Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » Anyatej ilyen mértékben káros...

Anyatej ilyen mértékben káros lehet a fogakra?

Figyelt kérdés
Kedves Anyukák! Abban kérném a segítségeteket, hogy megosszátok velem a tapasztalataitokat azt illetően, hogy romlott-e esetleg a babátok foga a cicin való elalvás és ezáltal az azt követő tisztítás elmaradásának folyományaként. Kislányom 9 hónapos, első fogai 4 hónaposan bújtak ki, azóta kéthavonta "érkeznek" kettessével a tejfogak. Kezdetektől fogva nagy "ciciperverz", hogy Bridget Jones szavaival éljek és sajnos azt tapasztaltam, hogy felpuhult neki a zománc a felső fogain, amit fogorvos is alátámasztott és legnagyobb megdöbbenésemre tulajdonképpen ugyanolyan ártalmasnak titulálta a cicin való elalvást mint ha rendszeresen cukros üdítős cumisüvegben áznának a fogai. Kislányom kizárólag vizet iszik (ezt szereti), és a fogmosás, fogápolás kezdetektől a napirendünk része. Most a fogorvos tanácsai szerint járunk el, illetve egy úgynevezett folyékony zománc nevű anyaggal próbáljuk megelőzni a további problémát, de érdekelne, hogy annak ellenére, hogy úgy érzem felelős és alapos szülő vagyok, mégsem hallottam még erről, hogy ilyen mértékbe káros lenne ez a jelenség ( azt meg egyenesen komolytalannak tartom, hogy elvárják, hogy cicin való elalvás után a baba száját megtisztítsam - képtelenség esetünkben). Megkezdtem a cicin való alvásról (nem magáról a szoptatásról) való leszoktatást, de látván hogy ez lelkileg mennyire megviseli a babát, felmerült bennem, hogy megkérdezek más hasonló "szenvedéllyel" rendelkező babás anyukát, hogy tapasztalt-e más is ilyen kellemetlen velejárót? Köszönöm előre is, ha megosztjátok velem.
2014. ápr. 12. 17:49
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
anyatejben van cukor, elég sok ... teljesen igaza van az orvosnak
2014. ápr. 12. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Ó, számomra nem kétséges, hogy igaza van, inkább arra lennék kíváncsi, hogy ez a zománc felpuhulás ennyire gyakori jelenség-e. Mert a cicin alvás sokaknál "alkalmazott" és egyben szeretett tevékenység, és ebből a szempontból - míg nem találkoztam a problémával - nem közelítettem meg ezt a témát, de most kénytelen vagyok elgondolkodni, hogy a jövőben mit tartsak szem előtt. Mindenesetre köszönöm a válaszodat.
2014. ápr. 12. 18:15
 3/10 anonim ***** válasza:

Jelentkezem. Habár az első fogorvosnál akinél jártunk úgy leteremtett, hogy sírva jöttem ki a rendelőből. Nem hitte el, hogy semmi cukrosat nem iszik (hiába mondtam, hogy csak vizet pohárból ÉS anyatejet) Annyit mondott, hogy ne próbáljam szédíteni ilyen rossz fogai csak akkor lehetnek, ha folyamatosan cukrosat eszik-iszik. Amin jót nevettem utána, mert akkor csak menekülni akartam, hogy ugye csak vizet adjak és max a 3 főétkezés után egy kis édességet. Én meg csak néztem, hogy annyit nem is tudnék beletömni ha akarnék se. AMúgy nem olyan csúnyák a fogai, ezt már a második fogorvos is megállapította. Természetesen nem lehet visszafordítani, de ajánlott egy új fogkrémet Tooth Mousse a neve azzal kell kenni heti 3szor este a kicsi fogát, remélem az segíteni fog, ma lesz az első:)

Én nem tudom hogy fogom leszoktatni, 17 hónapos a lányom éjjel max 2szer kel cicizni, de mikor jön egy foga, akkor semmi nem válik be csak a cici:)

