Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » Jelenleg 19 hónapos babámmal...

Jelenleg 19 hónapos babámmal vagyok itthon gyed-en. Ha most teherbe esnék, akkor még további 5 hó gyed és 4 hó gyes alapján mi lesz a tgyás és gyed alapom?

Figyelt kérdés
Valaki azt mondta, hogy ebben az esetben nem is lehetnék itthon két év gyed-en, mert 4 hónap gyes is beleesik szülés elé, ez igaz? Már teljesen összezavar mindenki. Nem értem, mert más is gyes végére szüli a kistesót és mégis otthon marad további 3 évet...
2011. jan. 10. 21:15
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:

a gyed és a gyes nem alapja a következő gyedetnek úgy tudom, tehát annyi lesz a gyeded mint most.


a tgyást pedig úgy rémlik a kiírt időpont előtt 90 nappal lehet elkezdeni, de erre nem esküdnék meg.

írd be gugliba, hogy tgyás, ki fogja adni :)

2011. jan. 10. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:
Köszi a választ, de nem értem, hogy milyen esetben lesz minimálbér a gyed alapja?
2011. jan. 10. 21:29
 3/15 anonim ***** válasza:

Gyed gyes valóban nme alapja a következő ellátásnak. A gyes akkor érdekes, ha az igénylést megelőző évben 6 hónapot meghaladóan voltál gyeden, egyébként nem kell vele foglalkozni. Két évig semmiképp nem lehetsz otthon gyeden, mert a gyed legfeljebb a kicsi két éves koárig jár, és a tgyás után kezdődik, vagyis kb. másfél év a max ideje.

Te mindenképpen otthon lehetsz két éves koig, hülyeség, hogy nem, mert mind a gyed, mind a gyes alatt biztosított vagy, ha megvan a munkaviszony, és a gyed ideje a munkaviszonyban töltöttn időtől függ, nem a gyed-gyes idejétől.


A tgyást nem 90, hanem 28 nappal a szülés várható időpontja előtt lehet megkezdeni.

2011. jan. 10. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
Akkor lesz a minimálbér az alapja, ha az igénylést megelőző évben nagyobbrészt (6 hónapot meghaladóan) gyesen vagy.
2011. jan. 10. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
Itt azon múlik sokminden, hogy a munkahelyed megvan e még, állományban tartanak e még, vagy már nem (felszámolták a céget pl).
2011. jan. 10. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 A kérdező kommentje:
Jelenleg is megvan a cég, nagyon jól működik, ahol dolgoztam, határozatlan idejű munkaszerződéssel jöttem el szülni három év munka után. Nagyon szeretnénk kistesót, de a magas hitelünk miatt csak abból élünk meg, amit én kapok havonta, így nem mindegy, hogy mennyit is kapnék.
2011. jan. 10. 21:50
 7/15 anonim ***** válasza:

"A gyes akkor érdekes, ha az igénylést megelőző évben 6 hónapot meghaladóan voltál gyeden, egyébként nem kell vele foglalkozni"

Itt van egy kis gépelési hiba, ami esetleg érthetetlnené teszi a mondandó lényegét. Szerintem igy a helyes:

"A gyes akkor érdekes, ha az igénylést megelőző évben 6 hónapot meghaladóan voltál GYESEN, egyébként nem kell vele foglalkozni"

Ugyanis a kérdező ponthogy 6 hónapot meghaladóan lesz GYED-en és neki ez a kedvező. Tehát esetében nem érdekes a gyes, mert cska 4 hónapot lesz gyesen.


Summa-summárum: járni fog neked TGYÁS, GYED és a 3. évben gyes. Az összege a jelenlegi összeg lezs, de tán ilyen esetben a TGYÁS-nak is van maximuma, ez akkor érdekes, ha magas a béred. Esetedben asszem a TGYÁS max. 102900 Ft lehet, de majd a hozzáértők megirják, ha tévedek.

2011. jan. 10. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat, de leírom pontosan. A kisfiam jún. 27-én lesz két éves, és a lényeg az, hogy még idén szülessen meg a kistesó, hogy a szerződés szerinti bérem legyen (131000) az alap?
2011. jan. 10. 22:02
 9/15 anonim ***** válasza:

Ez a kérdés engem is foglalkoztat, és az itteni eddigi válaszok alapján én a következőképpen látom:

Mivel megvan a munkahelyed (mint nekem is) van egy szerződés szerinti béred, ami alapján kaptad a tgyást és most a gyedet. Ha 5 hónap lesz a gyed, és 4 a gyes (tehát több lesz a gyed, mint a gyes) ezért a következő gyerkőcre is a szerződés szerinti béred lesz az alap, ugyanúgy igényelheted a tgyást, DE én úgy tudom, hogy ebben az esetben van maximuma, mégpedig a gyed maximum. Tehát ha pl. most max gyedet kapsz, és a tgyásod sokkal több volt, akkor a 4 hónap (vagy 3 hónap gyes után, mert a tgyást a kiírt szülési időpont előtt 28 nappal (?) lehet igényelni), akkor olyan lesz, mintha akkor is gyedit kapnál, vagyis 86ezret (az újat nem tudom, mennyi lesz idén). Aztán ugyanúgy a gyed, szintén 86ezer stb.

Nekem legalábbis ez jött le, abban az esetben, ha a gyerkőc 2. szülinapjáig teherbe esel.

Meg még annyi, hogy talán el lehet menni táppénzre, ha megtudod a terhességet, esetemben talán több lenne a táppénz, mint a max gyed. De a gyesnél biztos több. Azt hiszem le kell akkor mondani a fennmaradt gyedről vagy a gyesről, és el lehet menni táppénzre.


Mégegyszer: nem vagyok szakember, de én most így gondolom, az itteni kérdések és válaszok alapján! Lehet, hogy valamit rosszul gondolok, akkor javítsatok nyugodtan.

2011. jan. 10. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
Én is hasonló helyzetben vagyok mint te. Nagyon szerettük volna már most a második gyerkőcöt,de sajnos az anyagiak nem engedik. Ezért én márciustól inkább visszamegyek dolgozni, a nagyi elmegy GYES-re a kisfiammal,így anyagilag egy kicsit összeszedjük magunkat és aztán pár év múlva jöhet a következő baba. Egyébként ha most teherbe esel,a babával ugyanúgy otthon maradhatsz mint a mostani gyermekeddel,tehát 6 hónap TGYÁS,1,5 év GYED, 1 év GYES.
2011. jan. 10. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!