezesnek jobb lába erősebb, jobb füléhez tartja a telefont, jobb szemével kukucskál, bal kezesnél fordítva.

De ez nem evidencia.

Létezik keresztdominancia, ami azért kellemetlen mert az írástanulásba bezavar.

Lányom balkezes, jobb lábas, jobb szemes, jobb füles és diszlexiás.

2020. szept. 19. 05:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!