Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » Tényleg ennyire veszélyes a...

Tényleg ennyire veszélyes a kenguru? És tényleg nem értenek hozzá az orvosok?

Figyelt kérdés

Azért teszem fel ezt a kérdést, mert ledöbbentett a napokban néhány vérre menő és elfajult vita a babahordozással kapcsolatban. Kíváncsi lennék a véleményekre, hogy vajon az orvosok tényleg ennyire nincsenek képben a babahordozással? Ugyanis amikor vittük a kisfiamat csípő szűrésre kenguruban, a doki kifejezetten megdicsért, hogy jól teszem, hogy ebben hordozom, mert ez helyes pózban tartja a csípőjét és a gerincét. Még azt is mondta, hogy ez jobb, mint a hordozó kendő, mert a kendő túlságosan összenyomja a babát és görbén tartja a gerincét. Itt viszont az ellenkezőjét olvastam több embertől is, és eléggé összezavarodtam. Egyesek azt állítják, hogy az orvosok nem tudnak semmit, nem szabad adni a véleményükre. Az orvosok viszont azt mondják, hogy laikusok tanácsát nem szabad elfogadni, mert nem értenek hozzá. Bevallom őszintén, én szeretnék az orvosnak hinni, mert ha beteg a gyerekem, akkor kitől várjak segítséget, ha nem az orvostól? Viszont most elbizonytalanodtam és nem tudom nyugodt szívvel használni a kengurut, pedig a babám imádja.

Szeretném, ha nem fajulna el a vita, csak véleményekre lennék kíváncsi, veszekedni légyszi menjetek máshova.

Köszi!



2012. aug. 1. 21:48
1 2 3 4
 11/37 anonim ***** válasza:
20%
Én meg amondó vagyok, h ez is olyan, minthogy régen, 30 évvel ezelőtt MINDEN újszülöttet, kivétel nélkül merev pólyába tettek, mert az volt az általános gyakorlat, az a legjobb nekik. Jött egy hullám utána, hogy neeeeem, nem szabad mert a baba gerince, csipője kárt szenvedhet....30 év múlva szerintem megint kimutatják, h igen is a pólya az ideális megoldás:)
2012. aug. 1. 23:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/37 anonim ***** válasza:
100%
Miért ne lenne jó csípőproblémásoknak? Sőt. Ha megfigyeled, egy jól kötött kendő éppen olyan szögben tartja a babát, ahogyan a terpeszpelenka vagy kengyel. Sőt, ez a kendő "szdépsége", hogy állítható a terpesze a kívánt méretűre, így az elváltozás szintjének megfelelően alakítható.
2012. aug. 1. 23:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/37 anonim ***** válasza:
93%
én 4 dokival beszéltem erről, mert előre vettem neki kengurut dobtam is ki. Mindegyik elmondta, hoyg nem jó és inkább mei tai vagy kendő mert az kimondottan jót tesz neki. Én mondjuk nem szerettem hordozni így csak ritkán használtuk a mei tait.
2012. aug. 1. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/37 anonim ***** válasza:
100%

Kenguruhoz nem tudok hozzászólni, de egy saját tapasztalat. Na nem orvos vs. laikus, hanem orvos vs. orvos témában.


Kis korkülönbséggel születtek a gyerekeim, a második terhesség alatt is szoptattam (orvossal konzultáltam). Aztán ez elhúzódott, amikor 2,5 és 4 évesek voltak a gyerekek, úgy döntöttem elég. Úgyis esedékes volt a nőgyógyásznál a látogatás, gondoltam megkérdezem, van-e valami gyógyszer a tejet elapasztani. Mondom a dokinak, hogy szoptatom a 4 évest... na az egekig magasztalt, én voltam a Nagy Magyar Anya, aki a legjobbat teszi a gyerekével, abba ne hagyjam, úgy agyon dicsért, hogy szinte a glória lebegett a fejem felett. Amikor mentem vissza az eredményért nem ő rendelt, ugyanazon rendelő ugyanazon székén egy más doki ült. Felvetettem megint az elapasztós témát, mondom hogy a 2,5 éves is szopik néha és ki se mondhattam hogy és a 4 éves is, már le lettem teremtve, hogy mekkora hülye vagyok, már rég le kellett volna szoktatni. Rendesen le lettem cseszve.