2014. ápr. 12. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen, hogy leírtad. Hát teljesen együtt érzek veled, és kívánom, hogy a lehetőségekhez képest orvosolni tudjátok. Nekünk kisegeres Elmexet javasolt a fogorvos, hogy vékony réteget kenjünk rá napi egyszer, illetve én kefével is tisztítom. No meg most ettől a másik lötyitől várom a csodát. Mindezen már napirendre tértem, viszont vívódom, hogy ha már kézbe vettük az ügyet és megteszünk mindent, hogy megállítsuk, helyrehozzuk ezt a problémát, akkor "belefér-e" még, hogy erről a szenvedélyről ne mondjunk le? Keservesek az éjszakai visszaalvások így és ez senkinek nem válik javára. Nekem sem teher ez a módja az elalvásnak, de ha a fogai a tét, akkor nem reszkírozom (Megnyugtatásként megkaptam már, hogy nyugi úgyis kiesik, de azt hiszem érthető, ha nem elégedek meg ezzel a megoldással :) ) Köszönöm a válaszodat neked is :)
2014. ápr. 12. 20:18
 5/10 anonim ***** válasza:
Az első fiamnál én is alaposnak gondoltam magam. Nagy cicifüggő volt ő is. Hozzátáplálásnál gondosan figyeltem arra, hogy cukrot, sót, stb. ne tartalmazzon. Csak vizet ivott, azt is pohárból, útközben kulacsból, mivel cumisüvegből nem tudott inni, cumija sem volt. 4,5 hónaposan jött ki az első foga, egyből tisztítottam neki ahogy a gyerekorvos ajánlotta először gézzel, majd mikor több volt, fogkefével. Ennek ellenére 1 évesen (12 foga volt már) észrevettem, hogy a felső metszőfogai elkezdtek elszineződni. Vittük mi is gyerekorvoshoz, fogorvoshoz. A fogorvos azt mondta, hogy lehet genetikai oka van és ettől még a csontfogaknak semmi baja nem lesz. Ő az Elmex gyerekfogkrémet ajánlotta, hogy az a legjobb, megállíthatja a szuvasodást. Utána elvittük másik fogorvoshoz is, ott hallottam először én is, hogy a sokideig tartó cicizés is árthat a fogaknak. Márpedig az én fiam képes volt órákig cicizni, napközben csak úgy aludt szinte. Akkor elkezdtük az Elmexet használni és megállt a fogak romlása, illetve egy rágófoga lett lyukas. Most 5,5 éves, még nem kezdődött el a fogváltás, de az első fogai olyan csúnyák. :( A kisebbik gyermekemnél már eleve az Elmexet használtam, kevesebbet is cicizik egy huzamban, bár ő meg többet igényli. 1,5 éves és az ő fogai is töredeznek, a felső 4 metszőfoga két szélsője (vagy hogy írjam). Bár ő meg eléggé "koppanós", milliószor esett, verte be a fejét, ráadásul egy időben iszonyatosan csikorgatta a fogát (a hideg futkosott tőle a hátamon), úgyhogy neki meg lehet, hogy inkább fizikai behatás miatt miatt olyan. Tehát nekem nincs szerencsém a gyerekeim tejfogával, akárhogy igyekszem óvni, csak nem sikerül. :( Remélem azért a csontfogaik erősebbek lesznek!
2014. ápr. 12. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm kedves "Utolsó"! Sokszor hallom, hogy ez legyen a legnagyobb gond és örüljek, hogy makk egészséges, de valahogy nagyon bánt. Főleg - mert ahogy te is írod,- mintha magamra ismernék, mennyire vártam, hogy kibújjon a foga és a kis fehér kavicsok ott virítsanak a szájában, erre a tudatlanságom ide vezetett. Bevallom, nem gondoltam volna, hogy az anyatej és a sok "összebújás" ennyit árthat. Eddig csak az áldásos hatásait "nyomatták", maximum azt hallottam ellenérvként hogy nehéz lehet leszokni, na bummm - gondoltam. És igenis fontos, mégiscsak egy kis angyalarcú kislány, a gyerekek is olyan kis szókimondók, mégiscsak számít a megítélésében, mert nem ápolatlanság az oka.. Biztos túlreagálom, mert egyetértek, ennél nagyobb baja sose legyen, de nagyon bánt. Tanulságos volt :( És most tanácstalan vagyok: felhagyjak-e a cicin altatással, vagy megtartható bizonyos keretek közt, esetleg ritkítva, mentsvárként úgymond, vagy azzal vajon csak megzavarnám, hogy nem vagyok következetes és egyszer engedem a rajta alvást, egyszer nem? Állítólag naggggyon furmányos kis okos teremtések már :)) Köszönöm mindenkinek
2014. ápr. 12. 21:52
 7/10 anonim ***** válasza:

Úgy gondolom, hogy valóban inkább genetika, és a fogzománca gyengébb, vagy erősebb lehet egy babának. Kisfiam 22 hónapos koráig szopott éjszaka is 1-2x, cicin aludt el mindkét alváskor, most 9 éves múlt, egy lyukas tejfoga van, nem is volt több neki.

A lányom kétéves múlt, még ő is szopik éjszaka többször is (tudom, most néhányan felszisszennek), és gyönyörű egészséges, tömör fogai vannak.

A férjemnek is és nekem is csak 1-2 tömött fogunk van. Gondolom ezt örökölték. Valamint sokat jelenthet, hogy a gyerekek tejfogai között van pár mm rés, így a fogközök nehezebben romlanak.

2014. ápr. 12. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen Katalin! Valóban lehet genetika is és feleslegesen ostorozom magam. Szeretném a lehetőségekhez képest rendbe hozni, viszont keservesek lettek az elalvási procedúrák és hiába okos ő és megérti, hogy most már más világ van, csak bepróbálkozik egy kiadós bömbivel és ilyenkor megingok, hogy melyik a rosszabb rossz: ha reszkírozom, hogy esetleg tovább romoljon a helyzet, viszont fennmaradjon az idilli elalvási rituálé, vagy a thrillerbe illő hiszti a didiért, ámde negkímélt fogacskák...Köszönöm a hozzászólásodat
2014. ápr. 12. 23:04
 9/10 anonim ***** válasza:

nem vagyok fogorvos...csak egy laikus, akinek kicsit jobb a biológiai tudása. Nos, az anyatejben kizárólag laktóz van, aminek a bontása a bélrendszerben kezdődik, a laktázenzim hatására. Nem hinném, hogy a szájban lévő baktériumok seperc alatt lebontanák, már ha találunk a szájban olyan bacit, ami laktózon él és fogromlást okoz. Szóval nekem ez elég hihetetlennek hangzik egy fogorvos szájából!

Egyébként itt egy cikk ami direkt a fenti problémával foglalkozik, a La Leche Ligától!!:

[link]

2014. ápr. 13. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Hát kedves utolsó válaszoló: bearanyoztad az estémet!! Köszönöm szépen, nagyon hasznos volt számomra ez az iromány és persze a válaszod is!Szép éjszakát
2014. ápr. 13. 23:24

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!