Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » Hogy reagálnátok le az ilyen...

Hogy reagálnátok le az ilyen helyzeteket?

Figyelt kérdés

3 hónapos a kisfiam. Alapvetően már jól elvan a nagyszüleivel, ha náluk vagyunk, de nyilván van olyan, hogy csak anya kell, és a többiekre csak úgy nyitott olyankor, ha az én ölemből szemlélődik.

Mindkét nagyszülőpárnál az érzelmi elfojtás volt a családi minta, még mi magunk is dolgozunk a problémán a férjemmel, de a gyerekemnél soha nem akarom azt, hogy ne fejezhesse ki, amit érez.

Tehát ha sír valamiért, akkor nem "jaj, nem szabad sírni"-vel akarom lerendezni, hanem elismerni a problémáját, és megvigasztalni.

Tartok tőle, később, amikor már nagyobbacska gyerekként is lesz ilyen "csak anya/apa kell" pillanata a nagyszülőknél vagy bármi olyan, akkor próbálnák azokat az érzelmi elfojtási módszereket nyomatni, amivel minket is neveltek. Főleg a "fiúknak nem szabad sírni" féle mantrákat nem akarom soha hallani. Látom is rajtuk, ha elsírja magát a kisfiam (ami egyébként nem gyakori, mert nyugodt baba), máris nem tudnak mit kezdeni ezzel, hiába vannak oda érte.

Ha voltatok hasonló helyzetben, hogyan kezeltétek? Ott a gyereketek füle hallatára javítottátok ki az öregeket, mit mondtatok nekik vagy a gyereketeknek?



#baba #nagyszülő #érzelmi elfojtás
2023. máj. 25. 11:26
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
21%
Azért az se jó megoldás, hogy mindenért bőg. Én gyakorlatias vagyok, de mégsem kegyetlen. Ha pl. kicsit beüti a fejét, és sír, akkor megpuszilom, megsimogatom, és egy egyszerű mondattal lerendezem. Később esetleg megkérdezem fáj-e még. Ha azt látja, hogy én is kétségbeesek, annál jobban fog sírni és túlreagálni.
2023. máj. 25. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:

"Azért az se jó megoldás, hogy mindenért bőg"


Amikor azt írom, azt szeretném, hogy megélje az érzéseit, nem azt értem alatta, hogy azt akarom, hogy minden semmiségen hisztérikus rohamot kapjon. Mint írtam, nyugodt baba, részben azért is mert én is nyugodt természetű vagyok. Most én olyan esetekre gondolok, hogy például elesik, megüti a térdét, akkor nem azt mondom neki, hogy jaj katonadolog, nem szabad sírni, de nem is kapok szívrohamot és jajveszékelek mellette.

2023. máj. 25. 11:44
 3/12 anonim ***** válasza:
75%
Nálunk már csecsemő korban kezdte az anyósom ezt, amikor még a baba nyilván semmit nem értett ebből az egészből, úgyhogy én olyankor a gyerek előtt, helyben megmondtam, hogy mi ezt és ezt szeretnénk, úgyhogy légyszi ne mondja ezt a gyereknek. Nálunk az "okos baba vagy, ha mindent úgy csinálsz, ahogy a mama mondja" ment, gyorsan le is szoktattam. Engem még próbál meggyőzni, hogy neki van igaza, de a gyerekemet legalább ne cseszteti a hülyeségeivel. Nekem az a tapasztalatom, hogy bármi nézet különbség van, jobb minél előbb rögzíteni a szabályokat, mert hajlamosak a rokonok késztetést érezni, hogy egyre több dologban mondják meg, hogy szerintük hogy jó. Előbb utóbb úgyis belekényszerülsz, hogy konfrontálódj, akkor már jó az elején túlesni rajta, és hátha komolyabban vesznek, ha az elejétől kezdve magabiztos és határozott vagy.
2023. máj. 25. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
81%

3 hónapos gyereknek tökmindegy, mit mondanak: ha olyanja van sírni fog. Ebben gondolom egyetértünk.

Később meg: két ember gyereknevelési elvei között mindig van eltérés. A szüleitek nem gonoszak, csak ezt másképp gondolják. Ettől még rengeteg szeretetet tudnak adni az unokáiknak - feltéve, ha engeded náluk lenni. Ha nem laktok velük együtt, akkor alapvetően úgyis a ti szokásaitokat veszik át, mert veletek aránytalanul többet vannak. Tehát attól ne tarts, hogy emiatt szorongóak lennének.

Ha a nagyszülők nagyon drasztikusan nyomnák a magukét, akkor a gyerekek (kb. 4-5 éves kortól) úgysem éreznék ott jól magukat, és nem akarnának majd nélkületek hosszabb ideig ott lenni. Ha meg a szüleitek csak kicsit másképp látják a dolgokat, attól meg nem lesznek lelki sérültek a gyerekek. Szóval később az legyen a mérce, hogy szívesen mennek-e a gyerekek hozzájuk mondjuk egy hétre nélkületek. Ha nem, ne erőltessétek, és ne is kérdezzétek, miért nem.


Nekem egyébként eléggé az az érzésem, hogy te túlkompenzálod azt, amit a szüleid csináltak veled. Szóval lehet, hogy te is túlzásba esel, csak ezt nem veszed észre, ill. ideológiát gyártasz hozzá. Az arany középutat kéne meglelned, ami eleve csak feleakkora távolságban lenne a szüleitek elveitől, mint a másik szélsőség. Pl. persze, fejezze ki az érzelmeit, de egy életkor után már fokozatosan meg kéne jelennie az önkontrollnak is. Ha ez sosem jelenik meg, akkor kamaszkorára teljesen kezelhetetlen lesz. És én sem értek egyet azzal, hogy egy fiú sose sírjon, de valami tartás alakuljon ki benne. A kicsitől kicsit várunk, de ahogy egyre nagyobb lesz, egyre inkább várnék tőle emberi tartást.