De ugyanez van másban is: a gyerek megfázik, a körzeti felírja a Calcimusc-ot. Másik doki meg mondja, hogy ez mekkora marhaság. Sorolhatnám az ilyen példákat, ahol követjük az orvos utasításait, majd egy másik meg kiakad, hogy hogy csinálhatunk ekkora butaságot. Hát honnan tudjam, ők se tudnak megegyezni bizonyos dolgokban, akkor nekem honnan kéne tudnom????


De ezt más is mondta, terhesség alatt keményedett, kórházba került ahol kapott nyugtatókat. Erre amikor szült akkor már egy másik kórházba ment, ott meg kiakadtak, mekkora felelőtlen, hogy bevette azt a gyógyszert, pedig kórházban kapta orvostól.


Szóval szerintem okos nem lehetsz, a kenguru és kendő ellen és mellett is találhatsz "szakértői" véleményeket.

2012. aug. 2. 00:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/37 anonim ***** válasza:
100%

végigolvastam, úgy vettem észre, az én fő ellenérvem a kendő ellen nincs a válaszok között.

Előrebocsátom, minden hordozási módszernek megvan szerintem az előnye.Ha kengurud van, tök gyorsan fel tudod csatolni, meg le, nem kell megtanulni helyesen kötözgetni, nem ronthatod el, egyszer beállítod és ennyi. Én láttam már széles terpeszű, nagyon profin kialakított kengurut, és szerintem (mivel nem abban tölti a baba az életét), nem káros. A mei-tai volt nekem is, nekem nagyon tetszett az ötlet és a kialakítás, de hozzám nem passzolt. Iszonyat rövid a felsőtestem, és nagyon az arcomban volt a baba, ha helyesen kötöttem fel előre, a hátamra meg, (lehet béna vagyok)nem tudtam egyedül felkötni. A kendőt tartom a legkényelmesebbnek a baba számára, főleg, mivel ha aludni szeretne, lehet úgy is kötni. A hideg ráz, mikor kisbaba alszik a kenguruban/mei-taiban, és lóg hátra a feje szegénynek...na ilyen kendőben nincs, mindenhol egyenletesen tartja a testét, szupi. De az ELLENÉRV: nem könnyű megkötni! Nem mindenki tudja megkötni normálisan, ezért szokta néhány orvos ellenjavallani, mert ha viszont nem jól kötöd meg, több kárt csinálsz mint hasznot, hiába lenne nagyon jó módszer. Tényleg tanfolyam vagy hozzáértőtől megtanulás nélkül nem valami jó ötlet.

2012. aug. 2. 06:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/37 Sókristály ***** válasza:
49%

Valaki írta előttem, hogy mennyire eltér a dokik véleménye bizonyos, sokszor alap kérdésekben. Hát ilyen tapasztalatom nekem is van bőven, és sajnos komolyabb kérdésekben, mint a hordozás.

Nem tudom, mennyire veszélyes a babára a kenguru, egy dolog biztos, az én derekamat fél óra alatt kicsinálta, ment is a szekrény mélyére. Gondolkodtam a kendőm, aztán láttam a kórházban 40 fokos kánikulában egy anyukát, akire kendőben volt felkötve a babája, de úgy, hogy még a kis fején is volt egy réteg, mert éppen aludt. Kivert a víz. Én szétaggódnám magam, hogy megfullad, vagy túlmelegszik a kicsi.

Így azt sem mertem kipróbálni, maradt a babakocsi.

2012. aug. 2. 07:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/37 anonim ***** válasza:
61%
Nekünk a védőnő mondta hogy inkább ne használjunk hosszú távon kengurut. Azzal magyarázta hogy nem tartja természetes béka pózban a lábát benne, persze vannak olyanok amiknek kifejezetten széles a fenékrésze, az jó. Így nem terhelősik meg a gerince. A személyes véleményem az h nekem a kendő nem szimpi, félnék h nem kötöm meg rendesen, illetve tényleg nekem eg ykicist összecsuszottnak tűnik benne a baba. Én nem használtam egyiket se, szerencsére elvolt a kocsiban.De ahány orvos, mindneki mást mond, szerintem ebben benne van a személyes véleméynük is, nemcsak a szakmai
2012. aug. 2. 08:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/37 anonim ***** válasza:
87%
Azokban a tradicionálisan hordozó országokban, ahol a babát szorosan lekötve illetve nem terpeszben hordozzák 10- 12 százalék körül mozog a csípőrendellenességgel élők aránya,míg a kendőben/ meitaiban hordozó országoknál, ez 1- 2 százalék.
2012. aug. 2. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/37 anonim ***** válasza:
88%

Az eredeti kérdésre adott válaszom: a LEGTÖBB, az ÁTLAG kenguru igen, káros,


DE!:

http://www.gyakorikerdesek.hu/gyerekvallalas-neveles__babak_..

