Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » Áll és tipeg, de nem mászik!...

Áll és tipeg, de nem mászik! Ez valóban ekkora katasztrófa?

Figyelt kérdés
Kislányunk 9 hónapos, 1 hónapja áll és kapaszkodva jár, kúszik, de nem hajlandó mászni hosszútávon. Ez azt jelenti, hogy négykézlábra ereszkedve ringatja magát, megy egy pár "lépésnyit", majd hasra dobja magát, elkúszik a legközelebbi kapaszkódóig, feláll és elmegy saját lábon a célig. Ma általános kivizsgáláson a doktornő későbbi tanulási zavarokkal, tanulmányi nehézségekkel és esetleges elmaradásokkal "kecsegtetett", ha nem vesszük rá a 9 hónapos kislányunkat a négykézláb történő közlekedésre. Pedig a kislányunk okosnak tűnik, próbál beszélni, vannak szavak, amiket már ismer (pl. baba, mama, papa, de saját szava van a cicára, kutyára, elefántra, anyára, stb.), kéréseket megért. Nem dicsekedni akarok, csak azt nem értem, hogy jelen értelmi szintje mellett nem látom, hogy később átlagon aluli lehetne. Főleg, ha nem mászik. Úgy emlékszem a szüleim elmondásaiból, én sem másztam, mégsem voltak tanulmányi problémáim, maximum a lustaság miatt. De az meg nem a mászás kihagyásával hozható összefüggésbe. Arra lennék kíváncsi, hogy nálatok ez hogy ment? Esetleg vannak-e tapasztalatok? Komolyan ilyen nagy baj, ha a baba inkább jár, mint mászik? Minden vélemény, tapasztalat érdekel, mert most bevallom, megijesztett a doktornő. Előre is hálás köszönet!

#9 hónapos #kúszás #tipegés #Mászás kihagyása
2014. jún. 11. 16:42
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Kisfiam is csak kúszott 9 hós koráig,amikor a gyerekorvos engem is megijesztett,hogy már 1 hónapja másznia kéne...El is küldött rögtön kivizsgálásra :( Neurológián semmi eltérést nem láttak...De gyógytornát irtak elő,ami nagyon rossz volt,a gyerek végig orditotta,kinzás volt,ahogy eröltették szegényt...Egy párszor el kellett menni,már nem tudom hányszor. Én értelmét nem láttam ennek egyébként. Főleg,hogy tudtommal 1 éves koráig illik elkezdeni a mászást,még lett volna ideje. Aztán egyszer csak otthon elkezdett mászni,magától :) Kb 10 hós volt. Szerintem amúgy is elkezdte volna,mert a torna alatt nem csinálta. De már mindegy... Szerintem próbáld meg rávenni,tartsd meg a hasánál,mutast neki,hogy hogyan csinálja,vagy tegyél a hasa alá egy párnát,hogy szokja a pozitúrát. De ne eröltesd,csak mutasd neki,hogy kéne csinálni.
2014. jún. 11. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Leginkább diszlexiával szokták összefüggésbe hozni a mászás kimaradását, ezt pl most még biztos nem tudod megállaptani, hogy diszlexiás lesz-e. Attól még lehet okos, de tanulni nagyon nehezen fog...


Nna ennyit az ijesztgetés részről. 9 hónaposan még szerintem azért van ideje elkezdeni mászni, a mi babánk is felállt 6 hónaposan és majdnem 8 volt mikor végre felváltotta a kúszást a mászás. (Mi is aggódtunk)


De van olyan is, akinek rendesen elkezd járni a babája és csak utána mászik... szóval nagyon ne keseredj el, de valóban igyekezettek rávenni.


Egyébként ha váltott kézzel kúszik (tehát nem egyszerre rakja előre a kezeit) az tudtommal ugyanolyan jó, mintha mászna, mert az összetett mozgásforma a lényeg, nem az hogy konkrétan tartsa a fenekét.

