Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » Ha édesítetlen, vagy steviával...

Ha édesítetlen, vagy steviával/nyírfacukorral édesített teát iszik az éjszakai ébredésnél a másfél éves lányom, az kevésbé roncsolja a fogait, mintha cukros teát vagy tápszer kortyolna éjszakánként?

Figyelt kérdés

Na nem mintha bármikor is adtam volna neki cukros teát, de tápit azt gyakran iszik éjszakánként cumisüvegből, és aggódom a fogaiért. Tudom, a legjobb volna leszoktatni az éjszakai ivászatról, de ezt fokozatosan szeretném megtenni: a tápit teára cserélem, a teába pedig napról napra egy csipetnyivel kevesebb teafüvet és steviát/nyírfacukrot teszek, amíg víz nem lesz belőle néhány hét múlva. Vizet meg felőlem igyon amennyit akar. Abból úgysem fog több cumisüvegnyit kérni szerintem. Pláne hogy miután sikerült a vizet elfogadtatnom vele, a cumisüveget is megpróbálnám lecserélni csőröspohárra vagy sima pohárra. Vagy szerintetek fordítva kéne? Először a cumisüveget kéne áttrükközni csőröspohárra, és aztána tápit teára majd vízre?

Mindenesetre most legfőképp az érdekelne, hogy vajon a cukormentes tea mennyire káros avagy biztonságos a fogakra nézve.


2010. okt. 17. 01:14
 1/3 anonim ***** válasza:

Ha cukros teával itatod éjjel, nappal, attól sem lesz semmi baja a fogának!

A lényeg, reggel este mosd meg a fogát, ès akkor nem romlanak, színeződnek el!

2010. okt. 17. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

A vizsgálatok szerint a nyírfacukor kifejezetten hasznos is fogszuvasodás ellen. Nemhogy nem lyukasztja a fogakat, hanem még óvja is. :) Sőt, fogmosás után, lefekvés előtt káváskanállal javasolnak is belőle. :)


"35 év klinikai vizsgálatai igazolják, hogy a nyírfacukor akár 80%–kal tudja csökkenteni a fogszuvasodás valószínűségét.


Az esti fog és szájápolást követően alkalmazott nyírfacukor ápolja és védi a fogakat és a fogínyt, vagyis szemben a cukorral, kifejezetten jótékony hatása van, ha éjszakára a fogakon és a szájban marad. Alkalmazásával sikeresen lehet küzdeni az apróbb fogszuvasodási foltok állapotának visszafordításában, illetve képes megállítani a fogszuvasodás folyamatát és erősíteni a fogzománcot."


[link]

[link]


Wikipedia:


"A xilitol hatása a fogakra


35 év klinikai vizsgálatai igazolják, hogy a xilitol a fogak szempontjából az egyik legjobb édesítőszer. Újabb fogászati protokollokban, mint alapvető kezelési lehetőség van jelen a xilitol, illetve a nagy xilitoltartalmú rágók és fogkrémek.[6] Egy amerikai szájegészséggel foglalkozó statisztikai és kutatási jelentésben a xilitol a fluorid mellett szintén úgy jelenik meg, mint a fogápolás egyik alapvető eleme már gyermekkorban is. [7] Mindez annak köszönhető, hogy a szájban megtalálható baktériumok nem képesek felhasználni szuvasodást előidéző savak termeléséhez a xilitolt - öt szénatomos szerkezetéből adódóan. Végső soron tehát a xilitol akár 80%–kal tudja csökkenteni a fogszuvasodás valószínűségét. Ennek köszönhetően számos fogászszövetség, valamint több ország szabályozó testülete elfogadta a xilitol felhasználásával készülő – cukormentes – rágógumikat és édességeket.

A xilitol hatását az alábbi területeken igazolták:

Lepedékképződés csökkentő hatás

Fogszuvasodás mérséklő hatás

Hozzájárul az ásványi anyagok fogzománcba történő beépüléséhez

Mérsékli a szájszárazságot

A finn Turku Egyetem tudósai a 70-es évek elején végzett kutatásai igazolják a xilitol szájhigiéniában betöltött fontos szerepét. Ennek értelmében gyakorlatilag visszafordítja a cukor negatív hatásait a szájban. A xilitol hatására nem képes megindulni a szájban az erjedés folyamata, melynek eredményeként a szájban fellelhető baktériumok sem képesek azt savvá alakítani, tehát a száj sav-bázis egyensúlya nagyobb valószínűséggel marad egyensúlyi állapotban. A szájban így megmaradó lúgos állapot kedvezőtlen a baktériumok számára – kiemelten az egyik legkárosabb hatásúnak, a streptococcusnak.

Az esti fog- és szájápolást követően alkalmazott xilitol ápolja és védi a fogakat és a fogínyt, vagyis szemben a cukorral nem káros, ha éjszakára a fogakon és a szájban marad. Alkalmazásával sikeresen lehet küzdeni az apróbb fogszuvasodási foltok állapotának visszafordításában, illetve képes megállítani a fogszuvasodás folyamatát és erősíteni a fogzománcot."

2012. júl. 6. 00:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
A teával az a baj, pl. a gyümölcsteával/csipkebogyóteával, amit adnánk esetleg a gyereknek, hogy savas önmagában is és az sem tesz jót a fognak. De lehet, a nyírfacukor (Xilit, Xukor) ellensúlyozza. :)
2012. júl. 6. 01:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!