"Mivel már jó ideje közelharc folyik a "kendősök" és a "kengurusok" között (én spec a "kendősök" "csoportjába" tartozom), és szeretném kicsit enyhíteni a két csoport közötti ellentétet, nekiálltam és végignéztem egy csomó fajta kengurut már csak kíváncsiságból is. Igen, annyira unatkozom, hogy még a néhány, velem ellenséges kenguru kedvelőknek is szeretnék segíteni. Néhány ember azt hiszi, hogy kenguru ellenes vagyok, de ez nem igaz. Az olyan hordozóeszközök ellenzője vagyok, ami nem egészséges a babának és/vagy a mamának. Ma találtam egy olyat, ami - néhány szemponttól eltekintve, de - szerintem sokkal egészségesebb konstrukció, mint az átlagos kenguru.


- Széles a lábtámasz (legkeskenyebb része kb 30 cm; az átlag 10-15cm szokott lenni, max 20), a gyerek háttámlája helyesen formázott a popsijánál is, így a magvalósulhat az M lábtartás. Az egyik képen lentebb egy totyogó ül háton, és jól látszik, hogy majdnem térdhajlatig ér az alátámasztás, egyáltalán nem lóg lefelé a lába, ami JÓ!


- Ennél a típusnál megvan a fokozatmentes háttámla-állítási lehetőség, és a hordozó személy, és a baba közötti anyag úgy van elrendezve, hogy a hordozó személy érezhesse, mennyire szoros a kötés a gyereknek. A body emelési szöge három fokozatban állítható. Ennél a típusnál (nézd a totyogós, hátonhordós képet!) a body felfüggesztése nagyon hasonlít egy kendő, vagy csatos hordozó felfüggesztéséhez. Az erővonalak a gyerek lapockáitól a hónalja alatt vezetnek át a hordozó személy vállcsúcsáig. (Nézd csak, mennyire hasonlít egy Manduca Newstyle csatos hordozóra: [link] )


Hasznos segítség, hogy a "szülői rész" és a gyereket tartó body rész külön lecsatolható, és a body részben a gyerek pelusáig van egy kis beülő anyagdarab, így könnyű a gyereket a body-val együtt a hátadra rakni.

A "szülői" rész derékpárnázása nagyon kényelmes lehet hosszú távon is, és a vállpántok is elég szélesek ahhoz, hogy ne szakadjon le az ember háta.

Hibának tartom, hogy lehetővé teszi, ajánlja az arccal kifelé hordozást, ami sok szempontból sem egészséges a gyerek számára, de - ugye - nem kötelező használni ezt a funkciót.


Nos a kenguru neve: STOKKE a pesti, Árkádban levő Brendonban 44,000Ft


Képek itt:

[link]

[link]

Egész jól megvan a békapóz, és a fejtámla nagyon hasznos, jól szabott!

[link]

Mint írtam előbb, a láb alátámasztása jó pozícióban, elegendő hosszúságban megvan, ezzel nincs gond. A képen egyetlen hiba van: nincs eléggé feszesre húzva a gyerek háttámlája, ami ébren levő totyogó számára nem okozhat gondot, viszont kissebbeknél, vagy ha a totyogó elalszik, mindenképpen szorosabbra kell állítani.


Szeretném, ha az összes kenguru ilyen lenne!!! Ha talál valaki még hasonló struktúrájút, az kérem, posztolja ide, szerintem a kérdező erre volt kíváncsi, igaz?"


#4-es: ugorj a poszt végére, ezeket már olvastad...