2014. jún. 11. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
44%

Milyen kis cuki doktornőtök van... pfff... de okos lehet!


Saját tapasztalatom: fiaink mozgásfejlődése így történt: 10 hónaposan álltak fel kapaszkodva, addig csak kúsztak és négykézlábra álltak meg forogtak. Ennyi! Jártunk velük fejlődésneurológiára, gyógytornászt is járattunk, és senki sem ijesztgetett semmivel! Sőt, kiváló szakemberek, főorvosok mondták, hogy nagyon okosak! Miután megtanultak felállni, álló helyzetből megtanultak leülni. Addig nem ültek. Csak ez után kezdtek el mászni, majdnem 11 hónaposan! Járni pedig 14-15 hónaposan kezdtek.

Most okos, óvodás nagyfiúk.


Amit fentebb írtak a diszlexiáról, azt én is több helyen olvastam és hallottam, de azért az sem katasztrófa. Az egyetemen volt egy lány, aki diszlexiás volt, és amellett éltanuló, nagyon szép eredménnyel diplomázott.


Szóval ne hagyd magad ijesztgetni!

2014. jún. 11. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Nem katasztrófa, különösen ha semmi veszélyeztető tényező nincs a gyerek életében (koraszülöttség, elhúzódó sárgaság, méhen belüli ártalmak stb.), ne aggódd túl a dogot.

De a mozgásfejlődése nem tipikus, és ennek lehet a hátterében az idegrendszer szerveződésének valami mássága. Sokat nem tudunk a dologról, ezek inkább megfigyelések és feltételezések, de a későbbiekben tanulási nehézséggel jelentkező gyerekek jelentős részénél beszámolnak a szülők a mozgásfejlődés "másságáról" is. Ilyenkor gyakran tapasztaljuk dominancia kialakulásának késését, esetleg keresztezett vagy bizonytalan dominanciát (a vezető szem és kéz ellentétes oldalon van, sokáig elhúzódik a kétkezes fázis) és valószínűleg nem függetlenül a dominancia problémától a téri tájékozódás nehézségei is jelentkeznek (a kisiskolás nem képes leutánozni a "jobb kezemmel megfogom az orrom a bal kezemet csípőre teszem jellegű pozíciókat, és ezzel együtt nehezebben tanulja az irány szerint téveszthető betűket, időnként fordítva olvas szótagokat és hasonlók.) Ráadásul a téri gondolkodás a matematikai gondolkodásnak, az elvont számfogalomnak is fontos alapjául szolgál.

Ha most nem is akar mászni a baba, később, ha a járás újdonsága már lecsengett, még visszatérhet a mászáshoz. Ez a korosztály még a földön játszik, sokszor kényelmesebb nekik úgy közlekedni. Ha ezt engeded még óvodás korában is, esetleg bátorítod mindenféle bebújós, átbujkálós játékkal (szék és ágy alá, felnőtt terpesze alatt, négykézláb vagy ahogy sikerül a bútorokból épített akadálypályán, és általában nem tiltasz semmi józan keretek között megengedhető mozgást, már sokat tettél a jó ügy érdekében.

2014. jún. 11. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim válasza:
Nekem a lányom lassan 11 honapos és nem mászik nekem se, most veszem rajta észre hogy próbálkozik vele, kevesebb sikerrel, pedig már felül, feláll és oldalazva lépeget pl az ágyában. Meg voltam ijedve én is mert nekem 10 hónapos koráig még ezeket sem csinálta, mutattam is a gyerek orvosnak és azt mondta hogy még várjunk vele 1 hónapot és ha addig sem történik valami, akkor majd elküldi neurológushoz. De egyik naprol a másikra behozta a lemaradását. Mászni meg majd elkezd ha akar, egyszer azt is megtanulja. Nem tudom miért van ez a rémisztgetés, a sógornőm gyerekei is hamarabb jártak, mint másztak, mind a kettö nagyon okos, értelmes kisgyerek.
2014. jún. 12. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!