2023. máj. 25. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
78%

Ha a kisfiam (10honapos) meguti magát, felveszem, megvigasztalom, kifejezem az erzeset - tehát mondom hogy igen, beutotted a fejed és most fáj, hagyom hogy a karom an kisirja magát és megvigasztalodjon. Sosem mondom, hogy nem történt semmi, vagy hogy ne sírj.


Ha csak icipicit üti meg magát, és csak nyekereg picit, akkor van hogy csak lehajolok és megsimizem, megpuszilom.


Ha nagyon vigasztalhatatlan, akkor cicin nyugtatom meg.


Szerintem a gyerek is érzi, melyik felnőtt hogyan reagál, és nem feltétlenül baj, hogy a nagyszülők máshogy reagaljak le.

2023. máj. 25. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
100%

Abban egyetértek az egyik véleménnyel, hogy előre félsz és túlkompenzálod a szerinted várható nevelési hibákat. Ettől még jöhetnek majd kérdéses helyzetek, de azt ott és akkor kell kezelni.

Szerintem a legjobb rögtön kijavítani, ha olyan hangzik el ("mama, mi erre inkább azt mondjuk, hogy...", "Tessék rám bízni, ilyenkor ezt szoktuk csinálni...") és ezt minden alkalommal. Meglátod, megunja a legkitartóbb is a folytonos helyreigazítást és alkalmazkodik. Az erőszakos beleszólásra meg röviden Nem!-et kell mondani. Aki ezen megsértődik, csak azért teszi, mert megértette, hogy elvesztette az irányítást.

Amikor nagyobb lesz a fiad, néhány évesen már ő fog kérdőn rád nézni a megerősítésért, ha számára kellemetlen vagy fura dolgot tesz/ mond a nagyszülő. Ilyenkor mindenki előtt mondd el neki, amit te és a férjed tartotok megfelelőnek.

2 gyerekem van, a nagyobb már egyértelműen elutasítja a nagyszülőt, ha nem emberként kezeli, hanem formálható bábként. Meg is mondta párszor, hogy inkább menjünk haza. A mama meg megijedt, hogy "Miért, mit mondtam?"

Példa: ott alvós hétvégére vittük a gyereket a mamához. Ő lelkes volt, magyarázott és hívta magához kötelező ölelésre a gyereket. Ő meg visszaszaladt hozzám és elbújt az ölemben.

-Gyere, ölelj meg! Nem szereted a mamát?

-De, anya, szereti, de nem ölelkezős fajta, hagyd békén.


Amikor indulni készültünk, akkor másik elszólás volt.

-Kislányom, mennyi mindent terveztem neked!

-Nem vagy az anyukám! -majd felém fordulva: Anya, haza akarok menni!

A mama nem fogta fel, hogy az ő kitörő szeretet kifejezése túl sok a gyereknek és vissza kell vennie a szóhasználatából. Hazavittük és máskor újra próbálkoztak, akkor már gond nélkül.

A lényeg, hogy nem kell támadó vagy vádló hangnemben reagálni, csak tisztázni a dolgokat, amikor történik.

2023. máj. 25. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:

#4


Tudom, hogy egy 3 hónapos még nem érti, de nem is akarom megvárni ezt, addig akarom rendezni a dolgokat, amihez kértem mások tapasztalatát.


Nem nevezném túlkompenzálásnak azt, hogy én meg akarom törni a rossz családi mintát. Felismertem, hogy nálunk mi ment rosszul, ami miatt nincs bennem harag a szüleim iránt, mert tudom, ők is a látott mintát hozták magukkal. Az évek során a saját önismeretem segített hozzá, hogy átértékeljem a dolgokat, most már jó a viszonyom velük, sok mindenben ők is változtak azáltal, hogy én máshogy álltam hozzájuk, pedig idősebbekre ez ugye nem jellemző.


Nálam az önkontroll még most is nagyon erős. Nehéz kifejeznem, sőt, megélnem az érzéseimet. Emellett küzdök a megfelelési kényszeremmel is. A kisfiamnak pontosan az arany középutat akarom megtanítani.

2023. máj. 25. 13:06
 8/12 A kérdező kommentje:

Köszönöm a konkrét példáitokat és tanácsaitokat!

#6

A te példáidból külön kiemelném azokat, amik a másik határainak tiszteletben tartásáról szólnak. Ez is egy probléma volt mindig a családban.

2023. máj. 25. 13:10
 9/12 anonim ***** válasza:
Vootam hasonlo helyzetben. Magamhoz oleltem a gyereket, es kerdeztem tole, hogy faj/rossz? Mondta, hogy igen. Erre van, hogy csak olelem tovabb szo nelkul, van, hogy biztatom, hogy mindjart jobb lesz.
2023. máj. 25. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
9-es vagyok, szoval ilyenkor nem a nagyszulovel foglalkozom, hanem a gyerekkel. A nagyszulo pedig lathat egy mukodo peldat, amit vagy beepit az eszkoztaraba, vagy nem. Ha nem, akkor eldontom, hogy akarok-e ezzel kapcsolatban beszelni vele. En nem, mert amiket probaltam megeszelni, elfelejtettek, es csak osszeveszes lett belole amugyis. Volt, hogy annyira nem ertettunk egyet valamiben, ami miatt nem talalkoztunk jo darabig, es ha igen, nem hagytam kettesben oket a gyerekkel. A te peldad amugy nekem nem ilyen. Amikor ilyesmi kaliberu tortenik, es nem vagyok ott, utolag megbeszeljuk a gyerekkel.
2023. máj. 25. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!