Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » Kinek van igaza: önálló és...

Kinek van igaza: önálló és maszatos evés VAGY etetés?

Figyelt kérdés

Másfél évesek a lányaim. Már elég korántól próbálkoznak az egyedül evéssel, ami változó "sikerrel" megy. Vannak kedvenc kaják, jó napok, amikor szép tisztán esznek, és van, amikor átöltözés/felmosás a vége. Én büszke voltam az önállóságukra, és hogy annyira élvezik az evést (igyekszünk mindig együtt enni)

DE: most hétvégén nálunk voltak anyukámék, és teljesen meg voltak döbbenve, mit művelnek az asztalnál a lányok. Egyiküknek pulcsit, másikuknak nadrágot kellett cserélni, pedig előke is volt rajtuk. (Mondjuk a vendéges miatt eleve virgoncabbak voltak.)Az a véleményük, hogy rosszul csinálom, mert így sosem fognak megtanulni rendesen enni, és neveletlenek maradnak. Szerintük kanalat kell adni a kezükbe, de egy másik kanállal lényegében nekem kéne megetetnem őket. Azt is kifogásolták, hogy én is eszem, amikor a gyerekek. Szerintük nekem nem szabadna olyankor ennem, csakis nekik segítenem.

Elbizonytalanodtam. Én már lassan egy éve békésen takarítok utánuk (megjegyzem: azért van fejlődés!), de lehet, hogy roszzul csinálom? Egyáltalán van értelme ennek a "dzsuvázásnak", ha a bölsiben/oviban állítólag az a gyerek is megtanul hipp-hopp egyedül enni, akit egész addig etettek?

Ne kíméljetek, minden vélemény érdekel :)


2013. márc. 19. 15:02
 1/6 anonim ***** válasza:
Szerintem te csinálod jól,én is így csináltam.
2013. márc. 19. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Te csinálod jól. Ha nem gyakorol a gyerek, sosem tanul meg normálisan enni. Sosem lesz önálló. Így viszont nem az óvodában fog szerencsétlenkedni.

Van akinek még a húst is felvágták gyerekként/kamaszként és nem képes felnőtt létére késsel villával enni. Úgyhogy majd engedd nekik azt is másfél-két év múlva.

2013. márc. 19. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 Andizsuzsi ***** válasza:
Jól csinálod. És az is jól csinálja, aki úgy etet, ahogy édesanyád mondja. Ha téged nem zavar, hogy öltöztetni kell őket és takarítani utána, és a kellő mennyiséget is megeszik önállóan (nem csak játszanak az étellel), akkor nyugodtan csináljátok így. Az, hogy mikor fognak "szépen" enni, főleg azon múlik, hogy mikor alakul ki az a fokú finommozgás és mozgáskoordináció, ami ehhez szükséges.
2013. márc. 19. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Adhatsz kanalat is a kezükbe, az én lányom 1,5 évesen egyik kezében tartotta a kanalat, a másik kezével pedig tömte az ételt a szájába, úgyhogy erről ennyit. Most 2 éves, és el sem hiszed, milyen szépen eszik egyedül, pedig 1-2 hónapja még nálunk is csatatér volt.

Szerintem jól csinálod, mert csak így fognak megtanulni szépen önállóan enni, ha hagyjuk őket kibontakozni.

Mi is az első perctől együtt étkezünk, mert hát a szülőtől látja a gyermek, hogyan kell az étellel bánni, és azt utánozza, fontos a közös étkezés. Néha persze lehet segíteni egy-egy kanállal, ha macerás az étel.

Nem tudom, hogy akit végig csak etetnek, hogyan eszik utána az oviban, de nekem mindegyik gyerekem hamar önállósodni akart az étkezés terén is, és nem akadályoztam őket ebben.

2013. márc. 19. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Szia!

Szerintem ne futamodj meg, ha így indultatok neki, maradj az önálló maszatos evésnél. A gyerekeknek se lenne jó, ha most váltanál. Majd kialakul a szép evés. Ők eleve szeretnek önállóan enni.

Maradj meg a közös étkezésnél is. Elképesztő, hogy mennyit tanulnak belőle a gyerekek.

Nálunk mondjuk etetés volt, de csak azért, mert a fiam a kezébe kapott kanállal csak hadonászott (nem próbálkozott evéssel). Így inkább etettem, de velünk együtt evett. Két hónappal a 2. szülinapja előtt "közölte", hogy ő egyedül eszik... Kb. 2 hét alatt tökéletes lett a technikája, van persze, ami az előkébe landol (pl. spagetti, rizs), de minimális. Kezét, száját törli a szalvétával. Már a könnyebb mélytányérokat is dönti a levesnél, ill a joghuros poharat teljesen kieszi. Most 2 éves és 3 hónapos.

2013. márc. 19. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Gyerekfüggő is.

Az első gyerekemet muszáj volt etetni, különben nem evett egy falatot sem (kb 2 éves korig). Második gyerekem szinte első pillanattól kezdve egyedül evett.

Ennek ellenére mindkettő megtanult szépen enni, még az első is, hiába nem evett egyedül, ettől még tudott enni.

Az jó, hogy velük eszel!!!

Szerintem jól csinálod! A lényeg, hogy a gyerekeknek jó legyen és persze az anyukának is!

2013. márc. 19. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!