*********

Anatómiai és élettani rövid magyarázat (Éppen elég ideig tanultam emberi anatómiát ahhoz, hogy ne nevezzenek laikusnak ebben a témában. Az általam leírt pontok mérhető tények, az ortopéd-, és gyerekorvosok számára sem vitatémák, azonban ha bárki ezekben a pontokban szigorúan tudományos(!) alapon meg szeretne cáfolni, állok elébe!):


http://www.gyakorikerdesek.hu/gyerekvallalas-neveles__egyeb-..

"Én nem kendőpárti vagyok, hanem békapóz és gerinctámasz "párti", röviden "hosszútávon is egészségpárti". Hívjon bárki "ősanyunak", vagy "véranyunak", vagy "kendőpártinak". Babakocsi ellenes sem vagyok, csak nekem nem jött be, mert fektetve üvöltött benne a gyerek, amikor már tudott ülni, akkor ki akart mászni, amikor meg járt, akkor meg a kocsi erre gurult, a gyerek a másik irányba szaladt. Nekem ez sok. Másrészről hiába vettünk 70eFt-os babakocsit, a gyerek kb egy deszkán feküdt volna, ami újszülött korban erősen nem javasolt (a máig fennálló szokásokkal ellentétben)

A legnagyobb probléma az, hogy akármelyik bababoltba bemegy az ember újszülött csemetéjével, akkor szinte kizárólag kengurukat talál, meg vázas hordozókat. Bár pl a Brendon forgalmaz hordozókendőket is, de az emberek bonyolultnak gondolják a megkötését, ezért - gondolván, hogy ez a két lehetőségük van összesen - a kenguru mellett döntenek.

A tény az, hogy az ortopéd orvosok is általában ezt a két verziót ismerik, és nincs semmilyen információjuk arról, hogy mi a különbség a "kenguru" és egy "csatos hordozó" között, és arról sem, hogy van még rengeted más alternatív lehetőség is. Azt ugyan nem értem, hogy egy gyakorló ortopéd gyermekorvos miért ajánlaná a kengurut a csípőficam gyanús gyereknek, a csípőficamot enyhébb esetben terpeszpelenkával és Pavlik-kengyellel korrigálják, amelyeknek pontosan az a céljuk, hogy a csípőízületet megfelelő pozícióban tartsák.

Újszülötteknél és kisgyermekeknél a csípő és gerinc természetes pozíciója a következő:

- gerinc: az anyaméhben és újszülöttkorban a gerinc "C" alakú, a felnőttkori gerinchajlatok a mozgásfejlődés EREDMÉNYEKÉNT jönnek létre, vagyis a nyaki görbület a fej megemelésével, a háti hajlat a felüléssel, az ágyéki görbület pedig a két lábra állással. (Itt röviden megjegyezném, hogy minden újszülött és kiscsecsemő combja, lábszára O alakban görbe, és nem attól egyenesedik ki, hogy sínbe rakja valaki, hanem attól, hogy kétlábra áll a gyerek)

Szemléltető ábrák: [link]

[link]

[link]

- csípő: az újszülött és csecsemő természetes, fiziológiás lábtartása: térdei felhúzva legalább köldök magasságig, egymástól távol, a combcsontok kb 80°-os szöget zárnak be egymással.

Ez a pozíció sem attól fog megváltozni, hogy ettől teljesen eltérő pozícióba kényszerítjük az ízületet, hanem a mozgás fejlődés eredményezi a térdek közeledését, a térd, és csípőízület járáshoz szükséges pozíciójának elérését.


Kissé "szájbarágós" összehasonlítás gyanánt íme egy kép a Pavlik-kengyelben (mint általánosan elfogadott gyógyeszközben) fekvő csecsemő csípőtartásáról, egy hordozókendőben, és egy kenguruban:

Pavlik-kengyel: [link]

Hordozókendő: [link]

Kenguru: [link]


Röviden még hozzáfűzném, hogy ha bárki rákeres afrikai, vagy ázsiai statisztikákra csecsemő csípőficam témában, akkor az előfordulások számában nullához közeli értékeket fog kapni (Az összes afrikai és ázsiai országban, Dél-, és Középamerikában is széles terpeszű, békapózos hordozási módszerek a hagyomásnyosak kendővel, bőr hordozóval, egyéb módon már sok száz éve. Ha járt valaki Japánban, akkor ott szinte kizárólag az Onbuhimo nevű hordozót használják. Ennek keskenyebb a popsirésze, de combközépig legalább elér.). Az eszkimók esetében pedig igen magas a csecsemőkori csípőficam aránya, mert ott az (volt) a hagyomány, hogy az újszülötteket szorosan bepólyálták, a lábaikat lefelé kinyújtva egymáshoz bandázsolták.


A béka pózt és a gerinc helyes tartását biztosító hordozókból nem csak a Mei-Tai és a hordozókendő létezik, hanem (a teljesség igénye nélkül):

Rugalmas kendő, Close-caboo-típusú hordozók, babaerszény, karikás kendő, podeagi, onbuhimo, csatos hordozó (SSC), és még ezeregy más fajta. (kicsit bővebben itt olvashatsz ezekről: [link]


Nos, az eredeti kérdésre én nem adok választ, a fennt leírtak alapján mindenki el tudja dönteni, hogy melyik a jó.

..."


*****

Továbbá:


http://www.gyakorikerdesek.hu/gyerekvallalas-neveles__egyeb-..

"...

Németországban már kiadtak egy hivatalos állásfoglalást Dr. Wolfram Hartmanntól, a Német Gyermek és Ifjúsági Orvosok Szövetségének elnökétől. ( [link]

Röviden idézem a cikket posztoló oldal kommentjét:

"Hartmann szerint az arccal kifelé hordozás káros lehet, hiszen a lábak a saját súlyuknál fogva lógnak, ez pedig a még puha, könnyen formálható csípőízületeknek nem tesz jót (nem az optimális pózban vannak a lábak). Ugyanez a helyzet akkor is, ha a hordozóeszköz alja túl keskeny (nincs meg a térdhajlattól térdhajlatig érő alátámasztás)."

Magyar oldalakon még nem találtam hivatalos ortopédiai állásfoglalást a témában (bár lehet, hogy létezik, csak nem laikusok számára elérhetően), de feltettem a kérdést az informed.hu-n ( Ha utánanézel, milyen oldal az informed, akkor láthatod, hogy nem gagyi, áltudományos maszlag, hanem hivatalos orvosi közlöny...) Dr. Farkas Juditnak (ortopédiai, traumatológiai szakorvos), és A Péterfy S.u.K gyermekortopédiai osztály illetékesének, hogy - ha létezik hivatalos állásfoglalás, akkor küldjék el az elérhetőségét. Ha nem létezik, akkor pedig legyenek szívesek összefoglaló információkat küldeni.

Az informedes választ a következő címen lehet majd elérni amint megküldik: [link]

Remélem, hamarosan küldenek választ, azt ugyanitt közzéteszem.

Egy gondolatindító kérdés: Tudtad-e, hogy Magyarországon egyre több újszülött osztályon aktívan használnak hordozókendőt a csecsemős nővérek? Vidéken is!!!

..."


OFF: #4-es: nem az álláspontoddal van a baj, hanem a hozzászólásaid hangnemével. Az elmúlt két napot azzal töltöttem, hogy ha már ennyire a kengurut szeretnéd, akkor keressek egy olyan kengurut, ami jó a gyerek csípőjének és hátának. Légyszíves ne mondj olyat, ami nem történt meg! Téged nem idiótázott le senki, te viszont igen sértő dolgokat írtál sok helyen. Az bosszant mindenkit, nem pedig az, hogy te a kengurut részesíted előnyben...


#3-as: Megértem az álláspontod, én sem szeretek hosszú kendőkkel bíbelődni. Ha van kedved és még aktuális, nézd meg a csatos hordozókat. Ugyanolyan egyszerű használni, mint egy kengurut, de egészségesebb. Ha érdekel, írj privit, küldök webshop címeket szívesen!


#7-es: igen, kemény felületen fektetést javasolják, de nem a gerince miatt, hanem azért, hogy ha hason altatod (vagy később hasrafordul magától), akkor ne tudja belefúrni az arcát a matracba. Az fulladásveszélyes. Ugyanezen okból javasolják azt, hogy ne legyen a kiságyban plüssállat, és a fejvédő is keményebb anyagból legyen, vagy legyen jól kifeszítve a rácsra.

2012. aug. 2. 23:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/37 anonim ***** válasza:
81%
Bocs, a másolt linkek csak az eredeti posztokból elérhetőek, nem másolta át az egész elérési utat :-s
2012. aug. 2. 23:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!